N°. 8203. Maandag 1£> Nov eml>er. A0. 1886. Leiden, 13 November. i§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fori- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURAHT Voor Leiden per 3 mundenMO. Franco per pour1.40. Afzonderlijke Nommera....0.05. In eene der vorige Raadszittingen werd aange houden het verzoek van J. A. Bientjes om terug betaling van schoolgeld lager onderwijs, voor een pupil, ten einde een nader onderzoek zou kunnen worden ingesteld aangaande de bedoeling van de betrekkelijke bepaling der Verordening op de heffing van schoolgeld. Van dat onderzoek hebben B. en Ws. zich ge kweten en zy zijn tot de conclusie gekomen dat het verzoek, op verschillende aangegeven gronden, van de hand moet worden gewezen. Zelfs zou tevens de vraag kunnen rijzen of ook de woorden, „die tusschentjjds de stad verlaten of zich in de gemeente vestigen," tot dusverre mede in te engen zin zjjn opgevat en toegepast. Steeds toch is afwijzend beschikt op de verzoe ken om restitutie van personen, die in de onmid dellijke omgeving der stad, b. v. aan de Singels, woonden en gedurende den loop van het kwartaal naar elders verhuisden of wel zich in de onmiddel lijke nabijheid van de gemeente gedurende den loop van het kwartaal vestigden, op grond van de bepaling der verordening, waarin alleen gesproken wordt van het zich in de gemeente vestigen en het verlaten van de stad. Moeten nu onder ouders ook worden verstaan de personen die hen vervangen zonder dat zulks in de Verordening uitdrukkelijk is bepaald, dan zoude wellicht niet zonder grond kunnen worden beweerd dat men onder ingezetenen ook heeft willen begrijpen die in de onmiddellijke omgeving der stad wonende personen, die feitelijk als ingezetenen moe ten worden aangemerkt, doch alleen ten gevolge van eene verouderde grensregeling wettelijk niet als zoodanig mogen worden beschouwd. Wenscht men alzoo de Verordening in zoodanig ruimen zin toe te passen dat onder ouders ook moeten worden verstaan niet-ouders, dan ware het naar het inzien van B. en Ws. consequent dat er ook in het vervolg niet te streng op worde gelet of de belanghebbenden, die restitutie verzoe ken, binnen de wettelijk vastgestelde grenzen dei- gemeente dan wel in hare onmiddellijke nabijheid gaan wonen of van daar naar elders vertrekken. Hoe dit zij, ook bij nadere overweging van de geschiedenis der vaststelling der betrekkelijke Ver ordening, zijn B. en Ws. niet overtuigd dat van de tot dusverre gebruikelijke toepassing moet worden af geweken en dat alzoo daaraan eene ruimere uit legging moet worden gegeven. Ten slotte is uit een ingesteld onderzoek gebleken dat de thans besproken vraag nimmer in den ge meenteraad tot discussiën heeft aanleiding gegeven, terwijl slechts eenmaal een geval als het onder- werpelijke in den Raad aanhangig is geweest. De vergadering van kerkeraads- en gemeente leden uit Hervormde gemeenten op den grondslag van de H. Schriften, als Gods woord en met de drie formulieren van eenigheid als accoord van ker kelijke gemeenschap, is alhier in de Stadszaal ge houden. Blijkens de presentielijst werd de vergade ring door een 500 personen, waaronder vele predi kanten, bezocht. De punten die aan de orde gesteld waren, werden door de predikanten Vlug, Ploos Van Amstel en Van Schelven, van Amsterdam, ingeleid. Ds. Bajema van Zuidland was door huiselijke omstandigheden verhinderd de vergadering bij te wonen. Er heerschte een opgewekte geest. De collecte bracht ruim f 40 op. De bidstond des avonds door ds. Van Lingen, van Zetten, geleid in de Pieterskerk, met het oog op den nood en de schuld der kerken, was zeer druk bezocht. Na in zijn voorwoord gewezen te hebben op do tegenstelling die er bestaat tusschen hetgeen heeft plaats gehad met de Kloosterkerk te 's-Hage en dit samenzijn in de Pieterskerk t.e Leiden, hield spreker eene boeiende rede naar aanleiding van 2 Tim. 2:19a: „Evenwel, het vaste fondament Gods staat." Dat woord, 't was, zei spr., een woord van troost en bemoediging, ook bij al de stormen, die op het gebied der kerk boven onze hoofden gaan; 't was een woord van vermaning om Gode meer te ge hoorzamen dan menschen; 't was een woord van profetie van de eindelijke zegepraal, ondanks de verwoestingen, die nu allerwegen aanschouwd wor den ten gevolge van ongeloof en haltheid. Hoogst waarschijnlijk zal de geachte spreker vol doen aan een tot hem gericht verzoek om zijne rede uit te geven. De collecte voor het gymnasium te Zetten bracht f 76.17 op. (Roll.) Men meldt ons uit Leiderdorp dat, aangezien gisteren met het classikaal bestuur slechts twee leden van het kiescollege waren opgekomen, het beroepen van een predikant 14 dagen is uitgesteld. Prof. J. Cramer uit Utrecht neemt morgen, Zondag, de preekbeurt bij de Ned.