N°. 8213. A0. 1886. X>onclei*cla<>: £5 J3ece:ml>ei'. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van g:n- en feestdagen, uitgegeven. Pit nummer bestaat Bit Twee Bladen. Heden is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal September—Novem ber. Met het oog op het groote aantal abonné's, zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden 'voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen Doezastraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Zijdgracht, Levendaal, Plantage, Plant soen, Geeregracht, Heerensteeg, Nieuw- steeg, Breestraat (Maarsmanssteeg tot Hoogewoerd), Maarsmanssteeg, Nieuwen Rijn en Nieuwstraat. Leiden, 1 December. LEIDSOH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mranden1.10. Franco per post1.40. Afz-nderlijke Nommora0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Vrn 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oilioiëüle KennisgOTinffen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 1 der verordening van 15 Juni/15 Augustus 1871 iGemeenteblad No. 14); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot opper brandmeester aan de stadsspuit No. 6 de heer A. CHRISTIAANSE, tot brandmeester aan dezelfde stadsspuit de heer D. J. VAN AMEROM en tot adjunct- brandmeester aan de stadsspuit No. 3 de heer A. VERHOEVEN. Burgemeester èn Wethouders voornoemd, Leiden, DE EREMERY, Weth. lo. Burg. 1 Dec. 1886. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. C. Hartevelt, geb. te Leiden, arts, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Het roodvonk in het Buiten-gasthuis te Am sterdam gedurende de jaren 1880 1886." In de 53- en 54ste zittingen der Synode kwa men eenige adressen in, met name van de kerke raden van Breukelen, Gouderak, Zwpndrecht, Apel doorn, Hilversum, Zuidwolde (prov. Groningen), 's-Gravenland, Nederhorst ten Berg, Augustinusga, Warmond, Oost- en Westsouburg, Workum en Soes- terberg, en van den predikant van Barneveld, ter ondersteuning van het verzoek der heeren Van Ron- kel en Groen te Leiden, een bede- en boetedag, door de Synode uit te schrijven, voordat zp eene eindbeslissing neemt in de Amsterdamsche tucht- zaak, en het aanwenden van eene poging tot ver zoening. Hedenavond wordt de Stads-Doeler. te Delft weer geopend. De pachters hebben voor die gelegen heid geëngageerd de Stafmuziek van het 4de reg. infanterie uit Leiden. Eenige heeren zijn, naar de „Herv." meldt, voornemens een asyl te stichten, dat dezelfde strek king zal hebben als de bekende gestichten van ds. H. Pierson te Zetten. Dit asyl zal een vrijer gods dienstig karakter dragen. De commissie bestaat uit de heeren dr. A. W. C. Bems te Amsterdam, ds. C. G. Chavannes te Leiden, prof. W. M. Gunning te Amsterdam, dr. H. G. Hagen te Leiden, prof. J. Knappert te Amster dam, ds. J. Yan Loenen Martinet te Santpoort en dr. G. I. D. Mounier te Utrecht. Men zoekt eene dame, die zich aan het hoofd van het gesticht wil plaatsen. Tot onderwijzer aan de openbare school (dorp) te Waddingsveen is benoemd de heer Schoonenberg, van Valkenburg. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Stoorvogel, van Pijnakker; Endenburg, van Gouda, en Kruis, van Ouderkerk aan den IJsel. Er hadden zich voor die vacature 15 sollicitanten aangemeld. Door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de ontwerpen der Grondwets herziening is, met het oog op de gewijzigde redactie van het artikel betreffende het kiesrecht, door de Regeering voorgedragen en het door deze voorge stelde voorloopig kiesreglement, ten deze eene nieuwe overweging in de afdeelingen voorgesteld. Door de heeren Schimmelpenninck van der Oye van Npenbeek, Lieftinck, Goekoop, Vos de Wael en Kolkman is op 't hoofdstuk Financiën eene ver hooging voorgesteld van ƒ24,000, om de Regeering de gelegenheid te geven tot het aanstellen van personeel voor de zoo noodzakelijke verbetering van het kadaster. De commissie van rapporteurs voor Hoofdstuk IV stelt voor ƒ15,000 uit te trekken voor eene kerk op het terrein der strafgevangenis te Arnhem, en wil, door art. 18 met ƒ100 te verhoogen, te ken nen geven dat het wenschelijk is de dagvaardin gen en beteekeningen in strafzaken als vroeger door deurwaarders te doen geschieden. Alvorens in de 's-Gravenhaagsche gemeente raadszitting van gisteren tot het doen van eenige benoemingen, waaronder die van een commandant der brandweer in de residentie, werd overgegaan, vroeg het raadslid Van Geuns het woord om te betoogen, dat de gemeenteraad niet bevoegd was, een brandweer-commandant te benoemen. De ge meentewet schrijft immers voor, dat wijk- en brand meesters worden benoemd door B. en Ws.waarom hij voorstelde, de benoeming van een commandant door dit collegie en niet door den Raad te doen geschieden, blijvende daardoor de verantwoordelijk heid voor de benoeming bp B. en Ws. berusten. De burgemeester stemde met den heer Van Geuns volmaakt in. Slechts uit „hoffelijkheid tegenover den Raad" hadden B. en Ws. dezen de benoeming willen laten doen. In deze zitting geschiedde dus geene benoeming tot hoofd der brandweer. Het voorstel van B. en Ws. tot afschaffing