N°. 8228. XMiiscIao; December. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijksmet aitzoadertag ran en feestdagen, aitgegeren. Leiden, 13 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 munden1»10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommors0.06. PRIJS DER ADVERTENTTEN: V»n 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooiere letten n»*r plaatsruimte. Voor het incas- aeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. In dit blad bevindt zich de bon, waarmede men, tegen betaling van 15 cents, de SCREURKA- LEXDEH morgen kan doen afhalen. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Broers, geb. te Hoorn, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get. „Alcoholisme, Morphinisme, Chloralisme, op zich zelf en in verband met elkaar beschouwd." Aan de universiteit alhier is geslaagd voor het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren de heer R. C. Boer. Op Vrijdag 17 December, des morgens te tien uren, zal alhier op „Zomerzorg" eene verga dering worden gehouden van de sedert kort, op initiatief van dr. J. F. Houwing opgerichte ,Ver- eeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Leiden." Er zal o. a. gesproken worden door den heer J. A. Van Dijk over het onderwijs in de Nederl. taal, door den heer J. Beumer over de kennis der natuur, en door den heer A. Op de Laak over de rekenkunde en vormleer. Het tweede volksconcert, gisteravond in de Stadszaal door het strijkorkest van het vierde regiment infanterie onder directie van den heer Mann gegeven, was, nu men iets verder in het winterseizoen is, ook beter bezocht dan het eerste. Het programma bood opnieuw veel afwisseling en werd zelfs geopend met eene nieuwe compositie: „Catharinamarsch," van een lid van het orkest zelf, den heer C. Lau, wiens verdiensten door een daverend applaus werden erkend. Ook de overige nummers vonden zeer veel bijval, o. a. Mann's „Verbotene Früchte," welke wals op verzoek wederom werd ten gehoore gebrachtmaar niet het minst de solo voor fluit door den heer Noest, die voor klarinet door den heer Lau en die voor trombone door den heer Martron, welke laatste met zijne beide nommers in het bijzonder toonde een goed musicus te zijn, die aan zjjn instrument heerlijke, zuivere, ronde tonen weet te ontleenen, gepaard met eene gevoelvolle voordracht. Het concert werd besloten met „La Corte de Granada," Ruperto Chapi's Suite voor orkest in Moorschen stijl, op het vorige abonnements concert voor de eerste maal hier ten gehoore gebracht. De uitvoering dezer eigenaardige muziek liet niet na thans den voor deze gelegenheid gewenschten indruk teweeg te brengen. Men luisterde met aandacht en was dankbaar. Mej. M. J. H. Canu alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch (akte B) middelbaar onderwijs. Deze dame is onderwijzeres aan de bijzondere meisjesschool van mej. A. H. Lange alhier. Mej. C. Yan der Harst slaagde te Amsterdam voor het examen in het handteekenen lager on derwijs. Mej. L. Yan 't Hooft legde te 's-Hage met gun stig gevolg het examen van apothekersbediende af. De afdeeling Leiden en Omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw zal Dinsdag 22 dezer, des avonds te 7 uren, in den Burg alhier eene buitengewone vergadering houden ter bespre king van het ingediend wetsontwerp op de Zondags rust in verband met de behoeften van den landbouw. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de prijzen ƒ35, ƒ18, 3.70 en 1.85. De hedennamiddag door ons ontvangen In dische bladen loopen van 4 tot en met 9 November. Gedurende de eerste helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. F. Brugman, L. G. Blok, AmsterdamT. Godjjn, Delft; mej. P. A. Breemen, mevr.Herman,Leiden; mej. Kuyper, MeerenbergZwart, Nieuwediepwed. Zalm, niet vermeld. Briefkaarten: J. Kuyper, G. P. J. De Haan, E. A. Traewbach, Amsterdam; Holst, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar Duitschland: Charlier en Schrübler, Emmerichmevr. Nolding, niet vermeld. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,410) ƒ6243.291/,, bagage (11 ton) f 76.37, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2562 ton) 2126.53, levende dieren en rijtuigen 193.56; diverse ontvangsten 82.20; totale op brengst 8721.95'/,. Totale ontvangst van af 1 Mei 1886 ƒ79,743.24. De gemeenteraad van Uithoorn heeft besloten eene tweede najaarsveemarkt aldaar te houden, en wel veertien dagen na de eerste najaarsveemarkt, welke gehouden wordt acht dagen na de in October te Woerden invallende veemarkt. Aan de corpscommandanten van het leger is door hot ministerie van oorlog eene aanschrijving gezonden, waarbij bepaald wordt: dat gedurende de maanden November, December, Januari, Februari en Maart alleen de militairen of militaire geëm- ploieerden beneden den rang van officier, die daar toe uitdrukkelijk hun verlangen te kennen geven, den dienst met pensioen of paspoort wegens lichaams gebreken, onder toekenning eener gratificatie, zul len verlaten. In het jaar 1886 zjjn naar Ned.