iBSS^Leaaai Een heer, die zijne kinderen naar school geleiddo, zag het verschrikkelijke feit en moest, buiten ken nis van ontzetting, in eene woning tot bewustzijn worden gebracht. In het Entrepotdok brak de leuning van de schuif- brug, ten gevolge waarvan verscheidene personen in het water vielen. Met de meeste moeite werden, voor zooveel men weet, allen gered. Te Rypwetering is een schoorsteen met tafel van het huis van den winkelier J. Yan Leeeuwen naar beneden gestort. Enkele seconden te voren had de vrouw des huizes zich nog bewogen over de plek, waar het gevaarte nederkwam. Zij is dus wel op eene bijzondere wijze voor haar echtgenoot en kinderen gespaard gebleven. Uit Oude-Schild, op Tessel, seinde men dat er gevaar voor eene dijkbreuk bestond. Met zeilen was men bezig, de twee of drie gaten, die in den dijk geslagen waren, te dichten. Te IJmuiden liep gisternacht het Nederlandsche stoomschip „Stella," kapt. J. Bruins, 300 meter benoorden het Noorderhoofd op het strand. Onmid dellijk werd de reddingsboot klaar gemaakt, doch zij kon wegens de duisternis en den hevigen wind niet bij het schip komen. Met den dag werd eene eerste redding beproefd en had men het geluk acht man aan wal te brengen. Bij den tweeden tocht redde men de overigo schepelingen. De equipage bestond uit 25 man en den loods. Eere aan de wakkere mannen van de reddingsboot, die, ofschoon het soms een orkaan woei en de zee wild was, niet aarzelden, de schipbreukelingen te hulp te snellen. Door den sterken wind was er een stuk zink losgeraakt aan het dak van het huis, bewoond door den heer I. Maas, in de Kruisstraat te Haarlem. Een timmerman met zijn knecht zouden het her stellen. De timmerman zou in den winkel spijkers gaan halen en liet den knecht alleen op het dak. Deze werd door een rukwind van het dak gewor pen. Per brancard naar de ziekeninrichting van freule Teding van Berkhout vervoerd, is hij, naar men verneemt, reeds gistermiddag overleden. Bij de fabriek „De Nijverheid" te Stadskanaal is door den wind een gedeelte muur omvergeworpen. Een zestal werklieden geraakte er onder, van welke twee erg zijn gekwetst. Voor het leven van één hunner wordt gevreesd. Daar het plan bestond, Woensdag aan den oever bjj Ellewoutsdijk een zinkstuk te gronde te doen gaan, waren daartoe den nacht te voren uit Ter- neuzen vijf met zinksteen geladen schepen daarheen vertrokken. Door den in den voormiddag van gis- teron sterk aanwakkeren den storm moesten die schepen van daar terug. Drie mochten de haven van Terneuzen nog bereiken, echter met belangrijke averij bij twee daarvan; een werd bij Borsele op het strand geslagen en bekwam veel schade, zijnde de tjalk, bevaren door G. Visser, van Terneuzen; doch het vijfde schip, zijnde de tjalk, bevaren door M. Rauw, van Vlissingen, en waar aan boord zich mede bevonden zijne vrouw met 5 kinderen en knecht, denkt men hoogstwaarschijnlijk dat te gronde is gegaan, daar men aan het Pas van Terneuzen, bjj Borsele, een gezonken schip heeft ontdekt, waarvan alleen het bovensto van don mast zicht baar was. In de Van-Ostadestraat te 's-Hage zyn twee muren van een in aanbouw zijnd perceel tegen don grond geworpen en op den Hoogewal sloeg een zware tak naar beneden op een rytuig en brak het portierraam. Ook te Schiedam richtte de storm eenige ver woestingen aan. Eene branderij word voor een groot deel van haar dak beroofd. Eenige boomen werden ontworteld en vielen op daken van woningen, welke nogal beschadigd werden. Schoorsteenen vielen naar omlaag. Pannen zeilden door de lucht. In do Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam werd de spiegelruit van een schoenenmagazyn door de luchtdrukking verbrijzeld; van een in aanbouw zynd pand, aan den Binnenweg, werd een gedeelte muur weggeslagen. Tal van teloplioondraden zyn gebroken. De wyzerplaten van de klok in den toren te Oud-Delftshaven zijn door den wind afgerukt. Te Kralingen woei een kindje van don Oudendijk in hot water, doch werd gered. Niet alleen in ons land, maar ook in Groot- Britannië woedde de storm buitengewoon hevig. De barometer daalde overal met groote snelheid, de wind verhief zich meer en meer en regenvlagen, liagol en sneeuw wisselden elkaar steeds af. Te Londen viel de meeste regen. Alleen 's avonds 01)1 liegen uren woedde er eene geduchte donder bui, welke met zware hagelbuien gepaard ging. Groote schade werd veroorzaakt aan de gebouwen, maar persoonlyke ongelukken zijn niet te betreuren. De bliksem sloeg in de St.