Pil nummer beslaat Bit Twee Bladen, BEETS-Scheurkalender Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de fcot 1 Jan. verschijnende nummers gratis.'Vanhet kwartaal -December, Januari en Februari worden dan alleen de beide laatste maan den ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 22 December. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. N°. 8236. I>oiAcIei*cIag£ S53 3>eceiixl>ei*. A°. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenMO. Franco per poBt1-40. Afzonderlijke Nommors0.65. Zaterdag a. s., eersten Kerstdag, zal geen nommer van deze Courant verschijnen. Wij maken hen, die bij voorkeur hunne advertenttën In het Maandag-nommer van ons blad, dat des Zondags gelezen wordt, plaatsen, hierop opmerkzaam. Men gelieve die dus deze week uiterlijk vóór Vrijdag a, s., des namiddags te twee uren, te doen bezorgen. 9E ADMINISTRATIE. Onze Premie-Scheurkalender is geheel uitverkocht. Gaarne willende voldoen aan den wensch van eenige Abonné's, die te laat zijn gekomen, biedt de Uit gever nog een klein getal exemplaren aan van den met keurig uitgevoerd schild in gouddruk (handels- prjjs f 1. Deze worden, voor zoover de voorraad strekt, aangeboden a TO Cents. De bon zal worden afgedrukt in het Leidsch Dagblad voor 24 December. Leiden, 21 Dec. 1886. DE UITGEVER. Do openbare les der leerlingen van de Muziek school der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst lokte, zoowel in het middaguur als des avonds, weer een zeer talryk publiek naar de Stadszaal. Niet minder dan andere jaren, bleek ook nu de onver flauwde belangstelling in de werking dezer zoo nuttige instelling en de resultaten van het gege ven onderwijs, gedurende het jongst verloopen jaar. Dat die uitkomsten zeer gunstig waren en de tevredenheid der aanwezige ouders, voogden en andere familiebetrekkingen wegdroegen, getuigde de herhaalde bijval, aan de verschillende nommers, vocale en instrumentale, geschonken. Enkele dier voordrachten mogen zelfs op bijzondere verdienste, immers in verband met den jeugdigen leeftijd der executanten, aanspraak maken. Wij noemen daarvan slechts de aria uit Handels „Rinaldo," Mozarts concert voor pianio (d-dur), de aria uit Mendelssohn's „Elias", Schumann's „Fa- schingsschwank" voor piano, resp. door de jonge dames M. De Graaff, A. Jaeger, M. Griinert en C. Slotenmaker, alsmede de beide nommers voor violoncel door den leerling F. C. Van Geer, en Viotti's concert voor viool, door de leerlinge M. W. Jaeger en den leerling J. Fonteyn; terwijl ook de 4- en 8-mains, zoowel als de zang-, viool- en orkest klassen opnieuw meermalen als aan een concert deden dehken. - Door de samenstelling van het programma kon dit nu geheel worden afgewerkt, waardoor elk gedeelte van het onderwijs in de verschillende klassen naar waarde kon worden beoordeeld. Met den uitslag daarvan wenschen we èn onder wijzeressen èn onderwijzers, met hunnesi directeur, den heer A. J. Wetrens, van harte geluk. De leden der Leidsche Plantenbeurs hebben hunne jaarljjksche vergadering gehouden in een der lokalen van het hotel „Den Burg." De voorzitter, de heer J. Mater, opende haar met eene korte toespraak, waarna door den secretaris, d m heer G. Lubbe, de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en de penningmeester, de heer A. C. Kriest, rekening en verantwoording deed over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat de ontvangsten waren ƒ75.30 en de uitgaven 65.67, zoodat de rekening over 1886 sluit met een voordeelig saldo van ƒ9.63. Nadat de commissie, belast met het nazien der rekening, verklaard had alles in de beste orde te hebben bevonden, stelde de voorzitter voor den penningmeester te dechargeeren en bedankte hem voor zijn gehouden beheer. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van twee bestuursleden, daar de heer J. Mater, als voorzitter, en de heer G. C. Van der Hoef, als commissaris, moesten aftreden. Uit de stemlijst bleek dat beide heeren wederom werden gekozen, en daar die heeren zich de benoe ming lieten welgevallen, drukte de heer Kriest den wensch uit dat de heer Mater nog vele jaren als voorzitter van de Plantenbeurs mocht fungeeren, zoomede de heer Van der Hoef als commissaris. Door den heer M. J. Van Laren werd aan het bestuur verzocht, middelen te beproeven om den handel op de Beurs te bevorderen, daar volgens zijne meening de Plantenbeurs niet die resultaten oplevert, welke men er zich bij de oprichting van had voorgesteld. Hieromtrent werden door verschil lende personen voorstellen gedaan, eerstens nl. om premiën uit te loven voor diegenen, die de meeste monsters van handelsartikelen het vak betreffende, op de Beurs presenteerden, door anderen wederom om den toegang tot de Beurs voor lief hebbers vrij te stellen. Ook werd voorgesteld om vanwege de Planten beurs een boek aan te leggen, waarin ieder lid het recht heeft wanbetalers op te schrijven, mits er bij wordt vermeld door wiea ze worden op gegeven. Een en ander lokte zulke uitgebreide discussiën uit dat de voorzitter voorstelde, hierover staande deze vergadering geen besluit te nemen, maar de voor