ZE WEET IETS VAN (ÏL Vrouwen-Emancipatie. Gemengd Nieuw8> Gedurende de afgeloopen week is hier ter stede één geval van diphtheritis aan gegeven met doodeljjken afloop. Door do Leidsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die onder de gemeente Zoeterwoude een buiten hangende bel ontvreemd en te Leiden verkocht heeft, zoo ook tegon iemand, die in een twist een andei;, gelukkig niet levensgevaarlijk, verwondde. Maakten wij gisteren melding van het ontdekken van don dader, genaamd P. K., te Oegstgeest, die door het plaatsen van twee stukken ijzer tusschen de tongen der wissels, gevaar voor de stoomtram deed ontstaan, hetwelk echter door tijdig stoppen van den machinist Jeuke werd voor komen, het doet ons genoegen nu te kunnen mede- deelen dat het de ijVerige nasporingen zijn van den brigadier-majoor H. Steinz en van den brigadier C. Heyberg, beiden van de Rijksveldwacht te Leiden, en van den gemeente-veldwachter D. Moolhuizen to Oegstgeest, welke den dader hebben doen ontdekken. Men herinnert zich het feit dat in eene weide onder Voorschoten de koeien reeds waren gemolken wanneer de eigenaar zich daartoe naar het land begaf. Deze zaak zal den 6den Januari voor de Haag- sche rechtbank worden behandeld. De telefoon- of electrische verbin ding van "VVoubrugge met het post- en telegraaf kantoor te Alfen, is, naar men verneemt, gereed. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat van deze inrichting spoedig door het publiek gebruik zal kun nen worden gemaakt. Het verslag, dat „Morgenbla'det" van den wedstrijd op schaatsen tusschen Paulsen en Hagen geeft, komt hierop neder dat Paulsen de baan van 5000 meter (121/, rondgangen) in 10 min. öö'/j sec. aflegde, Hagen in 10 min. 55s/s. De baan van 1609 meter (4 rondgangen) werd door Paulsen in 3 min. 18*/5 sec. en door Hagen in 3 min 18®/5 sec. afgelegd. Paulsen overwon niet dan met de grootste inspanning in de beide ritten met slechts eene schaatslengte voorsprong. De rijders bevonden zich na den afloop beiden in betrekkelijk goeden toe stand. De wedstrijd word door 6000 a 7000 men- schen bijgewoond. Gedurende don winter gaan vele kamerplanten te niet. Dit is vooral het geval met rozen en camellia's. De temperatuur van de kamer is voor deze gewassen meestal te hoog. Men moet ze in een vertrek plaatsen, dat hoogstens een tem peratuur van 6 a 10 gr. R. heeft en waar geen gebrek aan licht heerscht. Betreffende don brand van het „Tempi e- Theater" te Philadelphia wordt nog gemeld, dat de brand uitbrak in de gruwelkamer van het museum, hetwelk bij het theater behoort. De leden van het gezelschap waren juist bezig met de repetitie der opera „Little Tycoon." De vlammen verspreidden zich zoo snel dat de hoeren en dames langs een ladder uit een der ramen ternauwernood konden ontsnappen. Drie brandweermannen werden gedood door de instortende muren, terwijl twee zeer ernstig werden gekwetst. De geheele schade wordt begroot op 300,000 dollars. Te Lyon is een werkman, zekere Robin, -voorzitter van de syndicale Kamer zijner corporatie, in verzekerde bewaring genomen, als verdacht van de ontplofbare bom bij den ingang der kerk Saint-Nizier in den nacht van Kerstmis neergelegd te hebben. De politie heeft te zijnen huize verschillende verdachte werktuigen gevonden, alsook bindgaren dat volkomen overeenkomt met het garen dat om de bom was gewonden. Een ongeluk van geheel bijzonderen aard had Dinsdag-morgen te Keulen plaats. Een netgekleed heer, met een reisvalies in de hand, komt haastig een koffiehuis binnenloopen, bestelt een cognacje, bladert eenige oogenblikken in een bundel papieren, wil betalen en zakt plotseling ineetk Een beroerte had aan zijn leven een einde gemaakt. Men zoekt in zijne papieren en bevindt, dat deze den koopman Otto Meijer uit Hamburg toebehooren. Spoedig deed het nieuws door de stad de ronde, dat de koopman Otto Meijer uit Hamburg in een koffiehuis plotseling was overleden. De heer Meijer verkeert intusschen in de grootste opgewondenheid. Hjj had namelijk in het station