-Andrews-kerk, waardoor een deel van den muur naar beneden kwam, go- lukkig zonder iemand te kwetsen. Dergelyke be richten komen ook uit andere deelen des lands. Bijna overal werden huizen beschadigd en op vele plaatsen werd de telegraphische gemeenschap ver broken. Te Edinburg lag de sneeuw twee Engelsche duimen hoog. Op de Zuid- en Zuidwestkust was de storm het hevigst. Twee schoeners strandden by Brighton, doch de bemanning werd door de reddingsboot „Dora" behouden aan wal gebracht. Een met stee- nen beladen schip zonk voor Lowestoft. De kapitein en de bemanning werden door middel van touwen op de pier geheschen. De Nederlandsche schoener „Wietske" liep boven „Knock Sand" op het strand. Het schip geraakte spoedig geheel onder water, maar de reddingsboot uit Southend redde de be manning, welke uit vyf personen bestond. Op de Oostkust van Schotland stak de storm zoo plotseling op, dat de visschers hunne netten in den steek moesten laten en moeite hadden zich zeiven te redden. Een schoener, waarvan de naam onbekend is, stiet tegen de „Corr Rocks" by May- Island en zonk, waarby de geheele bemanning omkwam. Door het gerechtshof te Haut-Vienne, Frankryk, is eene vrouw, Catherine Baudet, ter dood veroordeeld. Zy had een jongetje van vier jaren op gruwelyke wyze verminkt, met eene schaar den hals afgesneden en toen in het water geworpen. Een vreeselyk ongeluk gebeurde een paar dagen geleden in de teerfabriek van Ga teshead. Een der retorten vatte vuur en ontplofto, waarby de eigenaar der fabriek, de heer Chinnery, en drie werklieden den dood vonden. De uit Engeland naar Parjjs overge- komen boksers zyn, hetzy omdat de politie hen te zeer in het oog hield, hetzy wegens oneenig- heden, het Kanaal weder overgestoken. Het Eng. schip „Ispahan" i3 by Kaap Hanglip verongelukt. De gezagvoerder, de eerste stuurman en 8 man zyn omgekomen. De overigen zyn te Somerset-West geland. De Engelsche schoener „Éclair", die den 26sten Nov. van Halifax vertrok, is op zee onbeheerd gevonden. De 11 matrozen en passagiers zijn waarschijnlyk omgekomen. Drievoudige moord te Val-Dieu, bij Caen. Twee rocidivisten hebben te Val-Dieu eon pachter met zyne vrouw en vyftienjarige doch ter vermoord en in een put geworpen. Zy zijn gevat en hebben alles bekend. In de oosteiyke Staten van Amerika, tot Florida toe, hebben zware sneeuwstormen ge woed. In byna al de Vereenigde Staten ligt sneeuw en hier en daar is het spoorwegverkeer gestremd. By de feesten voor de noodlydenden ten gevolge van de overstroomingen in Zuid-Frank- ryk zal o. a. in het Hippodrome te Parys een stierengevecht gehouden worden. Men verwacht daartoe vyftien stieren en de noodige ruiters uit Arles. BUITENLAND. Eruultrilk. De heer Goblet heeft gisterochtend een aanvang gemaakt met de onderhandelingen tot vorming van een kabinet. De heeren Millaud (openbare werken), Lockroy (handel), Granet (posteryen en telegraphie), Aube (marine) en Boulanger (oorlog) zullen hunne portefeuilles behouden. De heer Develle (landbouw) heeft nog niet geantwoord, en de heer Sarrien, wien de portefeuille van justitie is aangeboden, heeft die nog niet aangenomen. De heer Duclerc (lid van den Senaat) of een diplomaat zou de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaarden. De heer Goblet zou nog gisteravond een onderhoud met den heer Duclerc hebben. De heer Goblet zou minister van binnenlandsche zakon worden. Als minister van onderwys wordt de heer Bur- deau en als minister van financiën de heer Dauphin, voorzitter der finantiëele commissie van den Senaat, genoemd. De Kamer van Afgevaardigden is tot morgen, Zaterdag, uiteengegaan. Waarschynlyk zal het kabinet heden geconsti tueerd worden. Zekere Boufier, beeldhouwer van beroep, trachtte gisteren in de couloirs der Kamer van Afgevaardigden den heer Germain Casse met een dolksteek te vermoorden, omdat deze zyn kiezers