Overgeplaatst is t>y het 6de reg. infanterie de lste luit. J. P. A. De Kleyn van het 4de en de van het O.-I. leger by het 2de reg. gedetacheerde lste luit. A. E. Kamerman. Ingedeeld is te Nymegen de by het 5de reg. in fanterie geplaatste 2de luitenant "W. A. Versteegh. Heden is het eerste nommer verschenen van het „Geïllustreerd Volksblad voor Nederland" (uit gave der heoron D. van Sijn Zoon te Rotterdam). Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 5 Jan. te Southampton; de „Zeeland" arriveerde 5 Jan. van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Wight 5 Jan.; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerdo 5 Jan. te Marseille, zoodat de mail den 7den dezer alhier kan verwacht worden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal morgen, Vrydag, niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd mr. H. Crommelin tot burgemeester der gemeente Voorst; den officier machinist 2de kl. by 's Ryks stoomvaartdienst A. J. Over de Linden, met ingang van 16 dezer, be vorderd tot officier-machinist lste kl. Gemengd Nleuwa. In een bericht uit Koudekerk werd gemeld dat de ijsbaan van Zwam merdam tot Leiden in orde is. Men merkt ons op dat ten opzichte van den Ryn onder de gemeente Leiderdorp dit onjuist is; er is daar nog niets gedaan, omdat het ys op vele punten niet te vertrouwen is. Hoewel de dooi is ingevallen, kan het misschien nog nuttig zyn te vermelden, dat zoodra de Ryn sterk genoeg is, op afstanden van 300 meter, baan wachters worden gesteld en bovendien alle gevaar lijke punten worden afgezet. Tot zoolang wachte men zich den Ryn teberyden. Gisteren is d e k ar e n h o n d v a n d e n bode R., van Den Haag op Leiden, by het buiten verblijf van de dames J. aldaar, op den Leidschen weg, in een sloot geraakt. Met veel moeite en door de hulp van een der tuinknechts van dp bedoelde dames, werden kar en hond op 't droge; gebracht. De inhoud der kar ondervond weinig schade. De politie te 's-Hage heeft aange houden twee personen, die te Rotterdam hand wagens hadden ontvreemd en ze in Den Haag te koop aanboden. Op het Bezuiden li out in Den Haag stond eene juffrouw te wachten, terwijl haar man zich daar met schaatsenrijden vermaakte. Na oenig aarzelen ging zjj er toe over, om zich op de gladde baan te begeven, wat ton gevolge had dat zy viel, waarby zy het ongeluk had haar schouder te ont wrichten en een arm te breken. Aan het „Utr. D b 1." wordt gemeld dat de Rotterdamsche schutters in het vervolg alleen dienst behoeven te doen by branden, waarby de hulp van de in garnizoen liggende mariniers onvol doende blykt. Te Wilder, gemeente Ou dvroenho- ven, waren gistermorgen 3 mannen bezig met het snoeien van boomen, waar zy door middel van klimsporen inklommen. Een hunner viel op eene hoogte van circa 4 meter naar beneden en gaf kort daarop den geest. Een onder- inspecteur van politie le Rotterdam, die op Oudejaarsavond in de uit oefening van zyn dienst door een hoop dronken personen werd bemoeilijkt en by die gelegenheid aan den pols werd gewond, zal dientengevolge het gebruik van eene zijner handen moeten missen. Ofschoon zwaar gewond, liet deze politie-beambte, Y. genaamd, den dader niet los, maar bracht hem over naar het politie-bureel in de Pauwensteeg. By de gistervoormiddag te Woerden gehouden liardrydery op schaatsen door jongens en meisjes beneden 16 jaren, werd de prys behaald door N. Verkaik (oud 11 jaren) wonende te De Meern. Des namiddags by eene schoonrydery door paren viel de prys ten deel aan J. Yan Heyningen en T. De Leeuw, beiden te Nieuwveen, en de premie aan G. Verlaan te Korteraar en A. Ouds hoorn te Nieuwkoop woonachtig. Alles liep in goede orde af. Het weder was minder gunstig, aan gezien er nogal sneeuw viel. Te Winschoten is Dinsdag-middag eene hardrij derij op schaatsen gehouden, waaraan door niet minder dan 58 jongelingen werd deelgenomen. Prys winnaars werden J. Kloosterhuis en J. Immenga, beiden te Winschoten. Aan de groote hardriidery op schaatsen te Leeu warden namen gisteren 16 mannen deel. De prys werd behaald door W. Do Vries te Oenkerk; de lste premie door