N°. 8213. Vrijdag 86 November. A". 1886. Leiden, 25 November. feze tgouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH §J|g DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1A0. Afzonderlijke Nommere0.05. In de gisteravond gehouden 139ste vergadering der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst werden, in afwijking van de agenda, nadat de leden in de gelegenheid ge weest waren de waarlijk schoone verzameling pho- tographieën uit het plaatwerk „Die Architectonischen Fórmen der Renaissance und ihre Decoration," van den heer J. P. De Koning, te bezichtigen, eerst in behandeling genomen de ingekomen stukken. Allereerst behoorde daartoe een schrijven van het hoofdbestuur der Maatschappij, waarin het be stuur der afd. Leiden werd uitgenoodigd uit de leden der afdeeling eenige personen aan te wijzen om de commissie van enquête uit de Tweede Ka mer te dienen van advies. Hierover ontspon zich een levendig debat. De heer Adr. Verhoog vond den termijn veel te kort om zulk eene belangrijke zaak te behandelen, waarop de secretaris repliceerde dat z. i. de heer Verhoog te ver ging, daar de vraag enkel is in eigen kring inlichtingen te verzamelen, om die, op aanvrage der commissie, te verschaffen. De heer Groen las daarop eene novelle voor, waarin op populairen toon werd aangetoond en met voorbeelden gestaafd dat er hoogstwaarschijn lijk van den geheelen arbeid der commissie van enquête niet veel heil te wachten was, aldus zijn eigen oordeel over dien arbeid motiveerende. Nadat nog eenige leden hunne bezwaren hadden geopperd betreffende het zeer ruime veld dat te bearbeiden lag, lieten de heeren P. J. Groen, Ads. Verhoog en G. Looman zich de benoeming welge- gevallen tot leden eener commissie, die de com missie van enquête, desgevraagd, inlichtingen zal verschaffen, nadat de president nogmaals verklaard had dat die inlichtingen uitsluitend in eigen kring verzameld behoorden te worden. Daarna kwam aan de orde de door den president geformuleerde vraag„of het op den weg der afd. ligt te trachten in deze gemeente een nieuw uur werk te verkrjjgen en welken weg daartoe moet ingeslagen worden." Verschillende leden der vergadering deden hier over hun gevoelen kennen; de heer Groen ver klaarde zich tegen het aanschaffen van een nieuw uurwerk op den Stadhuistoren, niettegenstaande uit een door den secretaris voorgelezen rapport bleek dat het bestaande in een zeer slechten toe stand verkeert, omdat daardoor alweer de beurzen der belastingschuldigen zouden getroffen worden, waarvan tegenwoordig toch al zooveel geëischt wordt. In stemming gebracht bleek dat de meerderheid, hoewel toegevende dat het wenschelijk was dat het bestaande door een nieuw uurwerk werd ver vangen, oordeelde dat het niet op den weg der Afdeeling lag in deze stappen te doen. Het verheugde den voorzitter dat de leden een stemmig van oordeel waren dat verbetering in deze zeer wenscheljjk is, ofschoon dan niet gewensclit werd dat de Afdeeling als zoodanig het initiatief neme, en spr. geloofde dat dit gevoelen wel zou kunnen bijdragen om verbetering in den toestand te brengen. Vervolgens, door den president uitgenoodigd, leverde de heer G. Looman eene doorwrochte lezing over de vochtigheid van woningen, en de middelen om die te voorkomen of te verwijderen, welke lezing met onverdeelde aandacht werd aangehoord. De bezichtiging van en mededeeling over een nieuw soort gewelfsteen, door den secretaris, werd om het gevorderde uur uitgesteld tot de volgende vergadering. Na de benoeming der heeren Looman en Van Aken, tot het nazien der rekening van den pen ningmeester, om daarover in de volgende vergade nn.ni. I n i r III I PRIJ3 DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incas- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ring verslag uit te brengen en behandeling van nog enkele onderwerpen en de beantwoording eener in de vragenbus gevonden vraag tot de volgende vergadering was verdaagd, en de president den dank der vergadering aan de heeren De Koning en Looman had uitgesproken werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuw» De ontsnapte gevangene Pothos, een Leidsch sigarenmaker, werd eergisteravond om elf uren in de Brouwerijstraat te Antwerpen aan gehouden en weder naar de celgevangenis gebracht. Sedert den 16den dezer had hij zich te Antwerpen schuil gehouden; aan zjjne vrienden en kennissen had hjj echter over zjjn heldenfeit zooveel gesproken, dat zjjn verbljjf eindelijk der politie ter ooren kwam. Door dikken mist kwam te Rotter dam gisterochtend geen enkele stoomboot aan. De eerste was de stoomboot „Pernis", welke weerom kwart over negenen vertrok. Al de andere kwamen, öf eenige uren te laat öf bleven de reis geheel schuldig. Van Rotterdam vertrokken de booten welke 's morgens vroeg varen, eerst tegen den middag. Gistermiddag had aan den Verleng- den Binnenweg te Rotterdam een hevige twist plaats tusschen een paar echtgenooten, welke weldra tot eene vechtpartij overging, waarbij de man eene bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Slechts met groote moeite gelukte het aan de omstanders den man uit de handen zijner vrouw te bevrijden. (N. R. C.) Op het door mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan verzoek, om kwijtschelding van de door haar nog te ondergane straf, voor zijne cliënte Jeanne