gegeven toezeggingen niet is nagekomen. De ultra- radicale dader is in hechtenis genomen. Casse werd slechts licht aan de hand verwond. De Fransche minister van koophandel en industrie stelt zes beurzen van 3000 fr. per jaar voor drie jaren beschikbaar; de gelukkigen kunnen daarvoor in het buitenland vertoeven. Duitsehlaud. Gisteravond werden de Beiersche Ryksdag-afge- vaardigden aan het hotel van het Beiersche gezant schap door den prins-regent, die thans te Berlyn vertoeft, ontvangen. Laatstgenoemde beval hun aan de oorlogsbegrooting zoo spoedig mogelijk in den geest der regeering tot stand te helpen brengen. Het gold hier, zeide hy, het welzijn van Duitsch- land, van het Beiersche land en volk, die hy zoo zeer bemint. De heer Frankenstein antwoordde dat hetregee- ringsvoorstel nauwgezet zou worden onderzocht, al ware het slechts om de finantieele zijde van het vraagstuk, waarop de prins-regent hernam, dat hy de finantieele quaestie evenzeer gewichtig achtte, doch dat deze in vraagstukken van hoog- staatkundigen aard niet den doorslag mocht geven. Van den voorzitter van den Noordduitschen Lloyd is uit Bremen het telegram ontvangen dat de rykspost-stoombooten Amsterdam niet zullen aandoen. In de eerste zitting, welke de commissie uit den Rijksdag over het ontwerp van de legerwet gisteren hield, ontstond eene levendige en niet be sliste strijd over de vraag, in hoever de mede deelingen van den minister geheel „vertrouwelyk" zullen blyven tegenover de pers en het publiek. De minister van oorlog opende de beraadslaging met eene redevoering, waarin hy de sterkte der legers van de naburige groote mogendheden be schreef, met aanhaling van eene menigte cyfers, en hy verklaarde dat het leger van Oostenryk- Hongarye niet bestand is tegen de legers van Rus land. Desgelyks doet het aantal rekruten in Duitsch- land onder voor dat in Frankryk. Byzonderheden aangaande het hierom noodzakelyke dislokeeren van troepen werden als zeer byzonder vertrou welyk aangewezen. De minister weigerde over den toestand der buitenlandsche staatkunde mededeelingen te doen, omdat hy hierdoor zou doen een stap op Bismarck's terrein. Misschien acht de Rykskanselier wegens staatkundige redenen tydelyk zwijgen nuttiger. (Van het ministerie van buitenlandsche zaken was trouwens niemand tegenwoordig). Nochtans meende de minister van oorlog den nadruk er op te moe ten leggen, dat do mogelykheid van een oorlog niet uitgesloten is. - Gistermiddag liep te Berlyn het gerucht dat graaf Von Moltke ernstig ziek was, maar het bleek ten eenenmale ongegrond. Thans is bekend gewor den dat Von Moltke zyne langdurige en groot opzien barende redevoering heeft gehouden, nadat hy even te voren met den keizer had gesproken. Hy kwam uit het paleis in den Ryksdag. De geheele Berlynsche pers beweert dat het aanblyven van generaal Boulanger als minister van oorlog, by de ministerieele crisis in Frankryk, eene bedreiging voor Duitschland is. Vereenigde Staten. Telegrammen uit Nieuw-York melden dat er eene volledige breuk is ontstaan tusschen O'Dono- van Rossa en de dynamietparty. Het bestuur van do „Broederschap der Fenians" heeft eene uitvoe rige verklaring openbaar gemaakt, in welke Rossa in den ban wordt gedaan. Het bestuur zegt dat eene byzondere commissie van onderzoek Rossa schuldig heeft bevonden aan valschheid en ver raad. Rossa weigert de papieren en de fondsen, welke der Broederschap behooren, over te geven. Oroot-BrltannlA Lord Iddesleigh, minister van buitenlandsche zaken, heeft van de Porte eene nota ontvangen, waarin zy zeer duideiyk haar verlangen te kennen geeft, over de ontruiming van Egypte in overleg te treden. Lord Iddesleigh antwoordde dat hy de nota in overweging zou nemen. - By gelegenheid van het vyftigjarig jubileum van koningin Victoria in 1887 zal ter hoogte van Spithead, bij de Engelsche kust, eene groote revue over de vloot gehouden worden. Zes nieuwe groote gepantserde schepen en twee groote kanonneerboo- ten, die in aanbouw zyn, zullen tegen dien tyd gereed zijn. - In telegrammen uit Durban wordt verzekerd dat de Zoeloelandsche Boeren weigeren een commis-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2