fmf -- ATTï De hoogleeraar Koch, die de cholera nauwkeurig heeft bestudeerd, heeft gisteren, na een scheikundig onderzoek te Gonsenheim, by Mainz, de aanwezigheid van cholera-bacillen in een ljjk waargenomen. Doch het ziektegeval van dien over ledene had reeds voor 14 dagen plaats, en sedert is er niets verdachts meer voorgekomen. In het zuiden van Frankrijk, waar in de vorige week door overstroomingen groote verwoestingen werdeii aangericht, begint de toe stand te verbeteren. De prefecten van de departe menten Yaucluse en Bouches du Rhóne melden dat het water vallende is en de regen heeft opge houden. Te Chateau Benard, een der geteisterde plaatsen, heeft zich een verschrikkelijk geval voor gedaan. Het huis van een daar wonenden bakker was zóó door het water omgeven, dat men zonder schuitje het niet naderen kon. Terwijl de storm het hoogst was, stonden de bakker en vier zijner huisgenooten voor een venster het natuurtooneel te aanschouwen en plotseling trof hen de bliksem, die alle vier doodsloeg. Te Ceret, in het departe ment Pyrénées Orientales, werd eene vrouw, die een kind op den arm droeg, door den bliksem ge troffen zjj viel op den grond, doch het kind bleef ongedeerd. Ook een komisch feit is te vermelden. Vele jagers hebben een nieuw tijdverdrijf uitgedacht zjj halen uit de boomen de konijnen, die op de takken eene toevlucht hadden gezocht. Ook op Corsica is door den regen, welke in het zuiden van Frankrijk zulke overstroomingen veroor zaakt heeft vrijwat schade aangericht. Te Bastia zijn verscheidene huizen ingestort en bruggen weg geslagen. Het gedenkteeken voor Napoleon I en de kerk zijn door den bliksem getroffen. Tusschen Bastia en Ajaccio is het verkeer gestremd. Ver scheidene menschen zijn verdronken. Eene locomo tief werd omgeworpen, waarbij één persoon omkwam en vier andere gekwetst werden. De olijven- en de kastanje-oogst hebben veel geleden. In Afghanistan is een opstand uit- gebroken tegen den Emir. De stam der Gilzaï's vereenigde zich met een deel der Kazara's en stelde zich onder de bevelen der zonen van het bekende opperhoofd Mushki Ali. Deze stammen verzetten zich tegen het gezag van den Emir, omdat zij on tevreden zijn over de hooge belastingen, welke hjj van hen vergt. KOLONIËN. Benoemd: Tot 3den commies bij bet dep. der burg. op. werken, jlir. W. H, Van Kaders. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, uit hare betrekking als hulponderwijzeres aan de op. lBte lag. school A te Semarang M. A, Schiitt geboren Beins; eervol uit zijne betrekking, w. ziekte, de 3de commies bij het dep. der burg. op. werken J. H. F. Muller. Geplaatst: Aan de op. 2de lag. school te Semarang, de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzeres N. H. M. Blokzeyl; in de afd. Koeleleng, de benoemde eontr. 2de kl. Ch. G. G. Vermeer. Overgeplaatst: Van de op. 2de lag. school te Sema rang naar de op, 1ste lag. school A aldaar, de hulponder wijzeres A. M. Rosskopf. Toegevoegd: Aan den ass.-res. van Poronogo do be noemde asp.-contr. A. P. Stoorvogel. Verplaatst: Van Seblat, afd. Mokko-Mokko, naar Liwa, afd. Kroë, de asp.-contr. H. J. A. Kaedt Van Olden Barneveld. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de off. van gez. 2de kl. D. E. Sulzer. Geplaatst: De officieren van gez. lste kl. W. F. Kirch naar Bandjermassin, M. K. Enthoven naar Willem I en G. Fischer naar Meester-Cornelis. Ingedeeld: De lste en 2de luit. der inf. H. J. Muller en H. T. Van IJsseldijk bij het 14de bat. Belast: Met de waarneming der betrekking van meester knecht metaaldraaier bij den artillerie-constructiewinkel te Soerabaia, de 2de helper intrumentmaker (sergeant) bij den topographischen dienst A. A. Tomson BUITENLAND. Fruu krjjk. Men herinnert zich de klachten over den ver waarloosden toestand der paleizen te Versailles. Thans heeft de vice-minister van Onderwijs en Schoone Kunsten, Turquet, aan de begrootings- commissie medegedeeld, dat er plan bestond om de bedoelde en andere gebouwen in gebruik te nemen. Het paleis van Versailles en Trianon zouden tot afdeelingen van de schilderijen-verzameling in het Louvre worden ingericht. De kleinere zalen van Fontainebleau zouden hetgeen in de nationale boe kerij geene plaats kan vinden opnemen. In het paleis