Dit nummer bestaat sit Twee Bladen. Leiden, 14 December. <§32S (Qoaraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- ea feestdagen, uitgegeven. 8229. 3.45 December. A°. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poetL40. Afzonderlijke Noinmere0.05. Heden is aan de universiteit alhier de heer E. P. Lenshoek, geb. te Wolfaartsdjjk, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het Strafproces by de landmacht." Morgenavond om halfzeven zal de heer J. H. Donner, zendings-director alhier, te Leiderdorp voor de gemeente van ds. C. Vlug optreden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Soerabaia", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 18den Dec. a. s., des namiddags te halfdrie. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.39 bezorgd zijn. Bleek gisteren uit de toen ontvangen Indische bladen dat de onvermoeibare en energieke gouver neur van Atjeh, generaal Dommeni, wegens redenen van gezondheid naar de Padangsche Bovenlanden was vertrokken, zoodat de overste Van der Teyn de eerste man op Atjeh werd, heden brengt ons de telegraaf uit Batavia het bericht dat de generaal reeds is overleden. Het „Soerab. Hdb." heeft uit Banjoewangie (Bali) een telegram ontvangen, volgens hetwelk des avonds tegen halftien dr. H. Neubronner Van der Tuuk <een sinds jaren aldaar gevestigd taalgeleerde) op moorddadige wijze van achteren is aangevallen door een Balinees. Hjj ontving twee ernstige wonden, welke echter niet als gevaarlijk worden beschouwd. De majoor, die te Oleh-leh in ijlenden toestand met een pistoolschot een einde aan zijn levon maakte, is de algemeen beminde hoofdofficier De Kroes, een wakker krijgsman, die eenigen tijd lijdende was aan koorts. Men meldt ons uit WaddingsveenVrijdag jl. had in eene vergadering van het Leesgezelschap eerie eigenaardige plechtigheid plaats. Bij monde van den heer Van der Torren werd don voorzitter W. H. Luttenberg bij zijn afscheid, een welgemeend woord van dank toegevoegd voor al den ijver in deze betrekking getoond en voor het behartigen der belangen eener vereeniging, welke ontwikkeling en vooruitgang beoogt. Als blijk van waardeering der diensten door den heer Luttenberg bewezen, werden hem door het Leesgezelschap een paar prachtige gravures met lijsten overhandigd. Hoogst gevoelig voor deze attentie, dankte de heer L. de vergadering en beval zich bij zijn vertrek naar Gorredjjk in aller vriendschappelijk aandenken aam. In dezelfde vergadering trad als spreker op de heer S. Rippe, van Rotterdam, die over 't algemeen flink voldeed. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Gra- venhage, 13 Dec. Toegelaten voor schoonschrijven (schoolonderwijs) J. Koorengevel, te Schiedam; J. W. Elfring, te Hillegom; voor gymnastiek, J. M. Petri te 's-Gravenhage. Het besluit van den Raad der gemeente ZwammeHam, waarbij de jaarwedde der te benoe men onderwijzeres aan de openbare school in het dorp voor het eerste jaar dienst, is vastgesteld op 525 en welke de volgende dienstjaren zal bedragen 550, is door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie goedgekeifrd. Naar de vacante betrekking van onderwijzeres aldaar hebben zich 15 sollicitanten aangemeld, van welk getal 6 als onderwijzeres reeds geplaatst zijn. Kon men enkele jaren terug met moeite voor ƒ600 drie sollicitanten bij elkaar krijgen, tegen woordig blijken er zelfs liefhebbers te zijn voor ƒ400 (het minimum.) De commandant der Haagsche brandweer, de heer De Wijs, vertoefde gisteren in de hoofdstad, om de inrichting der Amsterdamsche brandweer op te nemen. Ten gevolge van het overlijden van den heer W. C. baron Snouckaert van Schauburg, heeft Z. M. voorloopig tijdelijk belast met de functie van thesaurier, den heer G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, secretaris ter thesaurie. De vorst van Waldeck-Pyrmont is gisteroch tend van het Loo vertrokken en naar Arolsen teruggekeerd. De erfprins en prinses blijven nog eenige dagen op het koninklijk buitenverblijf. De luit. Metelerkamp heeft zjjne benoeming tot lid van het bestuur der Nederlandsche Hard draverij- en Renvereeniging aangenomen. Ten aanzien van het gebouw voor de Rijks universiteit te Utrecht, waarover verleden week in de Tweede Kamer door den heer JE. Mackay inlich tingen werden gevraagd, heeft de minister van binnenlandsche zaken thans geantwoord, dat in Juni 11. een voor-ontwerp voor een nieuw univer siteitsgebouw is ingezonden. Het voornemen is niet, een geheel nieuw gebouw te zetten, maar een, aansluitende aan het bestaande universiteitsgebouw. Het ontwerp is nog in handen van curatoren om consideratie en advies. In den verderen loop der zitting wees de heer De Moyier op de onbillijkheid, dat alle suhsidiën voor middelbare meisjesscholen zijn vervallen. Pinan- tiëel voordeel had de Staat er niet veel van gehad als alle scholen deden zooals die te Goes en te Middelburg. Een amendement zou hjj thans niet voorstellen, doch hij hoopt, dat de Regeering spoedig de wanverhouding zal inzien, welke er bestaat tusschen de kosten, door den Staat gemaakt voor de opleiding van de jongens en de meisjes. De heer Yan Houten achtte het ook wenschelyk dat voor meisjes de gelegenheid opensta tot meer ontwikkeling. Groote wanverhouding in opleiding van jongens en meisjes achtte hjj niet