Deutz, waar hij wachtte op den trein naar Eiber, feld, zijn bagage in een wachtkamer 2de klasse neergelegd, terwijl hjj zich even verwijderde. Toen hij terugkeerde was alles verdwenen. Na lang over en weer vragen komt hem het nieuws ter oore, dat een zekere Otto Meijer uit Hamburg daar en daar plotseling overleden is. Hjj spoedt zich naar het hem opgegeven adres, waar hem wordt medegedeeld dat het lijk en het geen op den gestorvene gevonden werd, reeds door de politie in beslag was genomen. Aan het commissariaat vindt hjj dan ook zijn eigendom terug. De man, die zeker ten gevolge van de haast, waarmede hij zich had voortgemaakt, of uit angst voor de ontdekking, door een be roerte getroffen werd, was de dief. Men legt hem nog verscheidene andere diefstallen ten laste. Het jongste dochtertje van den Amerikaanschen sénator Van Wyck, op den vorigen Nieuwjaarsdag geboren, heet „Happy New-Year van Wyck.'' (Gelukkig nieuwjaar Van Wyck). Gedurende don vorschrikkelijken storm van verleden Maandagochtend, is te Neuilly de menagerie van Bidell, die bij de poste Maillot stond, ingestort. Tegen 2 uren na middernacht werd de tent door eene hevige windvlaag omver geworpen. Met een oorverdoovend gekraak viel al het houtwerk ineen, de kristallen kroon werd tot gruis geslagen en de dieren, vooral de leeuwen en tügers, trachtten de staven hunner kooien te verbreken, om te ontkomen. Het tooneel was ijselijk. Gelukkig waren de kooien stevig en bleven de beesten er in. Op sommige Duit sche scholen heeft men het nuttige voorschrift ingevoerd, dat de kin deren pantoffels of andere schoenen mee naar school moeten nemen om ze daar te verwisselen met die, welke ze aanhebben. De natte schoenen worden vóór het begin van de les uitgetrokken en bljjven in een verwarmd vertrek staan. Bjj het uitgaan van do school vindt de leerling zijne schoenen warm en droog, terwijl hp gedurende de les zjjne pantoffels aanheeft. Menige ziekte, die de scholieren zich door natte en koude voeten op den hals halen, wordt door dezen nuttigen maatregel voorkomen. Bij een Regeerings-onderzoek naar de ramp aan de twee Engelsche reddingbooten bij den laatsten storm overkomen, is o. a. geble ken, dat aan de bekwaamheid van den stuurman van ééne dier booten ernstig mag getwijfeld worden. De cholera is nu in Oostenrijk Hon- garjje geheel verdwenen. Volgens de statistieke op gaven werden in Hongarije, gedurende de epidemie, 966 personen aangetast, waarvan 499 overleden. Bjj een brand te Sutton (graafschap Surrey) zp'n 5 personen in de vlammen omgekomen. li u t is jl .v iv r>. SfVotllkri?!*. De heer Legrand, Fransch gezant te 's-Graven- hage, is benoemd tot officier der orde van het Legioen van Eer. De „Times" correspondent te Parijs zendt eene blijkbaar van zekere zijde ingeblazene dopeche uit St.-Petersburg, waarin de loopende geruchten om trent den czaar worden gelogenstraft. Hij voegt er bij dat tusschen Rusland en Duitschland twee weken geleden een verdrag gesloten is, en dat twee om standigheden den czaar daartoe genoopt hebben. De eerste was de houding van den Oostenrijkschen minister-president, graaf Kalnoky. De tweede het beleid der zaken in de Fransche Republiek, waar als eerste minister een persoon gedoodverfd werd, die den czaar persoonlijk onuitstaanbaar is. Alexan der III zag hierdoor in, dat een Fransch Russisch verbond onmogelijk was, en berustte in de voor gestelde alliantie mot Duitschland. 