B. Kingma te Grouw, de 2de premie door M. Kingma te Grouw, de 3de premie door J. Dijkstra te Lekkum. Voor de liardrydery te Groningen door mannen hadden zich 45 personen laten inschrijven, zynde 31 uit de provincie Groningen, 10 uit Friesland, 3 uit Enkhuizen en 1 uit de provincie Drente. Niettegenstaande het koude weder, was de baan door een groot aantal liefhebbers bezocht. De uitslag was als volgt: De lste prys, ƒ100, werd behaald door den student A. Hesselink, oud 20 jaar, van Eelde; de 2de prys, f 70, door Pioter Bruinsma, oud 31 jaar, van Sneek; de 3de prys, f 40, door P. Bosgra, oud 21 jaar, van Bergum; de 4de prys, f 20, door Barteld Havinga, oud 20 jaar, van Horenschedijk, onder Haren. Bruinsma verloor een rit aan Havinga. In het Oosteinde te Aalsmeer is, onder de zin spreuk „Helpt elkander" eene IJsclub opgericht, die nu reeds ongeveer 100 leden telt. Verleden week heeft zy reeds eene uitdeeling onder behoef-, tigen gehouden. Omtrent de internationale hardryderyen op schaat sen te Slikkerveer meldt men uit Rotterdam, dd. 5 Januari: Men kan zoo nagaan, welk eene teleur stelling het baarde, dat, na zulke prachtige win terdagen, welke deze week opleverde en welke de beste verwachtingen deden koesteren voor het succes van bovengenoemde hardrijderijen, welke tegen Vry dag en Zaterdag a. s. zyn uitgeschreven, de dag van heden zich vertoonde als in nevelen gehuld, welke zich al zeer spoedig oplosten ln sneeuwjach ten, door een schorpen wind voortgestuwd. Van alle zyden werd toch veel belangstelling in de zaak getoond. Zoowel voor den wedstrijd voor ryders van beroep als voor die van amateurs had den zich reeds 15 ryders aangeboden, waaronder de voornaamste Friesche hardrijders, vertegenwoor digers der universiteiten, als Leiden, Utrecht en Groningen, en ook vertegenwoordigers van het buitenland. Naar de „N. R. C." verneemt, was H. M. de Koningin voornemens, de hardrydery met hare tegenwoordigheid te vereeren, on had Axel Paulsen daaraan toch nog deel genomen op Vrydag. Zaterdag daarop zou hy dan van Rotterdam per stoomschip naar Canada vertrekken. Hedenmiddag ontvingen we het bericht dat de hardrijderijen by Slikkerveer zyn uitgesteld tot Dinsdag en Woensdag a. s., natuurlijk wanneer ys en weder dienende zyn. Te Antwerpen heeft men in een put het lyk van een soldaat gevonden. De man was, blijkbaar door de duisternis misleid, in het water geloopen en, toen 's nachts de vorst inviel, in het ys vastgevroren. In de buurten van Houtkerken (Bel! gië) zyn in den laatsten tyd vier groote boerderijen afgebrand, toebehoorende aan dezelfde familie. Men meent te doen te hebben met een bende brandstichters, daar reeds te voren brandbrieven waren geschreven aan de ryke eigenaars der boer derijen. r Te Oudenaarden (België) is een grijs aard van 75 jaren mot een byl wreedaardig ver moord gevonden. De moord werd gepleegd om te kunnen stelen en de daders zyn nog onbekend. In 1886 werden in Engeland 116 mijnwerkers door ongelukken in de mynen gedood. Een schaatsenrijder is op een der vyvers in het St.-Jannes-Park te Londen zoodanig achterover geslagen, dat hy een schedelbreuk kreeg en kort daarop aan de gevolgen overleed. De keizerin van Oostenrijk, de moe dige amazone, moet wegens gezondheidsredenen het paardrijden vaarwel zeggen. Er is last gege ven de stallen te Weenen, Buda-Pest en Gödöllö op te heffen. Te Jackson (Alabama) brandde in den nacht van 30 Dec. de stoomboot „Bradisch Johnson" af. Het schip diende tot logement voor de aan een spoorwegbrug aldaar werkzame arbei ders. Er ontstond een paniek en 24 personen, meerendeels negers, vonden den dood gedeeltelijk in de vlammen, gedeeltelijk in het water. De t e 1 e f o o n geleiding tusschen Parys er Brussel is op Nieuwjaarsdag ingewijd door een gesprek tusschen de beide ministers van openbare werken. Het tarief van dezen telefoondienst is vast gesteld op 3 fr. voor vyf minuten. Een vreeselyk drama heeft Dinsdag avond te Antwerpen plaats gehad. Om vier uren kwam een zekere Pais, een dronkaard, weer in beschonken toestand tehuis. Zyne vrouw met haar jongste kind en hare moeder