goed. Maar als de subsidiën worden hersteld, dan moet de zaak anders geregeld worden en aan alle gemeenten het recht worden toegekend, mits zij zelf het initiatief nemen. De spr. hoopte dat een volgend jaar een principieel debat over de wettelijke regeling van het meisjes-onderwijs zal kunnen worden gevoerd. De minister van binnenlandsche zaken verheugde zich dat vijf meisjesscholen, in bloeiende gemeenten gevestigd, zonder subsidie toch wel zullen blijven bestaan. Ten aanzien van de subsidiën staat de minister nog op hetzelfde standpunt als verleden jaar. Eene principiëele regeling van het meisjes onderwijs zal de Regeering gaarne overwegen. Bij het algemeen debat over het lager onderwijs klaagde de heer Vermeulen over een provinciaal reglement in Zuid-Holland, dat particulieren be moeilijkt in de oprichting van bewaarscholen; een reglement, dat alleen in de provincie Zuid-Holland bestaat, waarbij een examen wordt geëischt dat niet bij de wet Is voorgeschreven. Is het den minister bekend, vroeg de spr., dat dit reglement bestaat De heer Haffmans zeide dat de Limburgers zich ellendig gevoelen, niet door de heerschende malaise, maar omdat het tijdstip nadert, waarop aan de openbare scholen de helft van het wettelijk aantal onderwijzers aanwezig zal moeten zijn. Wat over drie jaren moet gebeuren, als het geheele getal compleet moet wezen, dat mag de Hemel weten. Er schiet niets anders over dan dat de gemeenten zich failliet laten verklaren. De spreker achtte het zaak, dat men onderscheid make tusschen de open bare seholen ten platten lande en tusschen die in de groote gemeenten, en dat het getal onderwijzers in eerstgenoemden verminderd worde, daar het schoolbezoek in de dorpen en kleine steden in den PRIJS DER ADVERTENTIEN: V*n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. zomer in den regel zeer gering is. De spreker heeft altijd geleerd dat men de tering naar de nering moet zetten, maar de wet decreteert en zegt een voudig dat en dat hebt ge noodig. In Limburg govoelt men geene behoefte aan onderwijzers en, wat meer is, men heeft geen geld om hen te be talen. Ten platten lande in Limburg is 1 onder wijzer op 100 kinderen voldoende. Gezond verstand en billijkheid eischen, dat voor de scholen ten platten lande minder onderwijzers gevorderd worden dan voor de scholen in de groote gemeenten. Het grafmonument voor wijlen mevrouw Bosboom-Toussaint zal in September van het vol gend jaar onthuld worden. Daar het gedenkteeken in het voorjaar nog niet gereed kan zijn, en de commissie het wenschelljk acht, de plechtigheid niet in de zomermaanden te doen plaats hebben, is deze tot dat tijdstip verschoven. Men meldt uit RotterdamDe Vereeniging tot verbetering van Armenverzorging heeft besloten werklieden uit, volgens haar onderzoek, noodlijdende vakken, dezen winter te ondersteunen, en wel door verstrekking van voorschotten, hetgeen de Ver eeniging beter acht dan kunstmatige werkverschaf fing of uitdeeling van levensmiddelen. Eene com missie uit leden der Vereeniging en ambachtslieden is geconstitueerd en aan ingezetenen is eene cir culaire gezonden om bijdragen te vragen. Over het ontwerp tot tijdelijke schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Nederlandsch-Indië, is een beknopt afdeelingsverslag uitgebracht. Eenige leden meenden te moeten opkomen tegen de weifelende houding, door de Regeering aange nomen by het voorstellen van maatregelen tot hulpverleening aan de suikercultuur. Na reeds een geheel ander systeem van hulpverleening te hebben voorgesteld, dan aanvankelijk door haar wenscheiyk was geacht, geeft zjj nu ook het vroeger nog ge handhaafde uitvoerrecht prijs. Hiertegen werd opgemerkt dat de Regeering vroe ger reeds van haar voornemen dienaangaande had doen blijken. Onderscheidene leden bleven op de bekende gron den van meening, dat aan eene algeheele opheffing van het uitvoerrecht op de suiker, zooals die door de heeren W. K. Van Dedem c. s. was voorgesteld, de voorkeur moest worden gegeven boven eene schorsing van dat recht. Zoowel eerstbedoelde leden als andere, die eene schorsing van het uitvoerrecht verkieslijk achtten, waren echter van oordeel dat een termijn van twee jaren in elk geval te kort moest geacht worden. Velen gaven in overweging een termijn van vijf jaren, gedurende welken de contracten met het gouvernement nog te loopen hebben. Velen waren voor den voorgestelden termijn, ook omdat daardoor het tijdelijk karakter der ontheffing beter zou uitkomen. Op overlegging van de adviezen der Indische Regeering werd nogmaals aangedrongen. De bij het 4de reg. inf. benoemde 2de luit. J. L. Menningh is ingedeeld b\j de 3de comp. 3de bat. te Haarlem. De luitenant ter zee 1ste klasse J. Cremer heeft verzocht eervol ontheven te worden van zijne plaatsing bij den staf der marine. De heer J. C. J. Van Ogten, oud-directeur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Hage, is te "Winterswijk overleden. Van de Nederlandsche Schaakcourant „Morphy" is de tweede jaargang begonnen. Het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Dec. Dover, de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Dec. van Pauillac; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 13 Dec, LEIDSCÏÏ tSSfe 1 lAOIïLAB.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1