Ds. W. J. Pyzel heeft het beroep tot predi kant by de Hervormde gemeente te Leiderdorp, in de vacature van ds. Vlug, aangenomen. By de dienstdoende schuttery te Katwyk zyn door den kapitein-commandant bevorderd de navol genden de heer Daudy tot sergeantde heeren H. J. Bokhorst, Mart. Ouwehand en F. J. Yan de Yen tot korporaal. Voor de vaceerende betrekking van veldwach ter der gemeente Oegstgeest boden zich 71 per sonen aan. Het door den burgemeester daaruit opgemaakt drietal bestond uit S. Overdiep, veld wachter te Kollum, F. Fridsma en K. F. Van Yenetie, agenten van politie te Leiden, waarvan de eerste ter benoeming aan den Commissaris des Konings in deze provincie is voorgedragen. Te Woerden is aanbesteed het slechten van een gedeelte der vestingwerken, bestaande in het afgraven van een gedeelte van den grooten binnen wal, het dempen van een gedeelte der binnengracht en andere daarmede in verband staande werken. Ingeleverd 15 biljetten. Laagste inschryver was de heer A. Van Hezik te Kerkdriel, voor 1982, de hoogste de heer W. Lohe te Lopik-Kapelle voor 4944. Tot onderwyzer aan de openbare school te Nieuwkoop is benoemd de heer A. Van Knapen te Maassluis. (De voordracht bestond uit de heeren Cr. Sutherland te Koudekerk, A. Van Knapen te Maassluis en H. Monnikendam te Brielle.) De heer P. T. Van den Berg te Nieuwkoop is benoemd als onderwyzer in de aardrijkskunde aan de Vormschool ter opleiding van onderwijzers te Rotterdam. Gemengd Nlouwa. De machinist der stoomboot „De Onderneming" deed gistermorgen aan het politie- bureel alhier aangifte van het ontvreemden van zyn horloge uit de kajuit. De diefstal moest een half uur te voren gepleegd zyn, vermoedelijk door zekeren J. L., oud 17 jaren, die op dat uur eene vriend schappelijke visite had gemaakt. Genoemde L., aan het commissariaat gehaald, ontkende op brutale wijze, maar nadat hy er enkele uren in eene bewaar plaats had doorgebracht, verklaarde hy het horloge ontvreemd en beleend te hebben. Het daarvoor ont vangen geld had hy ten huize zijner ouders in een gat van den kelder geborgen, alwaar het door de politie gevonden werd. Proces-verbaal is tegen dien knaap opgemaakt; evenzoo tegen P. V., die, in beschonken toestand, de straatdeur by zyne schoonmoeder had ingetrapt. Door den gemeenteveldwachter van Leiderdorp werd gisteren aan het politiebureel te Leiden gebracht zekere J. L., die zich in beschonken toestand aan poging tot oplichting had schuldig gemaakt. Bovendien gaf hy dien beambte een on bekenden naam op, hetgeen strijdig is met het nieuwe Strafwetboek. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Heden is van hier naar de gevan- -genis te 's-Gravenhage overgebracht J. v. R., als verdacht van diefstal of medeplichtigheid daaraan van zinken aflaatpypen, waarmede hy een achttal dagen geleden by nacht door de politie werd aan gehouden. De pijpen zyn klaarblijkelijk van de huizen afgebroken. Door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuid-Holland zyn de mazelen epidemisch verklaard in de gemeente Oegstgeest. Het hoog militair gerechtshof heeft de zaak van J. J. H. Ratelband, gepensionneerd sergeant-majoor van het Oost-Indische leger, het ryk dienende als schrijver by het 2ae reg. veld- art., beëindigd. By sententie van 10 December jl., uitgesproken op gisteren (Vrijdag), heeft liet Hof het vonnis van den krijgsraad in het 1ste militaire arrondisse ment, standplaats 's-Gravenhage, waarbij hy was vrygesproken van de beschuldiging van het uit drukkelijk weigeren of opzettelijk nalaten der orders van dengene, die boven hem gesteld is, te gehoor zamen of na te komen, doch schuldig verklaard aan overtreding der krijgstucht, door uit losheid of onachtzaamheid te verzuimen uit te voeren of te volbrengen de orders, door een meerdere gege ven, en te dier zake gerenvoieerd naar den chef van zyn corps, ter disciplinaire correctie, in alle deelen bevestigd. Door den chef van het 2de regiment veld-artillerie zal dus aan Ratelband nog eene disciplinaire straf moeten worden opgelegd. Te Hees by Nijmegen is gisternacht