ESXE engageeren; de luide en herhaalde bijvalsbetuigin gen bewezen dat hetgeen door den heer Soesman en zijn gezelschap werd geproduceerd, zeer in don smaak viel. Eenige leden van de kapel van het 4de regiment vormden het orkest, dat zijne taak op zeer verdien stelijke wijze vervulde; met grooten lof moet nog worden gewaagd van het spel van den heer Prin- senberg, die zijn solo op waarlijk meesterlijke wijze voordroeg. Dat dit door de aanwezigen gewaardeerd werd, bewees de stilte, die er heerschte gedurende de uitvoering, en het daverend applaus, dat den kun stenaar na zijne schoone voordracht beloonde. Do verschillende uitvoeringen en voordrachten volgden elkander geheel volgens programma zeer geregeld op, na afloop waarvan het bal geopend werd, dat bijzonder geanimeerd was en tot vroeg in den morgen voortduurde, opnieuw een bowys dat de danslust bij het jongere geslacht nog niet ver dwenen is. Gisteravond had eene vrouw, gaande langs de Beestenmarkt, het ongeluk te vallen, met het gevolg dat eene schaal, welke zjj onder den arm droeg, verbrijzelde en de scherven door hare kleederen heen in de borst drongen. Na eene zorg vuldige behandeling door dr. v. d. S. werd de uiterste voorzichtigheid aanbevolen. Tegen d e n t y d v a n d e S i n t-N i c o 1 aas- inkoopen wordt, meer dan op andere tijden, veel van den goeden wil der wandelaars gevergd. Dan wordt overal de uiterste kracht ingespannen, om de voorbijgangers tot bezichtiging te nopen; vele winkels kan men dan onmogelijk passeeren, zonder een oogenblik te hebben vertoefd om een kijkje te nemen. De groote spiegelruiten van de firma Wille en Co., op de Botermarkt, geven eene schoone gelegenheid voor het ótaleeren in de winkelkasten. Tal van nieuwe en rijke kunstvoorwerpen, maar ook voor huishoudelijk gebruik, versieren de étalage, te veel om te noemen. In het bijzonder munten uit de portret-albums, nécessaires, pronk-tafeltjes, bandschoendoozen, ca chets enz., die vervaardigd zyn van kostbare stof, terwijl ook de Weener artikelen van geperst leder zeer zeker de aandacht overwaardig zijn. In ameublementen van verschillenden stijl kan men eene keuze doen by de gebroeders Reinke, terwijl een bijzonder model stoelen zeer geschikt is voor vertrekken, die er deftig moeten uitzien. Te midden van de vele meer of min fraaie zaken staat er nog meer dat door eenvoudige schoonheid uitmunt, maar tevens door keurigheid van bewerking. Evenzoo wordt in het ruime magazyn van de firma Gerner en Co., in de Maarsmanssteeg, eene St.-Nicolaas-tentoonstelling gehouden. Dat de dames er volop genieten zullen, dat zij er eene ryke keuze zullen vinden van fraaie, fijne en kostbare zaken, durven wy als onze overtuiging uitspreken. Echter is ook voor den burgerman de verscheidenheid er zeer groot. Wat daarby in dit magazyn, evenals in vele andere, aangenaam aandoet, dat is de geriefiyke wy'ze, waarop men in de zaal achteraan de uitgebreide keuze practische Sint-Nicolaas-cadeaus in elk genre kan nagaan. Het is onmogeiyk al het fraais te vermelden dat de firma Kaldenberg op den Nieuwen Ryn in hare magazjjnen étaleerthet is daarom dat wy onzen lezers aanraden zelf een kykje te gaan nemen. De gevestigde naam der firma waarborgt dat er alles degelyk is. Het geheele jaar door trekt, evenals daar, de étalage van den heer Knage, op de Hoogewoerd, de bijzondere aandacht, eerstens omdat zy insgelyks van veel smaak getuigt en altyd afwisseling biedt, ten tweede omdat de aard der uitgestalde voor werpen op groot en klein zyne boeiende uitwer king nooit mist en tot binnengaan noopt. By den heer d'Hersigny, op de Botermarkt, zyn het nu eens fraaie schilderstukken, goed verlicht, staalgravures en pliotographieën, welke altijd be wonderaars lokken, dan weer Mackart-bouquetten, vazen, schelpen en waaiers om te beschilderen, beelden, elegante portretlystjes, albums en pape- teries en zoovele andere voorwerpen, welke het oog bekoren. Nu zyn er ook de verrassendste vormen van fraaie artikelen in aardewerk van ver schillende kleur en