N°. 8237. A0. 1886, BEETS-Scheurkalender Vrijdag 24 December. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 rogels 1.05. Iedere regel meer 0.17 y Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incAs- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Onze Premie-Scheurkalender is geheol uitverkocht. Gaarne willende voldoen aan den wensch van eenige Abonné's, die te laat zijn gekomen, biedt de Uit gever nog een klein getal exemplaren aan van den met keurig uitgevoerd schild in gouddruk (handels- prijs ƒ1.—) en een bijbeltekst voor eiken dag ■des jaars. Deze worden, voor zoover de voorraad strekt, aangeboden a 40 Cents. |j^* De bon bevindt zich In dit nommcr. Leiden, 23 Dec. 1886. DE UITGEVER. Na de leerlingen der Muziekschool, kwam den volgenden avond de beurt aan die van de Burger- •zangschool, om zich in het openbaar te doen hooren. Ook nu bleef er noch boven, noch beneden een plaatsje in de -Stadszaal onbezet. Zulk eene uit voering is dan ook in den waren zin tevens een feest, waarop de familiebetrekkingen der jeugdige zangsters en zangers niet mogen ontbreken. Beginnende met de oefeningen in solfèges der eerste klasse, kreeg men van de andere klassen vervolgens één-, twee- en driestemmige Nederland- sche liederen van Duyster, Taylor, "Worp en Hol te hooren, totdat, na de pauze, de hoogste of vierde klasse eenige nommers van Bruch on Thoma zong. Het is hier de plaats niet om in bijzonderheden bjj eene uitvoering als deze stil te staan. Niet temin kan daarom toch bevestigd worden dat ze van dien aard was dat de toejuichingen aan elk nommer geschonken, niet kónden uitblijven. Immers het deed zoo goed die „kers-versche stemmetjes" zulke eenvoudige, schoone liederen te hooren aan heffen, hetgeen aan veler eigen jeugd met erken telijkheid deed terugdenken. En al moge nu, geljjk de heer W. P. Wolters, president der schoolcommissie, in zijne korte toe spraak vóór de prijsuitdeeling opmerkte, volgens sommigen deze zangles niet zoo mooi zijn geweest als de vorige, dan bedenke men dat het ook „niet alle dagen kermis is." Verleden jaar toch hadden we eene overwinning behaald. En met recht; want de Burgerzangschool had toen 25 jaren bestaan, dank zjj den steun der burgerjj, in de laatste jaren zelfs in een zeer bloeienden toestand. Zoo'n feest doet onwillekeurig ook denken aan een gouden, en als de gezondheid en krachten aanwozigblijven, alsmede dezelfde steun der Leidsche burgers en de toewijding der onderwijzers als nu aan deze inrichting verbonden zijn, dan behoeft men daaraan nog niet te wanhopen, trots sommiger verzekering dat het „Nut" en dus ook zijne instellingen zjjn langsten tjjd heeft gehad. De toejuichingen, welke spreker ten deel vielen, de welwillendheid van het gemeentebestuur (dat door den heer H. J. Bool vertegenwoordigd was) en de medewerking van den heer G. Japikse (in wiens school het onderwijs gegeven wordt) gaven zelfs moed om met ijver te blijven voortgaan want ook het „Nut" zelf zal niet achterblijven om goede vruchten af te werpen. Dat spreker daartoe bovendien de Zangschool in den verderen steun van allen bleef aanbevelen, behoeft nauwelijks herinnerd. "Wjj laten hier de opgave der bevorderingen volgen Van de 1ste klasse A naar de 1ste klasse B. Meisjes: M. Taverne, D. Taverne, L. Zandvoort, A. Van "Wijngaarden, G. F. Japikse, L. Borger, R. Borger, Joh. Fles, M. Fles, E. Hamersma, S. Splinter, L. Willemsom, D. Van Rooyen, G. Van