Te Bennebroek had gisternacht op den huize „Middendorp," bewoond door den heer v. L., diefstal door middel van inbraak plaats. De dief (aan de voetstappen in den tuin te zien, was hp alleen) heeft zich door middel van eene ladder ingang verschaft tot de slaapkamer. Hp nam de kleederen van den bewoner mee, doch liet die, na er het geld uitgenomen te hebben, in den tuin achter. Het blaffen van een hondje heeft hem waar schijnlijk het hazenpad doen kiezen. Ook op de Glip werd bij zekeren D. ingebroken en werden eene nieuwe jas en een paar schoenen ontvreemd. Gisternacht brak te Hoorn brand uit in eene woning nabij den Koepoortsweg. Perceel en inboedel zijn geheel verbrand. De bewoner was afwezig. Zijne vrouw en kinderen werden bij de overburen gehuisvest. Het huis was tegen brand schade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Donderdag waren te Krommenie drie werklieden, een vader met twee zoons, bezig met het omhalen van eenen boom. Door de ver keerde richting, die de boom bij het vallen nam, geraakte een der zoons daaronder, zoodat hij eenige oogenblikken daarna aan de bekomen kneuzingen overleed. Eene groentevrouw te Bordeaux stond onlangs terecht omdat zjj den openbaren weg had belemmerd. Zjj had zich nameljjk *'s avonds binnen hare deur op een stoel geplaatst, zoodat hare voeten op het verhoogd voetpad rustten. Een politie agent zag daarin eene verboden belemmering van den openbaren weg en bekeurde haar. De kan tonrechter sprak haar echter vrjj, omdat het eene •overoude gewoonte is dat men op die wijze 's avonds een luchtje schept en er daarom geen sprake kan zjjn van belemmering. De politie kwam van dit vonnis in cassatie. Het hoogste gerechtshof stelde haar echter in het ongelijk, op dezen grond, dat de strafwet wel verbiedt den openbaren weg te belemmeren door er roerende goederen op te plaat sen, maar dat men de beenen van een mensch niet onder die benaming kan begrijpen. Yan eene belasting op ongehuwde mannen is in Pranrjjk weder sprake. Een verzoek schrift om zulk eene belasting is aan de Kamer van Afgevaardigden gezonden. Daarin wordt er op gewezen dat te Parjjs alleen wel een half millfoen ongehuwde en slechts 379,000 gehuwde mannen zjjn. Voorts wordt in het adres herinnerd dat vroe ger in verschillende landen die belasting bestond. De Fransche „Conventie" nam haar aan, en in de republieken der oudheid was zjj ingevoerd, o. a. in Rome, waar de „oude vrjjers" eene ronde som moesten betalen, en onder Camillus zelfs gedwongen werden, met de weduwen van gesneuvelde lands verdedigers te trouwen. Ook Plato veroordeelde ongehuwde mannen tot geldboete. In Sparta moch ten de vrouwen de „oude vrijers" in den tempel van Hercules afrossen. BUITENLAND. Frunkrijk. Het bericht van den dood van Paul Bert heeft •de Parjjzenaars diep getroffen. Ook zjjne tegen standers betreuren den vroegen dood van den man, die tot de meest begaafde geleerden van Frankrijk behoorde. Mevrouw Bert had reeds vóór maanden gemeld dat de minister-resident zeer ziek was, doch verzocht het bericht geheim te houden. Ofschoon Paul Bert de politiek van den heer Ferry in Tonking ijverig verdedigde, had hjj toch geen groot vertrouwen in die verre reis, want alvorens hjj zjjn post ging aanvaarden, heeft hjj zjjn leven voor 200,000 franken verzekerd en daar voor eene premie van 50,000 franken aan de levens verzekering-maatschappij betaald. Paul Bert had reeds dadelijk, toen hjj in Tonking kwam, te ljjden van koortsen en van het klimaat. Hjj was 6 maanden geleden vrjj ernstig ongesteld geweest en drie weken geleden had zich over het geheele lichaam eene hevige eruptie vertoond. Ver leden Zaterdag kreeg hij de koude koorts, waarna zjjn toestand plotseling verergerde. Duitschlaud. Een officieus schrijven uit Berljjn aan de te Weenen verschijnende „Politische Correspondenz" zegt dat vorst Von Bismarck naar Berljjn gekomen is, om een rechtstreeksch verkeer tusschen hem, den rijkskanselier, en de vertegenwoordigers dei- vreemde mogendheden mogeljjk te maken, hetgeen in do gegeven omstandigheden even nuttig als noodig kan zjjn. De prins Yon Bismarck zal, naar men verneemt, de opening van den Rjjksdag niet bijwonen. Prins Luitpold, de Beiersche regent, zal zoodra de keizerin van Duitschland uit Coblentz is terug gekeerd dus in