Tv n N 8238. A*. 1888. t <§eze jouraat werdt dagelijks, mei uitzondering 7an <gfin~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 December. B'üa.asuclas: December. ■4tJ^ if y\ 1 r# "Vt c&VS PRIJS DEZER COURANT: Ycot Leitïoii per 8 maanstee1.10. Fztadco per post1.4-0. Afzónderlijke Nommers0.GÖ. PBIJS DEB ADVBRTENTTEN Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaa- sceren buiten de etad wordt 0.10 berekend. OiUciëele Kennisgeringea. Burger eater en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 8, lete alinea, der Wet yan 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Firma BAKKER VAN 1>ER VALK en hare rechtverkrijgenden tot het plaatsen cn in werking brengen van een stoomketel mot stoommachine in het perceel Haven of Oude Rijn No. 14/13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Dec. 3886. E. KI8T, Secretaris. In de gisteravond gehouden 140ste vergadering der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst werden allereerst bezich tigd de bekroonde antwoorden op de prijsvragen der Maatschappij, waaronder zeer fraaie teekeningen van ontwerpen voor een standaard voor telefoon geleiding, bebouwing der terreinen achter het Rijks- Museum te Amsterdam, en een stationsgebouw; onder de laatste ontwerpen was er een van onzen stadgenoot, den heer S. Keuls, hetwelk eene eer volle vermelding was waardig gekeurd. Daarna opende de voorzitter de vergadering, tevens een woord van welkom richtende tot een nieuw lid, voor het eerst ter vergadering aanwezig, en nadat de secretaris de notulen der vorige bijeen komst gelezen had en deze waren goedgekeurd, kwam aan de orde het vraagstuk: Vochtige Wonin gen." Na eenigszins levendige discussie kwam men vrij alge meen tot het besluit dat men bij het bouwen der woningen te zorgen had, de muren en vloeren goed te voorzien met z. g. holle steenen enz. en dat wanneer een huis eenmaal vochtig is, het moeilijk, ja bijna onmogelijk is, het van die kwaal te genezen. De heer Knuttel vroeg inlichtingen omtrent eene nieuwe stof, ook dienende, zooals gezegd werd, om vochtig o muren droog te maken; doch daar deze stof nog bij geen der aanwezigen bekend scheen te zijn, nam het bestuur op zich daarnaar een onderzoek in te stellen. De bij de vorige vergadering in de bus gevonden vraag „wat is eigen beheer?" enz., werd thans door den voorzitter ingeleid. Spr. wenschte zich te bepalen tot gemeentewerken in eigen beheer, daar toch deze het meest onder het bereik lagen schetste vervolgens hoe het eigen beheer te Rot terdam werd toegepast, en kwam tot de conclusie dat oigen beheer niet is in het belang der gemeente, voornamelijk omdat het zeer kostbaar is. Eene zeer levendige discussie werd over deze vraag gevoerd. Een der leden meende dat werken veelal in eigen beheer werden uitgevoerd omdat, bij de tegenwoordige concurrentie onder de aan nemers, men vreesde door te lage aannemingssom geen goed werk opgeleverd te krijgen; enkelen waren weer van eene andere zienswijze. Ook werd beweerd dat eigen beheer was „eene pest der maat schappij, waardoor den werkbaas het werk en daardoor den werkman het brood ontnomen werd", en alzoo schadelijk voor de burgerij, en gewezen op de vroegere manier van uitvoeren van gemeente werken hier ter stede, „volgens tarief," welke wijze van werken veel beter werd geoordeeld. Verschil van inzicht was er genoeg, doch eindelijk gaf de vergadering vrij algemeen toe, dat voor nieuwe werken, aanneming de voorkeur verdient, doch voor onderhouds-werken, eigen beheer verkieselijk is, ook omdat het daardoor mogelijk is beter toezicht te houden. De penningmeester deed daarop rekening en ver antwoording van zijn gehouden beheer over het geëindigde jaar en deelde mede dat de rekening sloot met een voordeelig saldo van 49.97, het- goon door de vergadering met genoegen werd ver nomen en waarna de rekening werd goedgekeurd. Voorgesteld werd om het voordeelig saldo te be stemmen tot verhooging der toelage aan de afge vaardigden, welk voorstel tot de volgende vergade- Suu werd aangehouden, evenals het ingekomen stuk, eene circulaire van de eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij °P h0t leven, tegen inva liditeit en ongelukken. Nadat het bestuur, op eenstemmig verlangen der vergadering, zich bereid had verklaard zijne functiën onveranderd weer een jaar te blijven waarnemen, werd deze samenkomst gesloten. In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren is de discussie over de spoorwegen voort gezet en ten einde gebracht. Verschillende onder werpen kwamen ter sprake. Aangenomen zijn de amendementen der commissie van rapporteurs op de spoorwegbegrooting, om niet over te gaan tot den bouw van de definitieve stationsgebouwen te Nijmegen en Amersfoort. Voorts werd aangenomen een amendement dier commissie, om te schrappen den post voor uitbreiding der werkplaatsen te Til burg en een amendement van den heer Ruys om niet over te gaan tot den bouw van eene woning voor den stationschef te Maastricht. Eindelijk is op voorstel der commissie de post voor onvoorziene uitgaven op de Spoorweg-begrooting met ƒ361,000 verlaagd. De geheele begrooting is eenparig aan genomen. Hedenmorgen om tien uren voortzetting der Waterstaats-begrooting. Gemeurd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week is hier ter stede één geval van diphtheritis