N°. 8191. A0. 1886. v, Bit nummer bestaat uit Drie Bladen. M^aaiiclao- 1 November. f I feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gpn- en feestdagen, Uitgegeven. Leiden, 30 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van X6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inoas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het examen in de tandheelkunde met goed gevolg afgelegd door den heer A. J. J. Th. Koenaart; het eerste natuurkundig examen door den heer A. J. Bossers; hetpropaed. examen in de geneeskunde door de heeren D. A. Boon en I. G. J. Evers; het candidaats-examen in de theologie (2de ged.) door de heeren H. L. Knip- huisen en J. Ph. Hattink Jr.; het doet. examen in de rechtswetenschap door den heer J. Yan Praag; het examen volgens art. 86 der wet H. O., door den heer A. A. Le Jeune. Op de thans door den Kaad alhier vastgestelde gemeente-begrooting voor 1887 in ontvangst en in uitgaaf tot een bedrag van f 747,573, tegen ƒ744,920 voor het loopende jaar is de plaatselijke directe belasting uitgetrokken tot ƒ150,000, tegen ƒ144,500 voor 1886. De uitgaven, geraamd ten behoeve van het onderwijs, bedragen ƒ284,150. Voor kosten van straatverlichting is ƒ26,000 uit getrokken, zijnde ƒ5000 meer dan de laatstvoor- gaande jaren en zulks met het oog op de uitbreiding der gasverlichting. De winst of het overschot van de exploitatie der gasfabriek wordt geraamd op 44,685. In zijne bijdrage over de restauratie der Boven- of St.-Nicolaaskerk te Kampen opgehelderd door teekeningen ter vergadering van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, ving de heer H. J. Jesse aan met de mededeeling dat de stad Kampen vermoedelijk reeds in de 8ste eeuw in het bezit was van een houten kerkgebouw, dat echter, door de vermeerdering van Kampens bevolking, reeds in de elfde eeuw door eene steenen kerk in Romaanschen stijl vervangen moest worden. Daarna ging hij de lotwisselingen na van dit gebouw, dat op zijne beurt weer vervangen werd door het tegenwoordig bestaandewaarschijnlijk gebeurde dit in 1296, en werd om de oude Romaansche kerk eene nieuwe, Gothische, gebouwd, en wel door de muren hooger op te trekken en de binnen muren tot pilaren uit te hakken. Vervolgens beschreef spr. de restauratfën, welke dit gebouw in den loop des tyds ondergaan had, het laatst die van het koor, door den heer Gosschalk, welk werk zóó de algemeene goedkeuring mocht wegdragen, dat ook tot verdere reparatiën be sloten werd. Spr. eindigde met den wensch dat zoo spoedig mogelijk dit schoone gedenkstuk van oude bouw kunst in zy'n ouden luister mocht hersteld worden. De president dankte ook dezen spreker en den laatsten wensch beamende beval hij de afdeeling aan voor verdere, zoo gewaardeerde bijdragen. Vervolgens bracht de heer J. J. Kersbergen een monster van kunst-graniet ter tafel, dat volgens zijne mededeeling bestaat uit steen en cement, verbonden door een scheikundig praeparaat, welk praeparaat het geheim van den fabrikant is. Dit graniet is zeer hard, harder dan natuur-graniet of hardsteen en naar sprekers gevoelen beter geschikt om vloeren te maken dan tegels, ook voor bestrating, vloeren in fabrieken en kazernen enz., daar het, evenals asphalt, kan gebruikt worden en zeer hard wordt en, wat ook een groot voordeel is, geen ge- druisch veroorzaakt en volstrekt geen vocht doorlaat. De heer Kersbergen had het reeds aangewend voor een vloer in de kazerne en verwachtte daar zeer goede resultaten van, hoewel hjj, 'tot zijne spijt, die resultaten zelve niet zal kunnen waarnemen. Dit graniet, dat ook gepolijst kan worden, wordt ge leverd door den heer Van der Pot, agent der fabri kanten, te Rotterdam. Nadat nog eenige inlichtingen door de aanwezigen gevraagd en door den heer Kersbergen verstrekt waren en nogmaals de hoop was uitgesproken dat de afdeeling op zijne voortdurende sympathie mocht blijven rekenen, opperde de heer A. Verhoog het denkbeeld om het bestuur der 3-Oct.