der belasting van staanplaatsen op de jaarmarkt of kermis die, gelijk men weet, niet meer wordt gehouden is met algemeene stemmen aange nomen. Den heer G. J. Pontier, hoofd der openbare school voor onvermogenden aan do Nieuwe Schoolstraat aldaar, is op zpn verzoek eervol ontslag verleend om gezondheidsredenen, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente en het lager onderwijs bewezen. Te Assen is overleden mr. J. A. Willinge Gratama, procureur bp de arrondissements-rechtbank aldaar, uitgever en redacteur der „Prov. Drentsche en Asser Courant." Geboren te Assen 1 Maart 1819, bereikte hij dus den ouderdom van 67 jaren. Bp het examen voor apothekersbediende is toogelaten de heer W. F. Anderson. In den ouderdom van 75 jaren is te Amster dam overleden de heer I. Pierre Boas, een der oprichters van het Salon der Variétés in de Am- stelstraat. (HU.) De jaarlijksche vergadering van de Vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg", gisteren te Rotter dam gehouden, keurde het verslag en de rekening goed. De vereeniging telt thans 79 leden. Herkozen werden tot bestuursleden de heeren Van der Hoop, Kempevalk en Reepmaker. Medegedeeld werd dat 76 obligatiehouders, vertegenwoordigende ƒ54,900, afstand hebben gedaan van hunne voorrechten. Be halve de ƒ75,000, verschaft door 3 stadgenooten, was in de hypothecaire leening van 225,000, ingeschreven voor 50,000. Het ontbrekende hoopte men te verkrijgen, zoodat de schouwburg nog in het volgend jaar zal kunnen worden bespeeld. De officieren van administratie bij de K. N. marine F. De Bruyn en K. A. De Josselin De Jong zullen 15 Jan. a. s. per stoomschip „Koningin Emma" naar Oost-Indië vertrekken en te Marseille scheepgaan. Blijkens een bjj het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapt. ter zee J. H. Commjjs, in den namiddag van 29 November jl. te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Tholen, J. J. Haesebroeck, surnumerair der registratie en domeinen; te Meer sen, W. A. M. Verheyen, thans in dezelfde be trekking te Holwerd; te Holwerd, G. L. Brouwer, surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie te Arnhem; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats Blerick, gemeente Maasbree, W. A. Visser, cand.- notaris te Roermond; aan P. Brouwer, te Utrecht, met ingang van 1 Dec., op zpn verzoqk, eervol ontslag verleend als tjjdelpk adsistent aan 's Rpks veeartsenijschool aldaar; den eersten luitenant J. W. De Groot, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1605 'sjaars. Het volgende adres is gericht aan den minister van binnenlandsche zaken; Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen hoogleeraren bp do rechts geleerde faculteit aan de verschillende Nederlandsche Universiteiten, dat zp met de grootste belangstelling hebben kennis genomen van het adres, door 33 Rec toren en Conrectoren van gymnasiën aan Uwe Exc. toegezonden en bestemd om te betoogen hoe, door wpziging van eenige besluiten, regelende de uit voering van de wet op het H. O., en meer in het bijzonder van dat, houdende vaststelling van het leerplan op de gymnasia, „vele ernstige paedagogi- sche fouten" verbeterd zouden kunnen worden, „welke nu hunne pogingen om het gymnasiaal onderwijs aan zpn doel te doen beantwoorden, zeer bemoeilijken." De ervaring, door de ondergeteekenden in de latere jaren ruimschoots opgodaan omtrent de mate van ontwikkeling, welke de aanstaande juristen bp den aanvang van hunne universitaire studiën bezitten, stemt geheel overeen met de uitspraak van Rectoren en Conrectoren, dat het gymnasiaal onderwijs, trots al de inspanning aan zpne ver betering besteed, nog allerminst beantwoordt aan de verwachting, welke de wetgever daarvan koesterde. Erkennen de ondergeteekenden dus het bestaande kwaad en geven zp tevens volmondig toe, dat in de overlading van de leerlingen met onderwijs de hoofdoorzaak van het kwaad gelegen is, zoo zouden zp nochtans het middel van herstel langs een eenigs- zins anderen weg willen zoeken dan Rectoren en Conrectoren in hun adres aanwijzen. Stellig geloo- ven ook zjj, dat het aantal leeruren aan de gym nasiën het maximum, in het hier besproken adres genoemd, niet mag overtreffenmaar liever dan te trachten binnen de grenzen van dat maximum terug te keeren door op alle vakken van onderwijs zonder onderscheid te beknibbelen en daaraan minder uren te besteden dan de mannen van het vak onont beerlijk achten, zouden zp ernstig willen hebben onderzocht, of onder de vakken, in het leerplan opgenomen, er geene voorkomen, waarvan de studie moest ophouden verplicht te zpn. Nog meer dan in de vele les-uren schuilt, naar de overtuiging van ondergeteekenden, de paedagogische fout van het gymnasiaal onderwijs in het velerlei, in de menigte van vakken waaraan de jongelieden, met hunne toch altpd nog zeer beperkte vermogens, hunne krachten moeten wijden. Wordt zulk een onderzoek ingesteld, dan zal men, naar de ondergeteekenden stellig vertrouwen, meer en meer tot de overtuiging -komen, dat voor de aanstaande juristen want alleen over dezen kun-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1