Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. N°. 8197. Maandag Noyember. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijksziet uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 November. I LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per portHO. A&ondeTlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Op de jongste vergadering van het departement Leiden der Neuerlandsehe Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid, trad als spreker op prof. dr. K. Martin. Het onderwerp: de nuttige mineralen in onze West-Indische Koloniën, maar meer nog het feit dat prof. dr. K. Martin door persoonlijk bezoek cenige West-Indische eilanden en Suriname had leeren kennen, bracht op die vergadering een talrijk belangstellend publiek in de Nutszaal te zamen. De spreker gaf door duidelijke kaarten een denk beeld van de verschillende formatiën op Aruba, Bonaire, Curasao en Suriname. Het eiland Aruba bestaat voornamelijk uit Diabas en Diorit, verder vindt men er groote massa's kwarts, welk kwarts goud houdend is. Door verschuiving van den bodem zijn in de harde steenmassa's kloven ontstaan; in deze door kwarts opgevulde kloven, gangen genaamd, vindt men goud, microscopisch waar te nemen. In de alluviale gronden, aan de kust gelegen, vond men vroeger groote stukken gedegen goud, welke zich in den loop der eeuwen geconcentreerd hebben. Thans evenwel is die alluviale bodem van Aruba zeer arm aan goudklompen, „Pepitas" ge noemd. Wanneer met de ontginning der gangen, op eene oordeelkundige wijze wordt te werk gegaan, 7.al er waarschjjnlyk «ene vrij geregelde productie van goud op Aruba kunnen plaats hebben; het vinden van groote hoeveelheden goud in eens, zon der noemenswaardigen arbeid, is zeer twijfelachtig. Daar dit eiland, evenals zoovele in deze streken gelegen, gedeeltelijk opgebouwd is geworden door koraalriffen, vindt men aan do kust, en thans zelfs nog in het binnenland, groote hoeveelheden kalk houdende lagen, welke door metamorphose zich langzamerhand tot phosphaten hebben omgezet; door de tegenwoordigheid van organische zelfstan digheden, guano enz., is het koolzure kalkgesteente, langzamerhand veranderd in phosphoriet. De spreker behandelde vervolgens de formatiën van Bonaire; aldaar ontbreken de kwartsen geheel. Hier en daar worden phosphaten gevonden, doch niet in die mate dat exploitatie er van voordeel zou opleveren. Het eiland Curasao vertoont in zijne samenstelling veel overeenkomst met Arubaook daar vindt men de Diabas-formatie, het kwarts komt evenwel in die formatie niet zoo menigvuldig voor als op Aruba. Op Curasao had spreker slechts een paar kwarts gangen ontdekt. Yerder vindt men er lagen uit de krijt-formatie en eene groote hoeveelheid van phos phaten in den Tafelberg. Buitendien komen er nog op andere plaatsen phosphaten voor, welke phosphaten wol zeer zuiver, doch, door het verspreid liggen tusschen de kalk achtige druipsteenvormingen, het exploiteeren weinig loonond en zeer kostbaar maken. Ook Curasao is door koraalriffen omgeven, terwijl men in het noorden koperhoudende ertsen vindt, welke het ontginnen evenwel niét waard zijn. De spreker had verschillende monsters medege bracht van ertsen an mineralen, welke ter bezich tiging werden gestald. De beschrijving der eilanden bovengenoemd, afge- loopen zijnde, gaf prof. Martin een duidelyk over zicht van de grondgesteldheid van Suriname. Men vindt daar eene Diabas-formatie als op Arul» en Curasao; in andere opzichten komt deformatie meer overeen met