-Vereeniging te verzoeken niet, zooals in de statuten bepaald is, dit jaar reeds af te treden, maar aan te blijven tot het volgende, daar het z. i. voor eene zoo jeugdige vereeniging, die echter overvloedige bewij zen van levensvatbaarheid gegeven heeft, te wen- schen ware, haar zoo ijverig bestuur te behouden. De president meende echter dat de afdeeling moeilijk als zoodanig zulk een verzoek kon doen, maar verzekerde dat hij het volmaakt met spr. eens was, wat zijn persoon betrof, waarna de heer Verhoog beloofde eene beweging in dien geest op touw te zullen zetten, wat door de aanwezigen met applaus werd begroet. Hierop werd de gezellige en leerzame bijeenkomst gesloten. Naar aanleiding van hofbericht dat Dinsdag 16 Nov. de verkiezing van een Raadslid zal plaats hebben, werd voor-verleden week door de „Holl." de vraag gedaan of er „geen kans zou zijn eene kiesver- eeniging op te richten van mannen uit alle partijen." Een „Leidsch burger", van dat plan met inge nomenheid kennis genomen hebbende, acht het nu in antwoord daarop noodig het misverstand te be strijden dat in den Raad politieke quaesties worden behandeld. Hoofdzaak is en blijft hot belang der gemeente: en daarom, wil men het „algemeen belang" be vorderen en „recht voor allen" toepassen, dan kan er bij een Raadslid geen sprake zijn van neven bedoelingen of persoonlijke consideratiën. In deze dobberende, laveerende en wankelmoedige tijden, hebben wij behoefte aan mannen van sta-vast. Om die te krijgen, hebben wij de hulp noodig van de burgerij! Laten de kiesvereenigingen, ieder op hun stand punt, ijveren voor hunne candidaten die hunne be ginselen belichamen, waar het personen betreft, die voor een politieken werkkring, zooals Provinciale Staten en Tweede Kamer in aanmerking komen. De „Leidsche burger" zou echter het oprichten van eene nieuwe Kiesvereeniging vooralsnog niet dur ven aanbevelen, maar wel een overgangsmaatregel in overweging willen geven. In dezer voege: De uitslag der verkiezingen voor den Raad heeft in de laatste jaren (niet in het laatste jaar) geleerd, dat liberalen en anti-liberalen nagenoeg tegen elkan der opwegen. Stel nu de som der uitgebrachte stemmen gelijk aan 12. Dan zou „Algemeen Be lang" 6 stemmen en „Nederland en Oranje" en „Recht voor Allen" ieder 3 stemmen bekomen. Laten nu 12 afgevaardigden uit de drie bestaande kiesvereenigingen, gekozen door en uit die ver- eenigingen in bovenstaande verhouding, bijeen komen en trachten tot een onderling vergelijk te komen, hoe en op welke gróhdslagèn men wil samenwerken. Zij zouden dan bij meerderheid van stemmen voorloopig een candidaat kunnen kiezen; die keuze zou kunnen worden voorgelegd aan de goedkeuring der onderscheidene kiesvereenigingen. Kwam men, al was het niet den eersten keer, tot eene gewenschte overeenstemming, dan zou er één algemeene candidaat zijn, gesteund door de gan- sche burgerij. Welke voordeelen biedt, volgens den „Leidschen burger", een dergelijk plan? lo. dat men voorlopig de zelfstandigheid der bestaande kiesvereenigingen niet te na kwam 2o. dat men een begin maakte met eene proef, welke veel kans heefifc van slagen; 3o. dat men door samensprekingen en onderhan delingen elkander beter leerde kennen; 4o. dat