voor de Volkszangschool, van welkö commissie de heer Van der Harst lid is. Van alle zijden word de wensch uitgesproken, die voorzeker in veler hart weerklank zal vinden, dat de heer Van der Harst nog vele jaren met denzelfden onvermoeiden yver zjjne kennis en bekwaamheid aan ons lager onder wijs zal mogen wjjden. Een drietal keurige bouquetten waren den jubilaris mede aangeboden. De dag van heden, 3 Januari, zal voor den heer Van der Harst zeer zeker eveneens onvergetelijk zjjn. De commission van onderwijzers, leerlingen en oud-leerlingen hadden zich 's morgens in de school aan de Binnenvestgracht om negen uren vereenigd ten einde den jubilaris hunne gelukwenschen te brengen. Om tien uren kwam de heer Van der Harst met familie daar aan en werd er door 12 meisjes, van wie twee hem en zjjn echtgenooto een bouquet vereerden, verwelkomd en naar zijne plaats geleid, terwijl de andere leerlingen hem een welkomstlied toezongen. Toen de jubilaris plaats had genomen in een zeer net versierd lokaal, nam de heer C. L. Van den Berge, eerste onderwijzer aan de school, het woord. In eene hartelijke toespraak, waarin spr. den jubilaris welkom heette op de plaats, waar hij dagelijks zijne beste krachten wijdt aan de belangen van het onderwijs, hem gelukwenschte met zijn zilver feest, herdacht ook hjj den ijver en de toe wijding, waarmee de heer Van der Harst zyne taak had opgevat en tot dezen dag volbracht, de achting en liefde, die onderwijzers, ouders en leerlingen hem toedragen en spr. drukte daarom insgelijks den wensch uit, dat den jubilaris nog vele jaren moch ten gegeven worden om tot nut der Leidsche jeugd en tot voorbeeld van het personeel werkzaam te zijn en beval zich en zijne collega's in de verdere vriend schap van den jubilaris aan. Daarna bood hy hem uit naam Yan het geheele personeel een bewijs van hulde aan, bestaande in eene notenhouten salontafel, met daarop prijkend pièce de milieu, daarbij den wensch uitsprekende, dat het nog lang voorwerpen mochten zjjn om hem aan dezen dag te herinneren. Met een „Lang leve de jubilaris!" besloot hjj zijne toespraak. Nu nam mej. Breebaart, hoofd der Handwerken- school, het woord en wenschte in korte en harte lijke bewoordingen den jubilaris geluk en bood hem mede namens de andere dames eene fraaie bloemen mand aan. Onmiddellijk hierna hieven de meisjes een tweede lied aan en toen zy hiervan drie versjes gezongen hadden, sprak J. Mazurel, leerling der hoogste klasse, zijn leermeester toe. Ook hjj wenschte hem geluk met dezen feestdag, hoopte dat de jubilaris nog lange jaren gespaard mocht blijven, niet alleen voor zijn gezin en verdere betrekkingen, maar ook voor hen, leerlingen, en bood hem een prachtigen spiegel aan, als aandenken aan zijne dankbare leer lingen, die hier allen vereenigd waren en uit wier naam hjj gesproken had. Hoezeer alle leerlingen instemden met hetgeen hun makker gezegd had, bleek uit het vuur, waarmee zy het vierde en vyfde couplet aanhieven. Hierna kwam de commissie van oud-leerlingen hun voormaligen leermeester het prachtwerk „Jo nathan, Waarheid en Droomen" aanbieden, uit dank baarheid voor wat hy gedaan had voor hunne vor ming. Zy wenschte dat het lang aangename her inneringen opwekken en hem vele genoeglyke oogenblikken bezorgen mocht. Zichtbaar aangedaan voor zooveel bewy'zen van achting en vriendschap dankte de jubilaris allen voor hun wenschen en huldeblyken, verzekerende dat deze dag hem lang in het geheugen zoublyvenen dat de geschenken hem steeds dierbare panden zouden zyn. Nog lang bleef men na deze plechtigheid by elk aar: de kinderen om feest te vieren, en de vrien den en bekenden van den jubilaris om de vreugde der kleinen, wier geduld reeds te lang op de proef gesteld scheen, aan te zien. Hoe hoog de jubilaris ook by zyne geburen staat aangeschreven, blykt daaruit dat van de woningen langs den weg, die van zyn huis op de Garenmarkt naar de school voert, overal de vaderlandsche drie kleur wapperde. Gemengd Nieuwa, Hedenmorgen is door de politie alhier in beslag genomen een zeer vermoedelyk valsche gulden, naar aanleiding waarvan de inge zetenen