N°. 8233. Maandag- l">eeoiitl>c]ie. A0. 1886. <§eze jouraat wordt dagelijks, mei uitzondering ran fpn- en feestdagen, enige geven. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1-40. Aftonderlgke Nommers.0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer f 0.174 Groulere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeercn buiten de Btad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgerinffen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door H. GIJBELS en H. J. M. DEELEN, vrouw van P. Meijers, beiden te Leiden woonachtig, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in de perceelen Langegracht 116 en Langegracht 172. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 18 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. KOLONIËN. BATAVIA, 13-17 Nov. Volgens de in de Soerabaia-bladen voorkomende mededeelingen uit Middel-Java ziet het er in die streken met handel en landbouw onrustbarend uit, Reeds heeft de Semarangsche Handelscompagnie surséance van betaling moeten vragen en verkeeren volgens geruchten nog eenige firma's, die met land bouw-ondernemingen in relatie staan, in eene positie, die voor hun behoud ernstige vrees doet ontstaan Eene dergelijke algemeene ramp zou in die streken, vooral in de Vorstenlanden, zeer ernstige gevolgen na zich kunnen slepen. En het is de vraag of wjj uit een militair oogpunt beschouwd, gereed zijn om die gevolgen onder de oogen te zien. Beter ware het geweest, indien de treurige toe stand voorkomen had kunnen worden. Preventieve maatregelen werken beter, doen meer vertrouwen in het beleid der Regeering ontstaan, dan alle mogelijke daden van welwillendheid als het kalf reeds verdronken is. Van Atjeh is er weinig ander nieuws dan dat de desinfectie der gebouwen met den grootsten ijver wordt voortgezet; kazernes worden gewit en geteerd, het dwangarbeidskwartier te Penditi afge broken en verbranddoch met dat al blijft het hospitaal gevestigd te Panteh Perak, Atjeh's meest besmette punt. Geheel onbetuigd hebben onze vijanden zich echter niet gelaten. Een tweetal van de wacht komende politie-oppassers zijn in de nabijheid van den grooten passar aangevallen, gewond en van hunne geweren beroofd. Eenige dagen later werden op klaarlichten dag op den weg naar Penajoeng twee Chineezen vermoord. Rustig en veilig is het dus binnen onze linie nog niet. Te Troemon, een der Maleische staatjes op Atjeh's westkust, is de cholera uitgebroken en heerscht daar in hevigen graad. Java-Bode Luidens bericht van den Resident van Soera- baia is op den 27sten October jl. in de kampongs Grojok en Ranggee, afdeeling Lamongan, door onvoorzichtigheid brand ontstaan, met het gevolg dat 124 woningen zijn vernield. De schade wordt geschat op f 4000. De Regeering heeft gemeend het verzoek van den heei Reineke, tot oprichting eener papierfabriek te Soerabaia, van de hand te moeten wijzen. Het „Bat. Nieuwsbl." vestigt de aandacht op het feit dat de prjjs van het gas te Batavia juist viermalen duurder is dan te 's-Gravenhage. Een ander blad voegt er bij dat het te Batavia tevens viermalen slechter is. Bij de te Tegal den loden November gehouden herverpachting van opium is f 26,000 's maands geboden voor den driejarigen pachttermijn. Voor één jaar is er geen bod gedaan. De Resident van Semarang deelt mede, dat op den 4den dezer, ten gevolge van zwaren regen, het geheele district Singen-Kidoel, regentschap Semarang, onder water heeft gestaan, waardoor aan wegen en bruggen veel schade is toegebracht. Menschenlevens waren daarbij echter niet te be treuren. Uit Padang verneemt men dat Toekoe Baid, ofschoon van plan geweest zijnde generaal