stellen in eene volgende bijeenkomst, in Januari te houden, te behandelen; immers dan kunnen ze vooraf op het convocatie-biljet worden gesteld. Niemand toen meer het woord verlangende, werd do vergadering gesloten. Bij de Remonstrantsche gemeente te 's-Hage is voor de vacature ds. De Ridder opgemaakt een tweetal (alphab.) bestaande uitdr. J. A. Beyerman te Leiden en ds. P. Heering te Meppol. De verkiezing zal plaats hebben Woensdag 29 Dec. a. s. Aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te 's-Gravenhage is aanbesteed het onderhoud van het jaagpad langs den Ryn, van Leiden tot de Utrechtsche grens bij Harmeien, ingaande den lsten Januari 1887 en eindigende den Sisten December 1888. Minste inschrijver was de heer J. Vermeer, te Hekendorp, voor 20,285. Ds. Py'zel, die, naar wij reeds meldden, het beroep naar Leiderdorp heeft aangenomen, zal, tenzij ds. Vlug vrijwillig de pastorie ontruimt, zijn intrek moeten nemen in een of ander leegstaand huis, tot de bevoegde macht heeft uitgemaakt, wie over de kerkelijke goederen kan beschikken. Daar de gereformeerde partij sedert Augustus geen gebruik heeft gemaakt van de plaatsen in de Herv. kerk, dreigen er, nu de tijd van betalingder plaatsgelden aankomt, nieuwe moeilijkheden. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel in het voormalige Delftshaven is benoemd tegen 1 Januari a. s. de heer H. Batelaan, van Koude kerk aan den Rijn. In de te Sassenheim gehouden Raadsvergade ring heeft de burgemeester, de heer J. J. Van Heekeren, den leden bekend gemaakt dat hij om redenen van gezondheid voornemens was, zijn ont- FRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het ineas- eeeren huiten de atad wordt 0.10 berekend. slag uit zijne betrekking aan Z. M. den Koning to verzoeken tegen den lsten Februari a. s. De gemeenteraad van Woerden heeft besloten, het stadhuis niet te doen restaureeren, maar het te zijnen tijdo door een nieuw te doen vervangen. Bedankt is voor het beroep naar Noorden (cl. Leiden) door ds. M. J. Bouman, te Do Meern (cl. Utrecht). In de avondzitting van gisteren der Tweede Kamer is het amendement-Reuther op het hoofd stuk Oorlog der Staatsbegrooting, om de uitgaven voor de militaire school te Haarlem niet toe te staan, na bestrijding door den minister van oorlog, die, in het belang eener behoorlijke voorziening in het incompleet, als buitengewonen maatregel de school noodig achtte, verworpen met 41 tegen 36 stemmen, zoodat de school in stand blijft. Over enkele andere onderdeelen had eene korte discussie plaats. De beraadslaging is gevorderd tot de 8ste afdeeling. Heden voortzetting. Aan de militairen, die bij gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest dienst hebben gedaan bij den post- pakketdienst, is daarvoor eene belooning toegekend van 0.75 per dag voor een onderofficier of kor poraal, en van ƒ0.50 per dag voor een soldaat. Door het hoofdbestuur der posterijen is aan het departement van oorlog aangevraagd, om ook bjj de te verwachten drukte met Nieuwjaar, weder militairen op de postkantoren tot adsistentie te krijgen. Te Terneuzen is plotseling overleden de heer J. C. Peeters, gepens. kapt. der maréchaussées. Den tiendaagschen veldtocht maakte de heer Peeters mee. Hy was ridder van de Eikekroon. Aan den bijzonderen Raad der Vereeniging van den „H. Yincentius van Paulo" is de koninklijke vergunning verleend tot het houden van eene ver loting van om niet bijeengebrachte voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken tot ondersteu ning van zy'ne armen. In do jongste bestuurs-vergadering van het Koninklijk Instituut voor do taal-, land- en volken kunde van Neerlandsch-Indië zijn tot leden benoemd de heeren P. N. Yan der Chijs, vice-consul dei- Nederlanden en consul van Zweden en Noorwegen te Djeddah, en J. H. Lieftinck te Amsterdam. Den 18den Dec. 1886 is door Zr. Ms. gezant te Brussel met den minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den koning der Belgen eene ver klaring onderteek end betreffende maatregelen tegen don zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. Sts.-Crt De gewone audiëntie van den minister van kolo niën zal Yrjjdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuwfik Tegen twee 14-jarige knapen is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van sigaren. Op heeterdaad werd een hunner door den winkelier gegrepen. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt tegen een 17-jarigen metselaar, die in drift een ander met zijn troffel aan het hoofd verwondde. In den afgeloopen nacht, tusschen twee en drie uren, brak er een brand uit in de manufactuur-ververjj en wasscherij van den heer M. Koppeschaar, in de Koppenkhinsteeg, bjj de Hooglandsche Kerkgracht. Hoewel het gevaar aan- vankelyk een ernstig aanzien had, mocht het der brandweer gelukken het vuur tot het achterhuis van het aangetaste perceel te beperken, dat even wel geheel uitbrandde. De belendende perceelen bekwamen eenige water schade, maar werden door de vlammen verschoond. Het verbrande was, naar men verneemt, ver- LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1