N°. 8209. A0. 1886. Maandag; 22 November. (§626 tQourant wordt dagelijks, met uitzondering van jZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTEEN Van 16 regels/1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Voor eene commissie, bestaande uit de heeren Daniel De Lange en Joh. M. Coenen, directeur van het Paleis orkest, hebben zich gisteren in het lokaal „den Burcht" eenige sollicitanten naar de betrekking van kapelmeester der schutterij doen hooren en proeven van bekwaamheid afgelegd. De benoeming van kapelmeester der schutterij kan nog in deze maand worden te gemoet gezien. In de jongst gehouden gewone ledenvergadering van het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is eene vrij belangrijke wijzi ging gebracht in het reglement voor de Spaarbank, door dat departement opgericht den 16den October 1S18. Tot dusver werden de renten berekend ad 4 pet. van iedere vijf gulden, ingelegd met het begin van de maanden Januari, April, Juli en October, met dien verstande, dat van sommen boven de 1000 de rente voor het meerdere op 3'/s pet. was bepaald. In verband met het doel der Spaar bank, het sparen van kleine geldsommen, is thans bepaald, dat van iederen gulden, in het begin van elke maand ingelegd, dadelijk rente wordt berekend, maar is tevens, ook met het oog op den tegen- woordigen rentestandaard, de rente gesteld op 3.6 pet., zonder vermindering voor sommen boven de 1000. Nog werd besloten om de bepaling, dat jaar lijks drie commissarissen aftreden, die niet dan na verloop van een jaar verkiesbaar zijn, te vervangen door de bepaling, dat de aftredenden dadelijk her kiesbaar zijn, en zulks uithoofde van de moeieiyk- heid, aan de keuze van nieuwe commissarissen ver bonden, en op het voetspoor van dergelijke Nuts- instellingen in andere gemeenten. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Oct. 11. tusschen Leiden en Katwijk 24,235 personen, met eene opbrengst van ƒ3635.7772het goederenvervoer en diversen bracht 452.86'/, op, totaal 4088.64. Yan 1 Januari tot en met uit0. Oct. 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 260,294, met eene opbrengst van/"42,205.59'/jhet goederenvervoer en diversen bracht 3697.98'/j op, totaal ƒ45,903.58, zijnde per dagkilom. 16.77'/,. Yoor den bouw van een Raadhuis met secre tarie, brugwachterswoning, bijgebouw enz., in het dorp Woubrugge, waren 14 biljetten ingeleverd, waarvan de hoogste inschrijver was de heer P. Hasselbach te Leiden voor 9626 en de laagste do heer P. Yan Vliet, aannemer te Woubrugge, voor 7080, aan wien het werk is gegund. Dezer dagen werd te Gouda aanbesteed het wasschen der wollen en linnen goederen van het nachtleger in het garnizoen aldaar. Voor de wollen goederen waren de minste inschrijvers de heeren J. Zuurdeeg en Zn. te Leiden en voor de linnen góederen de heer T. N. Joosten, te Gouda. Door Burg. en Weths. van Delft werden in het openbaar in huur aangeboden de lokalen van „Stads Doelen", met inventaris, voor een tijdvak van zes maanden, ingaande 1 Dec. 1886. Deze huur is thans gegund aan de hoogste inschrijvers, de heeren B. M. Duyser en H. M. Toornens te Leiden, voor ƒ1175. Gekozen als lid van den gemeenteraad te Aarlanderveen is de heer G. Yan Yeen Dz. Te Aarlanderveen is de heer J. A. De Boer, die als kerkvoogd aan de beurt van aftreding was vervangen door den heer W. Van Egmond Sr Dientengevolge heeft ook de president-kerkvoogd de heer J. A. Van der Lee, zijn ontslag als zoo danig genomen. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden is gisteren te Alfen aan den Rijn het nieuwe ge bouw der Martha-stichting plechtig en feestelijk ingewijd. Deze stichting biedt, zoodra zjj geheel is gemeubileerd, plaatsing aan tot opneming van 200 verwaarloosde jongens en meisjes. Een der feest gangers schonk bij die gelegenheid de zeer aan zienlijke gift van ƒ1000, bepaaldelijk tot delging van de schuld, welke nog op de oude stichting rust. Een der zalen van het Rijksmuseum te Am sterdam bevat de portretten van onze zeehelden. Men zou het de „Zeeheldenkamer" kunnen noe men, en ieder rechtgeaard Nederlander heeft eer bied bij het zien der portretten van mannen, waar voor de gansche wereld ontzag had. Nederland vergeet hen niét. Met ingenomenheid maken we melding van het plan, om in het midden dier zaal op te richten een eenvoudig huldeblijk van 't Ne- derlandsche volk aan de nagedachtenis dier helden. Binnen niet zeer lang tijdsverloop zal de gelegen heid worden gegeven te toonen, dat dit denkbeeld veler instemming vindt. Eene commissie van uit voering is in wording, met den vice-admiraal jhr. F. De Casembroot aan het hoofd. De Amsterdamsche burgemeester mr. Van Tien hoven heeft het eere-voorzitterschap dier commissie aanvaard. (Hbl.) Suikerquaestie. Ter toelichting van de in ons vorig nommer reeds medegedeelde wetsvoorstellen van de heeren W. K. Van Dedem, Van Gennep en Mees omtrent aan suikerondernemingen in Ned.