het begin van December een bezoek brengen aan de keizerlijke familie te Berljjn. Het districtsbestuur van Opper-Beieren, heeft in tweede instantie verbanning bevolen van den sociaal democraat Keszler, Regeerings-architect. De door zijne tochten in Afrika bekende Duitsche ontdekkingsreiziger, dr. Fischer, is te Berljjn aan de galkoorts overleden. Portugal. De ministerieels bladen melden dat de onderhan delingen tusschen Portugal en Duitschland over de afbakening der grenzen in Zuid-Afrika zeer spoedig tot den gewenschten uitslag zullen voeren. Duitsch land toonde zich daarbij zeer toegevend jegens Portugal, CJit Opper-Beira is het bericht ontvangen dat aldaar een schok van aardbeving is gevoeld. Turkije. De Turksche regeering heeft plan eene verbruiks belasting van het cigarettenpapier te heffen, waar uit zij eene vermeerdering van inkomsten van circa 250,000 T. pd. hoopt te vinden. Bnlgai'jjö. Prins Waldemar van Denemarken, om zjjne hand gevraagd voor de Bulgaarsche natie, antwoordt: „Vraag papa!" Wellicht zal zjjn vader, die tevens de schoonvader van den czaar is, antwoorden „Vraag mjjn schoonzoon", ofschoon het waarschijn lijker is dat hjj onmiddellijk weigert, eene van die verontschuldigingen bedenkende, waarmede men op beleefde wjjze voor eene verbintenis, welke men ongewenscht acht, bedankt. De kans, dat prins Waldemar de hem aangebo den vorstenkroon zal aannemen, is dus uiterst ge ring. De „Novoje Vremya" zegt hierover: „Het is niet te verwachten, dat Rusland zjjne tot nu toe steeds gehandhaafde meening over de onwettige werkzaamheid der revolutionnairen te Tirnova zal wjjzigen, alleen omdat de Sobranje een broeder van de keizerin van Rusland tot vorst heeft verkozen." Het Deensche blad „Avisen" schrijft in een waar- schjjnljjk geïnspireerd artikel over Bulgarije: „Het is beneden de waardigheid van een Deenschen ko ningszoon, den troon aan te nemen, dien de Bul gaarsche Sobranje prins Waldemar kan aanbieden. De positie van een Russisch-Turksch vazalvorst in Bulgarjje en van een gouverneur-generaal des sul tans in Oost-Roemelië zal geen Deenschen prins in verzoeking brengen. Zelfs het vooruitzicht op de koningskroon van het vereenigd Bulgarije ge steld dat de mogendheden tot zulk eene vereeniging hare toestemming gaven, zou voor den broederider keizerin van Rusland en van den koning van Grie kenland weinig aantrekkelijks hebben. Juist deze familiebetrekkingen zouden zjjne positie in hooge mate bemoeielijken en haar weldra geheel onmoge lijk maken." De „Daily News" verneemt uit Kopenhagen dat de koning van Griekenland zou verklaard hebben afstand te zullen doen van den troon, indien prins Waldemar de verkiezing tot vorst van Bulgarije aanneemt. Hp zou daardoor oneenigheid met zjjn broeder in de toekomst willen voorkomen. De Weener correspondent van de „Times" meent, dat elke candidatuur beter ware geweest dan die van prins Waldemar, althans indien hy als bestuurder even meegaand en toegevend van karakter is als zjjn broeder koning George. Rusland wenscht nog steeds de benoeming van den prins van Mingrelië, een officier bjj het Russische leger, tot vorst van Bulgarije. Deze bevindt zich thans in den Kaukasus en heeft op de hem gedane voorstellen nog niet geantwoord. Wat de Sobranje betreft, haar voor nemen zou zjjn prins Alexander van Battenberg te herkiezen, indien prins Waldemar weigert. Het „Journal de St.-Petersbourg" bespreekt de rede van lord Salisbury en wyst er op dat Engeland de verantwoordelijkheid voor den vrede in het Oosten aan Oostenrijk toeschuift. Daar Salisbury de Engelsche politiek van de Oostenrjjksche afhan kelijk stelt, zal eventueel de oorlogszuchtige rede van lord Salisbury wel in overeenstemming zjjn te brengen met de hoogst vredelievende verklaringen van keizer Franz Jozef. Aan de „Pol. Corr." wordt uit Tirnova onder dagteekening van 12 Nov. gemeld: Heden zond generaal Kaulbars eene nota aan de Bulgaarsche regeering, waarin hij de invrijheidstelling van de aanleggers der samenspanning te Burgas, de Rus sische officieren Naboloff en Zalewski, verlangt om hen naar Rusland terug te zenden. Wegens de bestaande capitulatiën is de regeering geneigd, hierin te bewilligen. In eene tweede nota van generaal Kaulbars aan de Bulgaarsche regeering wordt der overheid te Burgas