rr^Trrrrr'T-rTi^^TV?ffrtnTP«ri^>7vrrw-*-viN'F^»'a MUI ƒ141; J. J. Van der Valk, id., 335; F. Davids id., f 293; mr. H. Dikkers, kantonr. te Almeloo, ƒ1313; mr. W. J. B. Besier, rechter in de air.- rechtbank te Haarlem, 1728. Gemengd Nieuw». Hedenmorgen heeft zekere J. J., schoorsteenveger in de Van-der-Werf-straat, ten gevolge van huiselijken twist, door ophanging aan de achterdeur een einde aan zyn leven gemaakt. Tegen zekeren J. J. v. 6. is, wegens het rondgaan met bedelbrieven, door de politie proces verbaal opgemaakt. Mede is proces-verbaal tegen een 13-jarigen knaap, genaamd F. J. M. K., opgemaakt, daar deze zich ten nadeele van verschillende ingezetenen had schul dig gemaakt aan oplichting, door by dezen en genen op naam van anderen te halen: sigaren, nieuw jaarsbriefkaarten, bier, appelen, peren enz. Eenigen t y d geleden hebben w y gemeld dat men tusschen Postbrug en het dorp Oegstgeest op den straatweg van Leiden naar Sassenheim, twee treinen van de Noord-Zuid-Hol- landsche Stroomtram, uit balddadigheid of wel uit wraakzucht, had laten derailleeren. Persoonlijke ongevallen hadden evenwel gelukkig niet plaats en de daders waren, helaas, onbekend. Ijverige naspo ringen, zoowel van het hoofd der politie te Oegst geest als van den veldwachter uit dien omtrek, hebben echter tot een goed resultaat geleid. Zwaar geboeid zijn de daders, te Oegstgeest woonachtig, gisteren naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. De nieuwe schutsluizen, die te Leid- schendam vanwege de provincie Zuid-Holland wor den gebouwd en volgens het bestek met 1 Januari in gebruik moesten worden gesteld, zyn nog lang niet voltooid. De deuren en stortebedden zyn even min gereed en het metselen is wegens de inge vallen vorst gestaakt. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad werd door den proc.-gen. con clusie genomen in de zaak van de Nederlandsch- Indische Stoomvaartmaatschappij tegen de Regeering van Nederlandsch-Indië, betrekkelijk de vordering tot betaling van ƒ46,800, wegens in de jaren 1876 en 1877 ter reede van Atjeh beloopen overligdagen De conclusie strekte tot bevestiging van het arrest van het Hoog Gerechtshof van Ned.-Indië, waarvan door de Stoomvaartmaatschappij was geappelleerd. De uitspraak i3 bepaald op 11 Februari a. s. De vier Shetlandsche paardje s, on langs door den Koning aan Prinses "Wilhelmina geschonken, zijn gisteravond per Holl. Spoor te 's-Hage aangekomen. De persoon G., die gisteren te 's-Hago zou gearresteerd worden, maar zich bij de komst der politie van het leven had beroofd, moet ver dacht geweest zijn voor een bedrag van ƒ9600 valsche schuldbekentenissen te hebben uitgegeven. Op den Langen Vijverberg in Den Haag verloor eene jonge dame haar queue. Eenige jongens, die dat bemerkten, vulden het ding met sneeuwballen en gaven de juffrouw toen haar achter- japon-ophoog-machine terug. Deze wierp er onmid dellijk de sneeuwballen uit. Dit vonden de jongens ondankbaar. En daar de juffrouw haar vulsel in de hand hield, meenden de jongens niet beter te kun nen doen dan de verloren hoogte der juffrouw door sneeuw te vervangen. Dit gelukte grootendeels door een kolossaal bombardement. De vermiste patiënt van „Meer en Bosch" is gevonden onder de gemeente Haarlem- merliede en door den heer burgemeester dier ge meente naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Hij bevindt zich nu weder in de inrichting te Heem stede en heeft geene merkbare gevolgen van zijn overnachten in de buitenlucht gehouden. In den nacht van 24 op 25 Dec. zijn te Rotterdam door middel van braak ontvreemd: 2 zilveren dames-remontoir-horloges, Nos. 2711 en 27170; 2 zilveren dames-cylinder-horloges, Nos. 35737 en 35599; 1 gouden heeren-remontoir-cylin- der-horloge met geschulpte kast, No. 50145; 2 zilveren cylinder-horloges, in de kast gemerkt G. T. 295201 en G. T. 264848; 3 zilveren cylinder- remontoir-horloges, gemerkt G. T. 299775, No. 26214 en No. 29233; 2 zilveren cylinder-horloges, Nos. 41048 en 155845; 1 zilveren cylinder-horloge No. 41449 en op het werk een gewone sleutel als merk. Al deze horloges zijn nieuw. De commissaris van politie der 3de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De ijsbaan van de „Sport-Club" te .