N°. 8250. Dinsdasr 11 Januari. A0. 1887. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeten. Leiden, 10 Januari. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 munden.1.10. Franco per poet1.40. Afzendorlijko N om me re0.65. PRIJS DER AD VERTENTIEN ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren bniton de stad wordt 0.10 berekend. De gemeenteraad alhier zal Donderdag middag om twee uren zijne eerste zitting in dit jaar hou den, waarin, behalve enkele verzoeken tot hot leggen van stoepen enz., aan de orde zullen komen de benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de Leerschool; de reclames in zake het kohier der pi. dir. belasting dienst 1886 en het voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit betrekkelijk de heffing van bruggeld. In hot afgeloopen jaar zijn zich binnen deze gemeente, met uitzondering van het garnizoen, komen vestigen 1225 m. en 1392 vr. personen, en hebben deze gemeente verlaten 1148 m. en 1121 vr., zoodat er eene vermeerdering heeft plaats gehad van 77 m- en 271 vr., te zamen 348 personen. Door geboorte nam bovendien het zielental toe met 800 jongens en 710 meisjes, doch daarentegen verminderde het door het overlijden van 498 m en 482 vr. personen, zoodat ook in dit opzicht' eene vermeerdering plaats had van 302 m. en 228 vr., te zamen 530 personen. De geheele vermeerdering bedraagt dus 878 zielen. Aangezien op 1 Januari 1886 de bevolking 44,650 zielen bedroeg, bestond ze dus op 1 Jan. 1887 uit 45,528 personen. Gedurende de tweede helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. Van den Berg, mej. A. Moolhuizen, J. Lis, Amsterdam; A. Yan der Linden, 's-Gravenhage J. J. Yan den Berg, GoudaG. G. Huizenga, Gro ningen; J. Plug, Katwijk aan Zee; mej. C. Schoen, Medemblik; Haaksma, Oegstgeest; Jan De Jong, Oudshoorn; Reinhold, A. Van Lunk, Rotterdam; Agent van het gedenkschrift eens dokters, Schie dam; De Rooy, Tilburg. Briefkaarten: Dirk Yisch, Alfen; S. Kamphuis, Amsterdam; Leenart, 's-Gravenhage. Brieven verzonden geweest naar of over Engeland Heuvet, Doncaster; W. J. Hoekveld, Muisenberg. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ18.50, 3.80 en ƒ1.85de laagste 35, ƒ18, 3.70 en 1.85. Den 17den Januari a. s. hoopt de heer H. D. Terwee, burgemeester der gemeente Oegstgeest, den dag te herdenken, waarop li ij vijf en dertig jaren geleden de betrekking van secretaris dier gemeente aanvaardde. Benoemd is tot godsdienstonderwijzer te Gie- sendam en Hardingsveld de heer J. Dobber, te Ha- zerswoude. De Koningin heeft te 's-Gravenhage bij zich ontboden den bekenden kunstschilder VanRossum Du Chattel, vroeger daar ter stede woonachtig, van wien H. M., die zooals men weet eene bekwame porselein-schilderes is, inlichtingen heeft verzocht omtrent tegelschildeningen. De Koning heeft, naar het „H. D." verneemt, in de laatste dagen een aantal inkoopen gedaan van antieke meubelen, porselein enz. In de 17de algemeene vergadering van den „Nederlandschen "Weerbaarheidsbond" te 's-Hage is besloten zijn 20-jarig bestaan te herdenken door het houden van een Nationalen Schietwedstrijd op groote schaal, op de schietbaan van het garnizoen bij de residentie. Toen Zaterdag-avond de heer Eduard Bamberg te 's-Hage zijne jubileum-voorstelling gaf iri den Koninklijken Hollandschen schouwburg, werd hij met fanfares begroet en den geheelen avond in zijne verschillende karakters zeer toegejuicht. In de pauze werd hij namens de Haagsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond gecomplimenteerd en hem een gesloten couvert overhandigd. Aan het slot der voorstelling werd hem een fraaie krans aangeboden, waaraan een enveloppe met eene ver rassing. Zijne voordracht van het „Wien Neerlandsch bloed", op ouden trant, werd daverend toegejuicht en gebisserd. Het geheele publiek hoorde staande den zang van het volkslied aan. Door den heer C. Schöfifer, te Amsterdam, zijn aan 's Rijks Prentenkabinet ten geschenke aange boden drie teekeningen in potlood en O.-I. inkt, vervaardigd door W. Yan den Velde, den Jonge. Twee dezer teekeningen stellen voor: Episoden uit den Yierdaagschen Zeeslag tusschen de Hollandsche •n Engelsche vloten, Juni 1666. De derde teekening is een gezicht op de haven van Portsmouth. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Uit Rotterdam wordt gemeld: Naar men ver neemt, zal ds. Kraijenbelt zich uit het synodaal verband losmaken na afloop van het feest zijns vaders, waarbij hij moet preeken. Alle aan de wet tige besturen trouw gebleven predikanten alhier, zullen een manifest aan de gemeente richten. Het classikaal bestuur treedt op om te doen wat des Kerkeraads is. Naar aan het „Hbl." uit Parijs wordt gemeld, heeft de Nederlandsche gezant aldaar, jhr. mr. A. L. E. De Stuers, die eerst eene voorloopige wo ning had betrokken in de Avenue Marceau, zich een weelderig hotel laten inrichten in de rue La Pérouse, eene straat dicht by den Are de Triomphe, evenwijdig loopende met de Avenue Kléber. Het adres der kantoren van de Nederlandsche Legatie en van het eveneens daar gevestigde con sulaat is thans 21, rue La Pérouse. Marcel De Vries, broeder van Haurits De Vries, is verbonden aan het Hollandsche Opera gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam. Marcel De Vries heeft een omvangryk