X>oiiclei',<la2: C3 jro.ixo.airi. A0. 1887. Dit nummer bestaat Bit Twee Bladen. Schipbreuk „Annette." N°. 8246. Leiden, 5 Januari. <§eze <gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gzn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Breiden per 3 mwknden1.10. Franco per port1.40. Afzonderlijke Nommere0.68. Wy maken met genoegen melding van de ont- vanst van f 10 van N. N. en ƒ0.85 vaneen „Oude- jaars-avond" voor de nagelaten weduwen. Ook hier ter Btede heeft zich thans eene. com missie gevormd tot waardige viering van 's Konings 70sten verjaardag. Eduard Bamberg, die in 1827 zyne loopbaan als acteur begon, zal a. s. Zondag-avond in den Schouwburg afscheid nemen van de Sleutelstad, in eene voorstelling met medewerking van de artisten van het „Nederlandsch Tooneel", evenals dat te Amsterdam plaats had. Aan het bureel van den schouwburg zullen ver krijgbaar zyn feestprogramma's met titelblad van Ch. Rochussen en eene levensschets van Nederlands oudsten tooneelspeler door J. H. Róssing. Wij hopen dat de avond van Zondag voor Bam berg zal zijn een, rijk aan ovaties. Hy heeft ge durende vele jaren menig geslacht vermaakt, mogen velen zich daarvoor dankbaar betoonen Onze vroegere stadgenoot de heer Joh. Schmier, thans aan het „Théatre de la Monnaie" te Brussel, is als 2de bas geëngageerd by het Parkschouw- burg-gezel schap te Amsterdam. Wy vernemen nog dat als 1ste tenor léger by datzelfde gezelschap is geëngageerd de heer Louis Jahn, die verleden zomer daar „De arme student" creëerde. Het hoofdbestuur der Maatschappy tot bevor dering der Bouwkunst heeft aan de besturen dei- gemeenten, die meer dan 10,000 inwoners tellen, eene belangryke circulaire gericht. Het bestuur, daarop door eenige leden aandachtig gemaakt, spreekt daarin het oordeel uit dat de uitbreiding en verfraaiing onzer steden niet altyd op volkomen oordeelkundige wyze heeft plaats gehad. Het bestuur verklaart zich bereid om in voorkomende gevallen gemeentebesturen of gemeentebouwmeesters geheel belangeloos met advies by te staan, en kan daarin, zoo noodig, zich van de medewerking verzekerd houden van erkende specialiteiten. Reeds meer malen werd door het bestuur aan gemeenten advies verstrekt by bouwzaken van allerlei aard, restau ratie van oude monumenten, uitschryven 6n beoor- deelen van prysvragen enz. en steeds heeft het aan de geuite wenschen voldaan, zonder andere kosten in rekening te brengen dan die strikt nood zakelijk waren voor onderzoekingen of reizen, zoo die onvermydelijk waren. Dit streven van de Maatschappy verdient groote waardeering. Er is door eigenwysheid en gebrek aan smaak aan den buitenrand van enkele onzer steden zooveel bedorven, dat men mag aannemen dat thans leergeld is betaald, en dat het aanbod der Maatschappy, belangeloos gedaan, gracieuzelyk door de gemeentebesturen zal worden aanvaard. De Koninklyke Nederlandsche boek- en kunst handelaar M. M. Couvée te 's-Gravenhage heeft het plan gevormd om by gelegenheid van den heug- lyken 70sten verjaardag van onzen Koning, twee prachtig uitgevoerde portretten van den Koning en de Koningin (als pendanten) uit te geven, hoog 82 breed 61 en alzoo volkomen geschikt om groot e vergaderzalen, raadzalen, feestlokalen, sociëteiten, enz. tot sieraad te verstrekken. De portretten, waarnaar ze geteekend worden, zyn door Z. M. voor dit doel speciaal in bruikleen afgestaan, zoodat men, ook wat de gelijkenis aangaat, portretten naar de laatst gemaakte photographieën ontvangt. De heeren D. Cordes en