koloniën. lioorende melk in zyn emmer had. De landbouwer uit Voorschoten gaf dan ook schadekosten op, en wel het bagatelletje van.300. Deze buiten sporige eisch rechtvaardigde de landbouwer door als zyne overtuiging kenbaar te maken dat beklaagde steeds de onrechtmatige melker was. De substituut-officier van justitie, mr. Hulshoff, achtte door verschillende aanwijzingen het wettig en overtuigend bewys geleverd en verwierp bekl.'s verdediging, dat hier eene vergissing in het spel was. Hy vorderde vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jac. Van Gigch, weerlegde de verschillende aanwijzingen, waaruit het Openb. Min. het overtuigend bewijs had gemeend te kunnen putten, en achtte de bewering dat het melken zou zijn geschied met het oogmerk om zich de melk wederrechtelijk toe te eigenen, totaal onbewezen, weshalve hij tot vrijspraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. [Reeds in een gedeelte van ons vorig nommer vermeld.] Een binnenbrand ten huizo van den kastelein C. Slikken te Haarlemmermeer, veroor zaakt door den schoorsteen van de gelagkamer, werd nog bijtijds gobluscht om verdere onheilen te voorkomen. Een paar personen zijn aldaar door het ijs gezakt, namelijk J. B. en P. K., de laatste met bekoming van ernstige verwondingen. Het ijs in die gemeente i3 geducht aan stukken gereden, waardoor A. T. met een val eene ernstige wond heeft bekomen. In 1886 werd t e H a a r 1 e m m e r m e e r aangifte gedaan van 11 gevallen van roodvonk, 3 van mazelen, 9 van typhus, 7 van diphtheritis en 1 van pokken. De raadkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft verklaard dat er termen be staan tot terechtstelling van de vrouwelijke be diende van de familie H. ter zake van het door on achtzaamheid of onvoorzichtigheid op de logeerka mer van haren meester veroorzaken van den brand, die op 1 September j. 1. het Kurhaus te Scheve- ningen in asch legde. Dientengevolge heeft het Hof de beklaagde verwezen naar de openbare terecht zitting van de rechtbank te 's-Gravenhage. Op den Schenkweg te 's-Hage vielen gisteren, door de gladheid van de straat, de paarden van een steenkolenwagen. -De twee mannen, die op den bok zaten, vielen door den schok tegen den grond. Een der paarden begon dadelijk pogingen te doen, om weer op de been te komen, waarbij het den mannen, die er naast lagen, de noodige trappen toediende. Door voorbijgangers werden de mannen geholpen. Beiden waren ernstig verwond. Zij zijn naar het gasthuis vervoerd.-Eenjonkman 7;akte aldaar in de Kazernestraat ineen. Hij sloeg zoo hard tegen de steenen, dat hij eene diepe wond in het achterhoofd bekwam. Ook hfj is naar het gasthuis gebracht. Nadat de vorige maand het Panora magebouw en het doek „de Slag by Nieuwpoort" te Rotterdam verkocht waren, kwam ook gisteren het prachtig geschilderde doek, voorstellende „de Slag by Waterloo," door Castellani geschilderd, en hoog 14 m. bij 115 m. lang, onder den hamer. Er deden zich weinig liefhebbers voor, aangezien het zeer moeilijk schijnt het doek te verwijderen en het vorige doek by stukken en brokken werd afgeno men. Het werd slechts geveild op ƒ100 en by den afslag van af ƒ5000 toegewezen voor ƒ130 aan den bekenden slooper van gebouwen te Rotterdam, den heer J. Van Ginkel. Volgens de voorwaarden moet het binnen 3 dagen verwijderd zijn. Het ge bouw zelf wordt binnenkort afgebroken. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is, met het oog op de vrijlating van Van Omme ren op Zondag a. s., Belderok opgeroepen tegen Zaterdag voor het ondergaan van zijn straftijd. Eergisteravond stopte de mailtrein van Rozendaal naar Vlissingen onderweg plotse ling. Bij onderzoek bleek dat een der passagiers het remtoestel in zyn coupé in beweging gebracht £ad. Toen men proces-verbaal tegen hem wilde opmaken, vertelde liy in de meening verkeerd te hebben, dat de waggon in brand stond daar er vonken langs de ramen waren gevlogen. Voor deze verontschuldiging schijnt grond geweest te zyn; het is ook zeer goed mogelijk, dat de briquets, tot verwarming van de rijtuigen, by snelle vaart von ken naar buiten laten vliegen. De reiziger zette, nadat zyn naam was opgenomen, zyne reis naar Engeland met de mailboot voort. Om rotsen te doen springen, maakte men eergisteren te Metz gebruik van dynamiet. De myn sprong ontijdig, doodde twee mannen en wonddo een leerjongen levensgevaarlijk. Volgens eene mededeoling van den directeur der Fransche posteryen is op de Fransche mailboot „La France," der lyn St.