Loretle gedaan, is door den Koning afwijzend beschikt. De jeugdige gevangene schijnt, zonder gevaar voor haar leven, in de gevangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorg- wekkenden toestand dan voor eenige weken. De politie te Amsterdam voorkwam gisteren wanordelijkheden bij de begrafenis eener vrouw op het kerkhof „De Liefde." De vrouw stierf op 17-jarigen leeftijd, na een jaar te zjjn gehuwd en eene groote volksmenigte wilde den nagenoeg even jeugdigen weduwnaar te lijf, die beschuldigd werd zijne wederhelft te hebben mishandeld. In den vroegen morgen werd op de Landswerf aldaar, bij het doen der ronde, de nabij eene brug op post geplaatste schildwacht vermist. Vermoedelijk door slaap bevangen of door de mist misleid is hij in 't water geraakt, zooals na langdurig dreggen bleek, toen zijn lijk werd opgehaald. De in het Politieblad gesignaleerde persoon, zich noemende baron De Thouars, verdacht van een diefstal te Hoorn, is gisternacht te Joure gearresteerd. Een machinist-stoker, werkzaam op de fabriek van de firma H. Ten Wolde Co. te Borne, had Maandag-avond omstreeks halfacht, even na het uitgaan der fabriek, nog iets op de machinekamer te verrichten. Zijne lamp viel om, waardoor zijn met olie doortrokken werkpak vlam vatte. In een oogwenk stond hij in volle vlam, liep in doodsangst naar de op eenigen afstand ver wijderde ververij en sprong aldaar in eene kuip met water. In dien tusschentijd waren hem de kleeren van zijn lichaam geheel verbrand. Met wonden overdekt werd hij op last van den spoedig inge roepen geneeskundige naar zijne woning vervoerd, waar hij, na een vreeseljjk lijden, spoedig overleed. De ongelukkige was 23 jaren oud en laat eene vrouw met twee kinderen onverzorgd achter. Het begin van brand, dat op de machinekamer ontstond, werd door toegeschoten arbeiders spoedig gebluscht. Een modelpostbode is die tusschen Oosterwolde en Haulerwijk. Hij heeft volgens het „H. Dagbl." niet meer of minder dan voor eigen rekening den weg tusschen die plaatsen hier en daar laten verbeteren, om hem begaanbaar te maken. In eene apotheek te Keulen sloop gisteren een man binnen en liet zich insluiten. Toen hij des nachts beproefde de toonbanklade te openen werd de loopjongen, die in een kamertje onder den winkel sliep, wakker door het gedruisch en begaf zich naar den winkel, doch zoodra de dief hem zag, bracht deze eene revolver te voorschijn, loste een schot en vluchtte door de huisdeur. De loopjongen kreeg een kogel in het been, die door een geneesheer verwijderd werd. Yan den dief is geen spoor gevonden. De toonbanklade schijnt met eene beitel bewerkt te zijn, om haar te openen. Het spookt tegenwoordig by Bis marck aan huis, en men heeft, zooals verteld wordt, allerlei zonderlinge verschijnselen in de houtvesters woning van Friedrichsruhe gezien. Het spook is eerst begonnen met kloppen, en vervolgens zou men vlammende zwaarden en andere, bij zulke gelegenheden gewone, verschijningen hebben gezien, die natuurlijk op een aanstaanden oorlog betrek king hebben. Eiken avond verzamelen zich zes- tot achthonderd boeren voor het spookhuis, en zijn ondanks overreding en bedreiging, niet weg te krijgen. Het grootste voordeel hebben de herbergen er van, die dag en nacht vol bezoekers zijn, en waar er natuurlijk altijd over gesproken wordt. Dit duurt nu al veertien dagen, en het aantal nieuwsgierige toeschouwers wordt eiken avond grooter. Te Woolwich had een zot voorval plaats tusschen een olifant, eene vrouw en een politie-agent. Een olifant behoorende tot een rondreizend circus, had 's nachts zijn bewaker verschalkt en was op avontuur gegaan. Hij was begonnen met eene schutting omver te loopen en stond nu voor de achterdeur van een huis door den ambachtsman Adams bewoond. Het deurtje bood niet lang weerstand, maar hoe de olifant ook wrong, hij kon den kop niet in het gangetje krijgen. Weldra beproefde hjj dan ook iets anders. Hjj verbrijzelde de ruit, waardoor zjjn snuit toegang kreeg tot de kamer. De restjes van het avondmaal, die nog op tafel stonden waren in een oogwenk naar binnen. Gelijk lot onderging het middagmaal, in een doek geknoopt, dat de werk man den volgenden morgen zou meenemen. De olifant maakte den knoop netjes los en at het maal op. Toen, niets meer vindend, begon hjj met zijn snuit het huisraad in stukken te slaan. Vrouw Adams, door het leven gewekt, snelde toe met den pook in de hand. Slaperigheid en duis ternis beletten haar juist te zien. Zjj onderstelde een dief en riep onder den indruk van het oogen- blik met iets theatraals in hare stem„ga weg of geef je over!" Het zwarte voorwerp liet zich echter niet van zijn stuk brengen en kwam nader. Toen nam zjj haar pook en gaf den ge waanden dief een harden slag op het hoofd. De olifant trok zijn snuit in en liet een vervaarlijk gebrul hooren, waardoor de ontsteltenis nog grooter werd. De vrouw riep nu de hulp in van een politie agent, die den snuggeren inval had een kaars op te steken, wat den waren staat van zaken aan het licht bracht. Een der knechten van het circus werd daarop gewaarschuwd en de olifant weder in verzekerde bewaring genomen. E isenb ah nbaudostationsh au ptkas- sementralbuchhaltungsregistraturfunktionür is de titel, die een Duitsch beambte op zjjn visite-kaartje liet drukken.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1