es Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zyn voor het jaar 1887 benoemd tot adsistent bij de Ryks-Uni- versiteit te Leiden, in het ziekenhuis: de heeren G. A. De Geus, C. L. Rümke, P. De Jong, W. De Jong en dr. C. M. Van Voorthuysen; voor de phy siologic: D. Le Nobel en dr. M. C. Dekhuyzen; voor de pathologische anatomie: dr. D. E. Siegen- beek van Heukelomvoor de scheikundeJ. C. A. Simon Thomas, dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, dr. P. Van Romburgh en dr. C. Hensgen; voor de natuurkunde: dr. R. Sissingh; voor de zoölogie: dr. H. W. De Graaff; voor de sterrenkunde: W. Massinkvoor de botaniedr. J. H. Janse. De heer Fyn van Draat, leeraar aan de H.B.- School te Venloo, heeft zyne benoeming tot leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium te Leiden aangenomen. Bg de vanwege het departement van koloniën gehouden aanbesteding was het minst ingeschreven door de firma De Heyder Co. alhier voor de levering van 9300 meter blauw doorverfd katoen ad ƒ3724.65, voor 16,200 meter idem ƒ2754, voor ongebleekt katoen ad ƒ2002.50; door de firma J. Scheltema Jzn. voor 400 wollen dekens ad 1616 en door de firma Van Hartrop Zn. voor vlagge- doek ad ƒ1559.90. Aan 's Ryks Marinewerf te Amsterdam is aan besteed het leveren van vlaggedoek. Minste inschrij vers waren de heeren Van Hartrop Zn., te Leiden, voor 4443.43. "Woensdag heeft de koster van de Nieuwe Kerk te Amsterdam aan de party van dr. Kuyper de gehoorzaamheid opgezegd en de bewakers uit de consistorie verdreven, zoodat deze nu weder in het bezit is van de rechtmatige kerkmeesters. De Koninklyke Familie wordt aanstaanden Woensdag van het Loo met een extra-trein van de Ned. Rynapoorwegmaatschappy, des namiddags te twee uren, in de residentie verwacht. HH. MM. zullen tot na Paschen voortdurend aldaar verbiyf houden. De verhooren voor de commissie van enquête uit de Tweede Kamer naar de arbeidstoestanden zullen den 4den Januari aanvangen, voorloopig met het houden van dag- en avondzittingen. Op het terrein achter het Ryksmuseum te Amsterdam is gisteren reeds een aanvang gemaakt met de voorloopige werkzaamheden voor het gebouw der tentoonstelling van 'voedingsmiddelen, hetwelk door de firma Cerlyn en De Haan, als de laagste inschryfster, zal worden opgetrokken naar de plan nen van den heer A. Salm GBzn. Aangezien ook hier de grond weinig betrouwbaar is, moeten eerst palen in den grond worden geheid. Het hof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen Fortuin en Van der Stadt. Het nam de hun ten laste gelegde feiten als be wezen aan en veroordeelde apellanten tot de hun -door de rechtbank opgelegde straf, nl. zes maanden ■celstraf, den tyd hunner preventieve hechtenis in mindering. De beide beklaagden teekenden van dat vonnis dadeiyk cassatie aan. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 24 Dec. BUIT Tl N I.AIS JO. l<"raukr|]U. Dit Parys wordt aan de Londensche „Exchange Telegraph Company" geseind: De ontzaglyke oor logstoebereidselen der Fransche regeering geven aanleiding tot ongerustheid. De nieuwe bewapening voor de forten en de nieuwe geweren voor het leger moeten tegen het voorjaar gereed zyn, en men voorspelt zich daaruit niets goeds voor het behoud van den vrede in de naaste toekomst. Op al de rykswerkplaatsen wordt met de uiterste in spanning gearbeid. Men verzekert, dat ook Italië zich ten oorlog toebereid. In de Italiaansche be- grootings-commi3sie heeft de minister van oorlog verklaard dat Italië in staat is 12 legercorpsen te mobiliseeren, dat zyn 400,000 man, die allen met 1 Jan. 1887 met repetitiegeweren gewapend zullen zyn. Verder wordt medegedeeld, dat Duitschland besloten heeft de garnizoenen in Elzas en Lotha ringen te versterken. - De Hovas hebben reeds aan Frankryk de oorlogsschadevergoeding van 10 millioen fr. betaald en men kan dus de ontruiming van Tamatave tegemoet zien. - Naar men verzekert, heeft de heer De Brazza, die eerstdaags naar den Congo zou vertrekken, zyn ontslag genomen wegens zekere wyzigingen, door den vice-minister van koloniën, De