-Nazaire Colon, die den lOden December uit St.-Nazaire vertrokken was, in volle zee brand uitgebroken, waardoor al de zich aan boord bevindende brievenmalen werden vernietigd. Volgenstelegram uit Nieuw -York kan tusschen 6 en 8 Januari stormachtig weder worden verwacht op de Britsche, Noorsche en mogelijk ook op de Fransche kusten. Van verschillende zijden komen weer berichten van sneeuwstorm, doch het ergste schijnt deze ook nu weer in Groot-Britannië ge weest te zijn. Te Glasgow en in het westen van Schotland was de storm heviger dan in dezen winter het geval was, en daar sneeuwt het nog steeds door. Het verkeer is overal zeer bemoeilijkt en op vele plaatsen reeds geheel gestaakt. In Wales was het niet zoo erg, maar in het grootsto gedeelte van Engeland viel zooveel sneeuw, dat het verkeer aanmerkelijke vertraging ondervoed. De telegraaf draden zyn nu echter gespaard, omdat de sneeuw zeer zacht viel en er weinig wind was. Nauwelijks is eveneens in Duitschland het spoor wegverkeer weer volkomen hersteld, of ook daar komt de sneeuw het opnieuw verstoren. Te Hirsch- berg is nl. zooveel sneeuw gevallen en hier en daar zoo hoog opgewaaid, dat de treinen van daar naar alle richtingen weer den dienst hebben moeten staken. By Riebnitz ontspoorden zeven waggons van een goederentrein, en de sneltrein, die den 5den Januari 's avonds te Berlijn moest zyn, is daar eerst den volgenden ochtend aangekomen. De gemeenschap met Breslau is opnieuw geheel ge stremd en tusschen Janowitz en Schildau zit ander maal een trein in de sneeuw, daar de locomotief ontspoorde. By Merzdorf en Zillerthal is de baan geheel versperd, zoodat geen enkele trein kan passeeren. Ook in het zuiden van Europa valt veel sneeuw. De Castiliaansche vlakte is reeds, zoo dicht bedekt, dat het spoorwegverkeer wordt belemmerdin het zuiden van Frankrijk gaat het speeuwen gepaard met hevige stormen en zelfs uit het midden van Italië komen klachten over de belemmering, welke de sneeuw er veroorzaakt. In Spanje is het daarby buitengewoon koud. Den 4den Januari heeft het te Burgos 18 dagen gevroren. Ook is te Marseille een man van de koude bevangen op straat gevonden, die spoedig daarna stierf. De Vereenigde Staten zyn dezer da- gen het tooneel geweest van twoe verschrikkelyke spoorwegrampen. Op den „Baltimore and Ohio Railway" kwam Dinsdag jl. de sneltrein naar Chicago dicht by de stad Republic in botsing met een goederentrein. De sneltrein bestond uit vyf waggons, waarvan vier slaapwagens, alle goed bezet met reizigers, en passeerde Republic een uur te laat. Met eene snel heid van 60 mylen in het uur snorde de trein juist om een bocht, toen hy in botsing kwam met een goederentrein, die liep op de rails van den sneltrein en by de bestyging der helling was op gehouden door gebrek aan stoom. De schok was zoo verschrikkelyk, dat de eerste waggon en de goederenwagen van den sneltrein tot den omvang van één waggon werden samen gedrukt. Vele passagiers werden onmiddellyk gedood en eenigen werden gekwetst en door de wanden en den zolder gedrongen, terwyl anderen beklemd raak ten tusschen de afbraak, welke tot overmaat van ramp vuur vatte. Het was onmogelyk de vlammen te blusschen, zoodat deze reizigers niet meer te redden waren. Op het geschreeuw der reizigers en het perso neel ontwaakte een boer in de nabyheid en kwam terstond met zyne buren te hulp. Het was toen echter te laat voor redding. Negentien lyken wer den te voorschijn gebracht, waaronder de stoker en machinist. Er waren 65 reizigers in den trein, waarvan in het geheel 20 gedood en 12 ernstig gekwetst werden. Een tweede ramp vond den volgenden dag plaats by Springfield, in Massachussets. Van den sneltrein van Albany naar Boston brak omstreeks midder nacht by Springfield plotseling van een der waggons een as, waardoor eenige waggons buiten de rails werden geworpen. Juist ging op de naaste rails een goederentrein voorbij, zoodat beide treinen ontspoorden. Twee reizigers werden terstond