-! Amsterdam achter het Rijks-Museum is weder be rijdbaar en voor het publiek opengesteld. Ofschoon 't slechts een paar dagen lag, heeft het ijs reeds weder offers gevraagd. In Ter Laak is een man door het ijs gezakt en levenloos opgehaald en te Swichum is een meisje van 4 of 5 jaren, dat bezig met schaatsenrijden een oogenblik zonder opzicht was, in een gat ge raakt en verdronken. Een paar Brusselaars waren verle den week naar Heist aan zee gegaan om de villa, welke hun vader daar bezit, te gaan bezoeken. Daar aangekomen zagen zij op een zolderkamer 's avonds licht branden en dachten niet anders of er moesten dieven in huis zijn gedrongen. Zij gingen naar boven en, met revolvers gewapend, stampten zij de deur in, doch vonden in plaats van dieven niets dan een man, die aan een der balken hing. Zij sneden hem af, riepen een dokter, doch het was te laat. De zelfmoordenaar was dood. Mon denkt dat het een van Kortrijk is. Inbraak bij nacht werd in den nacht van Zondag op Maandag gepleegd in een geldwis selkantoor te Brussel, op de Boulevard sur Hainaut. De dieven zijn over een heining in don tuin ge klommen en hebben zoo het huis dat niet bewoond werd aan de achterzijde ingebroken. Zy zijn echter zeer teleurgesteld, daar des avonds alle waarden verwijderd worden. Zij behielpen zich nu met post zegels en eenige koperen en nikkelen pasmunt, toch nog ongeveer 200 guldon waarde. Eene vrouw te Keulen bezocht gis- teravond tegen zes uren haren man in het burger ziekenhuis en sloot haro beide kinderen van vier en twee jaren in de keuken op. Tijdens hare af wezigheid heeft zeer waarschijnlijk het oudste kind met vuur gespeeld. Daardoor was stroo, dat op den grond nabjj het fornuis gelegen had, en ook eenig meubilair in brand geraakt. Door het geschrei van een der kinderen werden de naaste buren opmerk zaam. Men ging, daar de voordeur niet was te openen, door een venster naar binnen en vond het oudere kind geheel verbrand in de keuken liggen. Het jongste was nog ongedeerd en werd gered. Dezer dagen kwam eene mevrouw H. te Parijs onder de porte-cochère van haar huis een blinden bedelaar tegen, die sedert eenigen tijd gewoon was elke week ten harent eene kleinig- hoid te komen ontvangen. Zy haalde werktuigiyk hare portemonnaie uit, toen de man zich plotseling op haar wierp, haar de portemonnaie ontrukte en zich uit de voeten maakte. Verleden Zondag nu merkte zij den gewaanden blinde in een ander doel der stad op en deed hem in hechtenis nemen. Het bleek, dat hy Louis Y. heette, vroeger het bedryf van juwelier had uitgeoefend en een aardig ver mogen bezat. Hy bewoont fraaie appartementen en heeft twee gehuwde zoons, die eervolle betrekkingen bekleeden. Het Parysche muziekcorps van de „Garde républicaine" zal zich in het begin van het volgende jaar op verzoek van het gemeentebestuur van Moskou derwaarts begeven. Behalve vergoeding der reiskosten ontvangt het 30,000 fr. Te Philadelphia is het nieuwe Temple-Theater" door brand vernield. Ook de aan grenzende gebouwen werden beschadigd. De schade wordt begroot op 500,000 dollars. In het proces te Weenon togen de anarchisten, die zilver gestolen hadden om daarvan valsche munt te slaan ten behoeve hunner party- kas, zyn de beschuldigden tot drie a vyf jaren ge vangenisstraf veroordeeld. De sneltrein van Brussel naar Parys derailleerde by Longeuil. De locomotief viel omver en een wagon werd verbrijzeld. Enkele reizigers werden gewond, maar men had geen menschen- levens te betreuren, Eenejeugdigeconcertzangeres wilde in Hamburg een concert geven, en begaf zich daarom met eene inteekenlyst persoonlyk tot de voornaamste ingezetenen van de stad. Zoo kwam zy het allereerst by baron Salomon Heine, die om zyne royaliteit en eigenaardigheden zeer bekend was. Zy overhandigde hem de inteekenlyst, de baron teekende voor 100 mark en gaf met een vriendelyk „als 't u belieft" de lyst weder terug. Vol gelukkige verbazing riep de zangeres uit, nadat zy de lyst terloops had ingekeken: „O, baron, U bent allerliefst, U bent om te kus sen." „Nu", antwoordde de baron, „kus mij eens, en ik plaats nog een nul achter de gestelde cyfers." „Met genoegen", hernam