la Poite, in de onlangs door de Kamer omtrent den Congo aan genomen maatregelen gebracht. Tot stationschef te Lyon is benoemd de burg graaf Oscar de Rivoire de Coligny, een afstammeling in rechte lyn van den vermaarden admiraal De Coligny. Duitschland. De „Nordd. Allg. Ztg." noemt het bericht in sommige bladen, als zou de rykskanselier zich tegen de ontbinding van den Ryksdag hebben ver klaard, zoodat de regeering schynt te hopen op overeenstemming met den Ryksdag op eenen soort- gelyken, doch broederen grondslag dan het voorstel van het centrum aanbood, een verzinsel. Het blad voegt er by dat in de regeeringskringen hoegenaamd geen twyfel bestaat aan de noodzakelykheid om tot eiken prys de voordracht betreffende het leger te handhaven. Uit Bern maakt de „Standard" melding van geruchten, volgens welke de Duitsche studenten in Zwitserland last gekregen zouden hebben, onmid- dellyk zich by hunne regimenten te voegen. De met verlof in het buitenland vertoevende Duitsche officieren zouden gelyke bevelen ontvangen hebben. öpttnje. Er wordt uit Madrid gemeld dat de Spaansche regeering voorzorgen neemt tegen de aanhangers van Zorilla. Zij doet de Fransche en Portugeesche grenzen bewaken en versterkt de garnizoenen in Catalonië, Arragon en Andaluzië. De Spanjaarden hebben het kruis geplant op het eiland Yap, een der Carolinen-eilanden, wel ker bezit hun door den Paus als scheidsrechter is toegewezen. Dit terrein is gelegen op het stuk gronds, dat uitgekozen is om er de kerk en de missionariswo ningen op te bouwen. De gouverneur van het eiland en de militaire bevelhebber met zyne manschappen in groot tenue volgden stoetsgewyze de Capucyner missionarissen, die het kruis droegen. De inboorlingen, aangetrokken door de ongewone plechtigheid, waren op de helling van het voor gebergte byeengestroornd en betuigden hunne ver wondering door vreugdekreten, zeer duidelyke gebaren en het roepen van „Fel, ni fel" (Schoon, zeer schoon)! Oroot-Brltanni& De deurwaarders van het Iersche district King's County hebben besloten geen dwangbevelen meer te beteekenen van de landlords aan de weerspan nige pachters. Een bericht uit Armagh meldt dat eenige per sonen zich begaven naar een huis, bewoond door zekeren Proctor, en verlangden diens zoon te spreken. Toen de 22-jarige jongeling verscheen, wierp zich een der bezoekers op hem en doodde hem met een dolksteek. De oorzaak dezer daad is niet bekend. Twee arrestaties hebben in den avond plaats gehad. Aan de „Standard" wordt uit Konstantinopel. gemeld dat de Engelsche regeering aan de Porte heeft doen weten, dat de bezetting van Egypte door de Engelschen van blyvenden aard zou kunnen worden, byaldien het verbond tusschen Rusland en Turkye stand hield. In eene meeting van de „National League" te Dublin werd medegedeeld, dat van die Iersche afdeelingen 640 pd. st., uit Amerika 5000 pd. st. was ontvangen. Bualand. Naar men verneemt, zou er te St.-Petersburg eene belangryke wyziging in het personeel der ministers ophanden zyn. Onder anderen zou Tolstoi, tot nu toe minister van binnenlandsche zaken, wor den bevorderd tot vice president van den Russischen Ryksraad, met den titel van rykskanselier. Sedert den dood van Gortsehakoff was deze betrekking nog steeds onvervuld. Verder verneemt men dat de positie van den minister van financiën, Bunge, zoo zwak geworden is, dat hy waarschyniyk spoedig zal af treden. Reeds sedert eenige weken liepen er onzekere geruchten van denzelfden aard. Men verneemt uit St.-Petersburg dat alle be richten omtrent de ziekte van den kroonprins onwaar zyn. Het is ook onwaar, dat hy naar het zuiden van Frankryk zou willen gaan. By de werkstakingen in verscheiden bij St.