die van het overige vaste land van Zuid-Amerika. Aan de kust, waar de Suriname-rivier zich in zeo stort, en een eind weegs stroomopwaarts vindt men de vruchtbaarste alluviale gronden, die men zich denken kan, aldaar bevinden zich dan ook de eenmaal zoo ryke plantages, die thans door gebrek aan kapitaal en arbeidskrachten, geheel of gedeeltelijk braak liggenverder de rivier opgaande, komt men aan de Savannah, vervolgens aan de Schiéfer-for- matie, verderop aan Gneis, en by Prokenponto aan eene Diabas-formatie, geljjk die op Aruba wordt aangetroffen. In die formatie is veel goudhoudend kwarts aan wezig in verweerden, vergruisden toestand. Door de uiterst moeilijke reis, het totaal gebrek aan wegen, en het, als een gevolg daarvan, kost bare vervoer van werktuigen, zal er in den eersten tjjd wel geene verandering komen in de zeer pri mitieve exploitatie, tenzij kapitaal en arbeidskrach ten aan Suriname toevloeien en dan nog worden gesteund, door ernstig wetenschappelijk onderzoek; want dit ontbreekt nog geheel en al. In Suriname zal steeds het klimaat de groote vijand zjjn voor goede exploitatie der rijke goudvelden. Eene vergelijking met Californië, gaat nooit-op, daar het klimaat in Californië geschikt is voor den arbeid van het blanke ras, terwijl men in Suri name steeds zjjne toevlucht zal moeten nemen tot de luie Boschnegers en de Chineezen. Dat er in Suriname steenkolen zouden zijn, be streed de spreker zeer sterk, daar volgens hem de formatie in Boven-Surinamq van een ouder tijd perk, dan dat der Steenkolen-formatie dagteekont. Op eenige vragen werden dpor den spreker wel willend inlichtingen gegeven, waarop de voorzitter in sierlijke bewoordingen prof. Martin dank zegde, dat hjj op deze eerste wintervergadering zooveel interessants had medegedeeld. Vóór het sluiten der vergadering werden als nieuwe leden van het Departement voorgesteld en aangenomen de hh. J. Room en D. Vylbrief. A. S. Aan onzen stadgenoot den heer J. G. H. Mann is door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst eene eerepremie, bestaande uit vjjf gouden eeredukaten, uitgereikt, voor zijne Symphonie opus 87, welke op het concert in Mei 1.1. alhier voor het eerst „in den kring dei- Maatschappij" werd uitgevoerd. Zooals men uit achterstaande advertentie kan zien, vangt het strijkorkest van het 4de rog. inf. op Zondag 14 November de bereids door ons aan gekondigde reeks Volksconcerten aan. Om aan het verlangen van velen te gemoet te komen, is thans op den dag van dat concert, van 1 tot 2 uren gele genheid reeds kaarten vooraf te nemen, waarmee men des avonds dadelijk toegang heeft, zoodat men aan het bureel niet behoeft te wachten. Het eerste der vijf Abonnements-concerten heeft plaats op Vrijdag 19 November; dan zal hierop als solist optreden de heer Fr. Endlich, solo-clarinettist der Amsterdamsche Orkestvereeniging. Het zeer belangrijke programma wordt dezer dagen bekend gemaakt. Blijkens in dit nommer voorkomende bekend making, zullen de volksvoordrachten in het Her vormde "Weeshuis alhier, vanwege de Leidsche afdeeiing van den Ned. Protestantenbond, weder een aanvang nemen »p a. s. Dinsdag, 9 November. Het hoofdbestuur derNederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft bepaald dat de vijfde algemeene vergadering, op Woensdag 24 November a. s., aanvangende 's morgens 11 uren, gehouden zal worden in de Stadszaal te Leiden. Als punten t«r behandeling zyn o. a. vastgesteld de verkiezing van vièr leden voor het hoofdbestuur twee zitting hebbende tot 