Bit- nummer beslaat git Twee Bladen. BilielwinterinsttteliistoonitMS. N°. 8195. Vrijdag November. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van ,Zoa- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 November. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per postt-40- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regela ƒ1.05. Iedeie regel meer 0.17$. Crootere lettere naar plaateruimte. Voor het incae- eeeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. Om te voldoen aan veler aanvragen zal morgen en overmorgen, d. w. z. Vrjjdag en Zaterdag, voor de Abonné's gratis worden verkrijgbaar gesteld, op vertoon van achterstaanden bon, de Winter- dlenstrcgeling der verschillende Stoom trams; tevens worden nog aangegeven op het zelfde biljet de vertrek-uren Holl. Spoor Leiden Amsterdam en Leiden Rotterdam, vice versa, en de vertrek-uren Leiden—Utrecht. Aangezien echter de dienstregeling van de Noord- Zuid-Holl. Stoomtram-Maatschappij nog niet is ont vangen, wordt deze onveranderd gegeven. Met het oog op regenachtig weder, kunnen deze biljoen niet aan de loopers worden medegegeven. Yoor de portefeuille zijn ex. op steviger papier tegen 10 Cents verkrijgbaar. Ofllciëele Kennisgevingen. DRAW H WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door ANTHONIE VAN TELLINGEN W.Fzn. een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Aalmarkt No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEK, Burgemeester. 4 Nov. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat het brugje over de Rrjnsburger- singelsloot, aan don Maredijk, wegens herstelling gedurende 14 dagen, aanvangende 4 November, voor voer- en rijtuigen, paarden en vee zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Nov. 1886. E. KIST, Secretaris. Nauwelijks is de belangrijke verkooping der bibliotheken van wijlen de professoren Harting en Heynsius (en, zoo wjj vernomen hebben, met uit stekend gevolg) afgeloopen, of wederom wordt, blijkens achterstaande advertentie, eene niet minder belangrijke verkooping door de firma E. J. Brill aangekondigd, waarbij de historische en letterkun dige bibliotheken van twee onzer vroegere geachte stadgenooten, de heeren J. Van Heukelom Jr. en dr. C. A. X. G-. F. Sicherer, onder den hamer komen. Een blik in den catalogus werpende, zien wij dat reeds onder de algemeene werken van geschie denis zich verschillende uitgaven bevinden van het zeldzame wTerk: Rolevinck, Fasciculus temporum, een complete Ranke, een genealogisch handschrift van ouden datum, het gezochte werk van Lacroix, twee bijzondere exemplaren van het „Groot tafereel der dwaasheid", een keurig ex. van de „Gazette de Leide" zooals maar zelden voorkomt, en andere belangrijke werken. Onder de Engelsche geschiedenis vinden wij de zeer gezochte uitgaven der oude Engelsche schrij vers Nos. 201—216, en de Fransche geschiedenis bevat zooveel merkwaardigs, als in vele jaren, ten minste hier te lande, niet te zien is geweest. Ook onder de geschiedenis van andere landen komen vele merkwaardigheden voor, terwijl onze Yaderlandsche geschiedenis, vooral met betrekking tot den tjjd der Bataafsche Republiek, zeer goed is vertegen woordigd. Overgaande tot de letterkunde, zoo is het dui delijk dat de vroegere bezitter dier verzameling een man was van smaak, vooral voor het vak dat hij vele jaren hier binnen onze veste met zooveel - ijver heeft onderwezen. Keurige en zeldzame uit gaven worden daarin dan ook gevonden, welke zeker aller aandacht verdienen. Dan volgen een 50-tal Nos. over muziek en muziek-uitgaven en eenige goede boekenkasten. Met eene verzameling van ruim 500 Nos. binnen- en buitenlandsche, zoowel gouden als zilveren pen ningen en een uitmuntend munten- of medaillekastje wordt de catalogus gesloten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.23 bezorgd zjjn. De Indische mail per stoomschip „Prinses Marie" wordt 6 Nov. alhier verwacht. Van „Het Taaleigen der Homerische Gedichten" door prof. J. Van Leeuwen Jr. alhier en M. B. Mendes Da Costa te Amsterdam, is eene Duitsche uitgaaf verschenen by B. G. Teubner te Leipzig (vertaald door dr. E. Mehler te Zwolle). Eene Fran- _sche vertaling door dr. Keelkoff is ter perse bjj Hector Mari'Seaux te Bergen (Mons). ,.:V Het classikaal bestuur te Leiden, doende -wat des kerkeraads is te Leiderdorp, heeft van Z. M. den Koning machtiging ontvangen tot aanvaarding van het legaat van ƒ500, aan de diaconie dier ge meente besproken door wjjlen den heer J. C. Lan- gerak te Baarn. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft in zyne vergadering van 3 November herko zen tot vice-president den heer E. César Segers, pred. te Leiden; tot secretaris den heer A. Loeff, pred. te Dordrecht, en tot lid van het college van toezicht op het beheer der fondsen en goederen der Her vormde gemeenten in Zuid-Holland, den heer W. Zegors, pred. te Gorkum. De 1ste luit. J. P. A. De Kleyn, van de éde comp. 2de bat. éde reg. inf. te Leiden, is op zjjn verzoek overgeplaatst bjj het 6de reg. inf. te Breda. Te rekenen van 15 dezer is het telegraaf kantoor op het station der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij te Warmond ook belast met de ontvangst en aflevering van aankomende tele grammen. Ds. E. Van Loon, beroepen predikant by de Nederl.