zekere J. H. B., oud 65 jaren, tuinmansbaas, in eene waterton verdronken. Men vond hem op het hoofd staande in de ton. Daar de man veel misbruik maakte van sterken drank, en den avond te voren in beschonken toestand is gezien, onderstelt men dat hy, willende drinken, zijn evenwicht heeft ver loren en in de ton is geschoten. Op de fabriek van de firma P. Regout te Maastricht en op do céramique te Wyk zullen, te beginnen met Januari a. s., geene gehuwde vrou wen meer tot den arbeid worden toegelaten. Ook in andere fabrieken aldaar schjjnt men dezen maat regel te zullen nemen. Het groot nationaal Panorama te Rotterdam, met het fraaie doek, voorstellende „den slag by Nieuwpoort" is "Woensdag afgemijnd op ƒ54,303.75. Kooper was de heer J. J. Gort te Rot terdam, die het gebouw waarschijnlijk zal sloopen en er woonhuizen voor in de plaats zetten. Meer dan veertig ledige harington- nen, benevens een aantal arak- en wijnvaten, zyn te Tessel aan het Westerstrand aangespoeld. Uit hoofde er zoovele haringtonnen aanspoelden, vreest men voor het vergaan van een of ander visschers- vaartuig. I? IJ I T NLAND. Fraukiiik. De Raad van State heeft Donderdag definitief de aanneming der schenking van den hertog van Aumale aan het Instituut, betreffende Chantilly, be krachtigd. De geldswaarde van het meubilair en der verschillende verzamelingen is daarbij op 8,344,000 fr. gesteld. Havas' agentschap voegt aan zyn bericht, rakende de opzegging van het handelsverdrag met Italië, het volgende toe: „Daar dit verdrag eerst met 1 Januari 1888 ver strijkt, liet de Italiaansche regeering tevens mede- deelen, dat zy bereid was, in het aanstaande jaar onderhandelingen aan te knoopen over een nieuwen modus vivendi." Mile. De Sombreuil is, na eene maand in de gevangenis te hebben doorgebracht, over de Fran- sche grens gezet. Een berichtgever der „Kölnische Zeitung" te Parjjs bevestigt, naar hy verzekert uit goede bron, dat generaal Boulanger voor zfin optreden in het nieuwe ministerie de uitdrukkelijke voorwaarde ge steld had, dat een krediet van 360 millioen fr. zou worden gevraagd ten behoeve van de legeruitrus- ting; welke voorwaarde door zyne ambtgenooten eenstemmig aangenomen werd, zoodat het krediet wel terstond na Nieuwjaar zal worden ingediend. Dllit.fSCllln.Illl. Het decreet der regeering tot afkondiging van den kleinen staat van beleg over de stad Frankfort en het omliggend gebied, het district Hanau en den Boven-Taunus is gisteren bekend gemaakt. Het decreet is heden, 18 Dec., van kracht ge worden. De militaire commissie heeft gisteren de eerste lezing van de legerwet ten einde gebracht. Het voorstel om de volgende zitting heden te doen plaats hebben, werd, niettegenstaande de minister van oorlog daartoe zyn wensch had te kennen ge geven, met 16 tegen 12 stemmen verworpen. Den voorzitter der commissie is het nu overgelaten den dag der eerstvolgende zitting vast te stellen. De „Neue Baden-Landesztg." meldt dat er te Karlsruhe een Fransch officier gearresteerd is, die in het bezit was van belangryke aanteekeningen omtrent de Badensclie vesting Rastatt. Oroot-BrltannlS. Op 14 December pleegt sedert 1863 koningin Victoria, als het eenigszins mogelijk is, tegenwoor dig te zyn by een lijkdienst, die in het Mausoleum, dat te Windsor voor wylen den prins-gemaal is opgericht, te zyner gedachtenis gehouden wordt. Ook verleden Dinsdag is zy derwaarts gegaan, in weerwil van een vry hevigen storm, die opge stoken was. Op de T heemskade te Londen is Woensdag 11. een nieuw gebouw van het sedert twee en een halve eeuw bestaande Sions-College door denprin3 van Wales geopend. Dat college is vooral bekend door zijne uitnemende godgeleerde bibliotheek. Het bevat nu ruime en voortreffelijk ingerichte zalen voor vergaderingen; volgens de bedoeling van den stichter, den heer Thomas White, moeten die ge wijd zijn aan zaken, welke den godsdienst en de Engelsche Kerk betreffen. De lord-mayor van Londen heeft Woensdag 11. een nieuw standbeeld van koningin Anna op het St.