York naar Rotterdam, passeerde 24 Dec. Dover; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. van Port-Saidde „Prins Alexander" ver trok 25 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Suez 26 Dec.de „Rotterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Dec. "Wight. Z. M. heeft aan D. Smit, gewezen meester knecht by den arbeid in het huis van correctie te Hoorn, verleend een pensioen ten laste van den Staat, van 393 'sjaars. Het Leldsclte Tooneel. Reeds te dikwijls hebben wij het treurspel „Marie Antoinette", door Giacometti voor zjjne beroemde landgenoote Adelaide Ristori geschreven, hier ten tooneele zien voerenreeds te dikwijls hebben wy stuk en spel onze aandacht geschonken om thans wederom in het uitgebreide hierover te gewagen. Slechts aan mej. Beukers wenschen wij enkele woorden te wijden. Het was de eerste maal dat wij haar in eene meer belangrijke rol voor het voet licht zagen verschijnenhet was de eerste maal dat zij ons in do gelegenheid stelde een meer dan oppervlakkig oordeel over haar te kunnen vellen: het was haar vuurproef en het doet ons genoegen te kunnen verklaren dat zy deze glansrijk heeft doorstaan. Er lag gevoel, innigheid in dat spel van prinses Charlotte; zij accentueerde uitstekend en zoowel actie als dictie vielen in vele opzichten zeer te prijzen. In de scène, waarin zy zich voor de vischvrouwen en sans-culottes wierp om hare moeder te beschermen, was zjj zelfs bepaald indrukwekkend. De talrijke toejuichingen, maar meer nog het menigvuldige snikken, de vele tranen, waren dan ook v oor een niet onbelangrijk gedeelte door haar in ike >t leven geroepen. Mej. Beukers late thans elke och uchterheld, voor den oplettenden toeschouwer nog zichtbaar, varenzjj spreke met een weinig meer kracht, met ietwat meer gloed en wij houden ons v 'erzekerd dat ook zij spoedig die sympathie, die wa ardeering zal ondervinden, welke hare oudere kunstzu 3<:er meJ- Vink steeds zoo ruimschoots van de zijde van kot publiek te beurt valt. Uiterst treurig, uiterst bedroefd, maar uiterst voldaan tv ">gen de velen, die aan de rampzalige Marie Antoinette 1 iun medelijden, hunne deelneming hadden ■betuigd, te oi igeveer elf uren huiswaarts. Mr. L. H. q., nnengd Nieuwa> In den lat en avond van Donderdag jl. werd door een h alf-beschonken, niet alhier wonen den schipper aan ket politiebureel mededeeling ge daan, dat hem it een zeker huis geld was ont vreemd door lieden, die> terwijl hy zich afzonderde, de woning binnenga slopen waren en zijne zakken onderzocht hadden. Hij wist dat huis ni 0t meer aan te duiden en kon het ook later niet terugvinden toen de inspecteur van dienst hem tot ondt u-zoek had medegenomen. Deze zette dit evenwel vc wrt, waarvan het gevolg was dat niet alleen de vrouw, in wier huis de ontvreemding had plaats .gevonden, opgespoord, maar ook de beide mannen, van den diefstal ver dacht, ontdekt werden. Een hunner lag in zwaar beschonken toestand in het voorhuis zijner ouders, die bereids tor ruste waren, terwijl de tweede, meermalen van diefstal verdacht en ook reeds ter zake veroordeeld, juist op het sluitingsuur in eene herberg door genoemden inspec teur kon worden aangehouden. Het geld, by den laatste van het tweetal ge vonden, had hl) op verschillende plaatsen verborgen en dit te voren in onderscheidene tapperijen doen omwisselen. Na opgemaakt proces-verbaal tegen de verdachten, is laatstbedoelde persoon A. v. N. genaamd naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Wegens don verren staat van dron kenschap waarin zy verkeerde, is hier eene vrouw by zich thuis in het vuur gevallen. Gelukkig kwam er van buiten spoedig hulp opdagen, zoodat zy nog slechts aan hare kleeding is gebrand. By vonnis der Haagsche rechtbank -van heden in de zaak van Z., te Leiderdorp, waarvan wy in ons vorig nummer mededeeling deden, werden .den beklaagde drie dagen hechtenis en de kosten .der procedure opgelegd. Tegen deze uitspraak is onmiddeliyk hooger beroep aangeteekend. Terwjjl het h i e r i n d e n a f g e lo o p e n nacht zoodanig gesneeuwd heeft, dat by het aan breken van den morgen