Demmeni naar Fort De Koek te volgen, weder per stoomschip „Alexander" naar Atjeh is teruggekeerd. Tevens schrijft men dat de generaal niet lijdende is aan berri-berri, doch aan hypochondrie. Gistermiddag, schrijft de „Mat." van 11 dezer, pleegden er twee Europeanen zelfmoord en welde heer K., gewezen machinist van Plèrèd door middel van een revolverschot, en de Europeesche korporaal v. d. W., die zich aan zjjn halsdas in de provoost heeft opgehangen. De oorzaak, die beiden tot deze droevige daad heeft geleid, is onbekend. Bjj mevrouw Rijst op Passar Besar te Soera baia, schrijft het „Soer. Hdbl." van 10 dezer, ziet het er treurig uit. Verloor zjj het vorige jaar twee kinderen aan de cholera, gisteren en eergisteren stierven daaraan haar twee andere kinderen en terwijl wij dit schrijven, is ook zjj zelve door die vreeseiyke ziekte getroffen. De beri-beri heeft wederom een Europeesch ambtenaar tot haar slachtoffer gemaakt. De con troleur L., Zondag te Batavia aangekomen van de Buitenbezittingen, is gisteren aan de gevolgen van die ziekte overleden. Uit Magelang schrijft men aan „De Telefoon," dat de heer Rouffaer, een Holl. toerist, aldaar is aangekomen om wetenschappelijke onderzoekingen te doen. De heer Ch. Koeken, oud-uitgever der „Soera- baia-Courant," is te Soerabaia overleden. Volgens het „Bat. Nieuwsbl." heeft de oud leerling van het gymnasium Willem III, thans student in de rechten te Leiden, Oei J.v- Lee, zoon van een Chinees op Banda, in Nederland naturali satie als Nederlander gevraagd. Aan boord van het stoomschip „Amboina" is eene dame, v. H. geheeten, die te Buitenzorg als krankzinnige verpleegd en hersteld ontslagen was, op de reis naar Semarang des nachts verdwe nen, zoodat vermoed wordt dat zij in eene vlaag van waanzin over boord gesprongen zal zjjn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den hoofdonderwijzer aan de Kweek school voor Inlandsche Onderwijzers te Bandjermasin (Zuider en Oo8terafd. van Borneo) J. G. L. Pucker. Benoemd: Tot algemeen ontvanger: te Rembang, de algemeene ontvanger te Scrang (Bantam), J. H. A. Dommere te Serang, de algemeene ontv. te Rembang, G. F. Drognat Doeve. Ontslagen: Op verzoek, eervol als buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande, bij de rechtbank te Malang (Pasoeroean) E. W. Abels. Benoemd: Tot buitengewoon substituut-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij die rechtbank, J. Aars, klerk ter griffie van dezelfde rechtbank. Overgeplaatst: Van de op. lag. school te Rembang naar de op. lag. meisjesschool te Ambarawa, de hulponder wijzeres C. C. H. Hesselberg; van de op. lag. meisjesschool te Ambarawa naar de op. lag. school te Rembang, de hulp onderwijzeres S. J. G. Schiotling. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De kapts. der art. P. G. De Bruyn naar de 8Bte comp. te Bandjer masin en J. A. Almerood naar de 22ste comp. te Atjeh; de 1ste luits. der genie A. Schadée en L. H. F. Wackers bij de genietroepen te Willem I, en de 2de luit. der genie H. W. Fischer naar Soerabaia; do lste luit. der genie K. J. Leeflang van Taroentoeng naar Padang; de 2de luit. der inf. K. J. Van Alphen De Veer naar Solok. Departement van Marine. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan de luits. ter zee 2de kl. J. A. M. Bron en W. Houwing, aan de oft'n. van adm. 2de kl. O. R. Paebg en J. F. De Hart en aan den off. van gez. 2de kl. dr. J. G. E. Van Pée; aan de luits. ter zee lste kl. H. G. Hildebrandt en A. Seret; de luits. ter zee 2de kl. A. L. Van der Moolen, R. Reinders, H. J. Karseboom, J. M. Zwanenbeek Pauw en Beels, en aan den adelborst lste kl. IV. A. J. Van Diggelen. Gemengd Nieuw». Gedurende de afgeloopen week zijn hier ter stede twee gevallen van mazelen aan gegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Men verzoekt ons te willen melden, dat de notaris-klerk, die het praatje aangaande een aanval met een mes in de wereld gebracht heeft, niet veertien, doch ruim zestien jaar is. We voldoen gaarne aan dat verzoek, opdat de bewuste persoon niet verward worde met een ander, geheel onschuldig aan de zaak, welke, nu ze als een verzinsel schjjnt te moeten worden aangemerkt, gelukkig niet van zoo ernstigen aard is. Toen we in het begin dezer week meldden dat de heer G. te 's-Hage in de Lange- Lommerdstraat door een ongelukkig toeval zijn been gebroken had, kon men in een paar Haagsche bladen lezen dat zulks te wjjten was aan het ge bruik van sterken drank. Deze bladen zjjn echter genoodzaakt geworden die bewering te herroepen, daar, ook volgens verklaring van een aldaar zeer geacht geneesheer, het ongeluk in geenen deele in verband gebracht kan worden met bovengenoemde oorzaak. Een felle brand woedde Donderdag nacht te Heide, een gehucht van Hejjthuizen. De boerenwoning van C. Kooien, met de daarbij be- hoorende schuur en stalling, werden eene prooi der vlammen. Het vee werd met moeite gered; meu belen, akkergereedschap en graanvoorraad werden vernield. Alles was verzekerd. Oorzaak niet bekend. De dochter van W. v. d. W., wonende in den Opperstok, gemeente Streefkerk, had het ongeluk, door een zenuwtoeval getroffen, te water te geraken. Hoewel nog levend daaruit gehaald, is zjj aan de gevolgen overleden. Merlatti, de kleine koppige Piemon- tees, heeft de 50-daagsche proef glansrijk doorstaan. Woensdag-avond te zeven uren heeft hjj gede jeuneerd in den letterlijken zin van het woord. Gemakkelijk ging dit niet, want de maag, aan het vasten gewend, weigerde inden aanvang alle voedsel. Pepton en vleeschpoeder, dat Merlatti achtereen volgens door de geneesheeren werd gegeven, be reikten de plaats hunner bestemming niet of bleven er te kort om den honger te stillen. Eindelijk was men gelukkiger met een drankje, waarin wijn, cacao, siroop van oranjebitter en een aftreksel van kwassia vermengd waren. Dit sloeg zelfs zoo goed aan dat de vraag gewettigd scheen of Merlatti reeds dadelijk bjj den eersten dronk te diep in het glaasje had gekeken. Na even gerust te hebben, kon de „meester- vaster" echter verschijnen op het banket, dat te zijner eere in eene der zalen van het Grand-Hótel werd aangerecht. Hij moest natuurlijk toekijken, of liever „toeruiken", want volgens den rapporter van een Parijsch blad deden de geuren dor spijzen Merlatti zeer aangenaam aan. Merlatti zal nu pogen weer op krachten te komen. Hij moet hierbij natuurlijk met de grootste omzich tigheid te werk gaan. De geneesheeren gelooven dat zjjne maag nog minstens eene maand zal behoeven om weer aan het voedsel te gewennen. En wat nu? Hjj heeft naam gemaakt, dat is onloochenbaar; maar met dit al gaat hjj eene toekomst te gemoet met veel honger en weinig geld. Want al hebben de bezoeken der belangstel lenden hem een 5 a 6 duizend fr. bezorgd, in Parijs is zelfs het niet-eten duur en de onvermijdelijke kosten van zijn vasten en voor het tijdperk van zijn herstel zullen wel het grootste gedeelte van zijne winst opmaken. Het eenige wat men in deze overigens weerzin wekkende vertooning kan bewonderen, is de wils kracht van Merlatti. Want er is wilskracht noodig, vijftig dagen vreeseljjke pijnen te lijden als er slechts één woord noodig is om die pijnen te stillen. Deze wilskracht was inderdaad eene betere zaak waardig geweest.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1