rnrrvfiTg Woensdag-avond om halfzeven w a- ren de vy'ftig dagen verstreken gedurende welke de schilder Merlatti te Parijs zich vrijwillig van voedsel onthouden had. Wel had hy hevige con gesties, gevolgd door neusbloeding, maar hy heeft tot het eind volgehouden. De doctoren waren alleen bezorgd voor de gevolgen van het eerste opnemen van voedsel. Mrs. Lucia Tempest, de weduwe van een groot tapijtfabrikant, stierf dezer dagen te Londen en liet haar geheel aanzienlyk vermogen na aan het hondenasyl te Battersea, op de zon derlinge voorwaarde dat de viervoeters, die aldaar verpleegd worden, telkens den verjaardag van haar dood geheel vastende zouden moeten doorbrengen. De erflaatster heeft talrijke bloedverwanten, die zeker wel spoedig tegen de geldigheid van dit testament zullen opkomen. Uit öumbinnen wordt dd. 16 Decem ber gemeld: Gistermiddag werd bjj eene oefening in het veld een soldaat der 11de compagnie dood geschoten. De naast hem gaande luitenant is waar schijnlijk het doel geweest.Een onderzoek is in gesteld. BUITENLAND. Fraukrjik. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Elourens, heeft in de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden aangekondigd dat hy in den loop van den ochtend een telegram ont ving van de Italiaansche regeering, waarbij het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Italië wordt opgezegd. Gelijke maatregel is van toepassing op Oostenrijk. De Fransche regeering antwoordde dat zy de handhaving van de goede betrekkingen tusschen de twee natiën wenschte. (Toejuiching). In den Senaat werden de voorloopige twaalfden op de Staatsbegrooting goedgekeurd, met schrapping van het artikel, waarbij de rente voor de spaar kassen wordt verminderd. De Kamer heeft daarop het aldus door den Se naat gewijzigd ontwerp naar de begrootingscommissie verzonden. Bfiijrië. De conversie der openbare schuld en de inschrij ving op de leening van Brussel, zjjn volkomen geslaagd. De inschrijvers op de niet-vrijgestelde schuld brieven zullen 55 pet. van hunne inschrijvingen ontvangen. Stanley werd door den koning van België uit Amerika teruggeroepen, omdat in den Congo vijandelijkheden zyn uitgebroken tusschen jongere ambtenaren en sommige stammen. De hoofden daarvan zyn met Stanley bevriend en deze moet nu komen om den vrede te herstellen. Duitschland. In de zitting van de militaire commissie werden gisteren de voorgestelde amendementen verworpen. De heer Huene had namelijk voorgesteld, in plaats van 534 bataljons 518 voor drie jaren toe te staan. Hy verklaarde tevens, dat het centrum by wijze van uitzondering bovendien de verlangde vermeerdering der infanterie tot 534 bataljons voor één jaar wilde toestaan. De heer Stauffenberg stelde eveneens 518 bataljons voor. Buitendien zouden nog 15 bataljons voor 3 jaar gevormd worden en het op roepen der recruten in Januari gesteld worden tot de invoering van den tweejarigen diensttijd. De minister van oorlog verklaarde beide voor stellen voor onaannemelijk, bestreed zoo beslist mogelijk het denkbeeld van een tweejarigen dienst tijd en bleef op bewilliging voor zeven jaren aan dringen. Hierna werd paragraaf 2 van liet regeeringsvoorstel over de formatie van het leger van 1 Mei 1887 af eveneens verworpen met 16 tegen 12 stemmen. De commissie hield na deze verwerping eene pauze, omdat de vrijzinnigen nieuwe voorstellen wilden indienen. Na de hervatting der beraadslagingen werden ten slotte met 16 tegen 12 stemmen, in plaats van de in paragraaf één van het voorstel (sterkte op voet van vrede) geëischte 468,409 man, slechts 450,000 man voor den tijd van 3 jaren toegestaan. Het besluit om eene legermacht van slechts 450,000 man te bewilligen, is in hoofdzaak gebaseerd op een voorstel des heeren Stauffenberg, volgens hetwelk ook de in paragraaf 2 van het regeerings voorstel bepaalde kaders worden goedgekeurd. In plaats van den zevenjarigen duur der wet, wordt echter slechts een driejarige bepaald, terwijl de be williging voor 16 bataljons slechts voor één jaar geschiedt. De algemeene