m er op, met den wenscli dat de firma J. Van Zanten en Co. hare talrijke rondgezonden bestolka^rten bij menigte met bestellingen zal terugontvangen. In den tuin van het stations-koffie huis te Warmond staan drie pere.ooomen, welke voor de tweede maal in dit jaap vruchten dragen. De bloesem heeft zich ontwikkeld uit de nieuwe zomerloten, terwijl de vrachten bijna tot wasdom zijn gekomen. Door den kr'jjgsraad inhet 1ste mi- litaire arrondissement is een grenadier, beschuldigd van valschneid in geschrifte en het desbewust gebruik maken van het valsche stuk, veroordeeld tot één jaar militaire gevangenisstraf, met ontzeg ging van het recht om bjj de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen voor den tijd van vjjf jaren. Te Scheveningen werd gisteren door eene Katwijksche schuit versche viscli aangebracht, waarvoor circa 60 werd besomd. Eene garnalenboot is ter beugvisscherjj uitgegaan. Eene haringschuit keerde terug met 290 kantjes pekel- en steurharing en 40,000 stuks steurharing. Bjj den burgemeester van Del ft is ingekomen een verzoek om, in navolging van de gemeente 's-Gravenhage, het St.-Nicolaasfeest in plaats van op Zondag, te houden op Maandag. Gisteravond omstreeks halfelf is een schuitje, gemeerd liggende aan andere vaartui gen in de Maas te Rotterdam, door een golfslag gezonken. Eene vrouw is met het schuitje in de diepte verdwenen; de overige opvarenden, man en dochter, zjjn gered. De man echter moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Sedert een dag of veertien is de han del in diamanten te Amsterdam levendiger dan in de laatste jaren het geval was. Alle geslepen waar wordt met graagte opgekocht, naar men zegt, voor Japan en China, via Amerika. De groote afzet doet natuurlijk den aanvoer van ruw toenemen en de bewerking daarvan komt der nijverheid ten goede. De klovers, snijders en slijpers hebben volop werk of spoedig werk te wachten. De vraag voor Japan staat zeker in verband met een vroeger vermeld bericht, dat de keizèr aldaar diamanten sieraden heeft besteld, en dat de voor name lieden het voorbeeld volgen. (Hbl.) Bij een twist tusschen de ouders kreeg een kind in de Govert Flinkstraat te Amster dam een ketel kokende soep, door den vader naar de moeder geworpen, op het lichaam en ontving daardoor gevaarlijke brandwonden. Te Doetinchem is zekere J. G. in dronkenschap door de stoomtram van Terborg overreden. Hij was terstond een lijk. Zekere Renders Van Acht, te Woensel, die het paard van zjjn buurman, dat met de kar op hol was gegaan, wilde tegenhouden, kreeg een der burries van den wagen met zulk eene kracht tegen do borst, dat hij bewusteloos werd weg gedragen en korten tijd later een lijk was. Te Wilmarsum wonen drie arbeiders zonder onderdak of huisvesting. Zy werken bij den boer, als ze daar werk kunnen krijgen, en slapen des nachts bij dezen of genen landbouwer in een hooi- of stroobult, ook wel in eene schuur. Men zou zeggen dat deze drie maatschappelijk vrijwel in dezelfde conditie verkeeren, en toch is dit het geval niet, want de een spaart meer, de ander verteert meer. Het gevolg is, dat de een voor zjjn doen een aardig sommetje heeft kunnen opsparen en de ander niets overhoudt. De laatste heeft nu in een nacht, toen zijn kameraad in een hooibult sliep, dezen zijn schat, eene som van ƒ42.50, welke hij in een zakje in zjjn broekzak bij zich droeg, ontstolen. Hiervoor heeft hij voor de rechtbank te Leeuwarden moeten terechtstaan en de substituut officier van justitie vond dit zulk een lagen dief stal, dat hy 1 jaar gevangenisstraf eischte. De rechtbank hoeft zich met dien eisch vereenigd en den dief tot de genoemde straf veroordeeld. Volgens nader bericht zjjn eraan boord van het te Aden aangevaren stoomschip „Prins Hendrik" verscheidene plaatsen voor en achter van het bovendek ontzet. Drie balken in het groote voorluik zyn gebroken. Het dek is met laag water en springty tien duim boven. Vermoedeiyk zal men acht dagen bezig zyn om het lek tijdelijk te kunnen dichtmaken. De opening is ongeveer 24 voet lang van het bovenschip tot onder. Het is twyfelachtig of het schip den druk van de uitzetting der lading zal kunnen