Xï U s 'i .M ,-N 3L AL XS ïVnukrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden bestreed de lieer Sarrien, minister van binnenlandsche zaken, gisteren het amendement tot opheffing der onder prefecturen. Hp zou later zelf een ontwerp aan bieden tot gedeeltelijke opheffing. De minister De Freycinet ondersteunde zy'n ambt genoot en verweet der oppositie stelselmatig verzet. H\j achtte het gevaarlijk voor de Republiek, aan hare instellingen te raken. Niettemin werd het amendement met eene meer derheid van 13 stommen aangenomen. Ondanks de krachtige bestrijding door de heeren Sarrien en De Freycinet, had het kabinet de quaestie van vertrouwen niet gesteld. Toch werd in do couloirs reeds geloofd dat de ministers De Freycinet, Sarrien en Goblet hun ontslag zouden nemen. In de couloirs werd verder verhaald dat de be- grootingscommissie weigerde aan het departement van marine, kredieten voor verscheidene jaren toe te staan tot verbetering der vloot; zy bewilligde slechts in 25.millioen voor het jaar 1887, tegen het advies des ministers van marine, admiraal Aube. Na de afkondiging van den uitslag der stemming (249 voor en 262 tegen) vroeg de heer De Freycinet schorsing der zitting, ten einde het kabinet gele genheid te geven tot overleg. Do zitting werd toen opgeheven. In verband hiermede meldt een later bericht dat de ministers zich des namiddags om halfzes naar het Elysée begaven en den heer Grévy gemeen schappelijk werkelijk hun ontslag aanboden. Generaal Pittié, secretaris-generaal bjj den president der Republiek, is overleden. Het gerucht dat het stoomschip „Chander- nagor" in een cycloon met man en muis zou ver gaan zijn, werd in de couloirs der Kamer van Afgevaardigden weer tegengesproken. IDuitxclii:i.ii<l. In den Rijksdag had gisteren de eerste lezing plaats van de ontwerpen tot uitbreiding van het leger. De minister van oorlog zette uiteen dat die voorstellen in alle deelen als dringend noodzakelijk zyn te beschouwen, aangezien Duitschland, ondanks de vredelievende staatkunde van het oogenblik, binnen een niet verafgelegen tijd in een oorlog kan worden gewikkeld. Wel is waar dreigt op het oogenblik geen gevaar voor oorlog, maar de tijds omstandigheden zyn moeielijk. De minister wees op de groote sterkte van het leger in vredestijd van Frankrijk, waar de stem ming van een groot gedeelte der bevolking geen maatstaf oplevert voor eeno vredelievende gezind heid, welke noodzakelijk is om gerust te kunnen leven. Ten aanzien eener nadere uiteenzetting van de sterktecyfers verwees de minister naar de be raadslagingen der commissie. Volgens de zienswijze van den minister moet de Rijksdag vóór Kerstmis met de ontwerpen gereed komen, zal de bedoeling de regeering worden bereikt. De regeering heeft al het mogelijke gedaan om de kosten zoo laag doenlijk te ramen. Wie van meening is dat de bevolking geen meerdere belas ting kan dragen, moge de toestanden aan gene zijde der Vogeezen nagaan. Het kan gevaarlijk worden, wanneer men de goedkeuring der voorstel len afhankelijk maakt van overeenstemming met de belasting-politiek der regeering. De minister bestreed de meening alsof het der regeering met de voortzetting van het Septennaat geen ernst zou zyn. By de daarop gevolgde beraadslaging achtte de heer Richter den toestand niet zoo dreigend als door den minister van oorlog was betoogd. Ook thans was do toestand in zoover gunstiger, omdat, dank zy Bismarck's politiek, het bondgenootschap met Oostenryk bestaat. Het gold hier geen drin gend oorlogsgevaar, maar eene duurzame verhooging van de belastingen der bevolking; derhalve was een grondig onderzoek van de finantieele zjjde der quaestie noodzakelijk. De spreker wenschte invoe ring van den tweejarigen diensttijd; hy verklaarde zich tegen de vermeerdering van de sterkte des legers op voet van vrede met 1 pet., en ook tegen het Septennaat; ten hoogste zou hy in eene drie jarige en, zoo mogelijk, slechts in eene éénjarige oorlogsbegrooting, doch nioimer in eene zevenjarige bewilligen. Nadat de minister van oorlog geantwoord had, dat de regeerin'g eerst in de laatste dagen vóór de bijeenroeping van den Rijksdag zich genoopt had gevoeld, de maand April van het volgend jaar voor het in werking treden der voordracht in het vooruitzicht te stellen, verklaarde de heer Saldern zich voor de gewijzigde aanneming en sprak de heer Payer tegen het voorstel. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. - De sociaal-democratische leden van den Duit- schen Rijksdag zullen een voorstel indienen tot wijzi ging van art. 31 der grondwet, in dien zin, dat afgevaardigden, die tot gevangenisstraf zyn veroor deeld, niet zonder voorafgaande goedkeuring van den Ryksdag in hechtenis mogen worden genomen of gehouden. Tevens willen zij voorstellen, de zes afgevaardigden, die ten gevolge van het te Freiberg over hen gevelde vonnis in de gevangenis te Zwickau zitten, dadelyk op vrije voeten te stellen. Spanje. Voor eenige dagen deelde de burgemeester van Madrid koningin Christine mede, dat sedert het overlijden van koning Alfonso reeds de duizendste knaap geboren werd, die den naam van den vorst ontvangen had. De regentes was door dit bewys der sympathie van haar volk diep geroerd en zond den „duizendste", het zoontje van den schrijnwer ker Felicio Campos, een volledig stel fijn kinder linnengoed, een zilveren kroes en etensbordje, ver der een spaarboekje met een goeden inleg en met de eigenhandig geschreven opdracht: „Denduizend sten Alfonso van eene vrouw die door twee Alfonso's werd gelukkig gemaakt." Deze daad der koningin heeft groote geestdrift verwekt. De Spaansche Volksvertegenwoordiging heeft met algemeene stemmen haar zegeljgehocht aan de buitengewone uitgaven, welke de regeering vraagt tot reorganisatie der vloot. De minister van marine vraagt ƒ100,000,000, te verdoelen over 9 jaren. Hiervan zal ongeveer ƒ80,000,000 besteed worden tot het bouwen van een pantserschip, 27 zwaar gewapende kruisers, 144 torpedobooten en 72 kanonneerbooten en advies jachten, torwjjl het overige bestemd is tot herstel der arsenalen en verbetering der kustverdediging. Van deze som wordt elk jaar een negende besteed, behalve de gewone jaarlyksche marinebegrooting. De nieuwe booten zullen deels in Spanje, deels in Engeland worden gebouwd. De toestemming van den Senaat wordt nu ook weldra verwacht, doch men weet nog niet, op welke wyze de rogeering in deze buitengewone uitgaven zal voorzien. Vermoedelijk zal de minister van financiën het voorstel van zyn voorganger Camacho, tot verkoop van de bosschen en domeinen van den Staat, weer indienen. De minister van financiën zou gisteren in de Cortez mededeeling doen van eenige wetsontwerpen, waardoor althans een gedeelte der buitengewone uitgaven zal worden gevonden. Het belangrijkste dezer ontwerpen is een voorstel tot verpachting van den tabak. Do concessionarissen moeten voor den voorraad en de fabrieken 45,000,000 fr. beta len, en voorts ieder jaar eene vaste som. Gedurende de eerste jaren rekent de minister op eene zuivere bate van 90,000,000 franken. De overeenkomst wordt gesloten voor 10 jaren. Rusland. De „Politische Correspondenz" verneemt uit St.- Petersburg, dat de voorgenomen reis van de kei zerin en den czarowitsch naar de Rivièra nog twij felachtig is. De keizerin zou, naar beweerd wordt, gaarne haar broeder, prins Waldemar, ontmoeten, maar de czaar is er tegen, te meer omdat de jonge grootvorst geheel als hersteld beschouwd wordt. Toen generaal Kaulbars te St.-Petersburg aan kwam, van waar hy onmiddellijk is doorgereisd naar Gatschina, waar de keizer vertoeft, wachtte eene talrijke volksmenigte den generaal aan het station op en bracht hem eene soort van ovatie. Hetzelfde was ook reeds te Odessa en te Moskou geschied. Te Moskou vertoefden een groot aantal Bulgaarsche vluchtelingen, die den generaal by zijn vertrek in den waggon droegen. De te Londen verschijnende „Daily News" verneemt uit St.-Petersburg dat, ondanks alle tegenspraak, de overtuiging veld wint dat het Europeesche Congres in zake Bulgarije eerlang bijeen zal komen. De Bulgaarsche uitgewekenen in Rumenië, die onlangs besloten eene nieuwe Bulgaarsche om wenteling te beproeven, hebben dit voornemen laten varen, omdat de Russische regeering ongezind bleek geldelijken steun te verleenen. De hoofdleiders ver trokken daarop naar Rusland, om in het Russische leger dienst te nemen. Volgens berichten uit St.