vergadering der Beiersche ver- eeniging voor kunstindustrie heeft besloten de inter nationale tentoonstelling van kunst, die in 1888 te München zal gehouden worden, op te luisteren door eene tentoonstelling van kunstvlijt. Beiden zullen gehouden worden in het glazen paleis, dat men by die gelegenheid aanzienlijk denkt te vergrooten. De Beiersche regeering zal niet in gebreke blijven het hare by te brengen tot opluistering dezer onder nemingen. Oro»t-Brltannl& De parlementsleden Dillon, O'Brien, Harris en Sheehy zyn gisteren te Doughrea (graafschap Gal- way) in hechtenis genomen, terwijl zy voorzaten bjj het innen der pachten. Koningin Victoria heeft bepaald dat de kin deren van prinses Beatrice en prins Hendrik van Battenberg den titel van „Hoogheid" zullen voeren. Aan de „Daily News" wordt uit Cork gemeld dat het „plan de campagne" in het zuiden van Ierland ook nogal instemming vindt. Het blad meent overigens, te kunnen zeggen, dat over het geheel de instemming, die het vindt, niet beantwoordt aan do verwachtingen der leiders. Tttlecramntea. PARIJS, 16 December. De „Republique Framjaise" bericht: Lord Iddesleigh heeft den Franschen gezant doen weten, dat de Engelsche regeering geneigd is, na het Kerst-reces, in onderhandeling over Egypte te treden. BERLIJN, 16 December. (N. R. G.) In de be grootingscommissie van den Rijksdag kwam ter sprake de verplaatsing van het Duitsche generaal- consulaat van Rotterdam naar Amsterdam. Van den kant der regooring werd verklaard dat deze verplaatsing noodzakelijk was gebleken, omdat Amsterdam de hoofdstad en grooter dan Rotterdam is. Alle overige staten hebben desgelijks hun gene- raal consulaat te Amsterdam, zoodat door de ver plaatsing het verkeer tusschen deze consulaten gemakkelijker wordt. Na deze verklaring der regee ring werd de verplaatsing goedgekeurd, en begon de beraadslaging over een nieuw Duitsch generaal, consulaat te Antwerpen. Naar aanleiding van eene interpellatie van den afgevaardigde Hammacher, betreffende het kanaal tusschen den Rjjn en de Maas, zeide graaf Herbert Von Bismarck dat men weldra eene gunstige be slissing over deze zaak kon verwachten. LONDEN, 17 December. Dillon en zyne mede beschuldigden zyn na eene kortstondige behandeling hunner zaak door den rechter van politie, tegen borgstelling, in vrijheid gesteld en over eene week terug ontboden. In het bevel tot inhechtenisneming wordt ten laste gelegd, dat zy hebben samenge spannen ten einde de pachters te bewegen hunne pacht, welke zy volgens de wet verplicht zijn te betalen, niet te voldoen. BERLIJN, 17 December. De Bulgaarsche depu tatie is hier hedenmiddag aangekomen en heeft haar intrek genomen in het „Kaiserhof." LEIDEN, 17 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind west. Heden is alhier bevorderd tot arts de heer C. L. Rümke, doctorandus, terwijl zyn toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heeren A. J. Van Walsem, doctorandus, en J. Visser Dz., candidaat-arts. De tweede spreekbeurt in dit seizoen op de vergadering met dames van het „Nut" werd gis teravond vervuld door dr. Jan Ten Brink, die zijn auditorium gedurende een paar uren het een en ander mededeelde omtrent de liefde, in de letter kunde der oudheid, der middeleeuwen en in de nieuwere literatuur. O. a. sprak hy over Amor en Psyché, de figuur van Amadis van Gallië in de letterkunde van het Italiaansch renaissance-tijdperk. Behalve enkele beelden uit de Fransche en Engel sche letteren (o. a. de Heloi'se van Rousseau) be handelde spr. met eenige uitvoerigheid de figuur van Willem Leevend. Bovendien werd uit de Brieven van Abraham Blankaardt en andere werken van Wolff en Deken aangetoond, door welke kenmerken het gezonde, echt Hollandscbe type in de werken van gezegde schrijfsters uitkomt. Met het oog op de bekendheid van des hoog leeraars schoonen, onderhoudenden spreektrant, was het geenszins te verwonderen dat de zaal zoo buitengemeen goed bezet was. De aanwezigen volgden den gevierden letterkundige blijkbaar met de meeste aandacht en bleven dan ook