N\ 8194. Donderdag 4 November. A0. 1886. <§eze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 November. LEIDSGÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per poet-1-40- Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN Van'l6 regels 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- eceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Konnisgevinfion. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door CORNELIS PETRUS BIK, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Korenbrugsteeg No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Nov. 1886. E. KIST, Secretaris. Blykens achterstaande advertentie zal bij de Leidsche Kamermuziek-Vereeniging, door het vertrek van den heer C. G. Locher, de violoncelpartij in de aanstaande soirées vervuld worden door den heer Bern. Rehl uit Utrecht. De heer Paul Haase (zang) uit Rotterdam en mejuffrouw Van Baaten (piano) uit Leiden, hebben reeds hunne medewerking voor de eerste soirée toegezegd. Door den directeur dor Kweekschool voor Zee vaart alhier is in het openbaar aanbesteed de leve ring vanlo. versch rundvleesch en 2o. soepgroenten, ten behoeve der equipage, gedetacheerd bij die inrichting gedurende het jaar 1887. Voor het vloesch was minste inschrijver de heer D. M. Spijer alhier, tegen 0.55 per kilogram, en voor de soepgroenten de heer M. C. Laman, mede alhier, voor f 2.72| per 100 rantsoenen. Aan den heer B. J. De Goey, stafmuzikant bij de dd. schutterij alhier, is bij koninklijk besluit toegekend het ingesteld eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkeljjken dienst by de schutterijen. De nieuw gebouwde kerk te Katwijk aan Zee, geheel in renaissance stijl opgetrokken en zoogoed als gereed, mag in alle opzichten geroemd worden als een keurig net gebouw, dat wel de moeite waard is bezichtigd te worden en alle eer doet aan den ontwerper den heer Jesse, architect te Leiden. Naar men aan het „Vad." meldt, is dezer dagen een keurig net uurwerk met uur-en minuutwijzers aan de kerk geschonken, uit de fabriek van de firma Van Bergen te Heiligerlee door den heer en mevrouw Van "Wassenaer Catwijck. Te Leiderdorp wordt door den heer Muller, godsdienstonderwijzer te Hazerswoude, in het daar toe bestemde lokaal godsdienstonderwijs gegeven, waarvan door een vijftigtal leerlingen gebruik wordt gemaakt. De heer Vlug, gewezen predikant te Lei derdorp, geeft aan de kinderen zijner geestverwanten godsdienstonderwijs in het weeshuis aldaar. (N. R. C.) Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Oostburg is beroepen ds. J. C. Verhoef ts Bode- grave c. a. Bijden heden gehouden afslag der verleden week op 27,000 in veiling gebrachte terreinenen andere eigendommen der Maatschappij tot exploi tatie van duingronden te Noordwijk, zijn deze op. gehouden voor ƒ34,030. In het Indisch Genootschap te 's-Gravenhage kwam gisteravond de suiker-quaestie ter sprake. De belangstelling bleek uit de vele opgekomen leden en geïntroduceerden, onder wie de voorzitter dei- Tweede Kamer en verscheidene leden van beide Kamers werden opgemerkt. De heer H. H. Boxel, die jaren lang op Java heeft doorgebracht en als een der voornaamste suikerfabrikanten bekend is, leidde het onderwerp in. Zijne voordracht gaf aanleiding tot een vrij uit voerig debat, waarbij men opkwam tegen de rede indien zjj terugkeer tot het cultuurstelsel bedoelde en vrij algemeen erkende dat vermindering van lasten een der voorname middelen was om het vertrouwen der geldinstituten te doen herleven, terwijl anderzijds, ook met het oog op de bijzondere positie der suikerfabrieken in de Vorstenlanden eene regeling in den vorm van de Regeeringsvoor- stellen, niet afkeurenswaardig werd geacht, mits het voorschot minstens driemaal grooter werd gemaakt. Tot eene bepaalde conclusie kwam het Genoot schap niet. Naar men verneemt, is een ontwerp van wet ingekomen tot opheffing van de gemeente Hof van Delft en tot indeeling bij de gemeenten Delft, Schip luiden, De Lier, Kethel en Spaland. Onze te Brussel woonachtige landgenoot, de heer B. Hugo Sassen, is, naar het „H. Dagblad" verneemt, door de koningin-regentes van Spanje benoemd tot ridder der orde van Karei III. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is het adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, ter verkrijging van een veiligen overgang over den spoorweg aan den Kruisweg te Haarlem, met ruim 500 handteekeningen voorzien, aan Z. Ex. verzonden. Op Zaterdag 13 November, den gedenkdag van Neerlands onafhankelijkheid, zal de Vereeniging „De Militaire-Willemsorde"^waarvan de hoofdzetel te Amsterdam is, aldaar een feestconcert en assaut geven in het Paleis voor Volksvlijt, onder mede werking van de schermmeesters-vereeniging „Mi nerva." De opbrengst van dit concert zal weder ten goede komen aan de ondersteuningskas van de Vereeniging de „M. W. O." De gedecoreerden, leden der Vereeniging, uit andere plaatsen, zullen des middags te 3 uren op 13 Nov. afgehaald worden aan het Centraal-station te Amsterdam door het Bestuur, de stafmuziek van het 7de reg. inf. en de genoemde schermver- eeniging. Tot heden zijn by den rector-magnificus voor de eerste maal als studenten aan de Ryks-univer- siteit te Utrecht ingeschreven: in de faculteit van geneeskunde 