-Petersburg zyn er wij zigingen te wachten in de Russische verbannings methode naar Siberië. De Aziatische stadhouders hebben reeds herhaaldelijk betoogd dat het derde deel der verbannenen zich onafgebroken bezig houdt met- pogingen tot ontvluchting. Voorts komen bijna alle misdaden aldaar op rekening der veroordeelden en wordt de welvaart des lands daardoor zwaar benadeeld. Slechts eene onbeduidende fractie der ban nelingen mag gerekend worden werkelijk iets tot de beschaving te hebben bijgedragen. Vandaar het voorstel om de bannelingen in gevangenissen op te sluiten, of hen anders naar het groote eiland Sag- halin te zenden. In Rusland is men niets gesticht over de wyze, waarop China zich op militair gebied ont wikkelt. De troepen zyn goed gewapend en uitste kend gedrild. Verscheidene havens zyn flink ver sterkt door een Duitsch officier, en een Engelsch- man helpt wegen maken. De „Novosti" vreest dat China zich geheel van Corea meester maken zal. Verecnigde Staten. In eene circulaire van den heer Fitzgerald, presi dent van de Iersche nationale liga, wordt de aan dacht gevestigd op de tegenwoordige crisis in Ierland en worden de beambten der sub-comité's der liga in de Vereenigde Staten uitgenoodigd maat regelen te nemen tot vermeerdering van het leden tal en tot het verkrygen van inschrijvingen in het fonds, bestemd tot ondersteuning der uitgezette pachters. Ook te Boston heeft de werkliedenparty een afzonderlijken candidaat gesteld by de aanstaande verkiezing van een Lord Mayor. Henry Goorge zal naar Boston gaan, teneinde daar voordrachten te houden ten behoeve van zijn partijgenoot. De demo craten en de republikeinen hebben eveneens elk een candidaat gesteld. INGEZONDEN. Geachte Redacteur, Daar er tot veler wandelaars ongerief een wissel der paardentram op het Kort Rapenburg gelegen is, zoo zou hot, naar veler meening, niet onraad zaam zyn, wanneer er van af de Noordeindsbrug tot aan de Borstelbrug een hek langs den wal ge plaatst werd,daar er meestal naar de waterzijde uitgeweken wordt, omdat daar de meeste ruimte is. Bij eene passage als des Zondags, zou het toch allicht kunnen gebeuren dat het een of ander kind te water geraakte. Laat men den put dempen, eer het kalf verdrinkt! U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Mynheer de Redacteur, noem ik my Een Abonné. Voor rekening der Trammaatachappij. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 21 Nov. tot 27 Nov. 1886. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 21 November. 4.15 5.30 7 18.3 22 4.15 6.15 8 18.0 23 4.15 6.— 8 18.3 24 4.15 6.15 7 18.6 25 4.15 6.15 7 18.5 26 4.15 6.15 8 18.6 27 4.15 6.— 8 18.1 Leiden, 4 December. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hec toliter. Wintertarwe f 7.80 a f 7.75 Zomertarwe f 6.60 a f 7.25. Rogge 4 H. L. Winteirogge f5.30 a f 5.50.Zomer- rogge f 4.90 a f 5.20. Gerat 3 H. L. Zomergerst f 3.90 a 1 4.90 Chevalier-gerat f 5.60 a f 6.Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.10 a f 3.50. Lichte Haver f 2.50 a f 3.Duivenboonen 1 hectol. f 6.75 a f7.25. Paar- denboonen 2 hectol. f 6.a f 6.40. Boter: 5380 kg. Grasboter, late qualit. l/4 vat f 50. a f 62 Scheiboter 2de qualit. 1/4 vat f af j Grasboter late qualit. per kilogr. f 1.25 a f 1.55Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 5000 dubb. hectol., f 0.24 a f 0.28. Londen, 3 Docember. Fricacho Boter 112/- a 118/-. Zeker mag een geneesmiddel aanbevolen worden, dat dagelijks slechts eene uitgaaf van drie a vier centen vordert. Werden, District Dusseldorf. Meerdere jaren lang was mijne vrouw dikwijls bedlegerig, ziek aan Jicht, Maagkrampen, en Zenuwhoofdpijnen. Toen nam ik de toevlucht tot de Zwitsersche Pillen van den apotheker E. Brandt en deze betoonden zich van groot nut. Ik beveel daarom aan een ieder het gebruik van de Zwitsersche Pillen van R. Brandt als probaat huis middel voor jongen en ouden aan. Urbahn, Sergeant van politie. Echt te verkrygen bij N. K. SWEMER Drogist, Mare.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2