tenorgeluid en men mag den heer De Groot geluk wenschen dat hy dezen zanger, die tot dusverre in het open baar niet optrad, aan zyn gezelschap heeft ver bonden. Wy hadden vroeger gelegenheid den heer De Vries te hooren en voorspellen hem een waar succes. (Hbl.) Naar men verneemt, is de portefeuille van marine o. a. aangeboden aan den vice-admiraal Van Gennep en aan den kapitein-ter-zee, adjudant des Konings, jhr. Roëll, die echter beiden daarvoor moeten hebben bedankt. Te Groningen overleed nog onverwacht, hoewel zijn wankelende gezondheidstoestand meer malen in den laatsten tyd het ergste deed vreezen, prof. dr. J. H. Ranke, in den ouderdom van nog niet ten volle 38 jaren. De groote kunde, de uitstekende bekwaamheid van prof. Ranke werden algemeen gewaardeerd. Hy was in het speciale vak van zyne studie, de chirurgie, een der eerste mannen; als operateur was zyne reputatie zóó groot, dat zy, mag men zonder overdry ving zeggen, nieuwen luister bijzette aan de Groninger Academie. Prof. dr. J. H. Ranke was geboren te Kaisers- werth a/d. Rhein den 31sten Mei 1849 en werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde den 15den October 1873 op eene dissertatieUeber Beugungs- luxation der Lendenwirbel, en leverde te Halle a/d. Saaie een „Habilitationsschrift" inDe pres- sione intra articularii genu experimentorum pars prior. Hij schreef opstellen o. a. in het Central- blatt für Chirurgie, het Berliner klinische- en deut- sche medicinische Wochensehrift, Langenbeck's Archiv für klinische Chirurgie, Volkmann's Samm- lung kliniseher Vortrage, Medical times and gazette. Vóór het professoraat was hy assistent aan de chirurgische Universiteitskliniek te Halle a/d. Saaie, en aanvaardde het ambt van hoogleeraar den löden Mei 1878 met eene openbare lesDie Umwandlung der Chirurgie unter dem Einflusse der antiseptischen Wundbehandlung. Het stoomschip „Gelderland" vertrok 8 Jan. van Batavia naar Rotterdam; de „Rotterdam" arr. 7 Jan. te Nieuw-York van Rotterdamde Leerdam" vertrok 8 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Saïd 8 Jan.; de „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 10 Jan. Dover; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 9 Jan.de „W. A. Schol ten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Jan. Lizard; de „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Jan. van Port-Saïd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 13 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft erkend en toegelaten den heer S. J. H. Gompertz, als consul van Paraguay te Am sterdam, en den heer N. Vlachos, als consul-gene raal van Griekenland te idemden heer G. W. Kiewit de Jonge, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse, bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het le ger in Nederlandsch-Indië. Het Leldsche Tooneel. Een vijftigtal jaren herwaarts verplaatste ons de avond van gisteren. Wy mochten onze aandacht schenken aan de kunst van het verledene, wij moch ten onze bewondering uiten over de school onzer vaders, wy mochten weder eens die stukken aan schouwen, algemeen bekend onder den titel van „draken," waarin slagen, stooten en schelden, kortom alles wat drukte, spektakel veroorzaakt den hoofd toon voert, waarin het aardige, het geestige zijn kracht vindt in eene opeenstapeling van vergissingen, in een amalgama van lapsus linguae. Of de alge meene bewondering groot was, of dat drakenbloed nog in staat was onzen smaak te streelen, wy be- twyfelen het, maar dat was het ook niet, wat ons ten schouwburg voerde, dat was ook niet de reden van die oorverdoovende langdurige byvalsbetuigingen, die gisteren het comediegebouw op zyne grondslagen deden sidderendat alles had tot oorzaakEduard Bamberg, de zeventigjarige die byna zyn geheele leven aan den dienst van Thalia had gewyd. Hij was het, dien wij thans bewonderdenhy was het, dien wy op dit oogenblik op zulk eene ondubbelzinnige wijze onze achting, onzen eerbied en onze sympathie te kermen gaven; hy was het, wien wy luide toeriepen leef nog lang en gelukkig, en datzelfde was ook zyn wensch ten onzen opzichte. Toen toch bij het einde van het tweede stuk „De Bloedzuigers", vroeger vergezeld van het on- afscheidelyke „of" en dan gevolgd door „De minne handel in de apotheek", den jubilaris door de stu denten-commissie een prachtige iauwerkrans werd aangeboden, en het publiek door zijne luide, on afgebroken bravo's zyne ingenomenheid, zyne deel neming met dit vereerend geschenk te kennen gaf, toen trad Bamberg voor het voetlicht en zeide dat het hem oprecht verheugde zooveel sympathie te mogen ondervinden in eene stad, waar reeds zyn grootvader metterwoon gevestigd was en, helaas, ongelukkig werd door het springen van het kruit schip, waar zyn vader zoo vele jaren heeft vertoefd en waar hy zelf zoo menigmaal opgetreden en met handgeklap begroet was. Dat het u allen welga; dat gy allen nog lang gespaard moogt blyven tot behoud van ons dierbaar vaderland, riep hy ons ten slotte toe. Het derde stukje„De Jubilaris", eene tamelijk getrouwe nabootsing van een der scheppingen van Labiche, vroeger onder den titel van „Tooneel- studiën" ook hier reeds ten tooneele gevoerd, was geheel en al aan den werkelijken jubiloum-vierder

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1