34, godgeleerdheid 28, rechtsweten schap 16, wis- en natuurkunde 16 (onder welke 13 pharmaceuten) en letteren 3, samen 97. De Staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den landbouw heeft zich, naar wij vernemen, in drie sub-commissiën gesplitst, die tot hunne voorzitters hebben gekozen de heeren Visser Van Hazerswoude, Van der Breggen en Hofman. De voorzitter en onder-voorzitter der commissie zyn niet mede in eene der sub-commissiën ingedeeld. Vad.) Naar men verneemt, zal de heer J, W. Calten; hoofdingenieur op 's Rjjks marinewerf te Hellevoet- sluis, in het begin van het volgende jaar tot hoofd ingenieur van algemeenen- dienst worden benoemd. Ten gevolge der benoeming van den heer P. W. Van der Sleyden tot ingenieur der eerste klasse van 's rjjks waterstaat, zal in het kiesdistrict Arnhem eerlang eene verkiezing voor de Tweede Kamer moeten plaats hebben. De heer B. Beyl, adjunct-directeur van de strafgevangenis te Leeuwarden, herdacht gisteren zyn 25-jarigen dienst als ambtenaar by het ge vangeniswezen. Naar de „Ned. Fin." verneemt, is van de ge legenheid tot conversie der 4-pcts.-oblig. Ned. Rijn spoorwegmaatschappij in 3'/,-pcts.-obligatiën slechts voor een gering bedrag gebruik gemaakt. Uit Curasao schrijft men aan de „Arnh. Crt.": Het getal leerlingen op de Gouvernementsschool neemt voortdurend toe, zoodat er nu reeds pl. m. 200 zyn. De gouverneur heeft aan den minister van koloniën verzocht, de heeren Van Leeuwen te Deventer en J. Schotman te Noordwyk-Binnen naar Curasao te zenden, om met Januari aan deze school in functie te treden. De bouw van een flink gymnastiek-gebouw is begonnen, zoodat het volgend jaar ook het gym- nastiek-onderwys een aanvang zal nemen. De gewone audiënties van den minister van koloniën op 5 en van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, op 6 dezer' zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Nov. Lizard; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 2 November. Z. M. heeft den heer A. B. Reintjes, laatstelijk adjunct-ingenieur der 1ste kl. by den dienst der Staatsspoorwegen op Java, thans met verlof in Europa, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen; benoemd tot subst.-off. van just, by de arr.-rechtbank te Groningen mr. H. J. Van der Poel Hiddingh, thans subst.-off. van just, by de arrond.-rechtbank te Zutfen; J. W. VanderLely benoemd tot burgemeester der gemeente Coevor- denden luit.-kol. G. J. IJssel De Schepper, be last met het bevel over het 2de reg. huzaren, op zyne aanvrage, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; dr. N. Westendorp Boerma benoemd tot burge meester der gemeente 't Zandtmet ingang van 1 Dec. a. s., benoemd tot schoolopziener in het district Hoorn W. J. Bonte, thans leeraar aan de- Rijks H. B.-school te Zalt-Bommel en schoolopziener in het arr. Geldermalsen, uit welke beide betrek kingen hem, met ingang van denzelfden dag, eervoï ontslag wordt verleendbenoemd tot hoofdingenieur- van den waterstaat der 2de kl., W. J. S. J. Blom, thans ingenieur der 1ste kl., en tot ingenieur van den waterstaat der 1ste kl., P. W. Van der Sleyden, thans ingenieur der 2de kl., en den ingenieur P. W. Van der Sleyden, met intrekking van het hem bjj Kon. besluit van 11 April 1881 verleende onbepaald verlof, in actieven dienst hersteld; met ingang van 1 Dec. a. s., aan den telegrafist der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf J. Kleeblad Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rjjks dienst. Gemengd K iou w«*- In menig huisgezin vraagt rjl0K 2fch wel eens af, wat toch de reden kan zynj da£ een vogeltje in eene kooi, hetzjj kanarie 0f wej). ander ook, niet vroolijk is, zijne veerty^ wanne6r het niet in den tjjd van het ruien verliest) geheel kaal wordt, ja zelfs komt garven. Menigeen kan zich daarvan geen reker gQven 0n toch isde oorzaak eenvoudig ^j^gg Natuurlijk niet altjjd, ïnaat in de meestrJ gevallen vindt deze haren grond in de omstand jgheid, dat men het diertje geen gelegenheid geeft zich te reinigen, waaraan het bepaald behoefte heeft. Men geve het in zjine kooi een niet te diep bakje met water - natuurlek D:iefe te koud - en weldra zal men zien, dat het die^j*-' er zich naar hartelust in zal wasschen. Het is ee?ï" goede raad, men neme slechts de proef! Maandag-avond werd te Hoofddorp (gem. Haarlemmermeer) tjjding gedaan dat op den hoofdweg voor G. G. 11, het Ijjk lag van een mans persoon. Dadeljjk werden maatregelen genomen, en een voerman vertrok al spoedig met paard en wagen, vergezeld van belangstellenden, om het ljjk te halen. Nadat de doodgraver drie kwartier gewacht had om het ljjk in ontvangst te nemen, kwam het bericht dat het was weggeloopen en aan den hoek Sloter- weg bjj M. eene hartversterking zat te gebruiken. Zekere A. v. d. W. te Abenesisbe- keurd wegens dronkenschap, nachtelijk burenge rucht en het toebrengen van slagen aan twee per sonen, met de kolf van een geweer. Door den inspecteur van het genees kundig Staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland is te Delft het roodvonk epidemisch verklaard. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen vrouw M. M. Van H., uit Haarlem, die terechtstond onder be-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1