ren krans a»n het vaandel gehecht, als blijk van waar deering voor de vele genoeglijke oogenblikken in den kring dier vereoniging genoten. Voorts schonken donateurs en leden aan den voorzitter, den heer A. J. J. Booda, en aan den penning- en tooneel- meester, den heer D. A. Hageman, respectievelijk een zilveren inktkoker en een gouden remontoir horloge, beide geschenken met inscriptie. In den afgeloopen nacht heeft men zich door het verbreken eener glasruit toegang weten te verschaffen tot de woonkamer van den winkelier Do Vries aan de Oude Vest alhier, alwaar uit eene secretaire eenige gouden en zilveren sieraden, benovens eene som van p. m. f 500 zjjn ontvreemd. De dader of daders zijn onbekend. De politie doet echter natuurlijk onderzoek. Gedurende de beide Kerstdagen zijn aan het station van den Hollandschen IJzeren- Spoorweg alhier in verschillende richtingen 1680 plaatskaarten afgegeven. Den lsten Januari a. s. is J. Houwaart 30 jaren postbode te Noord wyk. In den nacht van 27 op 28 Decembor is bi) den landbouwer C. B. aan den Spaamwou- derweg te Haarlemmermeer ingebroken, door instoo- ting van eene glasruit, en gestolen. Naar men zegt, heeft men op iemand vermoeden. Bij het ontladen van een karrevracht sneeuw aan den hoek van de Stille Veerkade te 's-Hage raakte een wagen van den reinigingsdienst, benevens het huurpaard van den koetsier Bouhuys aan den Stationsweg, in de vaart. Het gelukte ta melijk spoedig den viervoeter weder op den kant te brengen. Meer moeite had men met het ophalen van de kar. Er schijnt te 's- Graven h age valsch kleingeld in omloop te worden gebracht. Verschei dene firma's hebben reeds daarvan aangifte gedaan, o. a. eene die reeds een tiental valsche kwartjes ontving. De kok aan boord van het stoomschip Amstelstroom," aan de Handelskade te Amsterdam, viel gisteren van boord, met het gevolg, dat hy twee uren later dood werd opgehaald. De sedert 11. Zaterdag uit het gesticht Meer en Bosch voor epileptische ziekten, gelegen onder de gemeente Heemstede, vermist wordende patiënt H. Hobé, oud 27 jaren, is middelmatig lang, met blond haar en eene brandvlek in het aangezicht, gekleed met blauwe jas, zwarte broek en phanta- siehoed; zijn ondergoed is gemerkt 32. Men ver moedt dat hem een ongeluk is ovorkomen. De burgemeester van Heemstede verzoekt namens den directeur van genoemd gesticht zyne opsporing en aanhouding. Men schrjjft uit Nijmegen, dd. 28 Dec.: De Waal is sinds de laatste drie etmalen aanmer kelijk gevallen. Daardoor is de rivier vóór de stad wederom binnen hare oevors teruggekeerd, terwijl de scheepvaart allerwegen wederom van de kade kan gebruik maken. Intusschen is men alhier niet gerust omtrent een vernieuwden buitengewonen was der rivier en zulks met het oog op de enorme hoeveelheden sneeuw, welke in Duitschland zijn gevallen. Een loodgieter te Hoorn, die gis teren de sneeuw uit de goten op de Groote Kerk moest scheppen, had het ongeluk daarvan af te vallen, zonder evenwel eenig letsel te bekomen, doordien hy in de sneeuw, welke des nachts, even als op vele plaatsen in den omtrek, was gevallen, is terechtgekomen. Het is wel een wonder dat de man van zulk eene hoogte er ongedeerd afkwam Hoe welkom ook voor den Holland schen jongen en voor de werkeloozen in de groote steden, de sneeuw heeft voor menigeen onaange name gevolgen gehad. By Cherbourg werden zes visscherspinken op het strand geworpen. Ook in Londen is het Kerstfeest besloten met een hevigen sneeuwstorm. Op Vrijdag en Zaterdag had het wat gevroren; maar Zondag-ochtend sloeg de wind om en kwam er regen. De thermometer steeg en de barometer daalde. Tegen zes uren begon het te sneeuwen en wel zoo hevig, dat spoedig alle verkeer moest gestaakt worden. De feestgangers vonden geen omnibussen of rij tuigenook de „underground" had den dienst ge staakt, daar de machinisten de seinen niet meer konden zien. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, moest men dus op eigen beenen zyn thuis trachten te bereiken. Dit ging gepaard met vele bezwaren, want de sneeuw lag hier en daar zes duimen hoog en zoog zich vast aan de voeten. In de provincie was het niet veel beter. Uit vele plaatsen kwamen berichten over zwaren sneeuwval en hevigen noordoostenwind. Door het omverrukken van telegraafpalen ontstond ernstige verstoring in de telegraphische gemeen schap, terwijl ook vele spoortreinen niet konden aankomen, omdat de weg door de sneeuw en de nedergevallen telegraafpalen en lijnen versperd was. Te West-Drayton werden elf treinen door de sneeuw ingesloten, terwijl ook uit andere streken berichten worden ontvangen betreffende het insneeuwen van treinen. Op den Bridport spoorweg zyn drie brug gen vernield. Aan de kust woedde Zondag nacht een orkaan, waardoor verscheidene schepen ver ongelukten en menschenlevens verloren gingen. Schipbreuken, met verlies van een deel der beman ning, kwamen ook voor te Dover en Eastbourne. Te Londen viel de sneeuw Zondag-avond in zoo ongewone hoeveelheid, dat het verkeer spoedig hoogst moeilijk en het tramverkeer in het zuiden der stad zelfs ondoenlijk werd. Verscheidene tele graafdraden in Fleetstreet, Holborn Viaduc en op verschillende andere plaatsen bezweken onder het gewicht der sneeuw. Des nachts werd het nog erger. „London under snow", zegt de „Daily News." De afgeloopen Zondag-nacht zal in onaangename herinnering by de bewoners van de hoofdstad biy ven, want wanneer wy de verwoesting in tuinen, parken, enz. nagaan, is het niet overdreven te zeggen, dat zulk een vernielende, winternacht zel den of nooit is beleefd." Maandag-avond heeft byna overal in Engeland weer een hevige sneeuwstorm gewoed. Te Londen richtte hy veel schade aan; de telegraphische ge meenschap werd andermaal byna geheel gestremd. Te Amsterdam waren gisteren nog ongeveer 1100 man bezig met het opruimen der sneeuw, nl. 400 vaste en 700 losse werklieden. De persoon van K. Kappe te Stap horst werd in het begin der vorige maand op gruw zame wyze mishandeld. Het gevolg is, dat hy se dert totaal blind is en ook overigens nog steeds in zorgelyken toestand verkeert. Dezer dagen is hy naar Utrecht overgebracht om aldaar in het ge sticht voor ooglijders verpleegd te worden. De per soon, die verdacht wordt het misdryf gepleegd te hobben, zekere J, C., bevindt zich reeds geruimen tyd te Zwolle in voorloopige hechtenis. Weldra zal hy aldaar terecht staan. De slachtoffers van de botsing tus- schen de „Sultan" en de „Ville de Victoria" wer den Zondag te Lissabon begraven. Het grootste gedeelte der 37 slachtoffers behoorde te Havre thuis. Toen de moeder van een der schipbreukelin gen diens treurig lot vernam, stortte zij zelf ont zield ter aarde. Er is een enquête naar de oorzaak van het on geval ingesteld. Men koestert slechts weinig hoop om de „Ville de Victoria" nog te lichten, daar de bodem van den Taag aan zyne monding byna geheel uit dryfzand bestaat. Een twee-en-negentig -jarig man, die onlangs te Terbant (TEngwirden) overleden is, teat niet minder dan 102 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen na. Do echtelingen L. te Libremont (Bel gisch-Luxemburg) geraakten bij het verlaten van eene herberg in twist. De vrouw, in woede ont stoken, liep met haar dochtertje van drie jaren, dat ze by zich had, weg. De man keerde naar de herberg terug. Toen zyne vrouw den volgenden dag nog niet was teruggekomen, ging hy, door eenige buren bygestaan, haar zoeken. Dicht by het dorp vond men moeder en kind dood in de sneeuw liggen, geheel bevroren. Het kind was onder de rokken der moeder voor de koude gaan schuilen. Vrouw L. was 26 jaren oud en had drie kinderen. I? IJ 1TK.NLAMX België. Het Hof van Assises te Brussel heeft Defuisseaux (thans voortvluchtig), schrijver van den „Grooten Cathechismus voor het volk", veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Maheu,de drukker, en De Wit, die het werk in het Vlaamsch vertaalde, zyn ieder tot twee maanden gevangenis straf en 500 fr. boete veroordeeld. Naar men verneemt, zal onder het syndicaat, dat zich had gevormd voor de overneming en plaatsing der 2l/,.-pcts.