A0. 1886. Bit nummer beslaat Hit Twee Bladen. N°. 8219. "Vrijdag 3 1 ec eixil>ei'. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. 3^"* Er is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal September—Novem ber. Met het oog op het groote aantal abonné's, zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen Raamsteeg, Hoogewoerd, Utrechtsche Veer, Heerengracht, Langebrug, Pieters- kerkkoorsteeg, Breestraat (Maarsmans- steeg tot Noordeinde), Diefsteeg, Papen gracht, Apothekersdijk, Yrouwensteeg •en Stillen Rijn. Leiden, 2 December. LEIDSCÏÏ DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per post1.10. Afzenderlgke Nommere0.65. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het gebeurt meermalen dat, ten gevolge van onvoldoende inpakking van met de pakketpost verzonden voorwerpen, deze beschadigd ter be stemming aankomen en dat, wegens onvoldoende bevestiging, de adressen van de pakketten losra ken en de pakketten dientengevolge vertraging ondervinden. Vooral met het oog op het aanstaande St.-Nico- laasfeest wordt daarom het publiek door den minis ter van waterstaat, handel en nijverheid uitgenoo- digd, voor het stevig inpakken der pakketten en het zorgvuldig vasthechten der adressen op de pakketten te willen zorgdragen. Het te Brussel verschijnende tijdschrift „La Fédération Artistique" bespreekt in het jongsto nommer de Amsterdamsche schilderijen-tentoon stelling en wijdt in dat artikel ook een waardeerend woord aan de schilderstukken van onzen stadgenoot den heer T. W. Ouwerkerk: „het aardappelenpoten te Rijnsburg" en „een wintergezicht bij Voorschoten." Het zijn, wordt er in gezegd, doeken, welke, in den goeden zin van het woord, realistisch zijn opgevat. In de 55ste zitting der Synode zijn ingekomen nog 10 adressen van kerkeraden, van adhaesie aan het bekende adres van de heeren Van Ronkel en Groen, en wel van den kerkeraad van Oostwold Burum, Ooltgensplaat, Gaast, Noordwjjk-aan-Zee' Harderwijk, Everdingen, Genemuiden, Dalfsen, Hil versum en van kerkeraadsleden te Leiden. Uit Leiden wordt aan het „Bouwk. "Weekblad'' geschreven De academische bibliotheek te Leiden is aanmer. kelijk uitgebreid. Men heeft daarbij de voorbeeldige inrichting van het bestaande gevolgd en alleen de plaatsing en beweging der vensters eenigszins practischer genomen. De nieuwe zalen vormen dan ook één geheel met de overige en geen deuren scheiden oud en nieuw. Toch moest het cachet van den stijl op deze zalen gedrukt, waartoe men in de eerste plaats de weinig artistieke maar zeer gemakkelijke houten leuningen langs de ijzeren spil- trappen vervangen heeft door zeer nette, maar voor de handen zeer pijnlijke leuningen van ge smeed ijzer, doch wat men verder voornamelijk in de beschildering heeft doen uitkomen. Terwijl de overige zalen grijs en eiken zijn geschilderd, heeft men in de nieuwe vertrekken alle betimme ringen en kasten, en al het ijzerwerk (kolommen, trappen, tusschenvloeren) een groen kleed aange trokken, waarop op kinderachtige wijze hier en daar gele en roode lijntjes zjjn gehaald; de witte plafondvlakjes, op den beganen grond, zjjn met roode en blauwe figuurtjes versierd om er een poffertjeskraam-decorateur van te doen water tanden. Met recht rjjst de vraag of dit de meest passende omgeving is voor de schatten der we tenschap. In de gemeente Leiderdorp circuleert een adres aan den heer Pjjzel te Eist, om hem te bewegen het beroep naar eerstgenoemde gemeente aan te nemen. De collecte ten behoeve van de weduwe en kinderen van den veldwachter der gemeente Oegst- geest, R. De Jonge, gehouden, heeft de som van 432.50 opgebracht. De begrooting in ontvang on uitgaaf dier gemeente voor den dienst van 1887, is door Gedep. Staten dezer provincie goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van ƒ16,888.37^ en in uitgaaf 16,885.50; en die der gemeente Voorhout in ontvang tot een bedrag van ƒ6909,56 en in uitgaaf 6909. Het ontstaan eener vacature van onderwijzeres aan de openbare school te Zwammerdam gaf den Raad aanleiding, de jaarwedde van 600 te ver minderen tot 525,| met 25 verhooging na een jaar dienst. Bjj de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad te Wassenaar zjjn van de 203 kiezers 146 opgekomen. De heer Jac. Van der Kroft ver- eenigde 111 stemmen op zich. De heer J. J. Grevers bekwam er 33. Kolonel baron L. Th. J. A. Van Boecop, militie-commissaris te Groningen, is benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon en tot officier in dezelfde orde baron L. Moncheur, secre taris van legatie van den koning van België. Volgens de toelichting, door den heer Schaep- man gevoegd bjj zjjn voorstel tot verandering van hoofdstuk X der Grondwet, wenscht hij de bestaande vrjjheid om de kinderen[ onderwijs te doen geven, strookende met de overtuiging van de over hen gestelden, ook te waarborgen aan bedeelden en aan hen, die ofschoon niet bedeeld, overmogend zijn het schoolgeld te betalen. Ook voor hen moeten scholen openstaan waarop zjj het naar hunne over tuiging noodige onderwijs voor hunne kinderen kunnen verkrijgen. Alinea 5 waakt tegen verkorting van die vrjjheid. Hjj meent dat met de bevestiging en het waarborgen der vrjjheid van onderwijs ook de vrijheid van geweten en de rechtsgelijkheid der