-Indië uitge zonden 122 onderofficieren, 127 korporaals, 21 hoorn blazers en 1524 soldaten. In December worden nog uitgezonden 8 onder officieren, 16 korporaals, 2 hoornblazers en 142 soldaten, waardoor het vastgestelde contingent van 2000 man op 38 man na zal zijn bereikt. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren P. A. Ziegeler, doctorandus, en A. P. G. F. Giese, cand.- arts. Toegelaten is voor het 1ste gedeelte de heer B. M. D. Essers, doctorandus. Door de staatscommissie te Utrecht is tot arts bevorderd de heer E. Faber, cand.-arts. Bij besluit van den President der Fransche Republiek is de heer Delsart, consul-honorair, kanselier van de Fransche legatie te 's-Hage, be vorderd tot consul en belast met de zaken der kanselarij van genoemde legatie. Nu de heer J. Holwerda, leeraar in de aard rijkskunde aan de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus voor jongens te 's-Gravenhage, aan wien tijdelijk was opgedragen het onderwijs in de geschiedenis aan die school, de wettelijke bevoegd heid tot het geven van middelbaar onderwijs in de geschiedenis heeft verkregen, hebben B. en Ws. den gemeenteraad voorgesteld, dien heer met ingang van 1 Januari 1887 het onderwijs in de geschiedenis definitief op te dragen, tegen eene gezamenlijke jaarwedde van 2000, voor de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 12 Dec. de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 12 Dec.; de „W. A. Scholten" vertrok 11 Dec. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Dec. van Suez. In navolging van de regeling voor het loopende jaar is aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aangeboden tot regeling van de wijze waarop zal worden voorzien in het kas-tekort van den Indischen dienst gedurende 1887, welk tekort einde December van dat jaar vijftien millioen gulden zou kun nen bedragen. De minister van financiën wordt nu bevoegd verklaard dat bedrag aan de Indische kas voor te schieten en daarin te voorzien door uitgifte of be leening van bewjjzen van vlottende schuld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemeagd M Iouwm. Naar uit eene in dit nommer voor komende advertentie blijkt, zal de hier ter stede gevestigde Israëlietische Weezen-Corporatie morgen, Dinsdag, eene collecte houden. Wel verkeert de vereeniging, gelukkig, niet in een treurigen finan- tieelen toestand, maar door het onderhoud van vier weezen en een paar huishoudingen worden er van de kleine gemeente wel wat groote offers geëischt. Het is daarom dat w\j de collecte in de aandacht onzer stadgenooten aanbevelen. Gisternacht is te 's-Hage ingebroken in het kantoor van den sub-ontvanger van het geslacht in de Waag aan het Zieken aldaar. De dief of dieven hebben het slot van een hek waaraan een ijzeren ketting was, verbroken, eene ruit van het kantoor uitgesneden, de deur met geweld ge opend, maar niets van hunne gading gevonden, daar al het geld des avonds uit de lessenaars, die niet gesloten waren, was medegenomen. Er is dan ook niets ontvreemd. De commissaris van politie der 2de afdeeling, vergezeld van een inspecteur en een rechercheur, heeft den volgenden ochtend een onderzoek ter plaatse ingesteld. Een treurig ongeval had Zaterdag aan de gasfabriek te 's-Hage plaats. Een 73-jarig metselaar, op een steiger werkzaam, had het ongeluk te vallen en zich zoodanig, vooral inwendig te bezeeren, dat de dood onmiddellijk volgde. Het lijk van den ongelukkige werd per brancard naar de woning zijner familie gebracht. Zondag-avond had de heer G., te 's-Hage, het ongeluk in de Lange-Lommerdstraat aldaar zijn been te breken. Hjj werd per brancard door de politie naar het gasthuis vervoerd. Z. M. geeft dezer dagen op het Loo eene jachtpartij op grof wild, ter deelneming waar aan de graaf van Bentheim, schoonbroeder van de Koningin, is uitgenoodigd. Deze jachtpartij vangt heden aan. Te dien einde kwamen Zaterdag per extra-trein op het Loo aan de regeerende vorst van Waldeck-Pyrmont en erfprins Alexis van Bent- heim-Bentheim met zijne gemalin (zuster van de Koningin); terwijl gisteren nog verwacht werd de opper-jagermeester des Konings Werner baron Van Pallandt van Oud-Beierland. De prjjs voor de oplossing van de rebus No. 1 der „Kath. Illustratie," zijnde een tafelservies ter waarde van 200, is gewonnen door den heer D., in de Rembrandtstraat te 's-Hage. Eene dienstbode te Oldeboorn (Fries land) heeft zich bij een boer in Amerika verhuurd tegen een jaarlijksch loon van 600, boven gewone verpleging, terwijl bovendien de kosten van over tocht geheel vergoed worden. Om aan te toon en hoe slecht het in Finland met den postdienst is, verhalen de Fin- landsche bladen, dat de chef van het postwezen aldaar bij zijne inspectiereis zoodanig met klachten overladen werd, dat hjj in wanhoop in een gewonen brief zijn verzoek om ontslag naar Helsingfors zonddeze brief is echter verloren gegaan. De politie te Brussel heeft eene te- langrijke vondst gedaan, in verband met den post- diefstal, onlangs tusschen Ostende en Verviers gepleegd. Bene dame, door de rue du Marais gaande, zag I

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1