over te gaan, kunnen zü zulks niet zoolang er nog korporaals by de staande armee geschikt zyn voor bevordering tot sergeant. Het ontbrekende kapitaal van ƒ200,000 voor het voltooien van den nieuwen schouwburg te Rotterdam, hetwelk door den gemeenteraad gewei gerd was, is thans ter beschikking van het bestuur gesteld door acht particulieren aldaar, tegen eene rente van 3 percent. Van Batavia is een telegram ontvangen, dat gisteren de spoorweg Tegal Balapoelang, met toe stemming der Regeering van Ned.-Indië, voor het publiek verkeer is geopend. Dit telegram is verzonden den 18den November 11 uren 20 minuten 's voormiddags, toen het hier was 4 uren 30 's namiddags, en is aangekomen te 6 uren 43 min., dus in 2 u. 13 minuten. (Vad.) Gekozen is tot lid van het hoofdbestuur in de afdeelingen van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap de heer C. H. Den Hertog, met 672 van de 1298 uitgebrachte stemmen. Prof. Ranke te Groningen is thans van zyne ziekte hersteld. Naar academie en academisch zieken huis wordt de hoogleeraar echter nog op eene draag baar gebracht. Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, is 18 Nov. Kaap del Armi gepasseerd; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, is 19 Nov. te Marseille aangekomen; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 Nov. Dover. Z. M. heeft aan dr. P. M. Mess, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Hol land; goedgekeurd dat de burgemeester van Al- blasserdam, F. S. Op ten Noort, is benoemd tot secretaris dier gemeentemet ingang van 1 Decem ber a. s. aan J. W. Van Kerkwyk, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gamerenden heer D. Bas Backer, te Apeldoorn, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Gemengd Nieuw* Aan de Waag alhier is oen varken gewogen, dat eene zwaarte had van 648 pond. Een broodbakker te Leidschendam was met paard en kar uitgereden om by zijne klanten brood rond te brengen. Aan de Wykerbrug gekomen, moest hij zyn voertuig een oogenblik onbe heerd laten staan, waarvan twee jongens gebruik maakten om op de kar te springen en cr mede weg te ryden naar den Leidschendam, met het ongelukkig gevolg dat de kar omviel, zwaar be schadigd werd en het paard aan de beide voor- pooten ernstig werd gekwetst. De twee bengels scbynen by dit ongeval geen letsel bekomen te hebben. Dat dit jaar het jachtveld minder wildryk is dan het vorige, bewyzen ook de onlangs te Wassenaar op de buitenplaatsen van den Prins Von Wied gehouden jachten; slechts 600 stuks wild werd geschoten, ongeveer de helft van het ge tal dat de jacht van het vorige jaar heeft opgeleverd. Door den Hoogen Raad werd heden uitspraak gedaan in de cassatieprocedure tusschen de Rijtuigmaatschappij en den heer M. WolfF te Amsterdam, betreffende de vergoeding van schade door een koetsier der Maatschappij toegebracht aan eene kiosk op het Leidsche plein, waartoe de Maat schappij door het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld was. De Raad heeft overeenkomstig de conclusie van hot Openb. Min. het veroordeelend arrest vernietigd en de zaak naar het gerechtshof teruggewezen. De politie te 's-Hage heeft proces verbaal opgemaakt tegen een sigarenhandelaar aldaar, wegens overtreding van art. 440 van bet Wetboek van Strafrecht, dat strafbaar stelt met eene boete van ten hoogste 25 de verspreiding van de bekende reclames in den vorm van bank biljetten. Voor de beschuldigden, die 29 Nov. aanst. in zake het z.g. „palingoproer" voor het hof te Amsterdam zullen terechtstaan, zal gepleit worden door mrs. Lioni, Simons, Z. Van den Bergh en Caroli, allen advocaten te Amsterdam. In do z a a k-F ortuyn en Van der Stadt deed de rechtbank te Amsterdam, naar reeds ge meld werd, gisteren uitspraak. Het vonnis over weegt dat de aansporing: „vereenigt u!" niet is aansporing om zich aan te sluiten bij den soc.