-Brusselsche loten, eene winst van 4 pet. worden verdeeld. De zeer gunstige uitkomst dezer operatie had ook andere Belgische steden en provinciën aanleiding gegeven tot eene conversie te besluiten. Met het oog op de benadeeling, die daardoor aan obligatiehouders geschiedt, heeft de regeering bosloten de plannen daartoe nader te onderzoeken en zyn dientengevolge d8 door de provinciën Brabant en Namen voorgestelde conver- siën niet goedgekeurd. Gtroot-Jï tr 1 tannlik De „Pali Mall Gazette" trekt voor Engeland eene nuttige les uit de laatste sneeuwstormen. In Engeland is, volgens het blad, alles er op ingericht dat het niet sneeuwen zal: men ziet het thans, hoe het maatschappelyk leven oen paar dagen heeft stil gestaan en overal het verkeer gestremd was. Maar evenmin is Engeland ingericht op een Europeeschen oorlog. En op dit oogenblik neemt een populair conservatief minister zyn ontslag, omdat hy niet wil medewerken tot het verschaffen der middelen, welke de veiligheid van het Ryk kunnen verzekeren. Zulk eene handeling is, volgens de „Pall Mall Gazette", krankzinnigheid. De schade, door den sneeuwstorm aangericht, is spoedig her steld, maar de verliezen in de eerste maand van den oorlog zouden, als lord Randolph Churchill zyn zin kreeg, onherstelbaar zyn. Uit goede bron wordt gemeld, dar, .indien de onderhandelingen tusschen lord Salisbury en lord Harrington mislukken, eerstgenoemde aan de koningin den raad zal geven, het Parlement te ont binden. Italië. Uit Beriyn wordt gemeld dat Z. H. de Paus de toespraak, welke hy by gelegenheid van het Kerst feest tot de kardinalen heeft gehouden, en waarin hy zich zoo bitter over de Italiaansche regeering beklaagde, met een begeleidend schrijven aan den keizer van Duitschland gezonden heeft. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft do H. Vader 12,000 lira's aan de armen van Rome geschonken. Ook heeft hy 160 bedden gegeven aan een gelyk getal behoeftige gezinnen. De kiezers van de colleges van Ravenna en Forli waren weer opgeroepen om een afgevaardigde te kiezen in de plaats van den ex-communard Cipriani, die thans dwangarbeid volvoert. De Italia- nissimi van genoemd district schynen echter zeer op den boef gesteld te zyn. Reeds tweemaal was hy gekozen en even zooveel malen word zyne ver kiezing vernietigd, thans is hy voor de dorde maal gekozen. Te Ravenna verkreeg hy 2680 van de 2764 en te Forli 3256 van de 3609 stemmen. Volgens de „Pall Mali Gaz." worden thans in Italië lykovens opgericht, waarin de lykon ten ge volge van door electriciteit ontwikkelde hitte in een oogwenk zullen verteerd wordon. De Italiaansche kroonprins zal in het begin van Januari naar Egypte vertrekken en Palestina bezoeken. Taleframman. WEENEN, 28 December. De Engelsche regeering heeft de circulaire van den sultan met eene nota beantwoord, waarin zy aan de eene zijde tegen de verkiezing van den vorst van Mingreliö bezwaren oppert, doch aan den anderen kant er opmerkzaam op maakt dat de verkiezing van eon vorst voor haar volstrekt niet zoo belangryk is als de afdoe ning van andere punten, b. v. der verooniging van Oost-Rumelië met Bulgarye. Tegenover het Bul- gaarsche gezantschap zal zy eene afwachtende houding aannemen en de leden er van zooveel mogelyk als private personen beschouwen. Van het kiezen eener byzondere party voor do Bulgaren is tot nog toe geen sprake. LONDEN, 28 December. KZ.) De Eulgaarsche deputatie is hier aangekomen en in het Alexandra- hotel afgestapt. Heden zou ze in het departement van buitenlandsche zaken worden ontvangen. Alle drie de heeren betuigden my hunne warme tevreden heid over de persoonlyk vriendschappelyke ont vangst, welke hun te Beriyn door graaf Von Bis marck was ten deel gevallen. PARIJS, 28 December. Luitenant Letellier, dien men als spion te Karlsruhe gevangen had genomen, is weder by zijn garnizoen teruggekeerd. Men beweert hier dat minister Flourens van den Franschen gezant Herbette te Beriyn, een tele gram heeft ontvangen, waarin wordt gomeld dat vorst Von Bismarck hem verzekerd heeft, dat zyne politiek nimmer op een aanval tegen Frankryk zal zijn gericht, zoolang Frankrijk geen vyandelykheden begint. Von Bismarck ziet twee moeilyk te overwinnen hinder-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2