N°. 3205. Woeixs «lag oveixibei*. A0. 1886. Pit Bnmmer bestaat Hit Twee Bladen. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 16 November. feze Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- in feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsiden per S meenden1.10. Franco per poet1-10. Afzonderlijke Hommen0.05. Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad alhier zyn heden opgekomen: in de 1ste afd. (Raadhuis) van de 807 kiezers 466 2de (Den Burg) 1082 565 Dus in beide afdeelingen van de 1889 kiezers 1081 B(j de vorige gemeenteraads-verkiezing waren 1121 stemmen uitgebracht. In de Raadszitting van 24 Juni jl. werden B. en Ws. gemachtigd het Raamland onder Zoeter- woude onder de hand te verhuren tot uit. December van dit jaar tegen den pry's welke daarvoor door hen kon worden bedongen. Zy hebben daarop het land verhuurd aan Jacob Van Leeuwen, landbouwer onder Leiderdorp, voor de som van 350. Inmid dels zal thans tot eene openbare verpachting met ingang van 1 Januari 1887 moeten worden over gegaan. B. en Ws. achten een termynvau 10 jaren wensche- lijk, met bepaling dat het eerste en het zesde jaar slechts de helft van de geboden pachtsom behoeft te worden betaald, waardoor de huurders worden te gemoet gekomen in de kosten van bemesting, die te hunnen laste komen. Zy geven daarom den Raad in overweging hun college te machtigen om tot de openbare verhu ring over te gaan, onder de voorwaarden waarvan een concept wordt overgelegd. Het te verhuren weiland ligt aan den Hoogen Ryndyk en is afgedeeld in zeven perceelen, te zamen groot ongeveer 7 hectaren, 27 aren er. 94 centiaren. De huurders moeten het gehuurde uitsluitend als weiland gebruiken, het met een voldoend aantal hoornvee beweiden en mogen daarop ook schapen laten grazen. Zonder schriftelyke toestemming van de verhuurders mag daarop niet meer dan één paard voor elk perceel weiden. Hooien of maaien is niet geoorloofd. Ook het af steken en wegvoeren van graszoden is verboden. By het eindigen van den huurtjjd moeten de huur ders de gehuurde perceelen met de hekken, af rasteringen, dammen, kaden enz. in behoorlyken toestand, ter beoordeeling van de verhuurders, op leveren. De huurders mogen de huur noch geheel noch gedeelteiyk aan anderen afstaan, noch het gehuurde door anderen laten gebruiken, zonder schriftelyke toestemming van de verhuurders. By het opmaken der begrooting voor dit jaar is op den post voor „kosten der kweekschool voor onderwijzers en onderwyzeressen" een bedrag uit getrokken ad 2670 voor de aanschaffing van nieuw e schoolbanken en schoolborden. Onder die gelden is evenwel begrepen eene som van 1788 voor den aankoop van 13 banken en 5 borden voor de Leer school. Vermits de kosten der Leerschool thans zyn gebracht onder de uitgaven van het lager onderwys, geven B. en Ws. in overweging om ge noemden post der begrooting met ƒ1788 te ver minderen en dat bedrag beschikbaar te stellen op „onderhoud van schoolbanken lager onderwys." Nadat de hoogleeraar, die zich aanvankelijk bereid verklaard had eene herziening van de crimi- neele wetboeken te bewerken, bedankt had, heeft prof. Van der Hoeven alhier die taak thans wel willend aanvaard. Een tydstip van voltooiing is echter, naar de minister van justitie meedeelt, nog niet aan te geven. Mejuffrouw M. A. De Goeje heeft in het jongst verschenen nummer der „Revue Internationale" eene vertaling geleverd van de novelle „Baron Von Goldstetten," uit C. Van Nievelt's „Ahasverus." Degenen, die by de vervulling eener openge vallen plaats als kweekeling-stenograaf by de Staten-Generaal in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich schriftelyk, met over legging van een uittreksel uit hunne geboorte-akte, aan te melden by de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers. Zie verder de Staatscourant van heden. In navolging van Utrecht, is men te 's-Gra- venhage bezig eene commissie te vormen tot luister- ryke viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning. Vooral tracht men daartoe de mede- en samenwerking van directeuren van vereenigingen te verkrygen. Voor de akte examens middelbaar onderwys Nederlandsche taal en letterkunde, hebben zich 24 mannelyke en 7 vrouwelyke candidaten aangemeld, en voor aardrykskunde 32. Binnenkort zal by de wetgevende macht de onteigening aangevraagd worden ten behoeve van de doortrekking van de spoorwegtram der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappy naar het Badhuis te Scheveningen. De baron d'Estournelles De Constant Rebecque, lste secretaris van het Fransche gezantschap te 's-Hage, gaf Zaterdag jl. een diplomatiek diner, waarbij ook de beroemde zangeres mad. Nilsson tegenwoordig was. De minister van justitie heeft, in antwoord op de door de afdeelingen der Tweede Kamer bij de behandeling zyner begrooting gemaakte aan merking over de plaatsing van Jeanne Lorette in de gevangenis te Arnhem, te kennen gegeven dat de opneming, met afwyzing van haar verzoek om te 's-Gravenhage te mogen blyven, by koninklyke machtiging geschiedde, omdat geoordeeld werd dat aanraking met de meeste gevangenen te 's-Bosch oorzaak zou zyn, dat voor deze