N°. 8227. A0. 1886. Bit Bummer bestaat nit Brio Bladen. De stand der suikerquaestie. Qeze Qonrant wordt dagelijks, met altzondering van tgpn- en feestdagen, aitgegeven. Leiden, 11 December. 13 I3eceiiil>ei°. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 m»*ndenMO. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommere0.65. PRUS DER ADVERTENTEEN Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.1 VA Grootere lettere naai plaatsrnimte. Voor het incae- eeeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. In de stellige verwachting, dat de Tweede Kamer niet op recès zal gaan, alvorens omtrent deze drin gende aangelegenheid eene beslissing te hebben ge nomen, zullen we thans eens nagaan, in welk stadium van ontwikkeling het vraagstuk zich bevindt, en of we werkelijk eene bevredigende oplossing naderbij zijn gekomen. Zij het ons geoorloofd nog even te zeggen, dat hot woord „dringende" hier niet eenvoudig ge schreven werd om den regel vol te maken. Er be staat wezenlijk noodzakelijkheid, eene beslissing te nemen. De cultuur van Java-suiker schenkt levens onderhoud aan vele honderdduizendtallen vanmen- schen; wordt zij geheel of gedeeltelijk gestaakt, dan moeten al die lieden maar zien, op eene andere manier aan den kost te komen. En al is men nog zoo doctrinair, al kan men op zeer aannemelijke gronden het betoog leveren, dat in elk geval de schatkist daar niet onder mag lijden, dat het geenszins op den weg van den Staat ligt, eeneindustrie die den strijd niet kan volhouden, steun te verlee- nen, wij antwoordenDe schatkist zal er, hoe 't ook gaan moge, toch aan moeten gelooven. Be zwijkt de cultuur of wordt zij belangrijk ingekrom pen, dan mist de Staat geheel of gedeeltelijk, de voordeelen die er tot dusver uit voortvloeien. Zou het daarom geene verstandige politiek moeten heeten, als de Regeering trachtte, door iets van de voor deelen prijs te geven, het overige te behouden? Doch de Minister van Koloniën ontkent de onver mijdelijkheid van zoodanig offer; hij meende zelfs aanvankelijk de suikercultuur op Java door de tegen woordige periode van crisis heen te kunnen helpen, zonder iets van 's lands penningen er aan te besteden ja, als alles goed ging, nog een percentje winst te kloppen uit den droevigen toestand en uit de middelen om dien te verbeteren. In het voorbijgaan brengen wij onder de aan dacht dat er op vermindering van de concurrentie der beetwortelsuiker nog weinig uitzicht bestaat. De berichten, over de uitkomsten der ten einde spoedende campagne, door de dagbladen medege deeld, luiden over het algemeen gunstig, wat de opbrengst betreft, en het is wel te voorzien, dat opnieuw groote massa's suiker op de markt zullen verschijnen en de prijzen drukken. Voor Java is slechts redding te vinden langs twee wegen: vermindering van de productiekosten en ontheffing van lasten. Het eerste is de zaak dei- ondernemers, het laatste die der Regeering. Wei gert deze echter het hare te doen, dan kunnen genen ook onmogelijk den kamp volhouden, en worden vanzelf buiten de t gelegenheid gesloten, al hunne krachten in te spannen om de kosten van voortbrenging tot het laagst mogelijke cijfer te brengen. Terwijl algemeen de ondorsteuningsmiddelen, door den Minister voorgesteld, als ten eenenmale onvol doende werden afgewezen, namen drie leden van de Commissie van Rapporteurs over de ontwerp- suikerwetjes, de heeren Van Gennep, Van Dedem en Mees, het initiatief tot nieuwe voorstellen. Met het stelsel van geldelijke voorschotten tegen 6 percent aan de vrije ondernemingen, gaan die heeren niet mede; zij gelooven dat deze voorshands ge noegzaam gebaat zullen zijn met de door hen voor gestelde afschaffing van het