Dit m Htmer bestaat git Twee Bladen. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidscli Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 17 November. PRIJS DEZER COURANT: Y«»or Leiden per 8 maanden1.10. Frisco per poet1.40. i fteonderljjke Nommors0.05. $ez2 Qourant wordt degelijks, net aitzondsring van &on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca»- eceren buiten de etad wordt 0.10 berekend. dit jaar de uitkomsten nog gunstiger waren. De minister verklaart zich gaarne bereid, waar het in derdaad noodig is, partiëele wetswjjzinging te over wegen gelijktijdige herziening der wetgeving op de drie takken van onderwijs komt hem niet raadzaam voor. Te Delft trad 14 dezer voor eene welgevulde zaal in eene bijeenkomst van de Katholieke Kies- voreeniging „Recht voor Allen" dr. H. J. A. M. Schaepman op. In liet eerste gedeelte behandelde de spreker de voordeelen van oen op historischen bodem gewor- telden en geordenaen regeeringsvorm, boven het omverstooten van regel en orde, en ging hij na, uit welke samenwerkende factoren oen dergelijke regeeringsvorm bestaat. In het tweede gedeelte koos hij den meest ge- wenschten vorm van kiesstelsel tot zijn onderwerp, waarbij hjj, hoezeer op eene groote uitbreiding van kiesbevoegden aandringende, algemeen stemrecht bepaald veroordeelde. Volgens een bericht uit Brussel aan de „Ber liner Borsencourier" zou de Nederlandsche Regee ring toch inderdaad den Noordduitschon Lloyd trach ten over te halen Vlissingen tot aanlegplaats te kiezen voor de gesubsidieerde Duitsche stoomvaart lijnen. In wèl onderrichte kringen gelooft men even wel dat Antwerpen blijvend tot haven voor deze lijnen zal aangewezen worden. Ons gewordt de officiëele bevestiging van het bericht, dat de Semarangsche Handels-compagnie surséance van betaling heeft gevraagd. (U. D.) De volledige lijst van Nederlanders en Neder landsche firma's, die op de verleden week geëin digde wereldtentoonstelling te Liverpool werden bekroond, is als volgt: Wessanen Laan, Wormerveer, gouden med., voor gepelde rijst en oliën. H. Hellebrekers Zonen, Rotterdam, goud. med. voor Holl. likeuren.— H. Zeegers, firma P. J. v. Gils, "Waalwijk, zilveren med., voor aromatische kruidenextracten. Geveko Co., Holland, bronzen med., systemen voor trams. C. Weëdo, zee officier, 's-Hage, zilveren med., voor mist- en nachtsignalen. De internationale jury was samengesteld uit 180 personen, en onder de leden en assistenten waren 2 Nederlanders, do heeren Mignot te Liverpool, en Van Heukelom te 's-Hage. Het stoomschip „Prins Maurits," van Parama ribo naar Amsterdam, vertrok in den afgeloopen nacht van Havre. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 19 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den tyd van duur der detacheering bij de landmacht in "West-Indië van de tweede lui tenants der infanterie van het leger hier te lande C. Van Drimmelen en J. H. Arendsen Hein, aan vankelijk bij besluit van 3 September 1883 vast gesteld op drie jaren, voor eerstgenoemde verlengd met een jaar en zes maanden en voor laatstge noemde met zes maanden. Gemengd Nienwfc Den schipper van hier op Delft, den heer S., oen oppassend en in zijne zaken zeer ver trouwd man, is een aller droevigst ongeluk over komen. Met zijne schuit hier gisteravond in de Aalmarkt gearriveerd, bleef hij heden den geheelen morgen afwezig, zonder dat men kon vermoeden waar hij zich bevond, totdat om twaalf uren zijn lijk achter de schuit uit het water werd opgehaald. Men vermoedt nu dat hij reeds gisteravond in de duisternis door een of ander ongeval van boord was gevallen en zich niet heeft kunnen redden. In een tapijtenmagazijn op de Stille Mare achter de Hartebrugskerk ontstond gisteravond Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad alhier, in de plaats van den heer J. H. Donner, die bed inkt heeft, werden ingeleverd 1031 stem biljetten, waarvan er door het stombureel 16 van onwaarde werden verklaard, waardoor het aantal geldige 1015 en de volstrekte meerderheid 508 stemmen bedroeg. Uitgebracht warenop mr. N. L- J. Van Buttingha Wichers. candidaat der liberalen, 577 en op den heer C. W. Wüstenhoff, candidaat der anti-revo lutionairen en katholieken, 430 stemmen, zoodat gekozen is: Mr. N. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS. Op verschillende personen waren 8 stemmen uitgebracht, nl. de heeren F. S. Van de Pavord Smits, N. J. Sanders, G. Schlatmann, W. F. Van der Hoyden, J. J. Van Heeswjjk, prof. Van Geer, J. J. Hasselbach en A. J. Tegelaar ieder ééne stem. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. Vermeer, geb. te Deventer, bevorderd tot doctor in de recr tswe.enschap. met academisch proefschrift, get.