teekening. Bij den heer Sleyser, op de Hoogewoerd, zagen wij eene tentoonstelling van poppen, welke een bezoek waard is van alle met kinderen gezegende ouders, om er bij gelegenheid aan te denken. Pop pen behooren niet direct tot onze bevoegdheid, maar dat belet niet dat wy deze collectie inderdaad fraai kunnen noemen en zeer uitgebreid vooral. Do pop is langen tyd enkel speelgoed geweest; zij streeft naar hooger en is op weg om kunstwerk te worden. Yan kunstwerk gesprokenmen vindt hier o. a ook een kasteel met forten (alles van hout) dat zeer de aandacht trekt, evenals het kin derschooltje enz. Een ruimen voorraad van kindergeschenken vindt men dit jaar in genoemd magazyn. Ook op dit gebied rust de vindingskracht niet men zou, het speelgoed ziende, byna wenschen wat later te zyn geboren. Op het gebied van mandenwerk bekleedt de winkel des heeren Lens, op den Nieuwen Ryn, eene voorname plaats. Al wat in dit genre door nieuwheid uitmunt, kan men hier dadelyk vinden. De étalage binnen en overdag ook buiten doet bovendien zien, hoe men ook in deze, allerlei nuttige en huishoudelijke toepassingen weet aan te wenden, maar insgelyks de voorwerpen kunstig en met smaak weet samen te stellen, zoodat men er zeker naar gading voldaan wordt, niet het minst wat de surprises voor dames betreft. In Juni 1887 zal het 20-jarig be staan van het Leidsche studontenschietgezelschap „Pro Patria" met een concours op het schietterrein in de duinen bij Den Haag worden gevierd. Leger, weerbaarheid en schutterij zullen tot deelneming aan dit feest worden uitgenoodigd. Ongeveer tien jaren geleden werd aan de vrouw van schipper G. te Noordwyk een halsketting met gouden slot ontstolen, zonder dat de schuldige ooit word ontdekt. Verleden Zaterdag nu begaf zij zich ter vroeg- kerk en liet haar dochtertje op het huis passen; deze hoorde in do afwezigheid haror moeder de huisdeur openen en weder dichtslaan, zonder iemand te zien. Toen moeder thuiskwam stootte zij met den voet tegen een voorwerp; dit gaf haar reeds aanleiding haar jongste zoontjo te beknorren, omdat hy zyn builtje met knikkers op den grond liet slingeren. Wie- schetst echter hare verbazing toen zy by het oprapen haar koralen ketting terugvond, zorg vuldig in oen -doekje gewikkeld en in denzelfden staat als zij dien vermist had. Laat ons dus niet aan de verbetering van het menschdom wanhopen! Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht de 19-jarige knaap, die onlangs door de politie te 's-Hage op heeterdaad betrapt werd toen hij, na het wegrijden van een lijkstoet, aan het sterfhuis aanschelde om uit naam, doch zondor medeweten van den directeur der 's-Graven- haagsche begrafenisvereeniging de lykschragen terug te halen en tevens het fooitje, dat by die gelegen heid doorgaans gegeven wordt, in ontvangst nam. Dergelijk feit was door dezen beklaagde tweemaal bedrevenvoorts bleek het dat deze knaap door dezelfde rechtbank reeds eenmaal wegens oplichting tot celstraf werd veroordeeld. Hy gaf thans voor dat hij tot de daad gekomen was, wyl zyne tweede moeder hem niet van het noodige voedsel voorzag. De substituut-officier van justitie mr. Hulshoff vorderde 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. P. J. Snel liet de door de rechtbank op dit requisitoir to geven uitspraak vol komen aan dit college over. Uitspraak over acht dagen. Een gedeelte van het dak vanhet nieuwe badhuis te Scheveningen is reeds in ge raamte gereed. Men plaatste er de driekleur op. Te Zurich is de bekende geschied- schrijver Johannes Scherr, professor aan het poly- technicum aldaar, overleden. Hy werd geboren in 1817 te Hohenrechberg in Wurtembergzyne meost bekende werken zijnBlücher en zyn tyd, Schiller en zyn tyd, Algemeene geschiedenis der literatuur enz. V-5 I - H 'V V f.AND. FrnukrijU. Naar uit Aden dd. 22 Nov. wordt gemeld zyn de kapitein en zeven man der equipage van het Fransche oorlogsschip „Pengouin" te Ambadu ver moord door lieden van den stam Eessah Somanli. De Franschen waren aan wal gegaan om water in te