te Pau zou een museum worden gevestigd voor Zuid-Frankrijk en in dat te Compiègne eene tentoonstelling en fabriek van tapijtwerken, na verkoop van de Gobelinsfabriek en van die van Beauvais. Verleden Zaterdag is eene authentieke expedi tie der acte van schenking van Chantilly, welke Woensdag te voren aan de gedelegeerden van de vijf afdeelingen des Instituuts was voorgelezen, aan dit lichaam verstrekt. Volgens de zoo laag moge lijk gedane ramingen van de roerende en onroerende goederen, welke tot de schenking behooren, is de waarde hiervan ten minste 45 millioen fr. Ook Henri De Vries voldeed uitstekendook hij had alle mogelijke stijfheid en onbeholpenheid verbannen en speelde ditmaal met eene zekerheid, welke wij tot heden nog weinig bij hem aan schouwd hebben, maar die wij nog menigmaal bij dezen jeugdigen acteur hopen op prijs te kunnen stellen. Omtrent de debutante, mej. Beukers, onthouden wij ons nog van eenige beoordeeling; de planken koorts was nog duidelijk merkbaar. Het valt ons moeielijk te begrijpen dat mevrouw Beersmans, eene vrouw met zooveel talent, zich vernedert tot het weergeven van zulk eene rol, als gisteren haar deel was. In hare handen moet elke rol tot haar recht komen, en toch, die ver waandheid van mevrouw Kebus was gisteren niet geheel vrij van charge. Het nastukje „Hij is niet jaloersch," is een onbeduidend „lever de rideau," dat echter rnet veel gloed en kracht gespeeld werd. Maandag a. s. zullen wij wederom het genoegen hebben Possart in ons midden te zien en thans als den „Kabbi Sichel" in „L'Ami Fritz" van Erckmann Chatrian, terwijl hij ons tevens op de „Eingen-Parabel," uit „Nathan der Weise," vergas ten zal. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. De o n d e r o f f i c i e r s - ver eeniging „Door Vriendschap Vereenigd" zal Zaterdag a. s. eene tooneeluitvoering geven in de Stadszaal, waarbij ook de lang gemiste „oude bekende" weder zal medewerken. Door de politie te 's-Hage is aan gehouden een persoon uit Leiden, die bij een schoen maker in de Sliksteeg alhier, een paar laarzen had ontvreemd. Verleden Zondag hebben twee mineurs, te 's-Gravenhage gedetacheerd, in de gaar keuken in de Torenstraat in dronkenschap duchtig, huisgehouden. Met borden wierpen zjj ten slotte de glazen in. Togen hunne arrestatie door de politie verzetten zjj zich hevig, maar toch mocht het den agenten gelukken het tweetal over te brengen naar het politiebureel aan de Groenmarkt en van daar naar de hoofdwacht. Zondag-avond werden in de Haag- sche koffiehuizen op een adres aan Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbjj vernietiging van het be sluit tot afschaffing der kermis wordt gevraagd, handteekeningen verzameld. Een 400-tal bezoekers namen aan het „petitionnement" deel. Door het kantongerecht te Gouda werden in de vorige week een aantal kapiteins van stoombooten tot boete of hechtenis veroordeeld, omdat zjj in de rivier de Gouwe, onder de gemeenten Gouda en Waddings veen, met te groote snelheid hadden gevaren. Volgens de verordening op do stoomvaart in de boezemwateren van Zuid-Holland mag met stoom booten op do Gouwe, tusschen de Kjjnspoorwegbrug en de Gouwesluis, niet sneller worden gevaren dan 150 meter per minuut, en tusschen de Kjjnspoor wegbrug en den IJsel niet sneller dan 120 meter per minuut. De kapiteins der stoombooten hebben tegen deze verordening zeer groot bezwaar. Het hoogheemraadschap Kjjnland kent premiën toe aan de verbalisanten, wanneer een proces-ver- baal wegens te snel varen door eene veroordeeling bjj het kantongerecht wordt gevolgd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een vonnis der rechtbank aldaar bevestigd, waarbjj werd uitgemaakt dat de voorwerpen, voor gestolen geld aangekocht, aan den bestolene moeten worden uitgekeerd. Het oordeel berustte echter op andere gronden dan waarop onlangs vonnis werd geveld. Het Hof deed heden tevens uitspraak in de zaak tegen M. M. v. H., huisvrouw van L. G., wonende te Haarlem, die hare stiefdochter zoodanig mishandelde, dat het kind, volgens verklaringen van deskundigen, aan de gevolgen stierf. Het hof nam gedeeltelijke toerekenbaarheid aan en veroor deelde haar tot 10 maanden gevangenisstraf. Te Amsterdam bleef in de Wagenaar. straat