N°. 8227. 13 December. A0. 1888. Leiden, 11 December. feze doaraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. PBJJB DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. De SCHEURKALENDER zal Dinsdag aan ons Rureel, Doezastraat No. 1,kannen worden afgehaald. Hedenmorgen is, op de binnenplaats der ka zerne aan de Morschpoort, voor het alhier in gar nizoen liggende wapen van het vierde regiment infanterie, beëedigd de nieuw benoemde en by dit corps ingedeelde tweede luitenant J. L. Men- ningh, die werd toegesproken door den luitenant kolonel Doorman, terwijl de troepen werden gecom mandeerd door den majoor Bloem. Na afloop der plechtigheid werd met het regiments-vaandel en de stafmuziek eene militaire wandeling door de stad gemaakt. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer stelden by de onderdeelen van het Hooger Onderwijs de heoren Yan Wassenaer en De Beaufort op art. 84 als amendement voor, 1500 uit te trekken, om de Regeering in de gelegenheid te stellen een conservator te benoemen aan het Geo logisch en Mineralogisch Museum te Leiden. De heer Gleichman bestreed het amendement. Herhaaldelijk is dergelijk voorstel gedaan. Hij was tegen vermeerdering van dergelijke betrekkingen. De minister verklaarde, uit differentie voor de beslissing der Kamer dien post thans niet te heb ben voorgesteld. Do heer Van Kerkwijk zeide dat de minister dan meer eerbied toont voor de beslissing van de Kamer dan de voorstellers van hun amendement. Hjj achtte de nu voorgestelde afzonderlijke betrek king niet noodig. De heer Van Wassenaer verdedigde het amen dement. De aanstelling van een conservator isz.i. noodig èn in het belang van de studiën èn ter voorkoming dat eene belangrijke, kostbare verza meling zal verloren gaan. De heer Van der Kaay achtte de aanstelling noodig om de kostbare collectie te Leiden in orde te brengen. Dat is van den prof. niet te vorderen. Het amendement tot verhooging van art. 84 met f 1500, in stemming gebracht, werd, gelijk men reeds weet, verworpen met 41 tegen 28 stemmen. -- Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 38 75 volwassen personen en van 5 10 kinderen. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afd. Bergen-op-Zoom, zal 16 Dec. eene uitvoering geven in de zaal der N. V. „Thalia", van „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn. Als solisten zullen op treden mej. J. Dirkzen (Alkmaar) sopraan (dil.), de heer B. J. De Goey (Leiden) tenor, en de heer F. D. (Leiden) bas. Directeur is de heer A. Bruyn. Morgen zal in de Hervormde kerk te Leider dorp, 's voormiddags te 10 uren, optreden ds. F. Van Gheel Gildemeester, predikant te 's-Gravenhage. Tot ouderling der anti-synodale gemeente van ds. Vlug is gekozen de heer Jb. Van Leeuwen (deze bedankte bij de afscheiding in Juli als diaken) en tot diaken de heer J. Kwakernaak. Deze verkiezing geschiedde overeenkomstig de artt. 22 en 24 der Dordtsche kerkorde uit dubbel tallen, door den kerkeraad opgemaakt. Ds. Offerhaus, pred. bij de Ned.-Herv. gemeente te Schalzum, is als zoodanig beroepen te Noord- wolde. Onze Hillegomsche correspondent meldt ons Donderdag jl. gaf de rederijkerskamer „Vondel" te Hillegom hare vijfde uitvoering in het lokaal van den heer Koning. Opgevoerd werden: „Een klap op zijn neus," kluchtspel in 3 bedrijven, vrij ge volgd naar 't Hoogduitsch van Ernst Raupacl;, door Juliano, en „Een blaadje uit myn dagboek," bljjspel in één bedrijf. Evenals bij de vorige uit voeringen kweten de leden zich ook nu flink van hunne taak. De beide stukjes werden dan ook zeer goed afgespeeld. Het spel der beide dames, die nog zoo kort geleden als leden der vereeniging waren toegetreden, was waarlijk verdienstelijk. Niettegenstaande het stormachtige weder bleef in de zaal geene plaats onbezet. Gaan de leden van „Vondel" op den ingeslagen weg voort, dan zullen zij gewis aan de ingezetenen van Hillegom nog menigen avond van genot kunnen verschaffen, en dat mag met grond verwacht worden, zoolang de heer Frowein als régisseur aan de jeugdige vereeniging verbonden blijft. Aan zjjne krachtige en onvermoeide pogingen toch is het te danken, dat deze in den korten tijd van haar bestaan gewor den is, wat zij nu reeds is. Door de commissie voor het examen van apothekersbedienden te Groningen werden gisteren 3 candidaten geëxamineerd. Twee mannelijke can- didaten trokken zich tijdens het seamen terug. Toe gelaten is mej. A. Feenstra, geboren te Dantuma- woude. Bij het apothekersbedienden-examen te 's-Hage is geslaagd mej. E. A. J.C. Willemstijn. De examens zijn thans afgeloopen. Voor de 4-pct.-leening van de Kon. Ned. Stoom boot-maatschappij, groot f 2,270,000, is ingeschreven voor een bedrag van f 1,592,800. De geneeskundige staatscommissie te Gronin gen liet in hare zitting van gisteren voor hot 1ste gedeelte van het praktische artsexamen de heeren B. Brongers L.zn. en L. Eerkes toe, en verleende het diploma van arts aan de heeren R. Broekema en Ch. H. Ali Cohen. De Koning-Groothertog heeft bevorderd tot officier der orde van de Eikekroon, den hoer R. T. Maitland, oud-directeur van den Dierentuin te 's-Gravenhage, wonende te Amsterdam. Het stoomschip „Zeeland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 10 Dec. te Port-Said; de „Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java, arriveerde 10 Dec. te Pauillac; de „Drente," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 10 Dec. van Marseille; de „Limburg" vertrok heden van Batavia naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Zwolle, ter standplaats de gemeente Kampen, V. Van der Willigen, candidaat-notaris aldaar; met ingang van 1 Januari 1887, benoemd tot president der arr.