aan gegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Ter terechtzitting van de recht- bank te 's-Gravenhage van gisteren stond terecht C. Z., koetsier van den heer S. te Leiderdorp, ter zake van het door eigen schuld toebrengen van lichamelijk letsel aan B., te Katwijk aan Zee, waardoor tijdelijke ziekte of verhindering in het uitoefenen zijner ambts- of beroepsbezigheden is ontstaan. Zooals we vroeger mededeelden, reed genoemde koetsier op den Maresingel, op 24 Sept. 11., volgens beweren zóó, dat zijn rijtuig in aanraking kwam met werklieden, werkzaam aan de duinwaterleiding aldaar, waardoor er een in eene put terecht kwam en zich zóó bezeerde dat hij in 17 dagen zijn ge wone werk niet kon verrichten. Acht getuigen a charge en zes a décharge wer den gehoord. Mr. H. J. Rijshouwer alhier trad als advocaat voor den beklaagde op. De eisch is 15 dagen gevangenisstraf, terwijl de verdediger op grond dat de schuld van den koetsier niet bewezen was, evenmin als dat het lichamelijk letsel veroorzaakt was door het toedoen van den koetsier, vrijspraak verzocht. Maandag a. s. zal de rechtbank uitspraak doen. Hedenmorgen ontstond bij den bloe- mist R., aan den Heoronweg, brand in eene broei kast, met het gevolg dat deze geheel is uitgebrand. Zekere O., die het onheil zag, mocht er nog in slagen de vlammen in hun verderen voortgang te stuiten. In het midden van de maand October werd door eene firma te Amsterdam een brief met zes assignatiën, tor inkasseering te Leiden, aan het Amsterdamsche pakschuitenveer gebracht. De daarbij aangeduide schipper F. v. d. K., later over het ge- inde bedrag aangesproken, verklaarde geen brief aan zijn adres te hebben ontvangen..Bedoelde firma begreep nu dat men haar bedrogen had, en zij deed van de zaak aangifte bij de politie te Amsterdam, ten gevolge waarvan ook aan de politie te Leiden een onderzoek werd opgedragen. Aanvankelijk had dat onderzoek niet de gewenschte uitkomst, doch bleek daarbij ten duidelijkste, dat het personeel van het Amsterdamsche veer geheel onschuldig aan het feit van de verduistering der gelden was. De politie te Leiden bleef echter een oog in het zeil houden, en het mocht haar dezer dagen gelukken de per sonen, die de gelden ontvangen hadden, in handen te krijgen. Deze waren twee knechten, waaronder een zoon van schipper De W., te 's-Gravenhage woonachtig, varende van daar op Leiden. Beiden erkenden het geld ontvangen, doch op last van ge noemden schipper het aan dezen te hebben afgedra gen, hetgeen by het nader onderzoek bleek zoo te zijn. De schipper had, ten gevolge van achteruit gang van zaken, dat geld, ruim ƒ224, ten eigen bate aangewend. Tot president van de IJsclub te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is benoemd de heer J. A. Pijnappel, in de plaats van den heer J. W. Lantzendorffer, die bedankt heeft, ook als lid. Tot vice-president is benoemd de heer B. Buurman en tot bestuurslid de heer J. Klomp. Zoowel te Voorburg als te 's-Graven hage heeft onder de armen en behoeftige gezinnen op ruime schaal eene winter-uitdeeling plaats ge had van brandstoffen, eetwaren en andere levens- benoodigdheden vanwege Prins Albert van Pruisen, die door dit weldadigheidsbetoon het edele voor beeld door wijlen Prinses Marianne, zijne moeder, gegeven, in eere houdt. Evenals op d e n R ij n s p o o r w e g z ij n ook op den Hollandschen IJzeren-Spoorweg de twee- daagsche retoürbiljetten, afgegeven 24 en 25 De cember, voor terugkeer geldig tot en met Maandag 27 December. Voor Zandvoort, Overveen, Bloemen- daal en Ryp is deze bepaling ook van toepassing. Tijdens gisteren het 4de bat. jagers te 's-Hage tot oefening was uitgerukt, is het gesloten kistje van een korporaal-milicien opengebroken en daaruit ruim ƒ1 aan geld ontvreemd. De milicien L., die hiervan verdacht werd en ook bekend heeft het misdrijf te hebben gepleegd, zal voor den krijgsraad terecht staan, als beschuldigd van diefstal in de chambree. De Haarlemsche rechtbank heeft de beide jongens, die de vorige week terechtstonden wegens het met een catapult werpen van steentjes in de ramen der Groote-kerk, conform het requisi toir veroordeeld als; W. Meijer tot 1 dag en F. Hofsté tot 2 dagen gevangenisstraf. Wijkhuizen, die terechtstond wegens opruiing tot verzet tegen de politie in den nacht van 13 op 14 November jl., is wegens gemis aan bewijs vrijgesproken, en Ditmar, die werkelijk verzet had gepleegd by diezelfde gelegenheid en den agent De V. daarbij in de hand gebeten had, is veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Te Alkemade is dezer dagen een wielrijder (vélocipèdist) door den veldwachter aan gehouden, met de mededeeling dat hy, volgens art. 12 der gemeente verordening, wegens het rij den met een trapwagen (vélocipède) door het dorp, zou worden bekeurd. Zooals men weet, heeft te Oldenbroek eene soortgelijke bekeuring plaats gehad. Te Mantua heeft iemand gewed dat hy een voor veertien personen aangericht souper geheel alleen zou opeten. De anti-Succi heeft de weddenschap gewonnen. Na een brand te Londen in het huis van een werkman, vond men twee kinderen ver koold en 1 gestikt. Naar men uit Rome meldt, heeft men aldaar sedert 1 dezer aanhoudend warm, maar regenachtig weer gehad en zyn de wilde bloemen er overvloedig.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1