te Zoetermeer en Zegwaard is tot predikant be roepen ds. L. J. Yan Apeldoorn, te IJlst, die door de ambachtsvrouw uit het haar aangeboden tweetal gekozen was. Te Utrecht zyn door de directie van de Ned. Rynspoorweg-Maatschappy verpacht de buffetten van de stations Harmeien, Abkoude en Alfen. Hoogste inschryvers warenvoor Harmeien de heer J. J. C. De Voogd, met 500; voor Abkoude de heer A. Yan Beek, met ƒ212, en voor Alfen de heer C. Tour, met ƒ86 'sjaars. Wegens den voordeeligen stand der weduwen- en weezenkas van de officieren der landmacht is bepaald dat over het 4de kwartaal 1886 eene ver hooging van pensioenen enz. ad 20 pet. ineens zal worden uitgekeerd. Naar men verneemt, is tot assistent voor de natuurkunde aan de Polytechnische School te Delft benoemd de heer H. Doyer Dz., wertuigkundig in genieur. De regelingscommissie te Amsterdam besloot gisteravond de tentoonstelling van voedingsmidde len aldaar te doen doorgaan, aangezien het waar borgfonds alsnog volteekend is. Ingeschreven i3 voor: een aandeel ad ƒ10,000; 3 ad 4000; 2 ad ƒ2500; 3 ad ƒ2000; 9 ad ƒ1000; 29 ad ƒ500; 1 ad ƒ350; 1 ad ƒ300; 21 ad ƒ250; 14 ad ƒ200; 2 ad ƒ150; 90 ad ƒ100 en 510 ad 50. Door den Raad van Amsterdam is benoemd tot leeraar in de Ned. taal- en letterkunde aan de Openbare Handelschool aldaar, de heer H. J. Eymael, leeraar te Maastricht. Het stoomschip „Batavia" arriveerde 22 Dec. van Rotterdam te Batavia; de „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Dec. van Colombode „Caland" is Woensdag te Nieuw-York aangekomen; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 22 Dec. van Marseillede „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Perim 22 Dec. Gemeurd Nieuw*. De haringvisscherg is voor dit jaar voor de Noordwyker visschers geëindigdverschil lende reeders besomden: de heeren E. Smit, in 16 reizen, met 4 schuiten, opbrengende 1937 ton pekel-, 857 ton en 341,000 stuks steurharing, ƒ18,000; P. Van Duin, in 19 reizen, met 4 schuiten, 2373 ton pekel-, 762 ton en 308,000 stuks steurharing, ƒ21,000; A. Van Roon, in 12 reizen, met 3 schuiten, 1335 ton pekel-, 529 ton en 126,600 stuks steur haring, ƒ11,020; L. Van der Deyl, in 9 reizen, met 2 schuiten, 845 ton pekel-, 672 ton en 187,000 stuks steurharing, ƒ11,200; J. Van der Deyl, in 4 reizen, met 1 schuit, 500 ton pekel-, 295 ton en 74,000 stuks steurharing, ƒ5200; W.H. Van Konij nenburg, in 10 reizen, met 2 schuiten, 1005 ton pekel-, 627 ton en 73,000 stuks steurharing, 10,600. In het geheel werden dus gevangen in 70 reizen met 16 schuiten, 7995 ton pekel-, 3742 ton en 1,109,600 stuks steurharing met eene totale opbrengst van 77,020. De Amsterdam schebrandweerbluschte hedenmorgen door de werking van een handspuit een nogal hevige binnenbrand op de Lindengracht, in eene timmermanswerkplaats, vermoedelijk ontstaan -door onvoorzichtigheid by het aanleggen der kachel. Een paar uur te voren bluschte de brandweer in de Warmoesstraat 27, een uitslaande brand, ontstaan in het logement, in dit perceel gevestigd, waar beneden eene tapperij wordt gehouden. De bovenverdieping is nagenoeg uitgebrand. De winkel van den goudsmid Hansma te Benedenknijpe is hedennacht afgebrand. De gereedschappen zijn door het vuur vernield. Het woonhuis is gespaard gebleven. Alles was verzekerd. De ritmeester C. A. baron Bentinck, instructeur aan de rijschool te Amersfoort, had dezer dagen het ongeluk, bij eene jachtpartij, door een hagelkorreltje in het rechteroog te worden ge troffen. Naar men verneemt, is het getroffen rech teroog uitgenomen moeten worden. Naar omstandig heden is de toestand bevredigend. De gezagvoerder van het gestrande schip „Stella" is by slot van rekening nog het eenige slachtoffer geworden van het ongeluk, 't welk aan dat schip bij den jongsten storm te IJmuiden is overkomen. De heer J. Bruins, de kapitein van de „Stella", werd Zaterdag door eene golf van het schip geslagen en in zee geworpen. Men zag hem zwemmende, doch bijna uitgeput, tegen de golven worstelen. Door middel van een haak wist men hem, hoewel bewusteloos, te redden. Naar een hotel te IJmuiden gebracht, is hy door een geneeskundige weder bijgebracht. Naar Amster dam vervoerd, is kapitein Bruins er Dinsdag-middag overleden. De overledene was sedert 14 jaren in dienst van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij en bij zjjn scheepsvolk zeer geacht. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter. De sneeuwstorm heeft in Duitseh- land veel last veroorzaakt. Het spoorwegverkeer werd grootendeels gestremd, de posten kwamen niet aan en hier en daar zitten Dog treinen in de sneeuw vast. Uit Hirschberg wordt gemeld van 21 Dec.Hier valt nog steeds veel sneeuw met zwaren wind. De Berlyrische avondtrein van gisteren is nog te Lauban. De personentrein, die hedenochtend moet aankomen, kan niet verder dan Kohlfurt. De goe derentrein zit tusschen Lauban en Kohlfurt in de sneeuw. Dergelijke berichten komen uit Nordhausen, Altenburg, Gotha en ook uit het Zuiden. Zoo wordt uit Neurenberg gemeldDe sneltrein uit Weenen zit tusschen Marktbreit en Bettelbach in de sneeuw. Er zijn tweehonderd soldaten gerequi- reerd, die terstond begonnen zjjn de sneeuw weg te ruimen. Ook in België heeft het zwaar gesneeuwd. Zoo o. a. is tusschen Luik en Liers zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer gestremd was. Door onmiddellijk met opruimen te beginnen en daarmede den geheelen nacht door te gaan, is het gelukt den dienst den volgenden dag te hervatten. In het zuiden van Frankrijk heeft ook al een hevige storm gewoed uit het zuidwesten. De stoom boot „Mohamet-EI Sadok," met 83 passagiers en 27 soldaten aan boord en naar Algiers bestemd, liep bi) Port-Vendres op het strand. De opvarenden werden allen gered. Uit Bordeaux wordt gemeld dat van de visschers- booten, die uit waren, tot dusver slechts twee zijn teruggekeerd, en wel in zeer ontredderden toestand. De bemanning van alle booten is echter gered én naar Sebastiaan gebracht. Te Mirecourt in de Vogesen valt veel sneeuw. Do grond is met eene gelijkmatige sneeuwlaag van 50 centimeter bedekt, maar op enkele plaat sen is de sneeuw tot eene hoogte van 2 meter opgewaaid. Het spoorwegverkeer is grootendeels gestaakt. Uit Duitschland komen nog de volgende berichten Berlijn22 Dec. Ten gevolge van een onophoude- ïyken sneeuwval is het verkeer verstoord. Het spoorwegverkeer met Saksen, Thuringen en Beieren is geheel gestaakt en in andere richtingen, nl. Silezië, Posen, Frankfurt a./M., Mainz, Worms, Straatsburg en den Elzas, veelvuldig verstoord. Op de hoofd- spoorwegiynen zyn militairen bezig met het opruimen van de sneeuwmassa's, doch zy worden daarin belemmerd door steeds nieuwe sneeuwstormen. Dresden, 22 Dec. Vermits wegens de aanhoudende sneeuwstormen sedert twee dagen geene buiten- landsche dagbladen te Dresden, Leipzig, Chemnitz en in andere omliggende gemeenten ontvangen zyn, is tusschen Dresden en Leipzig een postdienst door middel van sleden ingesteld. By Fraiture in Condroz (Luik) is eene vrouw van 85 jaren, terwyi zy in een bosch hout sprokkelde, door zekeren L., die zich door haar behekst waande, vermoord. De Nieuw-Yorker „Post" verneemt dat Oostenryk in Amerika 400,000 repeteergeweren heeft besteld, in Maart af te leveren. Te Charkow, in Rusland, heeft Zater dag-nacht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen kwamen er in botsing. De beide locomotieven en zeven rytuigen werden verbryzeld. De stoker en machinist Yan eene der locomotieven, drie conducteurs en negen reizigers worden op de plaats zelve gedood, terwyi meer dan 30 personen gewond werden. «UITIONLANIX Duitschland. De Duitsche Bondsraad heeft het wetsontwerp goedgekeurd dat strekken moet om te bepalen dat kunstboter niet anders verkocht mag worden dan onder dien naam en op, door een duidelyk opschrift merkbaar, daarvoor bestemde plaatsen. Het ontwerp berust niet op sanitaire gronden en strekt ook niet om de kunstboter-industrie te bemoeiiyken, doch alleen om de natuurboter te