-Pauls-kerkhof onthuld. Het is van Siciliaansch marmer en stelt de koningin voor in staande houding. Uit Philadelphia wordt aan de „Times" be richt dat Engeland bezig is Britsch-Columbia te versterken en zware kanonnen met ammunitie over den Canadian-Pacific-spoorweg derwaarts zendt. Naar hetzelfde blad uit Durban meldt, protes teert Dini-Zulu tegen de Havelock-conventie. Door den Raad van bestuur van Natal is besloten tot eene belangryke verlaging der inkomende rechten. Lord Salisbury heeft zyn pachters te Hatfield 20 pCt. van de pacht kwijtgescholden. T«l«f rammea. SOFIA, 17 December. De delegatie die by haar vertrek de opdracht ontving een geschikt candidaat te zoeken, was daarby op verscheidene prinsen opmerkzaam gemaakt, waaronder op den prins van Coburg, dien de delegatie te Weenen een bezoek bracht. De delegatie schynt over het resultaat van dit bezoek zeer tevreden te zyn. Naar men zegt, heeft de prins veel gereisd en heeft hij een zelfstandig karakter. De kroning van den czaar woonde hy bij, niet als lid eener Oostenrijksche deputatie, maar als lid der familie Coburg. NIEUW-YORK, 17 Dec. Het geld is schaarsch. De pryzen varieeren tusschen 3 pCt. per jaar en '/4 pCt. per dag. BRUSSEL, 17 December. De stad Antwerpen onderhandelt over het sluiten eener leening van 180 millioen franken voor de conversie der stede lijke schuld. BERLIJN, 18 December. De Duitsche Ryksbank heeft haar wisseldisconto tot 5 pCt. en hare rente van beleeningen tot 5'/t pCt. verhoogd. LONDEN, 17 December. De Engelsche troepen in Opper-Birma hebben het Engelsche garnizoen van Thila ontzet, dat sedert verscheidene maanden door de opstandelingen ingesloten was. Deze hebben zware verliezen geleden. Over het algemeen wordt de toestand der Engelschen in Birma voortdurend beter. ROME, 17 December. De Kamer beraadslaagde heden over de legerbegrooting. De minister van oorlog, Ricotti, die het ontwerp verdedigde, ver klaarde dat er geen onmiddellijk gevaar van oorlog bestond, doch dat Italiëop alle mogelijke gevallen voorbereid was. LONDEN, 18 December. Zes der voornaamste leiders van de beweging tot niet-betaling der pacht in Ierland, zullen heden een bevelschrift ontvangen om voor de rechtbank te Dublin te verschijnen,! onder beschuldiging dat zy hebben deelgenomen aan eene samenzwering, die in strijd is met de wet. LEIDEN, IS December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind noord tot west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 3° Celcius 37.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2° C. 35.6° F.; 'smidd. 12 uren 3°C. 37.4° F.; '8 namiddags 4 uren 0° C. 32° F. Het strijkorkest van het vierde regiment infanterie gaf gisteravond in de Stadszaal onder leiding van den heer J. G. H. Mann zyn tweede abonnements-concert. Met bijzonderen lof kan daarvan worden melding gemaakt, want, in de eerste plaats, de orkestwerken werden, zij het dan ook, natuurlijk, niet geheel vlek keloos, toch zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Sedert de vorige uitvoering was er opnieuw voor uitgang merkbaar, niet alleen wat de onderlinge stemming en het samenspel, maar ook wat de be schaafde vertolking der werken betreft. Reeds met Beethovens achtste Symphonie, hoewel deze, zooals bekend, trouwens niet van de moei lijkste is, bleek dit ten duidelijkste, evenals in de overige nommers van het programma, al was in den aanvang van Von Webers „Freischtttz"-ouver- ture het koper eenigszins weifelend. In de begeleiding der solisten kenmerkte het orkest zich tevens door eene bevredigende bescheidenheid. Voor dit concert was, ook wat de keuze dier solisten aangaat, de heer Mann zeer gelukkig ge weest. Mejuffrouw Maike Hekkema, eeneHaagsche concertzangeres, won met haar schoon en helder sapraangeluid, gepaard met hare ongekunstelde, ge voelvolle voordracht, bereids in de aria „Kommt ein Schlanker Bursch gegangen" uit Von Webers „Frei- schütz", aller harten en vooral in de drie kleinere, maar lieve voordrachten na de pauze bleek de warme ingenomenheid van het publiek te haren opzichte.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2