weerstaan. Volgens telegram uit Aden van den gezagvoerder van het stoomschip „Hubbock" was de oorzaak der aanvaring dat de „Prins Hendrik" achteruit ging dwars voor zijn boeg. De schade van de „Hub bock" is niet zeer ernstig en het stoomschip kan de reis voortzetten. Een gerechteiyk onderzoek is aangevraagd. De Engelschen, die de handen ten hemel hieven en weeklaagden over Nederland, dat niet alle zeeroovers in de buurt van Atjeh onder bedwang had, kunnen volgens het „Hbl." thans over eigen tekortkomingen aan het jammeren gaan.... wat minder aangenaam is, naar aanleiding van het gisteren medegedeelde bericht, dat Chineesche zee roovers in Shanghae geland zyn en de „Chartered Mercantile Bank of India" hebben aangetast enz. Het is niet de eerste keer dat Chineesche zee roovers vlak onder de Britsche kanonnen dus plun deren en moorden. In Singapore kan men een onge- lukkigen zeeman zien rondgaan. Zyne handen werden afgehouwen door zeeroovers, die zijn schip vlak by Singapore plunderden en verbrandden. Hy draagt een bord om den nek, waarop te lezen staat, hoe de regeering hem vergunning geeft giften te vragen) omdat hy door zeeroovors dus mishandeld werd in Britsche wateren. De Engelschen beslechten op deze wyze eene Nisero-quaestie met zich zeiven. Zoo één volk te k o r t s c h i e t i n h e t vereeren zyner groote mannen, Frankrijk zeker niet. In 15 jaren tijds richtte het niet minder dan llj> standbeelden op, en weder wacht een dertigtal monumenten op de onthulling. De schryver in de „Figaro", die deze statistiek opmaakte, steekt een weinig den draak met de manie zijner landgenooten voor standbeelden en roode lintjes. Volgens hem zal weldra bewaarheid worden dat de Franschen zijn: „een volk van gedecoreerden in een land van standbeelden." Eene zeer zonderlinge slaapstede was, naar de politie van Pest onlangs ontdekte, aldaar gekozen door een dertigtal havelooze man nen en vrouwen. Zy lagen nl. te slapen in een stroom water, dat ui^eene fabriek werd afgevoerd. Het water was lauw, en de arme zwervers wa ren er in gaan liggen, om wat beschermd te zyn tegen de koude. Vélen hadden 'eene week lang aldus den nacht doorgebracht, met een steen als hoofdkussen. Gisteren had te Keulen, aan de „Eigelstein," naast de Allerheiligen-kapel een ongeluk plaats. Vier opperlieden waren met het afbreken van een oud gebouw bezig. Reeds hadden zy een deel van het dak afgebroken en het puin voor het gebouw nedergeworpen, toen een zymuur bezweek en drie arbeiders onder het vallende puin begroef. Do vierde sprong nog tydig ter zyde. De spoedig aangerukte brandweer redde de bedolvenen uit hunnen gevaarlijken toestand en verleende de eerste hulp. Een der opperlieden heeft eene rib gebroken en men gelooft dat ook zyn been ge broken is; de tweede is zwaar aan het hoofd gewond en de derde bekwam eene wonde aan den voet. Verleden Maandag is op den heer Beattie, hoofdinspecteur aan het douanenkantoor te Nieuw-York, door een ontslagen inspecteur, Bieral genaamd, terwyl hy in zyne kamer zat, met eene revolver een moordaanslag gepleegd. Hy werd zwaar gekwetst, doch werd niet hopeloos geacht. Bieral is onmiddellijk gevat. De cholera. In de Vfeener voorstad Wieden is Zondag jl. in een hospitaal een straat veger gestorven, wiens ziekte kenteekenen van verdachten aard had vertoond. By lijkopening den volgenden dag bleek, dat de man de Aziatische cholera heeft gehad. Tot Maandag-avond was geen ander geval aangegeven. Prof. Fresenius, uit Wiesbaden, die belast is met het onderzoek van eenige te Finthen en Gonsen- hoim, in het groothertogdom Hessen, voorgekomen gevallen die veel overeenkomen met cholera, ver klaart dat hy nog niets stelligs hierover kan zeg gen daarentegen verklaart dr. Schnitt, voorzitter van de gezondheidscommissie te Wiesbaden, dat hij in een van die gevallen de aanwezigheid van Koch's cholera-bacillus ontdekt heeft. Dr. Koch is met dr. Gaffky, uit Berlijn, en den heer Reuss, uit Darmstadt, vertrokken om ter plaatse het nauw- kourigste onderzoek in te stellen. Ook zyn krach tige ontsmettingsmaatregelen genomen. Te Finthen is nog één persoon in behandeling; hij werd 28 October ziek onder