-Herv. gemeente te Sassenheim, zal aldaar a. s. Zondag middag zjjn intrede doen, na des voor middags bevestigd te zijn door ds. Fortuyn, van Zwammerdam. De heer J. Ter Borg, te Nijeveen, is benoemd tot hoofd der school met den bybel te Nieuwveen, b(j Leiden. De eerste audiëntie, welke de minister van oorlog heden verleende na zjjno terugkomst uit het buitenland, werd o. a. bezocht door den kapitein van het regiment grenadiers en jagers De Petit, die de jongste manoeuvres van het Fransche leger voor Nederland heeft bijgewoond. Onderscheidene officieren, in werkelijkon dienst, op non-activiteit of gepensionneerd, dingen naar de betrekking van commandant der Haagsche brandweer. De heer Daum, president-directeur derNederl. Indische Spoorwegmaatschappij, spreekt in het„Vad." het bericht tegen als zou die maatschappij den prijs van het vervoer van suiker met 25 ct. por pikol verlaagd hebben. Hij noemt het bericht onvolledig en onjuist, maar geeft verder geen nadere inlichtingen omtrent het besluit, dat door die Maatschappij te dezer zake is genomen. De heer Willem Van Zuylen is in zoo ven^ hersteld dat hjj Zaterdag-avond a. s. weder zal kunnen optreden in „Met Plezier," blijspel van Girndt en Von Moser, dat dien avond in het Zomer- theater aan de Kruiskade te Rotterdam, vanwege de „Vereeniging tot Veredeling van Volksvermaken" voor den Werkmansstand, zal opgevoerd worden. Het congres voor de internationale graadme ting te Berlijn heeft zjjne werkzaamheden geëin digd. De volgende bijeenkomst der permanente com missie zal in 1887 te Nizza plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal morgen, 5 Nov., niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente" vertrok 2 Nov. van Padang naar Rotterdamde „W. A. Scholten," van Nieuw-York naar Rotterdam," passeerde 2 Nov. Scilly; de „Prins Frederik" vertrok van Batavia naar Amsterdam 3 Nov.; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille Nov. Z. M. heeft aan P. De Zwaan, burgemeester, tevens secretaris der gemeente Wjjk aan Zee en Duin, verlof verleend om tot 2é October 1892 te Beverwijk te wonenmet ingang van 16 dezer benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Naaldwijk, J. A. Valentjjn, thans direc teur van het post- en telegraafkantoor te Klundert. Gcmoujfil Nieuw*. Wij ontvingen heden een bezoek van den vader der drielingen, die eenigeh tijd geleden in eene woning op de Uiterstegracht 35, tegelijkertijd hun intocht deden. De man toonde zich dankbaar voor „de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden "by en sedert de geboorte zijner drie kinderen" en berichtte ons dat deze en hunne moeder welvarend waren. Wjj dachten eerst dat de man nog geen kinderen had en zoo op eens zijn familiekring zag uitgebreid, maarhjj had er reeds drie! Het was wellicht onhartelijk van ons, om den man by zijn heengaan goene hor- haling van deze heuglijke gebeurtenis toe te wenschen, maar.zulk een wensch kon ons niet van het harte! Liever bevelen wij dit huisgezin nog eens aan, het schijnt wel aan hen besteed! Naar wij vernemen, zal de Leidsche gymnastiek- en schermvereeniging „Sparta" deel nemen aan het schermconcours op 27 November te 's-Gravenhage, uitgeschreven door de vereeniging „Excelsior" aldaar. Gisteren werd te water gelaten Tan de werf der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier een paviljoen-tjalkschip, bestemd voor de vaart tusschen Zaandam en Leiden en gebouwd voor rekening van schipper P. Van Heijningen te Zaandam. Nadat mr. F. Was te Leiden, als advo- caat van den president-kerkvoogd te Leiderdorp, ter burgerlijke terechtzitting van de Haagsche recht bank, verleden Dinsdag had geconcludeerd totniet- ontvankelijk-verklaring van dén eisch van den heer A. Van Leeuwen te Leiderdorp, om machtiging tot het houden van verkiezing van twee kerkvoogden der Herv. gemeente aldaar, heeft nu de advocaat van den eisch ex-, mr. Vaillant te 's-Hage, 8 dagen uitstel gevraagd en verkregen. Evenals ten vorigen jare heeft de heer W. H. Van Zanten Jr., steenfabrikant te Lei derdorp, hoofdzakelijk met het doel om zjjne werk lieden ook des winters bezig te houden met pro ductieven arbeid, de vervaardiging van vuurmakers op groote schaal ter hand genomen. Voor ƒ1.60 ontvangt men franco aan huistegen i-embours ©f postquitantie eene doos vuurmakers, inhoudende p. m. 800/2 stuks. Door het gebruik dezer vuurmakers weert men het gevaar, verbonden aan het aanmaken van de kachel met petroleum. Deze vuurmakers zjjn bovendien van bijzonder goede qualiteit, ongovoelig voor vocht; ze verliezen hunne kracht niet en zjjn samengesteld uit bestand- deelen die geen onaangename lucht verspreiden. En o:n hèt goede doel, èn ter bevordering eener nut tige industrie, vestigen ook wjj gaarne de aandacht

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1