vrijwaren tegen oneer lijke concurrentie, daar onder dien naam veel kunst boter verkocht wordt. In het Duitsche Rijk telt men ongeveer 50 fabrieken waar het laatstgenoemd product ver vaardigd wordt. Bohemen. Daar de Landdag te Praag tot de orde van den dag overging ten opzichte van het voorstel dés heeren Plener, tot territoriale verdeeling van het land naar de talen, verklaarde de heer Schmeykal, dat de Duitsche afgevaardigden aan de werkzaam heden van den Landdag geen deel kunnen nemen, zoolang zy geen waarborg ontvangen, dat hunne grieven besproken zullen worden. De Duitsche afge vaardigden verlieten daarop de zaal. Télegrammea LONDEN, 22 December. Generaal sir Frederick Roberts telegrapheerde uit Mandalay dat de toestand der Engelschen in Birma zichtbaar verbetert. Door de herhaalde overwinningen op de opstandelingen, begint een groot getal Birmanen het oppergezag van Engeland te erkennen; het expeditie-corps zal echter in Birma moeten biy'ven, totdat het door een talryk politie corps zal kunnen worden vervangen. De gewezen ministers van koning Theebau raden de vervolging van de gevluchte hoofden der opstan delingen af, daar Illa-Oe en Boschway aanhangers hebben die nooit hunne schuilplaats zullen verraden. BUCHAREST, 22 December. In berichten uit Bulgarye wordt gewaagd van zekere beweging, welke zich op een paar punten vertoont, doch men gelooft niet dat de zaak eenig gewicht heeft. OSTENDE, 22 December. De Belgische mailboot „Leopold" heeft hedennacht een Engelsch schip aangevaren. De equipage is gered. Te Dover ligt de sneeuw vier voet hoog. LONDEN, 23 December. Lord Randolph Chur chill heeft ontslag genomen als minister van financiën. Als reden hiervan geeft de „Times" op, dat Churchill weigerde, de gelden, die door de ministers van oorlog en marine voor leger en vloot als noodzakelyk worden verlangd, op de begrooting te brengen. De minister hield, met het oog op de finantiëele moeiiykheden, deze eischen voor over dreven hoog en niet gerechtvaardigd door den toe stand der buitenlandsche staatkunde. Ook zegt de „Times," dat Churchil ontevreden is over de wetsontwerpen, welke in de aanstaande zitting voor het Vereenigde Koninkryk zullen worden ingediend en die zyns inziens niet aan de behoeften des lands beantwoorden. LEIDEN, 23 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind west. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 2° Celcius 28.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 3° C. 37.4° F.; 'smidd. 12 uren 5° C. 41° F.; 's namiddags 4 uren 2° C. 35.6° F. Heden zyn alhier toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examon de heeren W. C. Kersbergen en C. P. Van Dillen, doctorandi. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen met 29 tegen 7 stemmen het ontwerp tot vermin dering van den cyns op de suikercultuur op Java, met 34 tegen 2 stemmen de opheffing van het uit voerrecht op de suiker en eenparig de Hoofdstukken I en Vila der Staatsbegrooting en de Middelenwet. De Kamer is uiteengegaan tot 10 Januari. In de Tweede Kamer verklaarde, by het debat over het hoofdstuk Waterstaat, de minister nog niet te willen terugkomen op de beperking van den Zondagsdienst voor de ambtenaren, en door eene verbeterde heffing van invoerrechten en door ont wikkeling van het verkeer de nyverheid en den landbouw te willen bevorderen. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Haarlem is dat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. v. d. Steur Jr., die 447, en H. T. Peltenburg, die 368 stemmen op zich vereenigden. G omeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, De Fremery, Bool, Krantz, Juta, Dn Rieu, Alma, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Van But- tingha Wichers, Knappert, Zaalberg, Yt>s, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Bredius, Cock, Hartevelt en Zaayer. Alvorens tot de lezing van de notulen der vorige vergadering werd overgegaan, legde het nieuw

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2