ge dood en tien ernstig gekwetst. De afbraak vatte ook hier vuur, en zoo kwamen nog vyf van de gewonden om, voordat zy konden gered worden. De gekwetsten, die werden gered, hadden boven dien verschrikkelyk te lyden van de hevige koude. De kou is vooral in het westen der staten zoo fel, dat in vele staten reeds menschen zyn doodgevroren. In de oostelijke staten gaat de kou gepaard met hevige sneeuwstormen. Daardoor werd het spoorweg verkeer op de meeste lynen gestremd en hadden verschillende ongelukken plaats, welke echter zonder ernstige gevolgen afliepen. BATAVIA, 3 Dec. Een inlandsch jongetje vergezelde gistermorgen zyn vader naar de sawah, om dezen in het gras- snijden behulpzaam te zijn. Midden in de sawaw gekomen, viel de knaap opeens neer en was oogenblikkelyk, zonder een kik te geven, een ïyk. De vader, die zyn zoon opnam, zag een klein, donkerbruin slangetje wegkruipen. Jav.-B De heer P. Landberg is erkend en toegelaten als consul van Italië te Bataviq. De 2de luitenant-kwartiermeester Brinkgreve wordt volgens de „Sum. Courant" tot herstel van gezondheid naar Fort-de-Kock geëvacueerd. Men meldt ons, schryft hetzelfde blad, dat tn den laatsten tyd een verhoogde werking van den Merapi is waargenomen. Tusschen Fort-de-Kock en Soegei Poear is herhaaldeiyk een lichte asch- regen waargenomen. Te Padang-Pandjang zag men meer dan gewoonlijk zware rookwolken uit den krater stygen en hoorde men nu en dan een onder- aardsch gerommel. Een correspondent der „Straits Times" schryft naar aanleiding der verwoesting, die de berri-berri aanricht onder het Nederlandsch-Indische leger, dat het zeer wonschelyk zou zyn, indien de Neder- landsche autoriteiten zich wendden tot dr. Sinclair, inspecteur-generaal der gevangenissen in Burmah, om inlichting te vragen over de wyze, waarop door hem de berri-berri met succes bestreden is. Z. i. zal dat meer nut kunnen opleveren dan het zenden van specialiteiten uit Nederland, die met alles ter wereld meer dan mot berri-berri zyn bekend. Afzondering der aangetaste personen acht da schrijver noodzakelijk en tevens moeten de barak ken eenigon tyd onbewoond blyven na goed ont smet te zyn. Slecht water en onvoldoend of onge zond voedsel zyn vruchtbare bronnen voor deze verschrikkelyke kwaal. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. J. Hesse. Ingedeeld: De kapt. der inf. M. W. C. Van den Brandeler bij het 3de bat.; de 1ste luit.-adjudant J. W. Libosan en de 2de luit. der inf. H. J. Indeweij en H. G. C. Munnich bij het léde bat., en de 2de luit. der inf. G. Heisterkamp bij het 15de bat. Geplaatst: Do off. van gez. 2de lil. D. C. Eijkman te Weltevreden; de 2de luits. der art. A. A. Hosang bij de 13de en C. Nijenhuis bij de 23ste comp. te Batavia. Overgeplaatst: De off. van gez. 2de kl. F. C. G. Laupus naar Lagoe Boti (Sumatra's Westkust); de lste luits.-kwartmr. J. E. De Visser naar Atjeh en G. P. Van der Waart van Gulik naar Meester-Cornelis, en de kapt. der inf. A. Van Veen bij het 10de bat.; de lste luit. der art. J. H. S. Schuller naar de 16de comp. art. te Soerabaia, en de lste luits. der genie H. T. Wijnhof naar Medan, J. C. C. Peereboom naar Palembang, A. F. Budolph en W. F. Batenburg naar Atjeh. Departement van Marine. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 3dcn stuurman bij de gouver nementsmarine P. Zwart. Vertrokken passagiers per st. „P)-ins van Oranje," van Batavia naar Nederland. Mejuffrouw B. Van Sluyters, off. van gez. 2de kl. J. F. Plet, eclitgenoote en kind, lste luit. der inf. graaf B. J. Schimmclpenninck, off. van adm. 2de kl. O. Willemstijn, Joh. Butgers Van der Loeff, C. Eggers en F. W. Frohwein. BUITENLAND. Fraukrjik. In Frankrijk is een inschrijving geopend tot oprichting van een gedenkteeken voor Panl Bert. Op den eersten dag werd voor byna 3000 fr. in- geteekend. Het huis van de Fransche legatie te Tokio is afgebrand. Een deel der archieven ging verloren. De 34-jarige markiezin De Roys, de weduwe van den onlangs gestorven afgevaardigde, heeft zich uit het raam van hare woning geworpen. Zy stierf kort daarna. Men schryft den zelfmoord toe aan verdriet. Zy laat vier kinderen na, waarvan het jongste 8 jaren oud is.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2