mr. N. A. Calisch hebben zich namens het bestuur der Nederlandse':- PRIJS DER ADVERTENTTEN: V»n 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter» n»»r plaateruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Zuid-Afrikaansche Yereeniging gewend tot den ge machtigde der Zuid-Afrikaansche Republiek, mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Gravenhage, met verzoek zynerzyds pogingen aan te wenden, „dat de Zuid-Afrikaansche Republiek zich aansluite by de internationale postovereenkomst, ten einde zoo doende eene verlaging te verkrygen van het post- tarief tusschen Nederland en Zuid-Afrika, een maat regel, die zeker zou strekken tot bevordering van het postverkeer, dat thans door het hooge tarief zeer wordt gedrukt." De heer Goddefroy, Gerard-Doustraat te Am sterdam, van wiens belangryke verzameling Afri- kaansche wapens, afgoden en andere voorwerpen, byeengebracht gedurende de wetenschappelyke reis, welke hy in gezelschap van wylen den heer D. D. Veth door het zuidwesten van Afrika ondernam, wy vroeger melding maakten, stelde ons thans in de gelegenheid eene wel kleinere, maar daarom niet minder zeldzame collectie wapens te bezichtigen. Deze zyn voornamelyk uit onze eigen bezittingen afkomstig en zóó gezocht dat reeds een deel van de verzameling naar Bern zyn weg heeft gevonden. Het zyn fraai met zilver gemonteerde krissen van inlandsche vorsten, byvoorbeeld van Djokdja, of merkwaardige Atjehsche klewangs. Voor zoover de scheden van zilver zyn, of met zilver zyn versierd, is dit metaal met opmerkéiyk goeden smaak en in een zeer samengesteld ornament gedreven. Dit is ook het geval met een kris, waarvan de schede van gedreven koper is. De heer Goddefroy is ook in het bezit van eene fraaie rebab (eene soort Indische tweesnarige viool), wier muziek o. a. de begeleiding is van den dans der tandakster. De daarby behoorende strijkstok is met een wayang- figuur besneden. (Hbl.) "Wegens den hoogen pry's, waarvoor by de aanbesteding werd ingeschreven, is door den minister van oorlog bepaald dat in 1887, in plaats van grauwe erwten, bruine boonen zullen worden gegeten door de korporaals en minderen. Blijkens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schrcefstoomschip 4de klasse „Sommelsdyk," onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, in den na middag van den 4den dezer weder van San Paolo de Loanda vertrokken, ter voortzetting der reis. Z. M. heeft aan IJ. Oosterlo, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsverv. in het kanton Berlikum, en met ingang van 15 dezer benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht, jhr. A.C. Roëll, ontvanger der registratie en domeinen te Sliedrecht; met ingang van 1 Febr. 1887, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Oosterbeek J. A. Van de Velde, thans in gelyke betrekking te Tessel; de heeren J. J. Ujlaki en V. Lehmann, tijdelyk, namelyk voor den tyd van vyf jaren, be noemd tot officier van gezondheid der 2de klasse by het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuwa. Voor de rechtbank te Rotterdam verscheen gisteren J. V., oud 31 jaren, sjouwer, geboren te Leiden, zonder vaste woonplaats, beklaagd van op 2 December 11., ten nadeele van de win kelierster Brandts, wonende aan de Boerenvisch- markt, een paar laarzen te hebben weggenomen. Beklaagde, die nog een pensioen heeft van 100, had uit armoede het feit gepleegd. Het Openbaar Ministerie requireerde vyf maanden gevangenisstraf. Mr. Van der Eist, ambtshalve verdediger