Is fill n®. Biee. A0. 18B6. 33on.clex'clao: October. $eze <Qon:ant worit dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 October. PRIJS DBZBR COURANT: Voor Lftiden per 3 maandenf 1.10. Fn*7; o per post1*40. AÜ0<Tr>d«rlt]ke Nommere0.Ö5. Men meldt ons: Evenals vorige jaren, stelt de Commissie der Volksbijeenltomsten zich voor, ook dit jaar wederom, ter gelegenheid van het Sint- Nicolaasfeest, de kinderen van onver mogende ouders, binnen deze gemeente woonachtig, eenige versnaperingen aan te bieden en een klein feest to bereiden. Dergelijke feesten evenwel gaan, op den duur, de finantieele krachten der Commissie te boven. Daarom besloot zij in hare jongste ver gadering ten voordeele van bovenvermeld feest een concert te geven in de Stadsgehoorzaal. Zy is daartoe in staat gesteld door het welwillend aan bod van den heer kolonel-commandant van het 4de regiment infanterie, die het strijkorkest der kapel van bovengenoemd corps, onder leiding van den kapelmeester, den heer Mann, geheel belangeloos ter harer beschikking stelde; bovendien waren mejuffrouw Gr. en den heer P. D. dadelijk bereid een paar nummers ten beste te geven, zoodat men bovengenoemde krachten in aanmerking genomen, een genotvollen avond kan verwachten. De entrée bedraagt, bij inteekening, voor een heer ƒ1, dameskaarten ƒ0.50 per stuk. De Com missie vertrouwt dat zy, die steeds ter gelegen heid van dit St.-Nicolaasfeest eene ruime bijdrage schonken, haar hunne gaven ook ditmaal niet zullen onthouden. Bovenstaand bericht ontvingen wij met genoegon. Waar hét toch geldt kinderen v£tn geheel onver mogende ouders een prettig feest, van welken aard ook, te verschaffen, daar bleef Leidens liefdadigheid nooit achterwege, en dit zal zy ook nu niet doen. Op het twaalftal voor predikant te Gouda komt voor ds. A. Voorhoeve H.Czn. te Katwijk aan Zee. Do gomeenteraad van Leiderdorp heeft de be grooting voor 1887 in ontvang en uitgaaf vastge steld op 18,956.88'/j. Voor kosten van buitenge woon politie-toezicht is een memorie-post en voor eene feestgave aan de leerlingen van alle scholen, bij gelegenheid van 's Konings 70sten verjaardag, ƒ200 uitgetrokken. De hoofdelijke omslag is van 2200 tot 1750 verlaagd. Bij den Kaad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is heden o. a. ingekomen een koninklijk besluit houdende beslissing in zake het be roep van den gemeenteraad van Aalsmeer, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien Raad tot regeling der jaarwedden van het in functie zijnde onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen aldaar. Met handhaving van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland is het daartegen ingesteld beroep ongegrond verklaard en bepaald dat de jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen te Aalsmeer zullen blijven vastgesteld op het tegenwoordig bedrag. Gemengd Nieuvra. Het zal a. s. Maandag, 1 Nov., 25 jaren geleden zfln dat de heer C. Huisman als brood bakker der Ned.-Herv. Diaconie werd aangesteld. Een jongen uit de gemeente Noot dorp, die te Zegwaard geregeld wekelijks komt bedelen, werd plotseling door een zenuwtoeval ge troffen. Daar niemand genegen was hem bp zich in huis op te nemen, is hy naar het wachthuis getransporteerd, waar hp tot den anderen morgen is verpleegd, 's Morgens te 6 uren kon hij te voet weer huiswaarts keeren. Men schrijft uit Rynsburg: De tulpen en krokussen zijn weer aan den bodem toevertrouwd de gelegenheid osn te planten was dit jaar buiten gewoon goed; verleden jaar liet dit met demenig- PRIJS DER ADYERTENTEEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. vuldige regens voel te wenschen over, waardoor ook by het rooien het aankweeken gering was; ofschoon de prijzen voor droge bollen besteed laag waren, is er toch veel omgezet, en daar alles weinig opbrengt, is de bollentoelt nog het beste. Do bloemkool is wegens de qualiteit buitengewoon slecht te noemen; duizenden okshoofden zpn weer ingezouten, doch de verhouding van losse tot vaste soort is veel grooter dan in,..vorige jaren; en daar het inzouten van bloemkool hier een hoofdbestaan is, laat zich dit te meer gevoelen. De andere kool soorten, alsmede peen, zijn laag in prys. Uien zijn goed gegroeid, doch de prijs was mede laagzooal3 mede overal waar de tuinbouw wordt uitgeoefend, hoort men hier niet dan klagen; en naar waar heid, het is hier ook voor den arbeidenden stand, met den naderenden winter in het gezicht, treurig gesteld. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de zaak van Domela Nieuwenhuis in cassatie bepleit worden door mr. S. Yan Houten, lid van de Tweede Kamer. De dag voor de behandeling dezer zaak is echter nog niet door den Hoogen Raad bepaald. Bp deurwaardersexploot is ten ver zoeke van de voormalige kerkmeesters der Ned.