-Herv. gemeente t3 Leiderdorp waar, des morgens om tien uren. Op 15 dezer wordt te Waddingsveen een rijks telegraafkantoor met telephoondienst voor het alge meen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werk dagen van 9 uren 's voor- tot 1 uur 's namiddags en van 4 tot 6 en 7 tot 85/t uren 's middagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren 's voor- en van 1 tot 3 uren 's namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme binnenlandsche tarief van toepassing. Uit Alfen aan den Rijn meldt men dat door het bestuur der Martha-stichting besloten is dat de nieuw gebouwde inrichting tot opneming van 200 verwaarloosde jongens en meisjes den 17den dezer feestelijk zal worden gewijd aan zijne toe komstige bestemming. Thans, nu deze inrichting gereed is, zijn er nog duizenden guldens benoodigd om het geheel te kunnen meubileeren, waarom het bestuur dan ook een ernstig beroep doet op alle goedgezinden, om haar met vele giften krachtig te steunen. Ook de finantieele toestand der inrichting is bovendien nog niet zeer gunstig. Blijkens de jaar rekening, loopende van 8 Mei 1885 tot 7 Mei 1886, bedroegen de ontvangsten f 12,920.99'/,, de uitgaven f 14,693.34, nadeelig saldo f 1772.24'/,. Daarenboven rust op de oude inrichting nog eene hypothecaire schuld groot f 2969.27, die tot heden niet is kunnen worden afgelost. Beroepen is bjj de Herv. gemeente te 's Graven moer ds. N. Jolles, te Noordwijkerhout. Bedankt is voor de Chr.-Ger. gemeente te Wad dingsveen door ds. O. Los, te Sleeuwijk c. a. Tot de evangeliebediening in de Chr.-Ger. Kerk is toegelaten de heer A. Mulder, cand. te Kampen. Dinsdag avond kwamen te Leiderdorp samen afgevaardigden der kerkeraden van Kootwijk, Voort huizen, Reitzum, Kollum, Leiderdorp en Gerkes- klooster, welke kerken de Synodale organisatie van 1816 verwisseld hebben met de kerkenorde van Dordrecht. Woensdag-morgen werd de behandeling der agenda geopend in tegenwoordigheid van de leden der kerk van Leiderdorp en van eenige gasten van elders, die verlof tot bijwoning ontvangen hadden. Vastgesteld werd de gedragslijn te volgen bjj de verkiezing van ouderlingen en diakenen naar artt. 22 en 27 der kerkenorde, het optreden der predi kanten in andere kerken en het antwoord, te geven aan gemeenteleden van elders, die in nader verband met de vergaderde kerken wenschen te komen. Ook thans bleek algemeen de begeerte, om plaat- PRIJS DER ADVERTENTIEN V*n 16 regele f 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekeud. seljjke kerkhervorming te zien bevorderd, 's Namid dags werd in besloten vergadering kerkvisitatie over de vergaderde kerken gehouden, waarna ook in verband met de uitbreiding van het aantal kerken besloten werd, voortaan eene eigen verga dering der 3 noordelijke en 3 zuidelijke kerken te houden, om de zaken te behandelen, in art. 41 der kerkenorde voorgeschreven, terwijl gemeen schappelijke vergadering voor punten van algemeen belang bewaard zou worden. Daarna kwam in behandeling de vraag, welke houding aan te nemen tegenover de gemeenten van ds. Ledeboer en de Christelijke Gereformeerde gemeente. De verdere beraadslaging werd tot eene volgende vergadering aangehouden. De wensch naar eenheid van alle gereformeerden in den lande werd intusschen uitgesproken. Bepaling werd ook gemaakt omtrent voorziening in den predikdienst der vacante kerk te Gerkesklooster, waarvoor ds. Kasteel als consulent opgetreden is, die ook als correspondent der vergaderde kerken voor het volgende drietal maanden benoemd werd. Des avonds had een bidstond wegens de schuld en nood der kerken plaats, waarbjj ds. Yan den Bergh inleidde naar 1 Samuel 76, ds. Ploos Van Amstel naar Zacharia: 1 8, en ds. Kasteel naar Zacharia 3: 1 3, telkens door gebed besloten, waarna ds. Vlug met zegenbede eindigde. (Stand.) Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1887 be noemd tot directeur van het postkantoor te Maas tricht E. E. L. Leinweber, thans directeur van het postkantoor te Zaandam, en tot directeur van het postkantoor te Gulpen, D. Snijder, thans commies der posterijen van de 3de kl.dr. N. J. Hoorweg, gewezen directeur van het gymnasium Willem III te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; aan mej. E. W. H. Gutzeit, geboren te Koningsbergen (Pruisen), mits zjj overigens aan de daartoe bjj de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week is hier ter stede aangegevenéén geval van diphthe- ritis, terwjjl ook één leider aan die ziekte overleed. De lijkschouwing van de vrouw uit de Begijnenstraat te 's-Hage, wier man, onder ver denking van haar opzettelijk gedood te hebbeD, voorloopig in arrest is genomen, heeft tot resultaat gehad dat de met het onderzoek belaste genees kundigen den dood van de vrouw toeschrijven aan eene plotselijke oorzaak, alzoo niet aan gewelddadigheid. Het jongetje, dat bjj den brand op den Olieberg te Scheveningen brandwonden be kwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Hedenmiddag is aan den Scheve- ningschen weg een circa 18-jarig jongeling, aldaar werkzaam aan het onderhoud van den tramweg, toen hjj op het voorbalcon van een in gang zjjnden. tramwagen wilde springen, gevallen en ongeluk kigerwijze met een been onder de wielen geraakt, hetwelk zoo goed als verbrijzeld werd. De jongen is naar het ziekenhuis vervoerd. Naar de „Maasb." verneemt, zal bin nenkort het Panoramagebouw te Rotterdam met het doek, voorstellende den slag bjj Nieuwpoort en de daarbjj behoorende mannequins en pleisterstuk ken, in veiling worden gebracht. Een Rotterdammer ontving de vorige week een partij eieren. Gistermorgen een bezoek brengende aan zjjn pakhuis, kwam hjj tot de treurige ontdekking, dat bjjna 400 stuks waren uitgezogen, vermoedelijk door de ratten, waarvan het pakhuis wemelt. De eigenaar zal thans een rattenvanger aanstellen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1