uitvoerrecht. Verder wenschen zij opheffing van den cijns op den vrijen aanplant der in contract met de Regeering werkende ondernemingen. Die cijns werd reeds bij do vaststelling der Suikerwet onbillijk gesmnden, maar de toenmalige winsten maakten den last minder drukkend. Thans, nu de toestand zoo aan merkelijk is veranderd, is die last ondraaglijk ge worden. De opheffing is een offer dat de schatkist zich zal moeten getroosten, meenen we; in 1891 zou toch de laatste gulden aan cijns worden ont vangen, daar alsdan alle contracten zijn afgeloopen, en er geene andere dan vrije cultuur zal bestaan. Deinst de Staat voor die vermindering van inkom sten terug, dan staat het te vreezen dat de in contract werkende ondernemingen worden geaban donneerd, en waar zal dan de cijns vandaan moeten komen? Mogelijk zullen Chineezen zich dan bereid verklaren de zaken over te nemen; maar of dat wel in het belang der inlandsche bevolking zou zijn, gelooven we gerust te mogen ontkennen. Eindelijk nog heeft de heer Van der Goes Van Dirxland, Afgevaardigde uit 's-Gravenhage, en een uitnemend deskundige op het gebied van spoorweg exploitatie, in overweging gegeven, de suiker voor het vervoer op de Indische Staatsspoorwegen te rangschikken in eene lagere klasse van het tarief. Na de behandeling van de verschillende voorstellen in de Afdeelingen der Tweede Kamer, is de Minister een stapje nader gekomen. Over de quaestie der spoorwegtarieven laat hij zich thans niet uit. Tegen afschaffing van het uitvoerrecht handhaaft hij zijn bekend bezwaar: hij beschouwt dat recht als een equivalent voor verschuldigde landrente, en wil de opheffing slechts in verband met deze laatste be handeld zien. Doch thans stelt hij schorsing van het uitvoerrecht voor, tGt de toestand beter zal zijn geworden, of omtrent de landrente eene beslissing zal zijn genomen. Maar bestaat daartegen dan niet hetzelfde principiëel bezwaar? Als schorsing niet in strijd is met de billijkheid, dan is afschaffing het evenmin, en nogeens zy het gezegd, uit voerrecht is inderdaad eene onmogelijke belasting. Wy hebben dan ook volstrekt geene vrees, of de Kamer zal den Minister wel met vriendelijken drang nog één klein stapje verder doen gaan. Het ontwerp tot verdere ondersteuning, op de bekende manier, van de vrije ondernemingen, is ingetrokken. Bovendien wordt nu voorgesteld, den contractanten renteloos uitstel van betaling te geven voor de helft van den cijns op den vrijen aanplant, in dier voege, dat zij het verschuldigd geblevene later aanzuiveren, als de contracten zijn afgeloopen, dus na 1891, en in vijf jaarlijksche termijnen. Dat is, we erkennen het gaarne, een veel aan nemelijker voorstel dan het vroegere 6 procents wetje, en we gelooven dat thans de weg is gebaand om tot een vergelijk te komen. Niettemin blijven we van oordeel, dat hot voor stel des heeren Van Gennep c. s. de voorkeur ver dient. De ondernemers hebben met den, wel is waar gelijkmatig verminderenden, maar toch vrij lioogen contract-cijns ad ƒ106 gemiddeld per bouw, en die eveneens gebaseerd is op de vroegere sui kerprijzen, de handen vol. "Wil de Nederlandsche Staat zich voldoende waarborgen tegen later zelf verwijt dat men, door te veel te willen behouden, de suikercultuur te gronde heeft laten gaan, en tegen de schande dat het rijke, veelbelovende Java voor ons een tweede Suriname is geworden, dan zij men niet schriel, doch schenke den onder nemers eene afdoende verlichting van lasten, waar door zij moed en kracht zullen bekomen, ook van hunne zijde al het mogelijke te doen tot instand houding van een der voornaamste middelen van volkswelvaart. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. De Niet, arts, geb. te Scheveningen, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift get.„Typhus abdominales en typhus exanthimaticos in het buitengasthuis te Amsterdam, gedurende de jaren 1879-1886." Het getal promotiën aan de universiteit bedroeg in het afgeloopen jaar 71, aldus verdeeldplanten en dierkunde 2, wis- en natuurkunde 1, wis- en sterrenkunde 1, classieke letteren 5, rechtsweten schap 45, staatswetenschap 4 en geneeskunde 13. Niet mevrouw Martha Spoel Pfeiffer, zooals aanvankelijk aangekondigd was, maar mej. Maike Hekkema, uit Den Haag, zal als zang-soliste op het tweede abonnements-concert, op Vrijdag 17 dezer, hier optreden. Eene gewichtige verhindering belet mevr. S. dien avond alhier te zingen, doch hoogstwaarschijnlijk zal zij met haar echtgenoot, den baryton Spoel, op het derde abonnements-concert zingen. De tweede solist van dezen avond is de heer Chr. Timmner, leeraar aan het conservatorium te Amsterdam, ongetwijfeld een der eerste en talent volste violisten, die ons land thans telt. Nog kort geleden schreef de heer Dan. De Lange, naar aanleiding van een concert te Amsterdam, waarbij de heer T. optrad, met de meeste inge nomenheid en bewondering, over zijn hoogst artistiek en edel spel en betreurde het dat de heer T. zich zoo zelden laat hooren. De orkest-werken van dit concert bestaan uit Beethoven's 3de Symphonie en Euryante-ouverture en Weber's Freischütz-ouverture, naar aanleiding van de gedenkdagen der geboorten van die beide meesters (17 Dec. 1770 en 18 Dec. 1786). De uitslag der examens voor boekhouden en handelscorrespondentie voor de practijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam op 30 November, 1 en 2 Dec. jl. gehouden, is aldus: Voor het boekhouden hadden zich aangemeld 22 candidatenniet opgekomen 2, teruggetrokken 1; geslaagd 13: de heeren H. V. Schalkwijk, N. Franken, J. H. Reder, L. M. Marcus, G. Leverland Jzn., C. B. Schölvinck en E. Nijburg, allen van Amsterdam; Y. Ykel, van Zaandijk, en K. De Jong, van 's-Gravenhage, en de dames: J. Roggenkamp, van AppingadamM. Koeken, C. Van der Zee en L. Van Breemen, van Amsterdam. De eerstvolgende examens voor handelscorrespondentie zullen in het voorjaar worden gehouden. De com missie van toezicht dezer Vereeniging bestaat uit de hoeren A. D. De Maroz Oyens, II. J. Midden dorp, mr. F. S. Van Nierop en mr. W. H. K. Mouthaan. By de alhier gehouden openbare aanbesteding der heeren Verkouw Stokhuyzen en J. L. Creygh- ton tot het bouwen van eene bewaarplaats voor petroleum waren 11 biljetten ingekomen, waarvan het hoogste bedroeg 4177 en het laagste 2909, zoodat het werk gegund is aan de heeren A. Koren- hoff en P. Peereboom. Men schrijft ons uit Woubrugge: Niettegen staande het stormachtige weder op 9 dezer, was 't lokaal waarin professor H. Oort, van Leiden, te Woubrugge, eene lezing hield voor de leden en ge- introduceerden van den Protestantenbond, goed bezet. De hoogleeraar besprak de Kerk in het algemeen, hare kracht en hare zwakheid. Deze voordracht was duidelijk en leerzaam en moet strekken tot bevordering van 't godsdienstig leven. Voor derge lijke besprekingen houdt men zich te Woubrugge aanbevolen. Het gisteren ingediend en terstond in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzochte wets ontwerp strekt om gedurende twee jaren, te rekenen- van 1 Juni 1887, de heffing van uitvoerrecht op' suiker in Indië te schorsen. Gedurende dien tjjd zal verwacht de Regeering wel eene nieuwe regeling der landrente tot stand worden gebracht, waarmede de beslissing over het alsdan niet voort bestaan van alle Indische uitvoerrechten op land bouwproducten verband houdt.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1