Mt wmm bestaat oit Brie Bladen. ~Ö"YËR! 8243. Maandag: 3 Jami ai-i. A0. 1887. eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 December. K->ytCp&) PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17),. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca,»- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. 't Is slechts een denkbeeldige stroom, die de iren van elkander scheidt, en ongemerkt brengt e oude veerman ons aan den anderen oever, an waar we de reis voortzetten, welks einde een loogere Macht bepaalt. Toch willen we, alvorens e grens der beide jaren te overschreden, even tilstaan, om het doorloopen tijdperk na te oogen n het naderende te verwelkomen. Een jaar beteekent weinig in de eindelooze eten der eeuwen, en het is niet onmiddellijk aan e geven, welke waarde het heeft of hebben zal oor do geschiedenis der menschheid. Slechts enkele ïalen, wanneer het gebeurtenissen van bijzonder ewicht opleverde, neemt het eene in het oog val- inde plaats in, zoo, dat het voor de opneming an „jaartallen" weerbarstigste hoofd van den jugdigen beoefenaar der geschiedenis dit toch iet laat glippen. En dan nog komt het niet zelden oor, dat een historisch feit eerst later meer in et licht treedt, als de gevolgen, die men vroeger og niet kon berekenen, zich hebben geopenbaard. Oppervlakkig beschouwd, en met het laatstbe- oelde voorbehoud, kunnen we 1886 niet tellen nder de jaren, die met vette letters in de chrono- ogie moeten worden aangeteekend. Niettemin heeft iet niet ontbroken aan voorvallen, die veel gerucht naakten in de wereld, omdat zij uitingen waren ran tv astanden, waaraan we niet dan met bezorgd- leid kunnen denken. Om even den blik op het buitenland te richten, ïerinneren we aan de gebeurtenissen op het Balkan- jchiereiland, die den algemeenen vrede van Europa n groot gevaar brachten en elke der Groote Mogend heden noopten, haar Nog hangt ons de jetrekkingen als een hoofdde vrees, dat wapenmacht te „herzien." stoornis der internationale dreigende wolk boven het Russische veroveringszucht sn Fransche weerwraak zich zullen vereenigen Dm ons werelddeel in vuur en vlammen te zetten, kan nog bjj lange na niet hersenschimmig genoemd worden. Van een heftige beroering op sociaal gebied was België getuigeeen bandelooze, woeste volksmenigte richtte daar verwoestingen aan, waardoor maatre gelen tot herstel der orde noodzakelijk werden, die vele slachtoffers maakten. Ook ons vaderland bleef niet geheel bevrjjd van den terugslag der gebeurtenissen, die elders voor vielen. Dezelfde geest van misnoegen, roekeloos opgewekt door sommige volksmenners, wier stroven het schynt te zijn een geleidelijke verbetering van maatschappelijke onvolmaaktheden te beletten, ten einde een botsing uit te lokken, die, hoe verderfe lijk ook voor de belangen der lagere volksklasse, hun misschien ten goede zou komen, heeft in de hoofdstad van ons land een tooneel van wanorde verwekt, waarvan de herinnering droevig stemt en de naweeën den sluier van rouw over menig gezin hebben gespreid. Moge het gebeurde ons allen, hetzij we tot de arbeidende of tot de meer gegoede klasse behooren, ernstig aansporen om ge meenschappelijk en met onderlinge waardeering te zoeken naar hetgeen gedaan kan worden ter ver betering van al wat in onze maatschappelijke rege lingen herziening noodig heeft, opdat niet vruch teloos langs den weg des gewelds worde gezocht, wat slechts door ruime tenuitvoerlegging vaii het gebod der broederliefde te verkrijgen is. Voorts stippen we uit onze politieke geschiedenis aande ministeriëele crisis, gevolg van het ver ijdelen der pogingen om ten aanzien van den strijd over het onderwijs tot eene schikking te komen, uit welke crisis ontbinding der Tweede Kamer en wijziging van do getals-verhouding der staatkundige partijen voortvloeiden. Doch ook de Grondwets herziening werd er door vertraagd. Hopen we dat 1887 dit onvoltooide werk van zjjn voorganger tot een goed einde moge brengen Overigens kunnen we, wat den algemeenen éco- nomischen toestand betreft, met eenigen moed het volgend jaar binnentreden. Wel is het er nog verre af, dat de heerschende vorslapping op het gebied der productie zou hebben plaats gemaakt voor een opgewekt leven; maar toch openbaren zich hiel en daar voorteekens, dat handel en nijverheid met nieuwe kracht de wiekon zullen uitslaan. Den dag zien we nog niet, wel een flauw lichtschijnsel aan den horizon. Mocht het werkelijk de voorbode zijn van de aanstaande komst des dageraads! Terwijl we ons te binnen pogen te brengen, wat 1886 voor Leiden en zijne burgerij is geweest, moeten we in de eerste plaats hunner gedenken, die bij den aanvang van dat jaar nog met ons de toekomst te gemoet gingen, doch wien het niet was vergund er het einde van te zien. Worden op Oudejaars avond de ledige plekken in den kring des gezins met betraande oogen aanschouwd, ook in de wijdere omgeving van het medeburgerschap eener zelfde gemeente worden alsdan de ontstane leemten diep gevoeld, vooral wanneer het mannen geldt, wier leven rijke vruchten droeg en misschien nog meerdere scheen te beloven voor het gemeenschap pelijk welzijn. En wederom zijn ook dezulken van ons heengegaan. De magistratuur verloor ren waardig vertegen woordiger in mr. P. Van Outeren, oud-president dei- voormalige Leidsche Rechtbank; ook de heer