zaten in de kamer. Pais legde eene byl naast zich op de tafel en op de vraag, wat dit beduidde, antwoordde hij„Ik zal haar laten sljjpen." Om zeven uren 's avonds kwam hij terug en vond nog zyne schoon moeder tehuis. Hy beval haar weg te gaan, en nauwelijks gaf de beangstigde moeder aan dit bevel gehoor en was de deur der kamer achter haar gesloten, of zy hoorde een hevigon woordentwist, gevolgd door een zwaren val en vervolgens eene doodelyke stilte. Op hare hulpkreten schoten buren toe, die de kamerdeur openden. Men vond toen de beide echtgenooten en het kind badende in hun bloed. De man had met de bijl eerst zyne vrouw met twee slagen den schedel verpletterd en ver volgens zich zelf met een messteek gedood. Het kind was ook gewond, doch niet ernstig, en is met de lyken der ouders naar het ziekenhuis vervoerd. Hetaantalvanhen, die eergisteren omkwamen by de myngas-ontploffing in de Belgi sche kolenmijn te Hornu, bedraagt volgens de laatste berichten 34. Op voortien na, zyn allen, die zich op het oogenblik der ontploffing in de myn bevonden, naar boven gebrachtmen heeft echter de treurige zekerheid ook de anderen niet dan als lyken aan het daglicht te brengen. Onder de gedooden behoort een drie ën-twintigjarig, algemeen geliefd ingenieur. Het zal waarschijnlijk nog eenige dagen duren voordat de veertien overblijvende lijken gevonden zyn. Daar de mijngangen gedeeltelijk ingestort zyn en de lucht met myngas bezwangerd is, kan men niet dan met veel moeite in de myn doordringen. Men schrijft de oorzaak van de ramp toe aan het springen van eene lamp. De commandant van de Berlynsche brandweer, majoor Witte, is krankzinnig geworden. Majoor Witte, een veelzijdig, zeer ontwikkeld man, had op het gebied van het brandweer-wezen veel verdiensten. Een spoorongeluk tusschen Albany en Boston kostte weder aan vyf menschen het leven. UUI T J'ï NLAN D. Fraukrijk. Uit Nice wordt gemeld dat de vader van Gam- betta eindelijk toegegeven heeft aan den aandrang van den afgevaardigde Etienne en er in toestemt dat het lyk van zijn zoon naar Parys zal overge bracht worden, mits het aldaar in het Pantheon worde bijgezet. Aanstaanden Zondag wordt in alle garnizoens plaatsen van Frankrijk de gewone jaarlyksche groote parade gehouden, waarby den in November ingelyfden rekruten voor de eerste maal het vaan del pleegt vertoond te worden. De minister van oorlog, generaal Boulanger, heeft bevolen dat zulks dit jaar met bijzondere plechtigheid geschieden zal. Na de uitvoering der gewone exercitiën zullen de- rekruten een halven kring vormen en zal de kolonel eene aanspraak houden om hun de beteekenis der roemrijke op de vaandels geschreven namen uit te leggen, waarna voor het vaandel zal worden gedefileerd. De minister van financiën, de heer Dauphin, zal, ter herstelling van het evenwicht in het budget, voorstellen om de schulddelging in dit jaar op te geven, de buitengewone begrooting te behouden en de hervormingen en besparingen in de regeering te verschuiven tot op het budget van 1888. Duitschland. De commissie voor de legerwet verwierp gisteren by de tweede lezing het voorstel van den liberalen afgevaardigde Rickert om de sterkte van het Duit- sche leger op voet van vrede te bepalen op 454,402 man. Ook verwierp zij het voorstel van het lid der centrum-party Von Huene om 468,409 manschap pen voor den tyd van drie jaren toe te staan, en daarna het geheele eerste artikel van het ontwerp. Daarentegen nam de commissie het tweede artikel betreffende het vormen der nieuwe batal jons aan, gelijk dit bij de eerste lezing is vastgesteld. De „Kölnische Zeitung" ontkent op de meest stellige wijze de juistheid van hetgeen de Parysche correspondent van de „Times" over een verbond tusschen Duitschland en Rusland mededeelt. De „Reichsanzeiger" deelt den inhoud mede van een schrijven des keizers aan den kroonprins, waarin dank wordt betuigd voor de lieilwenschen van het leger by gelegenheid van 's keizers dienst- jubileum. Men leest daarin o. a.Het leger weet, hoe na het den keizer steeds aan 't hart heeft ge-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2