een man in een jeneverberoerte dood. Deze man had eenmaal een kapitaal van tachtigduizend gulden bezeten, maar was nu tot den bedelstaf ver vallen. In een aantal Duitsche plaatsen, zooals te Gotha, Mainz, Neurenberg, enz., hebben huiszoekingen plaats gehad bij de sociaal democraten. BATAVIA, 27 September 2 Oct. (Vervolg.) Eergisteren werden door het stoomschip „Tam- bora" van Atjeh alhier aangebracht p. m. 300 mili tairen, allen ziek en ljjdende aan berri-berri. Aan het station in de benedenstad moesten zij overstap pen in den trein naar Weltevreden en in dien tus- schentyd kon men zien hoe zwaar die arme kerels van die ziekte hadden te lijden. Met bjjna geheel verlamde, daarbjj dik opge zwollen beenen, waren er verscheidenen niet in staat te loopen en moesten in de wagens gedragen worden. Hun voorkomen was beklagenswaardig; het scheen een uitgehongerde, uitgeteerde troep, in plaats van slagvaardige manschappen. De bestem ming van die ongelukkigen was Malang, naar men ons meedeelde. (Bat. Hbl.) Van de in 's lands gevangenis te Tandjoeng Poera aanwezige personen, deel uitgemaakt heb bende van de benden, welke in vorige maanden Langkat hadden verontrust, werden vier ter dood veroordeeld; twee hunner kwamen echter kort na hunne veroordeeling te overlijden. Een ooggetuige deelt aan de „Javasche Crt." mede, dat de lichamen der veroordeelden toen van de galgen werden afgesneden, op planken geplaatst aan den kant van den weg en langer dan 6 uren tentoongesteld. De plaatselijke autoriteiten meen den, dat dit stuitend schouwspel een afschrikwek- kenden indruk maken zou op andere kwaadgezinden. Den 22sten Sept. 11. werd te Bandong eene vrij hevige aardbeving waargenomen. De richting was van noord naar zuid. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit'slande dienst, w. volbrachten diensttijd, de commies op het ass.- res.-kantoor te Banda (AmFoina) W. G. Binkhuyzen. Benoemd: Tot hoofd-ingenieur lste kl. bij den water staat en 's.lands burg. op. werken, de hoofdambtenaar op non-act., M. J. Van Bosse, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot referendaris bij de alg. rekenkamer, W. E. De Buck. Bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken tot opz. lste kl., S. E. Haagsma; tot opz. 2de kl., P. H. Billehrandt; tot opz. 8de kl., I. B. IVesthoff. Oroot-BritannlA Voor het eerst sedert de verdaging van het Par lement voor de vacantie is gistermiddag Kabinets raad gehouden. Voordat de ministers bijeenkwamen, had graaf Hatzfeldt (de Duitsche gezant) een lang durig onderhoud met lord Salisbury. De ministerraad duurde drie uren. In den loop dor zitting verwijderde zich de minister van buiten- landsche zaken, lord Iddesleigh, voor eene conferentie met de gezanten van Turkjje en Italië. In eene gisteravond door den sociaal-democra- tischen bond te Londen gehouden meeting is besloten, ondanks het verbod, te volharden bjj het besluit om op 9 dezer een optocht te organiseeren, omdat op den brief, den vorigen dag door het bestuur van den bond aan het hoofd der politie gezonden, geen antwoord is ontvangen. Bulgrnrijë. Naar uit Tirnova wordt gemeld, is den Bulgaar- schen zaakgelastigde te Konstantinopel opgedragen den heer Nelidoff te polsen omtrent eene schikking, krachtens welke eene gemengde regeering uit ver tegenwoordigers van alle partjjen zou worden samen gesteld. Men wil weten, of Rusland dan zijnerzijds de nieuwe Kamer en de benoeming van een vorst zou erkennen. De Kamer zette haren arbeid voort. Grovieff en Bendreff zjjn in vrjjheid gesteld. Te Weenen gelooft men niet dat Kaulbars aan zjjne bedreigingmet het geheele personeel der Russische legatie uit Sofia te vertrekken, zal gevolg geven, maar te Tirnova schijnt men in dit opzicht niet geheel gerust te zjjn. Nu Rusland zoo ver gaat, dat de terugtocht bijna onmogelijk wordt, wint onder de Bulgaren de overtuiging veld, dat de mogendheden, en vooral Oostenrijk, het met Rus land eens zjjn. Vindt de Bulgaarsche regeering nergens steun bjj haar verzet, dan moet zjj ten slotte voor het machtige Rusland zwichten, en dit oefent een ongunstigen indruk op de houding der regenten. Voorloopig schjjnt Kaulbars echter nog geen plan te hebben te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2