- Petersburg gelegen fabrieken kwam het, zooals reeds gemeld is, Donderdag en Vrijdag tot bloedige botsingen tusschen de werkstakers en de kozakken. Er werden 30 arbeiders in hechtenis genomen. Het biykt dat eenige voormalige studenten, die om. lmnnq nihilistische neigingen van de universiteit verwijderd werden, als opruiers onder het werkvolk werkzaam geweest zyn. Diilgnrijik Het „Deutsches Tageblatt", dat in nauwe be trekking tot de regeering te Berlijn staat, zinspeelt heden, onder zeker voorbehoud en in een tamelyk zonderlingen vorm, op eene nieuwe candidatuur voor den Bulgaarschen troon. Het blad heeft na melijk het oog op Prins Alexander van Saksen- Altenburg, gehuwd met de weduwe van Prins Hen drik der Nederlanden. De prins zou als gewezen ge neraal in het Russische leger aan het hof te St.-Pe- tersburg gaarne gezien zijn en door zyne betrek kingen tot den Berlynschen hofkring niet minder in den smaak van de andere mogendheden vallen. Prins Alexander van Battenberg heeft aan het spoorwegstation te Keulen eene samenkomst gehad met Grekoff en Kaltscheff (twee leden der Bulgaarsche Deputatie.) Berichten uit Sofia bevatten niets wat de ge ruchten over eene omwenteling zou kunnen recht vaardigen. Te Sofia is het kalmer dan ooit. Alleen wordt melding gemaakt van een hevigen twist te Sistova tusschen twee handelaren, om redenen van zuiver commercieelen aard. SOFIA, 23 December. De krygsraad werd heden ter behandeling van het cadettenoproer onder grooten toevloed van het publiek gehouden. Nadat de om slachtige formaliteiten geëindigd en een burgerlyke advocaat voor de verdediging der beschuldigden was toegelaten, werd de akte van beschuldiging voorgelezen, die in zooverre teleurstelling teweeg bracht, dat de aanklacht tegen de officieren Tapapt- schuroff en Makedonski slechts spreekt van be schimping der regeering, daar de andere beschul digingen niet bewezen konden worden. De tevens aangeklaagde cadetten Stojanovitch, Dobriloff en Debreff, welke laatste wegens ziekte afwezig was, worden van voorbereiding tot hoogverraad beschul digd. Tapaptschuroff is een gewezen leerling van de Ingenieursschool te Leipzig. PARIJS, 23 December. In den heden gehouden ministerraad is besloten dat de minister van buiten- landsche zaken de Bulgaarsche afgevaardigden zou ontvangen, doch dat deze ontvangst geheel een particulier en officieus karakter zou hebben. Met zekerheid kan verklaard worden, ondanks de loopende geruchten, dat de Fransche regeering den oorlog noch wil, noch voorbereidt. LONDEN, 24 December. De „Times" verneemt dat lord Salisbury in onderhandeling is getreden met lord Hartington, die te Rome vertoeft, maar onmid- dellyk terugkeert. Lord Salisbury is voornemens den lord deselfde voorstellen te doen, als in den zomer, en zich bereid te verklaren of als minister op te treden va® een ministerie waarvan lord Hartington premier is, óf premier te blyven met Hartington als leider der party in het Lagerhuis, of lord Hartington over te laten een ministerie uit de liberale unionisten te vormen. LONDEN, 24 December. De „Morning Post" merkt op, dat het aftreden van lord Randolph Churchill als minister van financiën niet samenhangt met de buitenlandsche staatkunde der Engelsche regeering. De overeenstemming, welke tusschen! Groot-Britannië en de regeeringen te Berlyja, Weenenl en Rome is tot stand gebracht, beoogt uitsluitend! het handhaven van den Europeeschen vrede en zou reeds bevredigende gevolgen hebben gehad! indien niet de Porte eene staatkunde hadde gevolgd! welke door Engeland niet kon worden goedgekeurd! De „Morning Post" verklaart dat reeds gunstigs! berichten uit Konstantinopel aankomen. De Brit scha regeering verwacht verklaringen en handeling der Porte, waardoor Europa duidelyk wordt ovei tuigd dat Turkye niet voornemens is den tègei woordigen verontrustenden toestand nog me< ingewikkeld te maken. LEIDEN, 241 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ne Met. Instituut). Verwachtingwind zuidwest of wes Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren Celcius 35.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 ur 2° C. 35..6<*T.; 'smidd. 12 uren 3° C. =37. F.; 's namiddags 4 uren 3° C. 37.4° F. Het bureel van den Burgerlyken Stand alh zal op den eersten Kerstdag, Zaterdag 25 Dece ber, geopend zyn van 12 tot 2 uren des namiddai Tot tweeden assistent-geneesheer aan 1 ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2