J. Van Heukelom Jr., geruimen tijd lid van den Gemeente raad en in velerlei betrekking steeds werkzaam ten nutte van Leidens ingezetenen, werd van ons weggerukt. De industriëele wereld mist met leed wezen de heeren J. J. Van Wensen en A. J. Koole, wier werkzaam leven een voorbeeld mocht heeten van toewijding aan maatschappelijke belangen; ook den heer J. Hoog, die in menige belangrijke betrekking zijne ijver heeft getoond, en aan menige inrichting van kunst zijn krachtigen steun verleende. Het Col lege van Curatoren der Leidsche Academie verloor zijn oud-secretaris, tevens oud-secretaris van Rijnland, den waardigen W. G. De Bruyn Kops; deHoogeschool zelve een harer sieraden, den beminnelijken ge leerde, professor A. E. Simon Thomas. De Katholieke Kerk te dezer stede betreurt het afsterven van haar bejaarden pastoor Welters, den man in wiens vriendelijk gemoed ook voor „andersdenkenden" een plaats was; ook den oud-predikant der Herv. gemeente Chr. Krabbe geleidden we grafwaarts. Hoogst smartelijk was het verlies, dat de Doop- gezinde gemeente leed in den pwsoon van haar geleerden en echt humanen voorganger, dr. Aem. W. Wybr»nds; niet minder diep werd het lager onderwijs getroffen met den dood van den ijverigen en bekwamen heer L. Van Dijl, hoofd eener Chr. school voor on- en minvermogenden, beiden op nog jeugdigen leeftijd ontrukt aan Sen werkkring dien zy liefhadden en aan eon talrijk gezin, dat den vader nog zoo moeielijk missen kan. Zelfs in het laatst van het jaar troffen ons nog zware verliezen. Vóór een paar dagen toch werd ook het zoo gewaardeerde hoofd van het hoog heemraadschap Rijnland, waarvan Leiden de hoofd zetel is, de heer S- De Clercq Wz., op het onver wachts weggerukt; terwijl ons hedenmorgen de treurmare bereikte dat een onzer Wethouders, de geachte heer H. C. Hartevelt, de man, wiens voor treffelijke gaven van hoofd en hart zoo langen tjjd aan den dienst van gewest en gemeente waren gewijd, de eeuwige rust is ingegaan. Van die allen, op uiteonloopend gebied werk zaam, herdenken we met dankbaarheid de verdiensten. Dankbaar ook zjjn we er voor, dat onze gemeente voor zware rampen bleef bewaard. Ziekten, die elders heerschten, lieten ons onbezocht; nooden, elders zich in hooge mate openbarende, bleven hier beperkt binnen grenzen, die leniging moge lijk maken. Het Hoofd der gemeente zagen we kortgeleden met blijdschap van het krankbed oprijzen en met Dieuwe opgewektheid de taak weder opvatten, die hij op zoo waardige wijze vervult. Zij hem tot in lengte van dagen die post toevertrouwd! Twee gebeurtenissen stippen we nog aan uit Leidens historie van 1886: de opening van het Park, waardoor onze goede stad een ruïne verruilde tegen een lusthof, en de vestiging der 3 October- vereeniging, waarmede aan don stillen wensch van een groot aantal onzer medeburgers gevolg is gegeven, en wel op zoo schitterende wijze, dat het eerste werkzaam optreden dier vereeniging nog lang herdacht zal worden. En nu, met moed het nieuwe jaar ingegaan! Zij het gezegend voor ons Vaderland en voor het geëerbiedigde Hoofd van den Staat, die weldra, onder indrukwekkende blijken van belangstel ling van ons volk, zijn zeventigsten verjaardag moge vieren; gezegend voor de plaats onzer inwo ning en haar Bestuur. Brenge het ons schatten van voorspoed en welvaart; maar bovenal, be- giftige het ons in ruime mate met de schatten van liefde en vrede, verstorke het aanhoudend de banden van broederlijke genegenheid, die de inge zetenen eener gemeente, van wat stand, gezindte of richting ook, behooren te vereenigen. Moge, in deze dagen van wrijving op velerlei gebied, Leiden aan de spits gaan van de gemeenten, waar men niet vergeet dat we zijn enblijven „Een eendrach tig volk van broeders!" Gisteren in den laten avond verloor de stad onzer inwoning wederom een harer verdienstelijkste en meest geachte ingezetenen door den dood. Deheer Herman Cornelis Hartevelt, lid en hoofd van de bekende firma Modderman Hartevelt Co., wijnhan delaars, overleed na eene kortstondige ongesteldheid. Geboren te Brielle den lOden December 1818, had de overledene den ouderdom van 68 jaren bereikt. In verschillende betrekkingen was hij steeds nuttig werkzaam. Sedert Augustus 1859 bekleedde hij de betrekking van lid van den Raad en sedert Juni 1880 mede die van wethouder dezer gemeente. Tot in den Jafgeloopen zomer was hij lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, voor welke betrekking hjj toen bedankte, en tot zfjn overlijden lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, regent van het Ned.-Herv. Weeshuis enz. In al deze en andere betrekkingen onderscheidde hij zich steeds door eene groote mate van ijver, kennis en welwillendheid, en terecht genoot hij de algemeene achting. Zijn verlies zal dan ook door velen, en niet het minst door zjjne familiebetrekkingen, diep gevoeld en innig betreurd worden. Gedurende deze week zjjn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 47 79 volwassen personen en van 15 19 kinderen. In het geheele jaar 1886 zijn opgenomen 23,286 volwassen personen en 4415 kinderen, te zamen 27,701 personen, of gemiddeld 76 personon daags. Er bestaat gelegenheid, tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk heden, Vrjjdag-avond, om 10.23. beaergd zjjn.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1