nemen. De ministerraad heeft besloten voor het ont werp voor het gedenkteeken, dat ter herinnering aan de Fransche revolutie in den tuin van de Tui- lerieën opgericht zal worden, een wedstrijd uit te schrijven. Do Fransche Academie van Wetenschappen heeft den prijs-Jean Renaud (10,000 fr.) toegekend aan Pasteur. Er is voor de Parysche tentoonstelling reeds 23 millioen fr. ingeschreven, dat is 5 millioen meer dan gevraagd was. Bwlgië. Wegens de tegen gisteravond voorgenomen mani festatie te Gent had de gomeenteraad alle optochten, het vertoonen van vaandels en zinneboelden, het aanheffen van kreton en het zingen van liederen verboden. Alle samenscholingen zouden uiteenge dreven worden. Uit Rysel werd de aankomst gemeld van werk lieden, die by Desmidt zullen arbeiden. Eenige fabrikanten hadden den burgemeester verzocht, maatregelen tot bescherming van den arbeid te nemen. Het garnizoen was geconsigneerd en de geheele burgerwacht opgeroepen. Vele personen vatten post voor het lokaal van het blad „Vooruit" en schenen op een wachtwoord te wachten. Men was van meening dat de strenge bevelen en de genomen maatregelen wanordelijkheden zouden beletten, ofschoon de socialisten zeer opgewonden waren. Een telegram van gisteravond 11 uren meldt echter dat alles rustig is gebleven en dat de bur gerwacht is afgedankt. Bulgarije. Verscheidene ontslagen Bulgaarsche officieren, met name BunderefF, Groueff en Dimitrieff (de aan- leggers tot den val van den prins van Battonberg), die zich thans in Rumenië bevinden, hebben ter konnis van het regentschap gebracht dat, indien het niet aftreedt, zij binnenkort een opstand zullen uitlokken. Zij zonden ook een telegram aan lord Salisbury, om op te komen tegen de aantijging, in eene rede voering van den Engelschen minister voorkomende, dat zy geld van Rusland zouden ontvangen hebben. Toleframaiaa. PARIJS, 22 November. Van officieuze zijde wordt verklaard, dat Frankrijk de verzochte bescherming der Russische onderdanen in Bulgarije niet gewei gerd heeft, omdat Rusland in China de bescher ming der Fransche onderdanen op zich 1 ïeeft geno men. Rusland wendde zich tot Frankrijk als de mo gendheid die by de Bulgaarsche quaestin het minste betrokken is. Verder gaat die zaak niet. De heer Massicault, prefect van hot departe ment der Rhone, is tot resident-generaal voor Tunis benoemd. LONDEN, 23 November. Prinses Hendrik van Battenberg (Beatrice, de jongste dochter van koningin Victoria) is hedenochtend bevallen van een zoon. Moeder en kind zyn welvarend. NIEUW-YÓRK, 23 November. Uit Lima wordt gemeld dat in Peru eene ministeriëele crisis is uit gebroken, ten gevolge van het ontslag van den president-n inister Aram bar. LEIDEN, 23 November. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind noordoostelijk. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 5° Celcius 41° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 4° C. 39.2° F.; 'smidd. 12 uren 7° C. 44.8° F.'s namiddags 4 uren 4° C. 39.2° F. Met genoegen kunnen we melden dat de toe stand des burgemeesters heden zeer bevredigend was. Een treffend, gevoelig verlies trof wederom niet alleen de Academie, maar ook de stad onzer in woning. De hoogeschool verloor een harer hechtste steun pilaren, onze veste een harer trouwste burgers. Gisteren toch overleed te Soeren, Abraham Ever- ardus Simon Thomas, hoogleeraar in de verlos kunde en leer der vrouwenziekten. Wy hebben hier niet uit te wijden over het talent, over den ijver, over de diepe, grondige kennis van dien man. Elk en een iegelijk die met hem in aanraking kwam, bewonderde dat scherpzinnig vernuft, dien helderen geest, dat korte duidelijke woord, waar mede hy aan zyne gedachten uitdrukking gaf. En die bewonderaars zyn velen in aantal en dit niet enkel binnen de grenzen van ons land, maar ook verre daarbuiten. Zyn naam is bekend en be roemd zoowel hier als elders. Geboren den 6den Juni 1820 te Amsterdam, werd hy in het jaar 1840, derhalve op twintigjarigen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2