tö°. 8204. 16 November. A°. 1886. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 15 November. t§eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1-10. Franco per poet1.40. Aironderlpke Nommere0.05. Ofüciëele Kennlsgeringeii. Vergadering ran den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 18 November 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 3de klasse No. 2. (285) 2°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2. (285) 3°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Meisjes school 1ste klasse. (281) 4°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Leerschool. (291) 5°. Verzoek van J. L. Creyghton, betrekkelijk de ontrui ming van het Baamland onder Leiderdorp. (276) 6'. Idem van de firma. De Vries en Stevens, om eene buizenleiding te leggen naar de Oostdwarsgracht. (277) 7". Idem van mej. J. M. W. Van Sehaik, om ontslag als tweede onderwijzeres aan de Leerschool. (278) 8°. Idem als voren van L. Driebergen, als tweede onder wijzer aan de school 3de klasse No. 2. (289) 9°. Idem van J. A. Bientjes, om terugbetaling van school geld. (242, 283 en zittingsverslag van 14 October) 10°. Idem als voren van C. J. Endert. (279) 11°. Idem als voren van G. H. Van Tongeren. (279) 12°. Idem van J. Kuiper, firma J. Parmentier en Zn., om een stoep te leggen aan de Mare. (280) 13°. Voorstel betrekkelijk het doen maken van een hulp schoollokaal. (282) 14°. Idem tot herstelling van het Gobelin behangsel ten Baadhuize. (287) 15°. Idem betrekkelijk de verlenging van de tarieven der Bank van Leening. (288) 16°. Bekening van Vrouwen Kraammoeders over 1885. (290) 17°. Voorstel tot verhuring van het Baamland onder Zoeter- woude. (292) 18°. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebe- grooting, dienst 1886. (293) 19°. Vaststelling van het eerste suppletoir kohier der Plaat selijke Directe Belasting, dienst 1886. Heden zyn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. N. Hanger Cats, geb. te Oldeberkoop, met academisch proefschrift, get.: „De beteekenis van staken in art. 771 1 W. v. K.", en de heer J. H. Faes, geb. te Batavia, met academisch proefschrift, get. „Eenige opmerkingen naar aanleiding van art. 31 der wet van 15 April 1886 Stbl. No. 61." De opkomst, welke het eerste, gisteravond in de Stadszaal gegeven Volksconcert ondervond, gaf getuigenis van den goeden indruk, door de reeks van verleden winter btj velen achtergelaten. Op het programma kwamen wel weer oude be kenden voor, die met genoegen werden aange hoord, maar daarnaast ook compositiën, als Mann's wals „Verbotene Früchte!", het Prélude uit Gounod's opera „Faust" en Métra's Spaansche wals „Séré- nade", welker eerste uitvoeringen ook van deze Zondag-avond-concerten de beteekenis en waarde ver hoogden. Doch niet alleen orkestwerken waren het, die ten gehoore werden gebracht, ook op solo-voor drachten werden de bezoekers vergast, waarmede de pistonnist Van den Berg, alsmede de violisten Prinsenberg en Vink niet weinig bijval inoogstten. Zoowel door het een als het ander werd, zoo dit nog noodig ware, nogmaals het bewjjs geleverd dat het woord „excelsior!" by den heer Mann ook met zijn strijkorkest geen ydele klank is. Misschien en het is zelfs te verwachten dat het eerste abonnements-concert a. s. Vrijdag dit nog nader op het volkomenst zal aantoonen. Een nieuwe catalogus van het Stedelijk Museum te Leiden is bij de firma E. J. Brill ver schenen hij is bewerkt door de commissie, waarbij dr. W. Pleyte zulk een werkzaam aandeel heeft. Het Museum is in 1869 gesticht en het was, als het voorbericht zegt, een gelukkig denkbeeld om alles, wat aan Leidens geschiedenis herinnert, samen te brengen in een gebouw als de Lakenhal, zelf een fraai monument; de lakennering was de eerste drijfveer tot Leidens opkomst en bloei. Uit de ver schillende gestichten werd bijeengebracht wat op de stadsgeschiedenis betrekking had. De verzameling is geene galerij van schilderijen of andere kunst; met de schilderijen en prenten vormen tal van andere oudheden en merkwaardigheden het geheel, en met dat geheel bedoelde men een beeld te geven van Leidens leven. Natuurlijk is het dat dit de wijze bepaalde waarop de catalogus werd samengesteld. De inrichting is dezelfde welke reeds in den cata logus van 1879 was aangenomen, uitgenomen het hoofdstuk XI, dat achter 1 Topographie is ge plaatst. Ook zjjn de schilderijen opgenomen onder de stichtingen waartoe zjj hebben behoord. Het Museum moet eene geschiedenis in beeld van de stad in haar leven en werken geven. De catalogus, met groote zorg en uitvoerigheid door de heeren dr. W. Pleyte en P. Du Rieu Jr. opgesteld, bevat de beschrijving van 2864 voorwerpen en die van de atlassen. Een alphabetisch register maakt het na slaan, door verwijzing naar de bladzijden der stel selmatige afdeelingen en onderdeelen, gemakkelijk. Het boekdeel van 485 bladzijden bevat alzoo een schat van wetenswaardige zaken en data. Ieder kent de beroemde en eenige schilderijen van Corn. Engelbrechts en Lucas van Leyden en enkele andere schatten van dien aard. Doch als een enkel voor beeld; van het vele merkwaardige dat dit Museum bevat en van de uitvoerige wijze waarop het is be schreven, wijzen wij op de zes muziekboeken uit de Pieterskerk van de 16de eeuw, met de stem men en titels der motetten en andere zang stukken. (Speet.) Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ18, ƒ3.90 en ƒ1.95; de laagste 35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden "Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (14,272) 7940.70,/I, bagage (13 ton) 90.96, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2418 ton) ƒ2104.99, levende dieren en rijtuigen ƒ404.10; diverse ontvangsten ƒ198; totale op brengst ƒ10,738.751/!. Totale ontvangst van af 1 Mei 1886 ƒ71,021.28'/,. De oude kerk te Katwijk aan Zee is door het Kerkbestuur voor 6000 verkocht aan de commissie ter verkrijging van christelijk onderwijs aldaar, op voorwaarde dat zjj binnen 40 jaren niet mag wor den afgebroken en haar uiterlijk voorkomen in hoofdzaak behouden moet. Zjj zal, wanneer de nieuwe kerk in gebruik genomen wordt, door ge noemde commissie worden ingericht tot eene chris telijke school. Te Katwijk aan den Rijn bestaat er reeds eene. Onder bestuur van de heeren dr. De Ridder, voorzitter; Diepenhorst, secretaris; Bloemink, pen ningmeester, en Timmers en Korthals, leden, is te Oude-Wetering eene afdeeling van den Nederland- schen Protestantenbond opgericht. Bjj koninklijk besluit is bepaald dat gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1886 tot en met 31 Oct. 1887 de schadeloosstelling voor gemis van foura- ges door de tot het houden van dienstpaarden ge rechtigde opper-, hoofd- en verdere officieren te genieten, zal bedragen per dag en paard: bij voort durend of tijdelijk verblijf te Amsterdam, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Breda, 's-Gravenhage en Haarlem 57 cent; Amersfoort, Deventer, 's-Hertogenbosch, Leiden, Roermond en Zutfen 58 cent; Yenloo 60; Utrecht 61 en alle andere plaatsen 66 cent. De Koning en de Koningin hebben ƒ300, de groothertogin van Saksen ƒ100 geschonken voor de winterinschrjjving der Ned.-Herv. Diaconie te 's-Gravenhage. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel mee* 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben verklaard, dat de Sluitkade en de Ringdijk van den Zevenhovenschen polder, voor het gedeelte loopende van den Jongen Zevenhovenschen weg, tot den Ouden Zevenhovenschen weg, worden ge bracht op den legger der wegen en voetpaden der gemeente Zevenhoven. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 4 tot en met 12 Oct. Tweede Kamer. By het heden voortgezet debat over de Indische begrooting werd de heer Keuchenius, die by de eerste afdeeling beschouwin gen over het algemeen regeeringsbeleid wilde voeren, dit belet en werd hy tot de orde geroepen toen hij den voorzitter verweet een onwelgevallig lid den mond te willen stoppen. Omtrent de Pakketvaart verklaarde de minister dat een lange termyn van uitbesteding zou worden gesteld; dat de voorwaarden ook hier nog kunnen gewyzigd worden; dat, als do belanghebbenden dit verlangen, hun gegevens door bemiddeling van het departement van koloniën zullen worden verstrekt. Ernstig bezwaar lokte uit de aangekondigde uit besteding van een gedeelte ter ontginning van de ombiliënvelden. Verscheidene sprekers meenden dat de nieuwe mynwet had moeten worden afgewacht. De heer Keuchenius kondigde hieromtrent eene interpellatie aan tegen morgen. Het bestuur van de Maatschappy tot bevordfcv ring der Bouwkunst is door den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, in particuliere audiëntie ontvangen, tot het overhandigen vaneen verzoekschrift aan de Regeering tot regeling van het ambachtsonderwys by de wet. Het bestuur ontving de verzekering van 's ministers belang stelling in deze zoo gewichtige zaak. W. Van Zuylen trad voor het eerst, na eene langdurige ongesteldheid, weder in den Grooten Schouwburg te Rotterdam op, en wel als „Vriend Fritz." By zyn optreden werd hy luide toegejuicht en werden hem drie kransen vereerd. Tot directrice der kweekschool van onderwij zeressen te Arnhem is benoemd mejuffrouw B. H. Mühring, institutrice te Dordrecht. De heer H. A. Van Dooren, R.-K. priester en pastoor te Tilburg, wiens 50-jarig priesterschap in het vorige jaar plechtig werd gevierd, en die de algemeene achting genoot, is in den namiddag van 14 dezer, na eene ziekte van eenige weken,, overleden. De minister van Staat, minister van binnen landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden dat do commissie, die in 1886 te Groningen belast is met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zal zitting houden te Groningen op Woensdag 1. Dec. a. s. en volgende dagen. Tot directeur van de gasfabriek te Goes is be noemd de heer G. J. Wolters, adjunct-directeur van de gasfabriek te Zwolle. Het stoomschip „Limburg," van Rotterdam naar Java, arriveerde 13 Nov. te Padangde „Prin ses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Lissabon 13 Nov.; de „Schiedam" vertrok 13 Nov. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Nov. van Port-Said; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Nov. van Port-Said; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Nov. Dover; de „Edam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 13 Nov. Dover- de „Koningin Emma," vertrok 14 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Madura" arriveerde 13Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Amalia,"' van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van' Port-Said; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Nov. van Suez. LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1