-rechtbank te Breda, mr. H. H. G. A. Coenegracht, thans rechter in de arr.-recht- bank te Maastricht; benoemd J. A. H. Clercx, te Weert, met ingang van 16 dezer tot schoolop ziener in het arrondissement Weert; met ingang van 1 Januari a. s., benoemd tot hoofdingenieur van den waterstaat 2de kl. A. Van Hooff, thans ingenieur 1ste kl., en te rekenen van 1 December jl., aan den ingenieur van den waterstaat 1ste kl. P. W. Van der Sleyden, in verband met zjjne aan vaarding van het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een onbepaald verlof verleend. Gemengd Nieuw». Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden het schenden van eene teekening langs de trap van het academiegebouw alhier eenig gerucht maakte. De dader bleef onbekend en men onderstelde dat het wel een student kon geweest zyn. Naar men thans meldt, is gelukkig gebleken dit niet waar te zijn. Eene half simpele juffrouw, die meermalen zwerftochten door het gebouw hield, is de ontoerekenbare bewerkster geweest van do verminking. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 repeie f 1.05. Iodere regel meer 0.17|. C-rootere let u-re naar plaatsruimte. Voor hot icoas- eeeron buiten de elad wordt 0.10 berekend. Met genoegen zal men vernemen dat de heer Victor De Stuers de muurteekening eindelijk heeft hersteld. Maar niet alleen werd de geheel uitge- wischte voorstelling van den naar Leiden vertrek- kenden zoon opnieuw geteekend, maar ook alle andere teekeningen, die onder den tand des tijd» en de onhandige stokken der voorbijgangers geleden hadden, werden in vorige frischheid hersteld. Zelfs teekende hij in het „Zweetkamertje" nog een knap vrouwenkopje, als beeld van „het eeuwig schoone."' Dank zjj des heeren De Stuers welwillendheid en kunstvaardige hand, welke beiden op hoogen prijs worden geschat, ziet er alles thans weer netjes en fraai uit. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand November f 4541.32, het goederenvervoer f 435.32 en aan diversen 371.61, zijnde over het totaal f 6.37 per dagkilometer. Over de toestanden in de celgevan genissen en in 't bijzonder in de Arnhemsche cel gevangenis deelt de „Arnh. Crt." het volgende medeAan het onderricht der gevangenen beneden de 40 jaren wordt de noodige zorg besteed en de daardoor verkregen resultaten zijn zeer gunstig te noemen. De onderwijzers hebben dan ook eene dankbare taak, omdat het meorendeel der veroor deelden inziet, dat het tot hun eigen welzijn strekt en men op eenigszins meer gevorderden leeftijd, gemak kelijker iets begrijpt. Zoo o. a. is er te Arnhem een celgevangene, die, toen hij in zijne cel kwam, niet lezen of schrijven konna eon driemaandelijkse): verblijf aldaar schreef hy reeds een behoorlijk ver- staanbaren brief. Is ieder gevangene verplicht tot den hem opgedragen arbeid, toch wordt er zoovee) doenlijk rekening gehouden met 's mans geschikt heid voor het een of ander ambacht. Erwten lezen, stroohulzen en matten vlechten enz., wordt in den regel verricht door hen, die geen ambacht ver staan en van mindere ontwikkeling zijn; den meer ontwikkelden wordt zoo mogelijk schrijfwerk opge dragen. Vroeger verviel oen gedeelte van 't geen de gevangenen verdienden aan het Rijk, thans blijft dit hun eigendom, zoolang het 25 cents daags niet te boven gaat - en zelfs met schrijfwerk is gemid deld nog 15 a 20 cents te makenhet meerdere wordt in hunne uitgangskas gestort en hun bij 't einde van den straftijd uitbetaald. De kosten der verlichting van het gebouw en de cellen, door middel van electriciteit, bedragen te Arnhem nog geen halven cent per uur en per cel, en dan is hier nog onder begrepen, dat de stoom, benoodigd voor de dynamo's, ook wordt aan gewend voor de bereiding der spijzen, het wasschen der goederen en het water voor de badkuipen. Dit licht is tevens constanter dan dat in de celgevange nissen te Breda en Scheveningen. Het verbod om couranten te lezen heeft in zooverre waarde, dat den gevangenen op die wijze geen verkeerde lectuur in handen komt; toch kan men bezwaarlijk belet ten, dat hunne familieleden hen op de hoogte hou den van de feiten van den dag. Louise H.door de arrond.-rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf, wegens gepleegde valschheid in geschrifte,, werd gisteren in hooger beroep door het gerechts hof aldaar vrijgesproken van het haar ten laste ge legde misdryf. By vonnis der arrondissement s- rechtbank te Groningen is J. Van 't E. vrijgesproken ter zake van het op den 21sten September jl. te Sau- wert voorgevallen spoorwegongeluk, waarby de con ducteur Fraai het leven verloor. De rechtbank over woog dat beklaagde's schuld aan dit ongeval, hem bij dagvaarding te last gelegd, niet is bewezen, en veroordeelde den staat in de kosten.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1