niet achter lijk om hem aan het einde zijner taak hunne waardeering over zyne leerrijke voordracht te ken nen te geven. Tweede Kamer. Bjj het algemeen debat over het hoofdstuk Marine drong heden de heer Schepel aan op vereeniging der departementen van oorlog en marine. De heer Smidt bestreed de rijks werven als onvoldoende. De heeren Yiruly, Seret en Rooseboom drongen aan op vaste plannen bjj den minister. De heeren Schimmelpenninck Van der Oye en Rutgers stelden vertrouwen in den minister, maar de heer Rutgers bestreed toch de ramtorenschepen. De minister verdedigde het behoud van een auxiliair-eskader in Indië, zoomede den aanbouw van groote schepen en achtte de rijks werven voor haar doel geschikt. Hedenavond voort zetting. Na het hoofdstuk Marine komen terstond dat van Koloniën en de Middelenwet aan de orde. Heden werd op Zomerzorg de eerste verga dering gehouden van de Vereeniging van onder wijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Leiden, gevormd op initiatief van den schoolopziener dr. J. F. Houwing. De bijeenkomst werd door een zeer groot aantal onderwijzers en onderwijze ressen, zoowel aan openbare als aan bijzondere scholen werkzaam, bijgewoond. Ook de wethouder van onderwijs alhier, de heer H. J. Bool, en de school opziener in het district 's-Gravenhage, de beer W. Van Marken, gaven van hunne belangstelling door hunne tegenwoordigheid blijk. Met een hartelyken welkomstgroet opende de schoolopziener de vergadering. Hy wees op het groote nut van zulk samenzijn, onder vrije gedach- tenwisseling, met vermelding van hetgeen vroeger in Zomerzorg was geschied onder leiding van prof. De Goeje. Het concept-reglement werd, na discussie, met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorloopig bestuur werd, op voorstel des voorzitters, definitief benoemd. Aan den heer Van Marken, districts-schoolopziener, werd met levendigeu bijval het eere-voorzit terschap opgedragen. De heer Van Marken aanvaardde deze opdracht, doch sprak den wensch uit, dat de heer Houwing den presidialen zetel zou blyven bekleeden. Thans werd den heer Van Dyk, directeur dei- Kweekschool te Leiden, het woord gegeven, ter behandeling van het vraagpunt: „Het onderwijs in de Nederlandsche taal." Spr. deed uitkomen dat nog altjjd lezen, schrjjven en rekenen de hoofd vakken der lagere school zjjn; doch beschaafd, zuiver, duidelijk, vloeiend spreken behoort, om het doel der schoolopvoeding te doen bereiken, ernstig behartigd te worden. Spreken, lezen, schrijven zyn de grondslagen van taalonderwijs; schrijven, als schriftelijk uitdruk ken van gedachten. De grammatica moet be perkt blyven tot hetgeen onder de bevatting der leerlingen kan worden gebracht. Slechts een klein getal termen behooren bjj de zinsontleding gebezigd te worden; daarentegen moet een helder begrip van de betrekking der zindeelen worden aangebracht, bij een wèl-overlegd leesonderwijs. Definities behoort men niet te geven; men ontwikkele in het kind het vermogen, om concrete gevallen juist waar te nemen. Na nog menigen wenk in het belang van taal onderwijs gegeven te hebben, eindigde spr. met den wensch uit te drukken, dat het „Woordenboek" ijverig door onderwijzers mocht worden gelezen. De eerste kennismaking met dat heerlijk werk zal onmiddellijk door warme ingenomenheid worden gevolgd. De heer A. Op de Laak waarschuwde tegen overdrijving in de beperking der grammatica, waar door het schrijven van taalfouten zeer toeneemt. De heer Van Dijk ontkende, dat hy het belang van de kennis der taalregels gering achtte; inte gendeel, het groote kwaad, het schrijven van on zuiver Nederlandsch, moet met alle kracht worden bestreden. Doch definities zyn daartoe niet bepaald noodig. Na de pauze verscheen prof. dr. M. J. De Goeje, oud-schoolopziener, in de vergadering, en werd met luid applaus ontvangen. De heer Houwing verwel komde zijn ambtsvoorganger hartelijk. Bij acclamatie werd besloten het volgend jaar (in eene der zomermaanden) te Hillegom te verga deren.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2