1891, ter vervulling van de gewone vacaturen, door periodieke aftreding ontstaande, in plaats van de heeren S. H. Buiten dijk en J. R. Steinmetz, die niet herkiesbaar zijn en twee zitting hebbende tot 1890, tot vervulling van de vacaturen ten vorigen jare ontstaan dooi de periodieke aftreding van de heeren J. D. J. M. Bekaar en H. C. Van der Heyde, voortdurende, doordien de heeren mr. J. De Louter en D. Ool- gaardt de op hen uitgebrachte benoeming niet heb ben aanvaard. Het hoofdbestuur heeft de volgende aanbevelings lijst opgemaakt: voor de eerste plaats de heeren: F. C. De Bas te 's-Gravenhage, P. Van Rossum te Rotterdam en mr. A. G. Wolf te Utrecht; voorde tweede plaats de heerenmr. N. J. Pierson, dir. der Ned. Bank te Amsterdam, N. Tetterode te Amsterdam en J. A. C. v. d. Meer v. Kuffeler te- Dordrechtvoor de derde plaats de heerendr. J. C. Burkens, geneesheer te Rotterdam, dr. C. H. Van Rhijn, hoogleeraar te Groningen en W. Van Hoeve,, dir. der gasfabriek te Sliedrechtvoor de vierde plaats de heerenM. A. Gooszen, hoogleeraar te Leiden, mr. R. D. Baart De la Faille te Groningen en 'L. C. Vernée te Scheveningen. Na het uitbrengen, van verschillende verslagen en het doen van mededeelingen komen aan deorde lo. Het voorstel van de afdeeiing's-Gravenhage: De afdeeiing 's-Gravenhage, overtuigt van den grooten invloed der vrouw ten gunste of ten na- deele der Zondagsrust, wenscht dat de algemeene vergadering de vraag bespreke, welke middelen kunnen aangewend worden, om de vrouw meer handelend te doen optreden. 2o. Het voorstel van de afdeeiing Groningen: De algemeene vergadering drage aan het hoofd bestuur op, een strooibiljet samen te stellen, waarin het wenschelyke van Zondagsrust voor den win kelier wordt uitgedrukt, dat door de winkeliers bij hunne waren ingepakt kan worden. 3o. Het voorstel der afdeeiing LeidenBespreking van het wetsontwerp, houdende maatregelen tot bevordering van Zondagsrust. De algemeene vergadering zal besloten worden met eene openbare samenkomst, welke op genoem den 24sten November, des avonds te acht uren, gehouden zal worden in hetzelfde gebouw, waarbij de heeren H. C. Lohr en dr. A. J. Th. Jonker, van Rotterdam, als sprekers zullen optreden. De impresario Schürmann, te Parijs, deelt ons mede dat een zijner operette-gezelschappen, hetwelk reeds meer dan 200-maal beide stukken speelde, voor eene maand, nl. van 4 Dec. tot 4 Jan., te Berlijn en van 4 Jan. tot 15 Maart in Italië is - geëngageerd. Alvorens daarheen te gaan, zal het van 24 Nov. tot 1 Dec. eey achttal voorstellingen in Nederland geven. Zjj spelen „Niniche", operette in drie bedrijven van Millaud en Hennequin, muziek van Boulard, en „Lili", operette in drie bedrijven van Millaud en Meilhac, muziek van Hervé. De titelrol in „Niniche" wordt gezongen door mlle. Marguerite Mégay, de titelrol in „Lili", door inlle. Alice Dorigny. Tevens zal het eerste optreden in Nederland1 plaats vinden van de beste Fransche Duègne Co- mique mad. Hélène Bilhaut, van het Théatre dee - Variétés te Parijs. De reisroute is als volgt: Woensdag 24 Nov. Den Haag, „Niniche"; Donderdag 25 Nov. Rotter dam, „Niniche"; Vrijdag 26 Nov. Amsterdam,. Niniche"; Zaterdag 27 Nov. Utrecht, „Niniche"; Zondag 28 Nov. Arnhem, „Lili"; Maandag 29Nov. Leiden, „Niniche"; Binsdag 30 Nov. Amsterdam, „Lili", en Woensdag 1 Dec. Den Haag, „Lili." Gemengd IS' 1 e u -\v h. Gedurende de afgeloopen week zyn hier ter stede aangegeven 2 gevallen van diphthe- ritis. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1