de zangeres. De kus werd gegeven en de nul op do lyst er achtergevoegd. „Zoo, zoo", zeide Heine en lachte eens smakelyk. „De kus smaakt my zoo goed", ging hy voort, „dat zoo u er my nog een durft geven, ik nog een vierde nul op do lyst zal plaatsen." De moed voor een zoo hoogen prys nogmaals een kus te geven, ont brak der zangeres niet, en Heine deed zyn woord gestand. KUIT E [V LAN XX O uitschland. De „Berliner Börsenzeitung" deelt medo dat uit een aantal kleine steden in Duitschland, die vroeger garnizoen hebben gehad, verzoekschriften tot het ministerie van oorlog zyn ingediend om, by de aan staande uitbreiding van het leger, weder voor gar nizoensstad in aanmerking te mogen komen. Op al deze verzoeken is echter afwyzend beschikt, daar de nieuwe troepen uitsluitend zullen worden ge bezigd tot versterking der reeds bestaande garni zoenen in de nabyheid der oostelyko en der weste- lyke grens. De militaire autoriteiten hopen, niet tegenstaande het uitstel, door de oppositie van het centrum, do Duitsch-vryzinnigen en do sociaal democraten veroorzaakt, de nieuwe organisatie reeds op 1 April te kunnen doen intreden. De Duitsche regeeringsbladen zyn woedend over den zeer vredelievenden toon, dien de Fran- sclie minister van oorlog, generaal Boular.ger, dezer dagen aansloeg in zyne toespraak tot do leden der maatschappy tot redding van schipbreukelingen. De „Norddeutsche" ziet daarin eene zoor perfide manoeuvre om de oppositie in den Ryksdag te ver sterken in haar verzet tegen de nieuwe legervoor- stellen. De behandeling dezer voorstellen in de daar toe door den Ryksdag benoemde commissie wordt 5 Januari hervat. Zwitserland. Volgens sommige bladen had de regooring van Duitschland eene nota gericht tot den Zwitserschen Bondsraad, waarin gevraagd wordt, of ingeval van een oorlog Zwitserland beter in sta;ft zal zijn zyne grenzen te bewaken dan tijdens den oorlog van 1870. De „Gaz. de Lausanna" beweert volgens goede gegevens in staat te zyn te kunnen berichten dat deze nota niet tot den Bondsraad is gericht en dat hot bericht een verdichtsel is. De Groote Raad van het kanton Freiburg heeft, gelyk men weet, de stichting eener katholieke universiteit in de stad van dien naam voorbereid; welk plan op finantiëele bezwaren scheen af te stuiten. De noodige gebouwen zyn voorhanden, maar de andere fondsen ontbreken. De Raad heeft nu tot eene conversie der 4-pcts.-schuld van het kanton in eene 3-pcts. besloten en de daaruit voort spruitende winst van 2'/, millioen franken, naar de telegraaf reeds meldde, voor de universiteit bestemd, in de verwachting dat ook de overige katholieke kantons bydragen zullen schenken. Buflland. Hot Regeeringsblad maakt bekend dat de zeven tien in 1879 uitgegeven seriën van schatkistbiljetten in 1887 zullen geamortiseerd worden en in plaats daarvan eene nieuwe reeks van zeventien seriën ten bedrage van 51 millioen roebels a 3.79, of 3.7 pet., zal worden uitgegeven. Het Duitsche theater te Moskou en dat te St.-Petersburg zullen eerlang ophouden te bestaan. Te Moskou is het eene geheel particuliere onder neming, welke by gebrek aan belangstelling van het publiek moet eindigen. Te St.-Petersburg daar entegen ontving het Duitsche theater jaarlyks een keizerlyk subsidie, dat thans wordt ingetrokken; hetgeen de directie noopt, voor een Russisch nationaal theater plaats te maken. Oroot-Hrttannl^. Het kabinet heeft, naar men meldt, besloten de opening van het Parlement tot Februari te ver schuiven. Verdere besluiten in verband met [de ministeriëele crisis kon het kabinet niet nemen, omdat van lord Hartington nog geen antwoord was ontvangen. Deze is eerst gisteravond om acht uren van zyne reis naar Italië, te Londen aangekomen. Volgens verschillende andere bladen is de byeen- komst van het Parlement op 27 Januari bepaald. De te Londen aangekomen Bulgaarsche depu tatie werd gisteren officieus toegelaten by lord Iddesleigh, minister van buitenlandsche zaken. De minister ontving haar zeer hartelyk; hy gaf de verzekering van Engelands welwillende gezind heid, en noodigde de deputatie uit, hem op zijn kasteel by Exeter te komen bezoeken. De gedele-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2