de straten met een wit kleed van hier en daar meer dan een voet dikte bedekt waren, zoodat men weldra allerwegen handen aan het werk zag in de opruiming van de sneeuw massa, terwpl om negen uren ook de machinale sneeuwopruimer van de paardentram in werking werd gesteld om de rails weer te voorschyn te brengen en den dienst te hervatten, beginnen de gevolgen van den sneeuwstorm in Duitschland lang zamerhand te verdwynen. De krachtige dooi werkt mede en zoo zyn reeds vele spoorwegiynen weer voor het verkeer opengesteld, ook al geschiedt dit zeer ongeregeld. By de verwarring, die de sneeuwstorm in het spoorwegverkeer in Duitschland bracht, heeft men gelukkig weinig van daardoor ontstane botsingen gehoord. Van vry emstigen aard kwam er echter Zaterdag-ochtend één voor by Mannheim. De per sonentrein van Oggersheim naar Ludwigshafen liep aldaar op een locomotief, ten gevolge waarvan zes personen ernstig en vele andere licht gekwetst wer den. Enkele wagens waren zwaar beschadigd. Gisteren (Zondag) is van de ysbaan derAmster- damsche Sportclub, achter het Ryksmuseum, den geheelen dag druk gebruik gemaakt. Een paar nachtvorsten zyn voldoende om de baan geschikt te maken. Van de stoomtram Den Haag Sche- veningen reden heden alle treinen zonder eenige vertraging. De paardentramdienst naar Scheveningen was 's morgens gestaakt. De Noord-Zuid-Holland- sche stoomtram reed ook niet. De Katwyksche wel. Gisteravond om halfelfbrak te Am sterdam een felle brand uit in perceel 4 in de Lynbaansteeg, vermoedeiyk ten gevolge van het vallen eener brandende petroleumlamp. De onmid deliyk aangerukte brandweer bedwong met twee handspuiten en twee brandkranen in 10 minuten het vuur. De 1ste en 2de verdieping zyn gedeel telik uitgebrand. Door den feilen gloed zyn de huizen, in dit nauwe steegje, daartegenover staande, eenigszins geblakerd. Met een half uur was alles afgeloopen. Persooniyke ongelukken zyn niet voor gevallen. Verder werd aldaar gisteren de hulp der brandweer ingeroepen by acht kleine binnen branden. De séance, Zaterdag-avond door den hof-mechanicus D. T. Bamberg op het koninkiyk paleis „Het Loo" gegeven, werd bygewoond door den Koning en de Koningin, Prinses "Wilhelmina, de adjudanten van Z. M., eenige hofdames en ge- noodigden, benevens een vyftiental kinderen, geza- meniyk omstreeks 45 personen. Na afloop der soirée bedankte Z. M. den hof-mechanicus op een min zame wi'ze. Eene dikke sneeuwlaag, en daaron der een bevroren bodem is wel het ergste wat vo gels overkomen kan. Nergens voedsel vindende, is hunne eenige redding de hulp van de menschen. Men verzuime daarom niet eenige broodkruimels, of wat er aan afval voorhanden is, voor de hon gerige zwermen uit te strooien. De „Gazette de Liège" bevat eenige mededeelingen van den advocaat Demeure, die curator was in het faillissement der „Vennoot schap tot Exploitatie der Amsterdamsche Tentoon stelling in 1883." Daarin komen allermerkwaardigste byzonderheden voor betreffende de organisatie der vermaarde haast schreven we beruchte lotery, aan deze tentoonstelling verbonden. De twee hoogste prijzen, die van 200,000 fr. (garnituur van briljanten en paarlen: diadeem, halssnoer, oorbellen, armband, bouquet, gekocht by den heer Gustave Sandoz, van Parijs), en die van 100,000 fr. (halssnoer van briljanten, gekocht by den heer J. Jitta, van Amsterdam), brachten met hun beiden op 30,5751 Eene zoogenaamde waarde van 300,000 fr. werd dus gerealiseerd voor minder dan 65,000 franken! Een diadeem van briljanten, by den heer Mar- chand, van Amsterdam, gekocht, werd den 12den Jan. 1885 aan den heer Savary toegewezen voor 6000 gulden. Het halssnoer van diamanten, voor 100,000 door den heer Van Praag, van Amsterdam, geleverd, kwam in Jan. 1886 in het bezit van den heer Aberté, van Brussel, voor ƒ11,925! De bruto op brengst van den verkoop der prijzen bedroeg ƒ92,919 maar de kosten van verkoop klommen tot 14,148, zoodat de netto opbrengst slechts ƒ78,771 was. De Belgische regeering had wel geiyk, toen zy het plaatsen van biljetten van deze lotery in België verbood. Het Engelsche pantserschip S u 