der Kloot. G. Boer, T. Couturier, M. Couturier, J. Franchimon, A. Peltenburg, J. Heykoop, R. Rodbard, G. Van der Grift, J. Sleyser, M. Walle, J. Spaargaren, H. Koen en M. Raar. Jongens: W. Brouwer, J. Van der Waals, B. Lindeman, A. Van Leeuwen, A. Koolhaalder, A. J. J. Oppelaar, M. Boekwijt, .J. Coebergh, H. Kokxhoorn, J. Walle, J. Gubbi, Jacs. De Koning, P. Knaap, H. La Bree, P. Ladage, F. Steenhauer, R. De Wilde, W. J. Oudogeest, D. Sala, N. Fles, J. Koen, B. De Koning, B. Duyser en A. Visser. Van de 1ste klasse B naar de 2de klasse. Meisjes: W. Dee, J. Van der Harst, M. Efraïm, A. Lulofs, C. Lulofs, C. De Stoppelaar, A. A. H. Visser, G. Bakker, H. De Roode, M. De Roode, D. Burgersdijk, J. Burgersdijlc, J. Wjjtenburg, K. Oudegeest, P.RoelofsHoyrmans, J. Roelofs Heyrmans, J. Harmsen, J. Walle, F. Borgerding, W. Caron, B. Van Driesten, J. Engels, J. Heykoop, E. Heykoop, L. Van Gulden, H. De Wilde, J. Fillppo, A. Van •t Hooft, J. Oleff, J. De Wilde, M. Poelman, E. Koolhaalder en L. Den Houter. Jongens: H. De Roode, M. Bos, W. Ridderhof, M. Splinter, J. A. Eigeman, W. Ittmann, P. De Haas, J. K. S. Oppelaar, N. J. Brouwer, Th. Bentz, J. Van Rooyen en J. Duyster. Van de 2de naar de 3de klasse. Meisjes:M. C. Duyverman, M. Van der Jagt, C. J. J. Sptsma, Th. Brüning, M. E. De Tombe, C. Van Reenen, N. Oostveen, G. C. J. Caron, D. M. Coebergh, M. A. Ridderhof, A. C. A. Ridderhof en P. C. Harmsen. Jongens: M. P. Meerburg, H. Brouwer, C. V. Bos, J. J. Van Amerom, J. De Haas, J. D. Blan kenberg, J. W. De Tombe, C. B. Duyster en C. A. Bik, Van de 3de naar de 4de klasse. Meisjes: H. Van der Heyde, J. Japikse, H. F. De Haas, J. A. Rodbard, M. Spruyt, D. Van Thiel, C. M. Do Haas, C. M. Brouwer, C. M. Van der Heyde, E. J. C. Bos. G. C. S. Dikshoorn, C. Rating en J. D. G. Frank. Prijzen werden toegekend aan de volgende leer lingen lste klasse A. Meisjes: G. Japikse, H. Meysing, B. Van 't Hooft, J. Sleyser, L. Borger, R. Borger, J. Spaargaren, J. Fles, M. Fles, N. Koolhaalder, G. J. Meerburg, A. Peltenburg, G. Boer, H. Koen, E. Labree, A. Van Wijngaarden, A. Hoek, J. Heykoop, L. Hamersma, A. C. Gelpke, G. Van der Kloot, G. Van der Grift en S. Roetering. Jongens: D. Meysing, R. De Wilde, N. Fles, H. Labree, J. Koen, M. Boekwijt, F. Steenhauer, J. Coebergh, A. Ridderhof, W. Brouwer, C. Bots, B. De Bruin en Jac. De Koning. lste Klasse B.Meisjes: J. Herfst, J. Brom mer, W. Dee, J. Van der Harst, M. Efraïm, C. Lulofs, O. De Stoppelaar, A. A. H. Visser, E. Sciarone, G. Bader, M. Do Roode, J. Burgersdijk, J. Wjjtenburg, K. Oudegeest, J. Roelofs Heyrman. J. Harmsen, J. Walle, C. Borgerding, J. H. Heymans B. Van Driesten, J. Engels, J. Heykoop, E. Heykoop, L. Van Gulden, H. De Wilde, J. Filippo, A. Van 't Hooft, J. Oleff, E. Oleff, J. De Wilde, M. Poelman en H. Don Houter. Jongens: A. Kroon, M. Bos, J. Boekwjjt, A. Verhoog, M. Splinter, W. Eigeman, W. Ittmann, P. De Haas, N. Brouwer, J. Van"Rooyen, J. Duyster en B. J. Hermans. 2de klasse. Meisjes: M. Van der Jagt, Th. Bruning, M. E. de Tombe, C. Van Reenen, N. Oost veen, D. M. Coebergh, M. B. Knaap, M. P. Filippo, J. A. Hermans, J. C. Blóte, J. L. Dee, C. C. Van Nouhuys, H. Harmsen, M. J. C. Sciarone, E. J. Kroon, M. de Haas, M. Engels, M. W. Engels, C. C. Van den Berge, M. A. Ridderhof, L. Blanken berg en M. C. Duyverman. Jongens: C. F. L. Heymans, C. V. Bos, J. J. Van Amerom, J. De Haas, J. D. Blankenberg, C. B. Duyster, C. A. Bik, A. G. Boekwijt, W. J. Gubbi, B. Taverne. 