„De gevolgen verbonden aan het niet-nakomen van een gehomologeerd accoord." De dames H. A. Eggers en G. E. De Bruin alhier zijn geslaagd voor het examen als apothekers bediende. Men meldt ons uit Waddingsveen dat in de eerste vergadering van het Leesgezelschap aldaar optrad als spreker de heer T. C. A. Pantekoek, van Leiden. Van het begin tot het einde hield hjj zijn talrijk gehoor aangenaam bezig. Zijne novelle „Bjjeeng bracht", uitmuntende door stijl en inhoud, boeide in hooge mate, en de wijze van voordragen werd algemeen bewonderd. Opzettelijk onthouden wjj ons van een résumé dezer keurige novelle, o ver waardig om ook in andere bijeenkomsten te worden gehoord. Al was het vers „De Werkstaking" van Fr. Coppée, vertaald door Wertheim, voor ons niet nieuw, toch werd met ademlooze stilte geluis terd, totdat eindelijk zes geestige verzen van dr. E. Laurillard en „Een avond vol kunstgenot" van J. Van Maurik de lachspieren in beweging brachten. Hoogst voldaan keerde ieder huiswaarts. Wij roepen, zoo schrijft onze berichtgever, den heer Pantekoek hartelijk een „tot weerziens" toe. In de onlangs te Amsterdam gehouden ver gadering der „Vereeniging voor Kadaster en Land meetkunde" kwam men tegen het einde der tame lijk verwarde en woelige bijeenkomst tot het besluit, de Vereeniging te ontbinden. Het is twijfelachtig, of dit besluit wel het verlangen der meerderheid van de leden teruggaf, althans er worden nu po gingen aangewend om de jeugdige corporatie in stand te houden. Binnenkort zal, namens enkele leden, ieder lid worden uitgenoodigd tot ondertee- kening eener motie van vertrouwen, uit te brengen op het bestuur, dat zijn mandaat neerlegde. De heer C. A. Heykoop, landmeter van het ka- dastor te Leiden, heeft zich bereid verklaard, op te treden als bemiddelaar tusschen het bestuur en de leden. Uit Leiderdorp wordt aan het „Vad." ge schreven De noodkerk door de Gereformeerden alhier op gericht, is dezer dagen reeds onder dak gekomen en maakt een niet ongunstigen indruk. Van hout opgetrokken, met dubbele wanden, 22 M. lang en 14 M. breed, biedt ze ruimte aan voor 7- a 800 personen. Tien ijzeren kerkramen met een rondlicht boven de deur, alles afkomstig van eene oude, afge broken kerk te Hazerswoude, geven haar tevens een min of meer kerkelijk aarzien. Daar het ge bouw echter maar voor noodkerk moet dienen, zoo is het er niet op gemaakt om vele jaren te kunnen blijven staan; fundeering ontbreekt dan ook. Men denkt, dat het hoogstens twee jaren behoeft ge bruikt te worden, en dat dan de Herv. kerk wel weer voor den heer Vlug zal openstaan. Banken worden er niet in getimmerd; alleen stoelen zul len er in geplaatst worden, en met groote offervaar digheid worden deze nu al door deze en gene aan geboden. Benoemd is tot hoofd der Christelijke school te Nieuwveen de heer J. W. Van Straaten, onderwij zer te Zwammerdam. Men is begonnen mot het overbrengen der belangrijke verzameling uit de zoogenaamde „Mo delkamer" van het Departement van marine te 's-Hage, naar hot Rijksmuseum te Amsterdam. Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, is een nieuw wetsontwerp tot herziening van de grondwettelijke bepalingen op het kiesrecht bjj den Raad van State ingekomen. De jaarljjksche belooning verbonden aan de vacante betrekkingen van deurwaarder der directe belastingen voor de districten Hellevoetsluis en Sche- veningen wordt, na aftrek der kosten wegens rei zen, drukwerk enz., geraamd - ojt f 900 yoor eerst genoemd en op 1050 voor laatstgemeld district. De minister van financiën heeft bepaald dat met ingang van 1 November 1886 aan het nieuw ingestelde stationnement van commiezen te Nieuwer- Arnstel, eene jaarljjksche toelage is verbonden van f 120. De 71ste gedenkdag van Neerlands onafhan kelijkheid werd heden te 's-Hage in herinnering gebracht door het wapperen van het Oranjedundoek aan do torenspits en van de nationale driekleur aan toren en gevel van het stadhuis. De minister van binnenlandsche zaken zegt in de Memorie van Beantwoording op hoofdstuk V der begrooting, dat de Regeering niet voornemens is een wetsontwerp aan te bieden tot verandering dei- grenzen tusschen Amsterdam en Nieuweramstel, overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten van Noord-Holland. De minister is echter niet gekant tegen elke grensverandering tusschen de genoemde gemeenten, en hij is bereid daartoe mede te werken, wanneer dit noodig mocht zijn om eene behoorlijke afscheiding tusschen beider gebied te verkrijgen. De Regeering is voornemens tien subsidiën voor artsen en twintig voor vroedvrouwen toe te kennen. De minister wil uit menschelijkheid be- hoeftigen, die door dolle honden zijn gebeten en zich onder behandeling van Pasteur willen stel len, daartoe de gelegenheid niet benemen. Eene rijks hondenbelasting acht hij onraadzaam. Van do 706 te 's-Gravenhage opgevatte honden zjjn er 616 afge maakt, 68 tegen betaling der hoogste boete terug gegeven en is er 1 ontsnapt. De minister is niet van plan eene der rijkskweekscholen op te heffen of het mogelijk is de normaallessen verder te be perken, wordt met zorg nagegaan. Wat het leerplan der gymnasia betreft, daarom trent heerscht een groot verschil van gevoelen on der de docenten zelf. Daarom is een nauwgezet onderzoek plicht en zouden overhaaste wijzigingen slechts teleurstelling en nieuwe klachten opleveren. De klacht dat aan het gymnasiaal onderwijs te hooge eischen worden gesteld, vindt in den uitslag der eindexamens geene bevestiging; veeleer is het tegendeel het geval. In 1885 slaagden 92.75 pet. van de leerlingen en 59 pet. der extraeni, terwijl

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1