1- tan" is in de haven van Lissabon in botsing ge komen met de Fransche stoomboot „Ville de Vic toria", met het treurig gevolg dat de stoomboot zonk en een dertigtal personen den dood in de gol ven vond. De „Sultan" lag in de haven voor anker, toen plotseling de ankerketting brak en het gevaarte tegen de stoomboot stiet, welke een lek kreeg be neden de waterlyn en onmiddeliyk zonk. Het ongeluk gebeurde 's morgens om vyf uren. De stoomboot, die 60 personen aan boord had en bestemd was voor Brazilië, was een yzeren vaartuig ladende 2500 ton en in 1883 te Nantes gebouwd. De kapitein van de „Sultan" erkent, dat de botsing hieraan te wyten is, dat de „Sultan" te dicht by de Fransche boot ankerde. Na de botsing werd het pantserschip voortgesleept door den sterken stroom, totdat het ook in botsing kwam met de stoomboot „Rich mond", welke echter geen schade bekwam. De bemanning der „Victoria" bestond uit 43 man, van wie 23 zich redden door naar den wal te zwem men. Van de 20 passagiers werd de helft gered. Een Engelsche dame, die behouden aan wal werd gebracht, verloor een tasch met ƒ7000, welke zy om haar hals had gehangen. De „Ville de Victoria" was in tien minuten tijds verdwenen. De lading is grootendeels verloren. Te Liverpool is Zaterdagochtend een hevige brand uitgebroken in de groote inrich ting van Lewis, waar allerlei soort van waren te koop zyn. In een kwartier tyd stond het groote gebouw over zyn geheele lengte in lichterlaaie, ter- wyl de vlammen uit alle ramen der zeven ver diepingen uitsloegen. De straat was niet meer dan 10 voet breed en de hitte zóó groot, dat de huizen aan de overzyde groot gevaar liepen. Ondanks den yver der brandweer brandde het geheele blok uit, zonder dat iets kon worden gered. In het gebouw bevond zich ook tydeiyk een me nagerie. Alle dieren kwamen in de vlammen om, behalve de ysbeer, die te midden van den vuur gloed in leven werd gehouden, daar eenige brand weermannen steeds een flinken waterstraal op hem hielden gericht. De geheele schade wordt begroot op ƒ3,000,000. Afgeluisterd gedurende de pauze in den Schouwburg by de opvoering van Marie Antoinette. „Mooi stuk hé, Jan?" „Ja, maar vreeseiyk akeligik ben erg benieuwd hoe het einde zal zyn." „Och, je zult zien, dat alles nog wel goed terecht zal komen." Historisch BUITENLAND. Frankrijk. By de uitdeeling der pryzen van de „Reddings- vereeniging" te Parys, hield generaal Boulanger gisteren eene redevoering, waarin hy o. a. zeide: „De redders hebben op de soldaten het onschatbaar voorrecht dat hunne lauweren niet noodwendig bloedige lauweren zyn, verkregen by de vaneenryting des vaderlands. De redders vinden hun roem in het helpen hunner natuurgenooten te midden van dien vrede, waaraan de volken zulk eene groote behoefte hebben, dat zy, die met het bestuur be last zyn, hun dien moeten verzekeren ten koste van alle opofferingen, voor zoover deze noch de eer, noch de veiligheid des lands raken." Duitschland. De Bulgaarsche gedelegeerden Grekoff en Kalt- scheif, die prins Alexander van Battenberg naar Frankfort begeleidden, zyn te Keulen teruggekeerd. Zij bezichtigden er den volgenden dag met Demi- troff de merkwaardigheden der stad en aanvaard den daarna de reis naar Londen, vergezeld door hun inmiddels uit Darmstadt aangekomen mede afgevaardigde Stoïloff. De „Frankfurter Zeitung" meldt dat aan verscheidene sociaal-democaten, onder wie de Ryks- dag-afgevaardigde Sabor, het verder verbiyf te Frankfort is ontzegd binnen den kring, door den kleinen staat van beleg aangewezen. Zy moeten uiterlyk morgen, Dinsdag, dat gebied verlaten hebben. flrei t-BritannlR. Het is nog niet zeker op welke wyze de crisis in Engeland, ontstaan ten gevolge van lord Ran dolph Churchill's aftreding als minister van finan ciën, zal worden opgelost. Lord Harrington ant woordde op lord Salisbury's telegram, dat hy de Kerstdagen te Rome bleef doorbrengen, doch daarna terstond naar Londen zou terugkeeren, indien de premier dit noodig achtte. Eerst na den terugkeer van den leider der Whigs zal eene beslissing worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2