veroordeelde het doel der straf, voor zoover dit bestaat in zedelyke verbetering, onmogelyk zou kunnen worden bereikt, terwyl het voortdurend verblyf van de veroordeelde te 's-Gravenhage om verschillende redenen onraad zaam werd geacht. De Nederlandsche Schaatsenrydersbond heeft het programma het licht doen zien der internatio nale wedstryden op schaatsen, dezen winter te houden te Slikkerveer by Rotterdam, op nader te bepalen dag. Als rechters treden op de heerenmr. S. Salverda, tevens starter; mr. J. Van Buttingha Wichers, tevens tydopnemer, en baron De Salis, id. id. Als pryzen zyn uitgeloofd, voor: I. Meesterschap van Nederland op 1609 meter. Eerste prys ƒ600, een diploma en eene gouden medaille; tweede pr. ƒ300 en een dipl.derde pr. ƒ60 en een dipl., vierde pr. ƒ30 en een dipl. II. Meesterschap van Nederland voor heeren lief hebbers; op 1609 meter. Eerste prys eene gouden medaille, tweede pr. eene zilveren med., derde pr. eene bronzen med., vierde pr. een diploma. De baan zal recht zijn met een draai van 100 meter middellijn. Ieder, die aan den wedstryd wenscht deel te nemen, is verplicht zijn naam en woonplaats, ver gezeld van het inleggeld van f 6, te zenden aan den heer Herm. Kolff te Rotterdam, uiterlijk twee dagen voor den wedstrijd. (Telegram-adres Herolf Rotterdam.) Door den minister van oorlog is een schrijven gericht aan de corpscommandanten inhoudende den last, by hun corps te willen onderzoeken of er ook sergeanten-majoor of adjudanten-onderofficier tusschen de 40 en 50 jaren oud, geschikt en genegen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. zyn, om in actieven dienst over te gaan by den hos- pitaaldienst, om zoo noodig de betrekking te vervullen van administrateur 3de kl. in een hospitaal. Als plaatsvervangend geneesheer-directeur in het Buitengasthuis te Amsterdam is aangewezen de heer J. Van Delden Pz., adsistent-geneesheer aan dit gesticht. Het eerste boek van het herziene Burgerlijk "Wetboek zal door de Staatscommissie eerstdaags aan den Koning worden aangeboden. Een ontwerp van wet op de faillissementen en de surséance, is binnenkort van de Staatscommissie voor het Wet boek van Kookhandel te wachten. By koninklyk besluit is uitgemaakt dat de ontvangsten en uitgaven eener gemeentelyke gas fabriek niet op de gemeentebegrooting behoeven te worden uitgetrokken, maar dat kan worden vol staan met daarop slechts het saldo der rekening van die administratie uit te trekken. De luitenant ter zee lste klasse J. Cardinaal, geplaatst by den marine-torpedodienst, wordt met 1 December op non-activiteit gesteld. De 22 ryks-reformpaarden, voor den militairen: dienst by het 3de reg. veld-artillerie te Breda af gekeurd, hebben by openbare verkooping te zamen opgebracht 2023. Men meldt uit Nieuwediep dat Zr. Ms. stoom schip „Koningin Emma" gistermorgen om elf uren is vertrokken. Na Vlissingen te hebben aangedaan, ter verificatie der compassen, gaat het schip naar West-Indié. In de eerste 12 maanden van het bestuur van den minister Du Tour (in de Memorie van Antwoord by zyne begrooting staat door een drukfout: de laatste 12 maanden) werden 1880 verzoeken om gratie afgewezen en bekwamen 570 personen ge- heele of gedeeltelyke kwytschelding van straf. In het tydvak van 15 Oct. 1885 tot 15 Oct. 1886 wer den 1434 verzoeken afgewezen en 366 ingewilligd.. Over het tydvak na de eerste 12 maanden tot 15 Oct. 1885 vermeldt de Memorie van Antwoord niets, wel dat er in de laatste 12 maanden van het bestuur van den minister Modderman op 1753 verzoeken ongunstig en op 792 gunstig werd beschikt. Wiï de minister hiermede bewyzen, dat zyn ambtsvoor ganger lichter overging tot het verleenen van gratie dan hy? Het bewys is niet afdoende. Vad De gewone audiëntiën van den minister van financiën op Donderdag 18, en van marine op Vrij] dag 19 dezer, zullen niet plaats hebben. Volgens telegram uit Aden omtrent de „Prins Hendrik" gaan de werkzaamheden voor het bergen van schip en lading goed vooruit. Het schip is reeds gedeeltelyk vlot gekomen en naar ondieper water gesleept; de „Soenda", van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok van Marseille 15 Nov.de „Batavia", van Rotterdam naar Java, passeerde 14 Nov. Ponta da Huya. Z. M. heeft benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr.-rochtbank te Zutfen, jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Sevenhoven, thans substituut griffier by gemeld college; aan de volgende per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: jhr. W. Van Citters te's-Gravenhage, com mandeurskruis van de koninklyke orde van Isabella la Catholica van SpanjeW. F. Moudriaan te 's-Gra venhage, onderscheidingsteeken 4de klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevryder Simon Bolivar van Venezuela; by het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot paardenarts 3de kl., bij het lste reg. veld-artillerie, den ryksveearts P. Brouwer; met ingang van 1 Januari 1887 benoemd tot commies der posterijen 4de kl. A. H. Willinge, thans surnumerair der poste- ryen, en tot id. 3de kl. A. C. Begheyn, thans com mies der posterijen 4de kl.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1