- Indië te verleenen ontheffing van lasten, zeggen zij o. a. dat hunne voorstellen zich aansluiten aan de beschouwingen in het voorloopig verslag van die leden, die van gevoelen zijn dat maatregelen tot verbetering van den toestand der suikerindustrie op Java op verlichting van fiscale lasten moeten gericht zjjn. Ook zjj zijn van oordeel dat in de eerste plaats opheffing van het uitvoerrecht op suiker en ont heffing der ondernemingen, welke op den voet der wet van 21 Juli 1870 werken, van den cijns van den vrijen aanplant overweging verdienen. Door opheffing van het uitvoerrecht zal de geheele suiker industrie op Java worden gebaat; door ontheffing der ondernemingen, in contract met het gouverne ment werkende, van den cijns van den vrijen aan plant zullen deze worden bevrijd van een last, waarvan de oplegging in 1870 reeds door velen geacht werd niet gerechtvaardigd te kunnen wor den, maar welks behoud, bij den gewijzigden toe stand der suikerindustrie, zeker niet meer met de billijkheid overeenkomt. Voor de beoordeeling van de vermoedelijke finan- tieele gevolgen van deze voorstellen herinneren zjj dat de opbrengst van het uitvoerrecht op suiker in de Memorie van Toelichting van het ontwerp der wet van 16 April 1886, houdende wijziging van de tarieven van in- en uitvoerrechten in Ned.-Indië op ongeveer ƒ600,000 werd geschat. De cijns van den vrijen aanplant der ondernemingen, in contract met het gouvernement werkende, is op de begrooting van 1887 op ƒ650,000 geraamd; een cijfer dat tot 1891, het jaar waarin de cijns geheel vervalt, zou klimmen, naar gelang de verplichte aanplant door vrijen aanplant werd vervangen. Zij hebben overwogen, of het mogelijk was te trachten bij de behandeling van de begrooting der middelen in Nederlandsch-Indië voor 1887, met de Regeering in overleg te treden omtrent opheffing van het uitvoerrecht op suiker en ontheffing van de fabrieken, met het Gouvernement in contract, van den cijns van den vrijen aanplant. Het kwam hun evenwel voor dat die maatregelea, reeds omdat daarvoor ook de medewerking der Eerste Kamer wordt gevorderd, niet door amendementen op het ontwerp van hoofdstuk II der Middelenwet konden worden voorgedragen. Grondbelasting. Door den heer Bahlmann is als amendement op de wet op de Middelen voor 1887 voorgesteld de een en twintig en een halve opcent op de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen te doen vervallen. Als toelichting zegt de voorsteller: Het is van genoegzame bekendheid dat de land bouwnijverheid in Nederland op dit oogenblik een zwaren strijd heeft te voeren tegen de buitenland- sche mededinging. De ondergeteekende, ofschoon desnoods niet afkeerig van directe bescherming, meent dat onder de tegenwoordige omstandigheden allereerst als Staatshulp voor de bedreigde land- bouw-belangen in aanmerking komt: verlichting van fiskale lasten welke op het landbouwbedrijf drukken. Daarom wenscht hij deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan, zonder eene bescheiden, maar ernstige poging in die richting te doen. Mocht het voorstel bij enkele leden bezwaar ontmoeten, omdat zoodoende eene bate wordt prijsgegeven van ƒ1,190,025, dan wenscht de ondergeteekende er op te wijzen, dat verleden jaar in Nederlandsch- Indië met goed succes afschaffing van uitvoerrech ten is opgewogen door verhooging van invoerrech ten. Een voorbeeld, hetwelk ook in Nederland na volging verdient, vooral omdat uitvoerrechten op landbouwproducten in Nederlandsch-Indië niet anders kunnen beschouwd worden dan als een bijslag tot de landrente. Plaatselijke belastingen. Door den heer Visser Van Hazerswoude zjjn amendementen voorgesteld op de wetsontwerpen bevoegdheid gevende tot op heffing van verbruiksbelastingen aan de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam. Ze hebben allen de strekking om de bevoegdheid tot heffing van wik- en weegloonen uitdrukkelijk te beperken tot kaas en tevens voor te schrijven dat indien de gemeenten van die bevoegdheid gebruik maken, zjj geen andere marktgelden van de kaas mogen heffen. Personen: Gruvema, commissio nair in effecten en bankierde Hr. J. Haspels. Bolder, zijn compagnon Le Gras. Lize, zijne dochter. Mej. Marie Vink. Karei Van Zoelen, stu dent, later advocaat de Hr. Tartaud. Klara Keldermalen, vriendin van Lize Mevr. Coelingh-Vorderman. Bloemhof, landbouwer de Hr. D. Haspels. Griet, zijne vrouw. Mevr. Faassen-Van Velzen. Geel, boekhouder de Hr. Rosier Faassen. Wolf, kassier Keerwolf. Kromhout, oudste der overige bedienden H. De Vries. Abels Melsert. Deenter*Van Eysden. Franker*Coelingh. Geldmus'A. De Vries. Wilmsen, volontair Victor Faassen. Bos, jongste bediende. Mej. Beukers. Willem, lakei de Hr. Van der Lugt. Mietje, dienstmeid Mej. Miserius. Jongere bedienden. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 7 Nov. tot 13 Nov. 1886. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 7 November. 4.30 7.— 7 18.0 8 4.30 6.15 8 18.5 9 4.30 6.45 7 17.5 10 4.30 6.45 8 18.6 11 4.30 6.30 7 17.6 12 4.30 6.30 8 17.5 13 4.30 6.15 8 17.6

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1