en Dubnitza ten laste gelegd, dat zjj de wegens moord en muiterij beschuldigde personen op onmenschelpke wpze heeft behandeld. Men be schouwt dezen stap als eene poging om straffeloos heid voor die lieden te verkrijgen, doch de rogeering heeft besloten, zich tegen dit verlangen te verzetten. INGEZONDEN. VIT LEIDERDORP. Bewjjzen van hulpvaardigheid van onze Leider dorper vrouwen werden reeds herhaaldelijk door ons opgemerkt. Een paar jaren geleden, toen bp den heer Y. L. een begin van brand ontstond en de mannen meest allen in het land werkzaam waren, had men het aan haar te danken dat zp, door een flink optreden, het vuur meester werden en den brand geheel en al bluschten. Toen verl. Vrijdag een brand aan den Heerensingel uitbrak en de hoornblazer afwezig was, werd die taak door Mej. E., zjjne moeder (die zeker dacht dat het beter was zelf maar brand te blazen dan een huis te laten verbranden), overgenomen en volbracht, om zoodoende de spuitgasten van alle kanten bijeen te roepen, en dientengevolge de spuit No. 1 en niet die van de Heeren Driessen op de plaats des onheils het eerst aanwezig en werkende is geweest. Desniettemin stellen wjj de diensten van genoemde heeren op hoogen pips, want zonder hen, die, op dringend verzoek van onzen opperbrandmeester, gebleven zjjn, zoude deze zaak, welke al treurig genoeg is, allicht nog treuriger geworden zjjn; want een voorloopig onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat het ontstaan van den brand vermoedelijk te wjjten is aan onvoorzichtigheid van eenen onder geschikte, die belast was een gat te steken om de te stallen koeien te kunnen voeren, daar een pijp gerookt moet hebben en onopgemerkt daaruit eenig vuur heeft laten vallen, hetwelk de bekende gevolgen na zich heeft gesleept. Als men nu weet dat de ongelukkige eigenaar van dit hooi, die een twaalftal kinderen te zpnen lasten heeft er. in den bloembollen handel ook den druk der tijden ruimschoots moet ondervinden, zich met dit ongeval beroofd ziet van een zestigduizend ponden hooi, waarvan niets verzekerd is, dan zal een ieder begrippen dat de hulp van de heeren Driessen ons dubbel aangenaam was. X. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 31 Oct. tot 6 Nov. 1886. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng Standkaarsen. 31 October. 5.30 6.— 8 18.6 1 November. 5.6.— 7 18.0 2 5.6.— 7 18.6 3 5.6.— 8 18.0 4 5.6.— 7 19.0 5 5.6.— 8 18.7 6 5.6.— 8 17.6 Leiden, 13 November. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hec toliter. Wintertarwe f 7.30 a f 7.75 Zomertarwe f 6.60 a f 7.25. Bogge 4 H. L. Winterrogge f5.70 a f5.90. Zomer- rogge f 5.a f 5.50. Gerst 3 H. L. Zomergerst f3.90 a f 4.90 Chevalier-gerat f 3.20 a f 3.70. Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.10 a f 3.50. Lichte Haver f 2.50 a f 3.10. Duivenboonen 2 hectol. f 6.75 a f7.25. Paar- denboonen 1 hectol. f 5.70 a f 6.30. Boter: 7320 kg. Grasboter, late qnalit. l/4 vat f 44. a f 62; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.10 a f 1.55Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 3000 dubb. hectol., f 0.22 a f 0.25. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 11 November. Witte tarwe f6.80 a f7.25, Haver f6.a f7 Chevaliergerst f4.60, Zomergerst f4.25, Duivenboonen f6.80 a f7.Paarden- boonenf6.Bruineboonen f8.a fl0.50, Groene Erwten f6.40 a f7.25. Op de Veemarkt waren aangevoerd 13 melkkoeien, 6 vaarzen 1 stier, 32 paarden, 1 veulen, 7 hitten, 9 lammeren en 4 geiten. Delft, 11 November. Handel en omzet ter Graanmarkt waren lieden tot genoteerde prijzen tamelijk groot en was vooral de vraag naar eikels voor varkensvoeder levendig. Westlandscho Tarwe f 7.— a f7.50, Zeeuwsche f 7.a f 8.60. Westl. Bogge f 5.a f 5.50, Zeeuwsche f 5. a f 6.50. Chevalier Gerst f 5.50 a f6.50, Westl. Zomer- f 4.a f 5.50. Korte Haver f 4.a f 4.75, Lange f2. a f 4.Duivenboonen f 7.a f 7.50. Paarden- boonen f 6.a f 6.75. Bruineboonen f9.a f 11.50. Groene Erwten f 8.a f9.50. Witte Erwten f7.af7.50. Koolzaad f 7.50 a f 8.Eikels f2 a f2.25 per 75 Kg. Aan de stadswaag gewogen van 5 Nov. tot 11 Nov.: 495 achtsten en 97 zestienden vaten boter, wegende te zamen 10870 kilogrammen. Prijs f 50 a f 60 het vierde, f 1.25 a f 1.50 het kilogram-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2