verdachte omstandigheden en wordt in een afzonderingslokaal verpleegd. De bekende radicale afgevaardigde Benjamin Raspail is te Parys gevallen en heeft het rechterbeen gebroken; voor hem des te erger omdat het linker vroeger is moeten worden afgezet. Eene nieuwe uitvinding op het ge bied der boekdrukkunst is in Noord-Amerika gedaan. Die uitvinding bestaat in eene zetmachine, die tege lijkertijd en zonder oponthoud het stereotypeeren bezorgt. De uitvinder heeft zyne ontdekking reeds in alle landen laten patenteeren en wil hot patent tegen ƒ12,000,000 verkoopen. Dame: „Wat kost de meter van deze stof?" Zoon van den winkelier: „Een zoen!" Dame„Dan neem ik drie meter myne groot moeder zal betalen." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik UEd. eenige plaatsruimte, om onderstaand schrijven in uw veelgelezen blad op te nemen, te weten, over den ellendigen toestand der Leidsche Duinwatermaatschappy. Woensdag-morgen jl. zond ik een myner ondergo- schikten naar 't kantoor van bovengenoemde Maat schappij, met verzoek iemand zoo spoedig mogelyk te zonden, tot het repareeren eener hoofdkraan, hetgeen door geen ander werkman kan f.eschieden dan door dien der Maatschappij. Donderdag-morgen daaraanvolgende was er nog niemand geweest, waarop ik weder een boodschap zond, en de lekkage steeds grooter wordende, begaf ik mij Donderdag avond in persoon naar 't. kantoor, waar my geant woord werd, dat het boekje van reparation vol stond en er nog wel veertig vóór my warentevens dat zy ook maar één fitter hadden. Is het niet verschrikkelijk voor zoo'n Maatschappij met honderden verbruikers, er één fitter op na te houden? Mij dunkt die heeft genoeg te doen, om meters op te nemen. Is er nog iets gevaarlijker en schadelijker dan lekkage aan eene hoofdkraan? Men staat immers altijd bloot om onder water te loopen, en dan zal bovengenoemde Maatschappy mij de schaden niet vergoeden. Evenwel wordi er wel met de 3 maanden gedisponeerd .over de golden. Daar schynt tyd genoeg voor te wezen. UEd. dankzeggende, Mynheer de "Redacteur, voor de toegestane plaatsruimte, 'teekein ik mij Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, 1 Nov. Burgsteeg 9. P. Erades. DUIÏÜNLAND. Fraukijfk. In het begin van het volgende jaar zal te Parijs een Congres van sterrenkundigen worden gehouden. De directeurs van alle Sterrenwachten der wereld, zoo wordt verzekerd, hebben reeds hunne mede werking toegezegd. Het is hierbjj voornamelijk te doen om de kaart van den sterrenhemel te wyzi- gen overeenkomstig de, door toepassing der photo- grafie by sterrenkundige waarnemingen, gedane ontdekkingen. Uit Creuzot is naar Calais het grootste kanon verzonden, dat nog voor de verdediging te land in Frankrijk is besteld. Dit stuk van een kaliber van 24 centimeter, schiet met eene lading van 65 kilo gram een kogel van 155 kilogram met eene aan vankelijke snelheid van 600 meters in de seconde. Het is 8 meters lang en weegt 22,000 kilogram. Op verzoek van de Spaansche regeering heeft volgens de „Figaro" de Fransche minister-pre sident De Freycinet buitengewone maatregelen ge nomen ter bewaking van de grens aan de Pyre neeën. De prefecten der aan Spanje grenzende districten hebben strenge instructiën ontvangen. Ieder persoon van Spaansche nationaliteit, die niet van de noodige papieren is voorzien, zal genood zaakt worden het Fransche grondgebied te verla ten. In geval van tegenstand zullen de plaatselijke besturen de gendarmerie ter hulp kunnen roepen. Op 31 October waren er in Frankryk 2490 personen behandeld volgens de methode van Pas teur, waarvan 1726 Franschen of Algerijnen, 191 Russen, 165 Italianen, 107 Spanjaarden, 80 Engel schen enz. Van de 1726 stierven 12, meest kinde ren die aan het hoofd waren gebeten, of personen die te laat in behandeling genomen-waren. Nader blijkt nog dat in den zoo tegengeval len schat van Hué, de^ baren zilver eene groote hoeveelheid lood en tin bevatten. Oroot-BritanniA Het hoofd der politie te Londen heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarbij wordt medegedeeld dat elke optocht en samenscholing, behalve natuur-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2