worden aangemaand op hunne hoede te zyn en tevens herinnerd wordt dat het in omloop brengen of verspreiden van valsche muntspeciën strafbaar is gesteld. Door de politie alhier is mede hedenmorgen aan gehouden een marinier, wiens opsporing door de militaire autoriteit was verzocht. In verband met den in den nacht van 28 op 29 December jl. by den heer De V., winkelier, aan de Oude Vest alhier, gepleegden diefstal, wordt door den bestolene eene belooning van f 25 uitgeloofd aan hen, die der politie eenige aanwy'zing kunnen doen, welke tot de ontdekking van den dader of de daders, of van de gestolen goederen kan leiden. Door het rammelen van den aange spannen wagen gingen hedenmorgen aan de Mare- poort twee hitten op hol. Den bestuurder, zekeren v. H., wonende aan den Maresingel, was het niet mogeiyk de dieren tot staan te brengen. Reeds spoedig sloeg de man van den wagen en kwam hy met zyn hoofd tegen een aldaar geplaatsten lantaarn paal, ten gevolge waarvan zyn schedel ernstig ge kwetst werd. Ofschoon weldra heelkundige hulp opdaagde en de man naar het ziekenhuis werd over gebracht, konden de deskundigen, helaas, toch niet anders dan den dood constateeren. Door dit zoo treurig ongeluk komt de achterge bleven familie van Yan Haasteren in omstandigheden, welke dringend hulp vereischen. Naar wy vernemen, is dan ook reeds door de bevoegde macht vergun ning gegeven om nog deze week by de ingezetenen van Leiderdorp eene collecte ten behoeve der weduwe te houden. Door de politie alhier is gedurende het afgeloopen jaar togen 216 personen, schuldig aan verschillende misdreven, proces-verbaal opge maakt, zoomede tegen 536 personen wegens open bare dronkenschap en tegen 317 die de algemeene politie-verordening hadden overtreden. .Gedurende dat jaar hebben zich by de politie om nachtverbiyf en onderstand aangemeld 458 personen, die in de richting hunner woonplaatsen werden voortgeholpenterwyl 364 personen wegens openbare dronkenschap in voorloopige pelitiebewa- ring moesten worden gesteld. Het nieuwe jaar heeft den liefheb bers van scbaatsenryden weer het zoo geliefkoosde wintervermaak bezorgd. Vooral in den Singel langs het Plantsoen was het de drie laatste dagen zeer druk. Hedenmiddag omstreeks halftwee waagde een jongen zich ook op het ys in de Haven. In het midden zakte hy er door; met moeite werd hy door de brugwachters met touwen gered. Ook in den singel moeten heden een paar jon gens door het ys zyn gezakt, maar eveneens gered. Te Aalsmeer is op den 18den Decem ber jl., nadat in den avond een begin van brand met behulp der buren was gebluscht, in den daarop volgenden nacht het huis van T. Westerhof ge heel door brand vernield. De omstandigheden die daarby plaats hebben gehad, waren aanleiding, dat de justitie zich met de zaak bemoeide. Reeds zyn eenige getuigen door den rechter van instructie te Haarlem gehoord. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Schaatsenrydersbond heeft gisteren de baan by Slikkerveer geïnspecteerd en spiegelglad bevonden. Het heeft besloten dat de internationale wedstryd a. s. Vrydag en Zaterdag zal plaats hebben. De hardry dersbaan is 12 meter breed en de bocht getrokken met een straal van 50 meter. Ter eene zyde is eene baan, waarop men voor f 1 toegang kan krygen, aan de andere zyde eene, waar men maar /"0.25 heeft te betalen. Deze laatste baan is even breed als de hardrydersbaan, terwyi het over gebleven gedeelte van de ysvlakte vry is. De Hooge Raad heeft heden het cas- satieberoep van Belderok, veroordeeld wegens het aanplakken van een smaadschrift tegen den Koning, te Amsterdam, verworpen. De Haven-Stoombootdienst te Am sterdam vervoerde in 1886 1,080,289 passagiers te gen 1,090,104 in 1885. Een jongetje van 7 jaren te IJ 1st, met anderen op het nog brooze sneeuwys aan het schaatsenryden zijnde, had het ongeluk er door te zakken en te verdrinken. Ook te Deventer is een jongen onder het schaat senryden verdronken. Een aanzienljjk grondeigenaar in Overysel heeft velen zyner huurders, wegens den nadeeligen prys der landbouwproducten, 30 pCt. van de pacht kwytgescholden. BUÏTHN1,AND. jÊrrRuïci-Sfic. De