- dem. bond, maar wel degelyk eene opwekking tot het volk, om zich in eene oproerige samen scholing tot eene massa te vereenigen. Het stuk bevat alzoo opruiing en mitsdien zyn beklaagden daaraan schuldig verklaard. Voor dezelfde rechtbank stond gisteren terecht een man, die aan den burgemeester van Amsterdam een tweetal brieven had geschreven, waarin hy dezen met moord en brand bedreigde, byaldien hy hem niet eene som van 25 schonk. De man w: s zonder geld of middel van bestaan en peinsde op middelen om onder dak te komen. In de gevangenis? Liefst wel, als het kon. Maar daarin zat juist de moeilijkheid. Aan de politiebureelen wilde men hem wel een nacht onderkomen verschaffen, maar hem naar eene kolonie doen opzenden, wilde men niet. Ten einde raad, schreef bekl. daarop de brandbrieven, ten einde de justitie te dwingen hem op te nemen. Het O. M. eischte eon jaar gevange nisstraf, na betoogd te hebben dat het nieuwe Strafwetboek het schryven van een brandbrief strafbaar stelt, ook al denkt de schryver er in de verste verte niet aan, zyne bedreiging ton uitvoer te leggen. Mr. L. W. Van Gigch, als verdediger toegevoegd, bestreed die zienswijze en betoogde dat de nieuwe wet, evenzeer als de oude, alleen diin toepasselyk is, wanneer de schryvor de ernstige bedoeling heeft gehad, werkelyk door zyne be dreiging geld af te persen. Gisteren is voor Stavenisse een ge- laden vaartuigje door eene stormvlaag omgeworpen. De opvarenden zijn verdronken. Ook is een schip met pulp, komende van Bergen-op-Zoom, by Goris- hoek gezonken. De opvarenden zyn echter gered. Volgens telegram uit Aden heeft men mot pompen opgohouden en is het stoomschip „Prins Hendrik" vlot gekomen. Volgons een bericht uit Bernvan den 16den dezer, is het dorp Frimstein, in het kanton Bern, afgebrand en zyn verscheidene in woners in de vlammen omgekomen. De twoe aannemers van het te Gre- noble ingestorte in aanbouw zynde huis zyn ver leden Dinsdag in hechtenis genomen. Te Bud a-Pest neemt de pokziekte nog steeds geducht toein de berichtsweek geëin digd den lGden November jl., was er het cyfer der pokkendooden 83 en dat der nieuwe gevallen 305. Een deel van de handelswijk van Durham, in Noord-Carolina, is door brand vernield. De schade bedi'aagt '/i rnillioen dollars. KOLONIËN. BATAVIA, 13-20 October. De resident der Lampongsche districten telegra- pheert onder dagteekening van 18 dezer het volgende „Gisteravond acht uren is bewesten Lagoendi- eilanden in zinkenden staat verlaten Nederlandsch barkschip „Jacoba", gezagvoerder Röhl, komende van Soemenep, geladen met zout bestemd voor Benkoelen. „Schipbreukelingen, achttien in getal, heden Telok- Betong aangekomen met drie sloepen." De overste Schiifer, militair commandant van Solo, had volgens de „Loc." het ongeluk van zyn paard te vallen. Hy brak een arm. D. Spruijt Landskroon en dr. Masthoff waren onmiddellijk by de hand om geneeskundige hulp te verleenen. De „N. Vorstenl." verneemt dat de heer Knaap, indertijd te Solo onderwijzer aan de eerste school, aan boord op reis naar Nederland, is overleden. Volgens de „Soer. Courant" heeft de heer W. F. te Soerabaia zich van kant gemaakt. Hy laat eene vrouw en 6 kinderen in kommer volle omstandigheden achter. Deor den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot onderwijzeres 2de kl. bij het op. ond. M. Koopal. Bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken tot opz. 2de kl. G. Heufl'tot opz. 3de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java M. N. Gervay. Bij het b;nnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura: tot contr. 1ste kl., J. A. H. Breymann, tot contr. 2de kl. J. H. Simon Thomas. Tot commies 2de kl. bjj den post- en telegraafdienst, F. A. Kommer. Tot vendumeester: ie Soerabaia, J. E. Brodbaag: te Somarang. D. E. Bvmme; tot vendumeester tevens kassier en boekhouder bij bet vendokantoor te Grisee, L. A. Braun; te Amocina, C. Kaag Hzn. Belast: Met de waarn. der betr. van commies 3de kl. bij den post- en te'egraafd., J. G. W. Hoekstra en A. Lijnis Huffenreute. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de vendumeesters J. N. Noll en H. F. Agerbeek; w. volbr. diensttijd, de vendumeester M. L. W. Welker en de gewezen ads.-res. F. Ch. A. Jeekel, thans met verlof in Europa, met bepaling dat het ontslag zal ingaan na expiratie van het hem verleend tweejarig verlofop verzoek, eervol w. ziekte, de onderwijzeres 2de kl. bij het op. 1. ond. A. Van der Maden geb. Weits. Verplaatst: Van de hoofdplaats Benkoelen naar de afd. M„nna, de adsp.-contr. J. A. J. C. Pieters. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indie, aan den contr. 1ste kl. J. J. J. Snellebrandt. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De 2de luits. der inf. J. C. Bauduin bij het 11de en T. A. Anten bij het 2de bat.; de kapt. der inf. J. Partelds bijhrt 15de bat. Overgeplaatst: De 1ste luit. der inf. A. J. C. Keyzer en de 2de id. P. A. J. Veerman, bij het garns.-bat. der Z/O. afd. van Borneo; do 1ste luits. der inf. C. De Visser bij het 3de depót-bat., G. J. W. Vos en W. J. Ising, bij het garns.-bat. in de 2de mil. afd. op Javade kapt. der art. W. M. Van den Broek en de 1ste luit der genie M. C. Fauel naar Atjeh; de 2de luit.-kwartmr. G. W. Keyser naar Medan. Benoemd: Tot off. v. gez. 2de kl. bij den mil. geneesk. dienst, A. E. H. Lubbers. Departement van Marine. B e n o e m dTot 3dcn commies bij het dep. der marine in Ned.-Indië, de bouwk. opziener bij den dienst der kustverlichting J. P. Peetere. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. ramt. „Prins Hendrik dor Nederlanden" op Zr. Ms. wachtschip te So- rabaia de luit. ter zee 1ste kl. J. C. Snethlage; van Zr. Ms. st. „Borneo" op Zr. Ms. ramt. „Prins Hendrik der Neder landen" als lste off. do luit. ter zee 1ste kl. C. F. A. Gregory. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den luit. ter zee 2de kl. A. Voormolen en aan den adel borst 2de kl. W. A. J. Van Diggelen. U U i T 3NT Al 1ST I>. Fraukrljk. By de gisteren voortgezette discussie in de Ka mer van Afgevaardigden over de Staatsbegrooting betoogde de minister van financiën, in antwoord aan den heer Wilson, rapporteur, dat de cijfers, door de commissie voorgesteld, evenzeer oen tekort ten gevolge zullen hebben, waarin door nieuwe belastingen zal moeten voorzien worden. De bezui nigingen der commissie zyn evenzeer mogelyk met het regeeringsontwerp. De minister kwam ten slotte op tegen elke verdaging dor beslissing over hoofd stuk 4. Dat zou doelloos zyn. Er moet goed- of afkeuring volgen. De minister verliet do tribune, zonder dat zich eenige bijval deed hooren. Op voorstel van den lieer Maillefeu werden de begrootingsontwerpen opnieuw door de Kamer naar de commissie teruggezonden, met opdracht het evenwicht zonder leening of nieuwe belasting tot stand te brengen. De zitting werd daarop een uur geschorst, ten einde de commissie in staat te stellen met de re geering in overleg te treden. Gedurende do schorsing der zitting werd, we gens den drang der omstandigheden, op het Palais Bourbon een ministerraad belegd, ten einde de hou ding der regeering tegenover de thans vergaderde begrotingscommissie vast te stellen. Na de hervatting der zitting werd de verdere beraadslaging tot heden verdaagd. In de couloirs werd verzekerd dat de budget commissie, in overeenstemming met de regeering, besloot heden byeen te komen tot het onderzoek van een transactie-ontwerp waarmede do meerder heid der Kamer zich zal kunnen vereenigen. In den Senaat heeft gisteren de minister Beer- naert medegedeeld dat er 757 verzoeken om gratie ter zake van de veroordeelingen wegens do in Maart plaats gehad hebbende gebeurtenissen bij het minis terie van justitie waren ingekomen. Er zjjn 468 verzoeken toegestaan. De overigen zyn nog in onderzoek. De minister verklaarde dat de regeering een ruim gebruik van het recht van gratie denkt te maken, doch zy verzet zich ten stelligste tegen het verleenen van amnestie. Het amnestie-voorstel van den senator Crocq is niet in overweging genomen. - De Senaat heeft het wetsontwerp voor de conversie gisteren met eenparige stemmen aan genomen. Oostcnr.-Houg.-JIonarehle. De begrootingscommissie der Oostenryksche Dele gatie heeft gisteravond het budget voor buitenland- sche zaken ongewijzigd aangenomen. Graaf Kalnoky las zyne verklaring van verleden Zaterdag voor. Hij voegde er by, dat de regeering het Berlynsche tractaat handhaaft, als grondslag voor de oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk, want zij gelooft dat geen der mogendheden die het tractaat onderteekenden, er eenig belang bij heeft, het te wraken. De minister herhaalde verder, in antwoord aan verschillende gedelegeerden, die aan de beraadslaging deelnamen, zijne verzekering dat de betrekkingen met Duitschland geenerlei verande ring hebben ondergaan; hy gelooft zelfs dat zij meer ontwikkeld en versterkt zijn sedert hy aan

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2