men door de ervaring geleerd, de grond slagen zou kunnen leggen tot het vormen eener kiesvereeniging voor den Raad, bestaande uit man nen van alle partijen. Men schrijft ons uit WarmondDonderdag avond gaf het muziekgezelschap „Harmonie van Warmond" in het logement „De Stad Rome" alhier een concert, waarvan de uitvoering, onder leiding van den heer A. P. Papot, niets te wenschen over liet. De elf nummers van het programma werden dan ook herhaaldelijk door de kunstlievende toe hoorders levendig toegejuicht. Om elf uren was het concert geëindigd en ging ieder hoogst vol daan naar huis. De begrooting der gemeente Koudekerk is door den Raad vastgesteld in ontvangst op ƒ11,235.44 en in uitgaaf op ƒ11,234.52, sluitende dus met een batig saldo van 92 cents, Maurits Van Moreelen is een jeugdig, levens lustig, maar luchthartig schilder van grooten aanleg. Op een publiek bal ontmoet hij een meisje van bui tengewone schoonheid, Cora Marchesi genaamd, de dochter van eene kostumenaaister der opera. Hij wordt hartstochtelijk verliefd op haar; zyeen hoogst eerzuchtig wezen, weet hem gemakkelijk te be wegen haar ten huwelyk te vragen en dat huwe lijk zal doorgaan, zoodra zijne verdiensten dit zullen gedoogen. Hij schildert het portret van zjjne aan staande en op de tentoonstelling, waar hy het heeft ingezonden, heeft het zooveel succes, dat Maurits Van Moreelen onverwacht een groot man is geworden. Hfj trouwt, maar zyn huwelijk is ver van gelukkig. Zijne vrouw is eerzuchtig en wil in een wereld verkeeren, welke voorheen de hare niet was, maar die wereld keert haar den rug toe: zij is bovendien verzot op weelde en geeft veel meer uit dan met zijne inkomsten overeenkomt. Liefde koestert Cora niet voor Mauritsdaarvoor is zij te egoïstisch. Zy coquetteert met haar echtgenoot even zeer als met eiken anderen man. Hij gevoelt zich diep ongelukkig, bemerkt ten slotte dat zij hem bedriegt en maakt een einde aan zijn leven. Ziedaar in enkele woorden den korten inhoud weergegeven van de laatste pennevrucht van Johan Gram. Het is slechts de kern van de novelle, welke de schrijver een twintig jaar geleden in Den Haag laat spelen. Om deze beide, met flinke, duidelijke ^'ekken geteekende hoofdpersonen, heeft Gram met groot talent tal van aardig geschetste typen gegroepeerd. Wij noemen o. a. Maurit's oom, voogd en opvoeder, Jan Gasparus Van Moreelen, chef der secretarie van het ministerie van nijverheid, kunsten en weten schappen, een staatsambtenaar, uitmuntend door dom- en verwaandheid, bekrompen van geest, die met onnavolgbare waardigheid een brief kandicht- lakken, maar niet het minste begrip heeft van wat kunst is, niet inziet, dat er iets hoogers is dan staatsambtenaar te zyn. Oók de zmster van Maurits Van Moreelen is byzoü- der gelukkig weergegeven. Als men het boek dicht slaat voelt men voor dat arme gebochelde kind, dat altyd even stil haar weg gaat, altyd voor anderen zorgt, maar van die anderen bitter weinig weder liefde ontvangt, het meest sympathie. Menig tooneeltje uit het leven in de hofstad is aardig beschreven. Gram kent Den Haag volkomen en weet het op geestige wyze den lezer te deren. Het bal in den Duitschen Scbr" -.mil thans verdwenen Haagsche kpv -mwburg, de tentoonstelling enz., Gram 'f18' de schilderyen- ze weer, sooala h« ze gezieneehee'te gezi9n engeeft De styl iS, ZQO-jg wy V£m den schryver gewend zyn, los ©n ^gekunsteld, de dialoog geestig uitgever, de heer A. W. Sythoff te Leiden, -.eeft gezorgd voor grooten en duidelyken druk zoodat het boek aangenaam leest. (Rbl

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1