minister van binnenlandsche zaken Goblet heeft 1 Januari het personeel en den syndic der „agents de change" ontvangen. De laatstgenoemde uitte daarby den wensch dat de vrede mocht be waard blyven. De minister antwoordde dat hem niets bekend was, wat bezorgdheid zou kunnen wettigen. „Wy willen den vrede en hebben daaraan behoefte", zéi de minister verder. „Wy hebben het reeds te dik- wyis verklaard, dan dat het noodig zou zyn dit voortaan te herhalen. Niemand kan aan onze op rechtheid twyfelen. Eene waarheid is dat Europa in zekeren zin op een voet van gewapenden vrede verkeert, en dit verklaart de gerezen be zorgdheid, maar het hangt niet van ons af, daaraan een einde te maken. De regeering heeft geen enkele reden om te gelooven dat de oorlog hieruit moet voortspruiten; zy hoopt ernstig dat dit niet het geval moge zyn, en hare geheele politiek is op dit doel gericht. Eene groote natie als Frankrijk moet intusschen zulk eene mogelykheid koelbloedig te gemoet zien. Het beste middel om den vrede te bewaren is onze kalmte te behouden, terwyi de ministers van marine en oorlog zonder oponthoud voor de verdediging van het grondgebied waken." Oroot-BrltannlS. In eene op oudejaarsdag met lord Salisbury ge houden byeenkomst, heeft lord Harrington den premier gelyken oprechten steun als vroeger toe gezegd, doch tevens verklaard dat Goschen evenmin als hy in het kabinet wil treden. Ofschoon de heer W. H. Smith tot leader in het Lagerhuis is gekozen, zal hy toch de portefeuille van oorlog behouden. De heer E. Stanhope, thans minister van koloniën, zou kanselier van de schatkist worden, in de plaats van den afgetreden lord Randolph Churchill, en lord Carnarvon tot minister van koloniën worden benoemd. Op uitnoodiging van lord Iddesleigh, minister van buitenlandsche zaken, zouden de Bulgaarsche gedelegeerden zich van Londen naar het landgoed des ministers begeven, waar zy den nacht zouden doorbrehgen, om dan weer naar Londen terug; te keerem De minister beloofde, alsdan met hen over de Bulgaarsche quaestie te zullen beraadslagen. T*l*granai«B, CETTINJE, 2 Januari. De vorst van Montenegro heeft in zyn antwoord aan de Porte verklaard, dat hy geenerlei plan van aanval op Servië heeft. De toebereidselen van Montenegro gelden niet de Porte; zy worden alleen gemaakt uit voorzorg voor mogelyke gebeurtenissen. De vorst merkt daarby op, dat Servië insgelyks voorzorgsmaat regelen neemt, en hy gelooft te mogen aannemen, dat de bestaande geruchten door Oostenryk worden uitgestrooid. BELFORT, 2 Januari. De heer Fréry (radicaal) is by de heden gehouden verkiezing tot lid van den Senaat benoemd. LISSABON, 2 Januari. De Cortez zyn heden ge opend met eene koninklyke boodschap, waarin wordt verklaard dat de internationale betrekkingen van gunstigen aard zyn. De koning betuigt tevens zyne ingenomenheid met de ontvangst, welke hy op zyne reis in het buitenland van vorsten en volken ondervonden heeft. LONDEN, 2 Januari. Men verzekert dat er tever geefs pogingen zyn aangewend om eene verzoening tot stand te brengen tusschen lord Salisbury en lord Randolph Churchill en om den laatste te nopen weder in het kabinet zitting te nemen. LONDEN, 3 Januari. De „Times" verneemt dat de heer Goschen, op dringend aanraden van lord Hartington en den heer Chamberlain, waarschynlyk de portefeuille van financiën zal aannemen, welke hem door lord Salisbury is aangeboden, terwyl de leiding der party in het Lagerhuis voorloopig aan den minister van oorlog Smith wordt opgedragen. Indien Goschen lid wordt van het ministerie, dan zullen ook zetels gevonden worden in het ministerie voor twee liberale pairs. Amsterdam, 3 Januari. BeursberichtDe markt opende heden in eene gunstige stemming met ge animeerde affaires, zoowel wat de binnen- als buitenlandsche staatsfondsen betreft, een gevolg van de meerdere ruimte van geld en den door de vorsten op hunne Nieuwjaarsrecepties uitgesproken wensch tot behoud van den vrede. Ook de Amerikaansche Spoorwegwaarden deelden in de gunstige stemming op hoogere koersen van Nieuw-York.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2