1) uitscli ia ad. Te Berlijn is de officieele briefwisseling tusschen de Engelsche en de Duitsche regeering openbaar gemaakt, betreffende de landstreek, welke door beide rijken in Oostelijk Afrika bezeten wordt. Het meest trekt daarin de aandacht, dat Engeland afstand doet van zjjne vroegere bewering, volgens welke de Britsche bezitting als eene wigge tusschen de aan Duitschland behoorende streek zou liggen. Het geheele sultanaat van Zanzibar is onder Duit sche heerschappij gebracht, behoudens eenige for- meele rechten, welke den sultan toegekend blijven. De aan Duitschland behoorende landstreek strekt zich uit van ongeveer do Evennachtslijn tot den elfden gra d Zuiderbreedte. Ten noorden van dit gebied verbindt do Duitsche regeering zich aan de Engelsche de vrije hand te laten. Omgekeerd is Duitschland vrjj zijn gebied naar het Zuiden uit te breiden. De Duitsche bezitting bevat het grootste deel der Oost-Afrikaansch o groote mere:i n strekt zich Westwaarts uit tot aan de Zuidei1 olft van het groote Victoria-Nyanzameer. De heer Chamberlain kwam gistermorgen te Lon den aan en begaf zich onmiddellijk naar lord Har- tington. Yerscheidene liberalen zouden zich verzetten tegen de samenstelling van een coalitie-ministerie op dit oogenblik. Na eene conferentie met de voornaamste zjjner liberalo ambtgenooten, heeft lord Harrington be sloten, het aanbod van lord Salisbury om den af getreden minister Churchill op te volgen, niet aan te nemen. Hjj meent buiten het kabinet nuttiger voor de regeering te kunnen werkzaam zijn, dan wanneer hjj er zitting in neemt, of als leader in hot Lagerhuis optreedt. Een nader bericht meldt dat de heer W. H. Smith, in de plaats van lord Randolph Churchill, als leader in het Lagerhuis zal optreden. Lord Salisbury wordt heden te London terug verwacht. Bij de behandeling te Dublin van hot rechts geding tegen Dillon, wegens het innen van pacht gelden te Langhrea, heeft de beschuldigde toege stemd in het stellen der door het Hof gevraagde cautie, om zich gedurende twaalf maanden goed te zullen gedragen. Niettemin verklaarde bij te protes teeren en in beroep te zullen gaan. Amerika. De minister van financiën der Vereenig le Staten heeft weder 10,000,000 dollars 3-pct-sbonds ter aflossing opgeroepen, waarvan de interest met 1 Februari afloopt. Op den Philadelphia and Reading Spoorweg is door 1700 man strike gemaakt, wegens onte vredenheid over de wijze waarop bezuinigingen zijn ingevoerd. De Canadian-Pacific-spoorwegmaatschnopjj laat bijzondere waggons bouwen voor het vervoer van zwaar geschut, dat de Britsche regeoring, met groote hoeveelheden ammunitie, in April a. s. naar Britsch-Columbia wenscht te zenden. De jongste finantieele berichten uit Lima luiden allertreurigst. Ondanks allerlei grootsehe plannen om aan geld te komen, waartoe ook behoort een omvangrijk kolonisatieplan, is de schatkist van Peru geheel leeg, terwijl de bankiers in bet buiten land weigeren de schatkistbiljetten aan te nemen. Personen; Hans Möllerde Hr. Willem Van Zuylen. Rosa, zjjn vrouw Mevr. Burlage V:rwoert. Dr. Willibald, natuur kundige de Hr. Tartaud. Martha, zjjne vrouw, nicht van Möller Mej. Marie Vink. Lydia Heimbach, dan seres Mevr. Coeling-Vorderman. Alexander Von Zor- neck, luitenant bjj de Huzaren de Hr. Henri Do Vries. Albert Dettman, amb tenaar Poolman. Wally, nicht van Rosa Mej. A. Beukers. Amalia, dienstmeisje van Martha Mevr. Poolman-Huyzers. Babeurre, knecht de Hr. Victor Faassen. Een kellner A. De Vries. Anton Ascher de Hr. Willem Van Zuylen. Dominee Lingen F. Tartaud. Framjoise, zjjne vrouw Mej. Marie Vink. Juffrouw Betje, huis houdster Mevr. Faassen-Van Velzen. Krisje, dienstmeisje Mej. Beukers. Een onderofficier do Hr. Meltzer. Leiden, 31 December. Heden aangevoerdTarwe i hec toliter. Wintertarwe f 7.30 a f 7.75 Zomertarwe f 6.60 a f 7.25. Kogge 3 H. L. Winteirogge f5.50 a f5.70. Zomer- rogge f 4.90 a f 5.40. Gerst 4 H. L. Zomergerst f 3.90 a f 4.60 Chevalier-gerst f 5.50 a f 5.90. Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.10 a f 3.50. Lichte Haver f 2.50 a f 3.Duivenboonen 2 hectol. f 6.25 a f7.25. Paar- denboonen 1 hectol. f 6.a f 6.40. Koter: 5590 kg. Grasboter, lste qnalit. l/t vat f 44 a f 60; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.10 a f 1.508chei- boter 2de qualit. per kilogr. f af Lange Zwarte Turf 3000 dubb. heetol., f 0.23 a f 0.26. Hoorn, 30 Dec. Aan de stadswaag zijn heden alhier gewogen 311 stapels Kaas, wegende 89,920 KG. Hoogsto prijs: kleine f 32.per 50 KG., id. id. coimmssie f 33.per 50 KG., Middelbare f33.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6