van den beklaagde, voerde eenige verzachtende omstandig heden te zynen opzichte aan en concludeerde tot vryspraak, omdat hy reeds voldoende straf door de preventieve hechtenis had ondergaan. Do uitspraak is bepaald op over acht dagen. Een heer, die zich gisteren op den Grooten Vyver in het Haagsche Bosch met schaat- senryden vermaakte, had het ongeluk, toen hij plotseling wilde stilstaan, achterover te vallen. Hij bleef roerloos liggen en het bleek dat hy zijn bewustzyn had verloren, terwyl hy ernstig aan het gelaat bloedde. Het duurde een poos alvorens de gevalleno zijn bewustzyn had herkregen en naar zyne woning kon worden geleid. Toen het nieuwe jaar nauwelyks begonnen was, viel T. v. R. aan den Leidscliendam, juist toen hy eene tappery verliet, dood op straat neder. De man was ongehuwd. Het bekende huis in de Javastraat te 's-Gravenhage, dat jaren geleden dopr den heer Arnold werd gebouwd en toen ƒ108,000 kostte, is dezer dagen voor ƒ50,000 verkocht aan den heer J. E. Banck. Volgens een der Haagsche couran ten is tot hoofd eener school benoemd de heer Mulo. By vergissing had de redactie uit de gebruikelyke aanvangletters van weer uitgebreid Zager onderwijs den naam van den bovengenoemde gelezen. De Haagsche correspondenkvan de „N. Gr. Crt." meldt dat de impresario Simon, die de rondreis met Coquelin onderneemt, in Den Haag in twee avonden 4150 vry-geld heeft ontvangen. In het „Verkooplokaal" te Scheve- ningen werden gisternamiddag geveild en verkocht de navolgende Scheveningsche bomschuiten: lo. „Alida" 61/j jaar; 2o. „Arie" 3 jaar; 3o. „Leo- nardus" 61/, jaar; 4o. „Constance" 2'/2 jaar; 5o. „Jacob" 2 jaar, en 6o. „Maria Catharina" 1'/, jaar. Koopers waren: lo. T. VanDuyne,teScheveningen, ƒ1625; 2o. D. Zuurmond, te Scheveningen, 3000; 3o. G. Dykhuizen, te Scheveningen, 1525; 4o. T. Varkevisser, te Scheveningen, 36005o. A. Van Duyne, te Katwyk, ƒ4100, en 6o. F. E. Meerburg, te Katwyk, 4325. Hedennacht zyn onder de gemeente Vryenban, bij Delft, de timmermanswerkplaats en loods met aanzienlyken höutvoorraad van Huysman door brand geheel vernield. Uren ver in den om trek was de rosse gloed tegen het luchtruim zichtbaar. Aan den schipper P. De Roos te Delf- zyi is 50 en aan zyne vier schepelingen ieder 30 namens den Koning uitgereikt voor het redden der bemanning van het gestrande Nederlandsche schip „Anna", kapitein J. v. d. Klei. De ar r ondissements - rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaken die de vorige week door haar werden behandeld, en veroordeelde: lo. H. A. Vermeulen, tot een jaar gevangenis straf voor het stelen van een emmer en twee kin derpakjes; 2o. J. Van Zuiderdijk en H. A. Vermeu len, den eerste wegens valschheid in geschriften, en den tweede wegens het gebruik van het val- sche stuk en beiden wegens diefstal, ieder tot twee jaren; So. II. A. Vermeulen wegens mishandeling tot een maand, terwijl Jesaja Hangjas, de opkoo- per, werd vrijgesproken. D. v. P. kreeg wegens diefstal van een gouden dames-horloge twee maanden gevangenisstraf. Gisterochtend geraakte aan het Centraalstation te Amsterdam een persoon, die haastig kwam aanloopen om een pakje over te geven aan iemand die in den vertrekkenden trein zat, met den voet beklemd tussehon de loopplank van den trein en het perron. De ongelukkige viel toen en werd, hoewel de trein zoo spoedig mogelijk stopte, een eindweegs meegevoerd, met het gevolg dat hy zeer ernstig gekwetst naar het gasthuis werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1