Nederlandsche burgers nauw samenhangen. Het toezicht der overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van openbaar onderwijs en de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid van den onderwijzer bjj het lager en middelbaar onderwjjs worden wettelijk geregeld. De kosten van het lager onderwjjs, aan kinderen van bedeelden en onvermogenden verstrekt, worden naar een wetteljjken maatstaf aan iedere school uit de openbare kassen vergoed. De heer Schaepman neemt het wetsvoorstel voor zjjne persoonlijke rekening en verantwoording. Het ontwerp is verzonden naar de afdeelingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot hoofd der polikliniek voor de electrotherapeu- tische behandeling van zieken dr. C. C. Delprat aldaar; tot onderwijzeres aan de openbare scholen mej. M. M. C. Posthuma te Zalt-Botomel en mej. K. A. Pervoost te Colijnsplaat. Door den heer Yan Nierop werd tot B. en Ws. de vraag gericht, hoe het stond met den aanleg der Vechtieiding in de gemeente Amsterdam, of werkelijk daarbjj vertra ging werd ondervonden en welke maatregelen genomen worden om die bezwaren op te lossen. Door den voorzitter en den wethouder Roëll werd hierop geantwoord, dat werkelijk bezwaren zijn ondervonden door te hooge eischen van polder besturen en eigenaren van landen, waardoor de buizen moesten gelegd worden; dat eene onteige ningswet ter tegemoetkoming aan die bezwaren spoedig zou worden ingediend, en dat B. en Ws., ook namens den Raad, zich opnieuw tot de regeering zullen wenden, waarbjj bij herhaling zal werden aangedrongen op eene spoedige afdoening dezer zaak, met het oog op het hooge gewicht eener goede en voldoende waterleiding in de gemeente. Uit een in de Staatscourant van heden opge nomen verslag over het oogstjaar 1886 in Gelderland, bljjkt dat voor die provincie, evenals voor de ove rigen, de opmerking kan worden gemaakt dat de winter te langdurig en het voorjaar, zelf tot Juni, te schraal en te koud was, doch dat omstreeks laatst genoemden tjjd een omkeer kwam, welke nog veel herstelde. De Koning en de Koningin zjjn gisteren met Prinses Wilhelmina van Het Loo naar Soestdijk gereisd, om een gedeelte van den dag daar door te brengen, voornamelijk om den nieuwen aanplant in oogenschouw te nemen. H. M. en het Prinsesje reden des middags niettegenstaande het gure weder in een open rijtuig door het dorp. De Koninklijke trein vertrok om halfnegen van Het Loo en HH. MM. keerden daarmede te 5 uren aldaar terug. Te Haarlem heeft de heer A. Van Tonderen, commies, chef de bureau bjj de Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatschappjj, zjjne 40-jarige dienstver vulling gisteren herdacht. Talrjjk waren de bewij zen van achting en waardeering, die hem weiden geschonken. Men verneemt dat van hoogerhand afwijzend is beschikt op het verzoek van den majoor F. De Bas, van den generalen staf, om naar zijn wapen de cavalerie terug te mogen keeren. Volgens den Haagschen kouter van de „Prov. Gron. Crt." heeft de minister Bloem eene pensioen wet ontworpen, waarbjj het ontzaglijke kapitaal van het fonds gedeeltelijk wordt aangewezen om „den ouden dag van den overwerkten ambtenaar" aangenaam te maken. In plaats van het '/c0 van de bezoldiging, dat voor elk dienstjaar als pensioen gerekend wordt, zou men rekenen, zoodat de ambtenaar, na een mogeljjken diensttijd van 40 jaren, bijna het bedrag van zjjn jaargeld als pensioen ontvangen zou. Bjj zijne afscheidsvoorstelling te Amsterdam werd Possart met kransen en bloemen kwistig be deeld. De heer L'Hamé bood hem een lauwerkrans aan, namens de Amsterd. afdeeling van het „Nederl. Tooneelverbond", en een kostbaar prachtwerk na mens eenige kunstvrienden. Met eene korte, maar hartelijke toespraak, dankte Possart voor de ontvangst hem in de hoofdstad ten deel gevallen. (Hbd.) Het bericht in sommige Amsterdamsche bla den, dat mevrouw Bulkley naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken zou zijn, is, volgens de „Haag- sche Crt.", onwaar. Wel bestaat het voornemen tot zoodanige reis, maar op dit oogenblik is mevr. Bulkley nog op hare villa te Scheveningen. Hoezeer onze tjjd van realisme en naturalisme ook in de sprookjeswereld duchtig heeft huisge houden, toch vindt een goed sprookje, op den onmis- baren naïeven toon voorgedragen, bjj onze jeugd nog immer een goed onthaal. Niemand zal ontkennen, dat bij den grooten voorraad dezer vertellingen heel wat kaf onder het koren schuilthet geoefend oog van hem die een blik in het kinderhart heeft ge slagen, zal evenwel spoedig genoeg het geschikte van het minder aanbevelenswaardige kunnen onder scheiden. Wjj denken hierbij in de eerste plaats aan wat Andersen onze jeugd heeft geschonken, daarna aan de Duitsche schrijfster Anna Lindau, wier sprookjes door velen met de lettervruchten van den Deenschen dichter op eene ljjn worden gesteld. Een bundel van deze laatste ziet thans, in een Neder- landsch kleed gestoken en van zeer fraaie illustraties voorzien, bjj den uitgever C. L. Brinkman te Amster dam, het licht. Even gezocht als Anna Lindau in Duitschland is om haar aangenamen verhaaltrant en natuurlijken toon, even gaarne grjjpt de Neder landsche jeugd naar de verhalen van Gerard Keiler,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1