3de klasse. Meisjes: H. Van der Heyde, J. Japikse, H. F. De Haas, J. A. Rodbard, D. Van Thiel, C. M. De Haas, C. M. Brouwer, C. M. Van der Heyde, G. C. S. Dikshoorn, J. B. Dreclisler, G. P. Van Es, C. Ruigrok, C. M. Eigeman, J. D. G. Frank, H. Wijtenburg, J. F. Mispelblom Beyer, C. Japikse, M. Spruyt, M. Steenhauer en C. M. Bik. Jongens: J. W. Florijn, S. K. Oppelaar, H. H. Poelman en J. Jongmans. Na de uitdeeling herinnerde de heer Wolters dat niet ieder een prjjs gekregen had; het tegenover gestelde geval zou wel heel aangenaam zijn ge weest èn voor commissarisen èn voor de onder wijzers èn voor de ouders èn voor de leerlingen zelf; maar men krjjgt immers geen prijs enkel omdat men eene mooie stem heeft, wèl omdat men dien door lust en ijver heeft verdiend. De minder gelukkigen van heden doen dus voor het volgend jaar maar meer hun best; dan krijgen ze mis schien grooter kans. Aan de leerlingen der vierde klasse werd geen prjjs toegekend omdat deze reeds in hun zang te ver zijn, om daarvoor nog in aanmerking te kunnen komen. Nadat vervolgens de vier klassen te zamen en enkele oud-leerlingen nog Verhulst's „De Hemel" hadden gezongen en ten slotte het eerste vers van het Wien Neerlandsch Bloed, werd het vijfde daar van door alle aanwezigen aangeheven, als logen straffing, naar de president opmerkte, dat er geen echt vaderlandsch gevoel meer bjj ons zou te vinden zjjn en ter betooging hoe door eendracht ons vader land kan en zal blijven bloeien, evenals de Burger- zangschool door de eendrachtige samenwerking der Leidsche burgerij! Naar we reeds meldden, is in „den Burg" alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ter bespreking van het ingediend wets ontwerp op de Zondagsrust. Yooraf deelde de voorzitter mode dat bjj het bistuur klachten waren ingekomen over het feit dat op de laatste algemeene tentoonstelling de veetentoonstelling op Zondag werd gehouden, het geen noch in het belang van het bezoek, noch in dat van de inzenders en geleiders van het vee was. De vergadering vereenigde zich met het voor stel van het bestuur om de aandacht van het hoofdbestuur hierop te vestigen. De bespreking van het ingediend wetsontwerp werd ingeleid door den voorzitter, die aantoonde dat voor noodzakelijke landbouwwerkzaamheden geene uitzonderingen waren toegestaan en land bouwers, die zich met zuivelbereiding en den ver koop van melk bezig hielden hetgeen in deze omgeving het meeste voorkomt op Zondag straf baar zouden zijn. Alleen het vervoer met openbare middelen van vervoer is vrij. De minister had er waarschijnlijk niet aan gedacht dat er landbouw werkzaamheden zjjn, welke uit nooddwang moeten plaats hebben en niet geschieden uit winstbejag. Na eene geanimeerde discussie werd besloten aan het hoofdbestuur te verzoeken bjj de Regeering aan te dringen op vrijstelling voor zuivelbereiding, melkvervoer, hooibouw en oogst. De voorzitter bracht nog ter tafel eene verordening van den Baljuw en Gezworen Mannen van Rijnland, uitgegeven in het jaar 1630, waaruit bleek dat destijds onder zeer gemakkelijk te vervullen for maliteiten, voor hooibouw en oogst vergunning kon worden verkregen om op Zondag te werken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam". Ten postkantoro alhior moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgon bm 9.39 bezorgd zjjn. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1