- Herv. gemeente te Amsterdam, den koster der Westerkerk en der Koepelkerk aangezegd op 5 Dec. a. s. de kosterij te ontruimen, of bij gebreke daar van den 21sten d. a. v. voor de arrondissements rechtbank aldaar te verschijnen. A. D. Prillevitz, steenhouwer te Haar lem, is door het Hof te Amsterdam terzake van brand stichting, tot vpf jaren gevangenisstraf veroordeeld, en de oud-zeeman A. v. d. G., wegens het maken van valsche volgbriefjes, tot een jaar gevangenisstraf. Door twee Amsterdam sche recher cheurs is in bewaring gebracht eene 19-jarige dienst bode, die verdacht wordt van diefstal van eene som van ƒ300, ten nadeele van haar patroon, wonende op de Weteringschans. Omtrent den z war en storm, dien het op 9 October jl. uit Rotterdam vertrokken stoom schip „Noord-Holland" beliep, kort nadat het den 14den Oct. uit Southampton was vertrokken, bevat de „N. Zutf. Crt." een schrijven, waaraan de vol gende by zonderheden zyn ontleendOmstreeks 3 uren 's morgens werd ik onzacht wakker geschud door eene schommeling van de boot. Do 2 hutkoffers, die ik had, rolden over elkaar heen, een hoeden doos kreeg ik op mijn neus. Tot overmaat van ramp viel de emmer met waschwater om, zoqdat plotseling de geheelo hut een paar cM. onder water stond. Intusschen woedde buiten een zeer hevige storm. Het schip slingerde geweldig. Van tijd tot tyd ver nam men het gerinkel van glazen en borden, nu en dan ook een vervaarlijk geschreeuw der angstig om „pa" of „ma" roepende kinderen. Dit duurde zoo den geheelen vroegen morgen. De storm, in stede van te bedaren, nam in hevigheid toe. Af en toe kre gen wy zware stortzeeën over. Een onzer kreeg door een poortje een zeetje, dat hem half deed stikken. Een prachtig schouwspel leverden de golven op. Soms waren zij een paar voet hooger dan onze hoogste mast. Hot loeide vreeselyk; de wind steeds tegen. De „Noord-Holland" vorderde slechts weinig door de zware zeeën, die het arme schip soms ach teruit slingerden. Met don kop steeds in den wind whs het elk oogenblik gereed, aan de aankomende rolzeeën het hoofd te bieden. Het schip zoo te houden, vereischt eene groote mate van bedreven heid. Er moest gezorgd worden, dat zoo'n valsche zee, d. i. drie groote rollers achter elkaar, het schip niet op zy trof, wat aanleiding zou kunnen geven tot de grootste ongelukken'. Eenmaal echter sloeg zoo'n roller tegen het schip. Het was bijna gekanteld. Het dek was letterlijk overstroomd. Honden, kippen, eenden, varkens, met hok en al, vlogen overboord. Eene sloep werd ver brijzeld, een gedeelte der verschansing, van plaat ijzer en zwaar hout vervaardigd, werd overboord geslagen. Hiermede gingen nog een paar ijzeren trappen overboord. Het ijshuis, dat ook op het dek stond, werd tot splinters geslagen. Dit alles ware minder geweest, indien wy niet het leven te betreuren hadden van één man der equipage, den kwartiermeester. Geen kwartier te voren stond de arme man nog aan het roer. Nu was hij verdwenen. Men zocht lang tevergeefs naar hem, zoodat men moest opmaken dat hy over boord is geslagen. Een koksmaat werd door een zeetje over boord geslagen, maar gelukkig door een ander weer terug geworpen. Zwaar gekneusd en met een gebroken arm vond men hem vastgeklemd tusschen het kippenhok en de kombuis. Een der kellners moest voor den hofmeester den koffieketel halen. Hiervoor had hy maar een pas of 20 over het dek te doen. De heenreis werd ge lukkig volbracht, maar op den terugtocht sloeg eene zee hem onderst boven. De ketel viel in zee, en hy stond op het punt denzelfden weg op te gaan, maar zyne tegenwoordigheid van geest redde hem het leven. De 1ste stuurman moest voor den kapitein naar het achterschip. Tot tweemaal toe kreeg hy een zwaar stortbad. Een hiervan sloeg hem tegen een trap. Zwaar gekneusd moest hij worden weggedragen. Arme vent! wat had hy het land, dat hij niet meer op zijn post kon zijn, nu zyne diensten niet gemist konden worden. Gelukkig heeft hij niets gebroken. Hy loopt al weer op het dek. Ook de tweede en derde stuurman kregen blessuren. Eene stortzee pakte een viertal mannen op en sloeg hen tegen de hut van den dokter, waarvan de deur in stukken vloog. Een Duitscher kreeg hierby een blessuur aan de hand. De dokter is er slecht by gevaren. Kersversch uit Duitschland gekomen, maakte hy de reis voor de eerste maal mede. Hij heeft niets laten verzekeren en bijna al zyn goed is over boord. Onze redding hebben wy, naast God, aan onzen wakkeren commandant of kapitein te danken. Ge durende twee etmalen was hij steeds op zyn post en trotseerde moedig de over hem heenslaande golven. Toen het te voorzien was, dat de storm in hevigheid zou toenemen, en een langer voort zetten van de reis nutteloos en zelfs gevaarlijk was, nam hy het koene besluit om rechtsomkeert te maken en weer naar Wight te stoomen. Daar ging onze boot met een paar zeilen in top en in vliegende vaart. Do weg, dien Wy in 22 uren hadden afgelegd, werd in 12 uren afgestoomd. Met de grootste vreugde werd het witte licht van Wight door ons allen begroet. Wij waren gered. Te Southampton ontmoetten wy de „Prins Alex ander," vier dagen na ons van Amsterdam vertrok ken. De schade wordt geschat op ruim 12,000. De verwoesting is dan ook verschrikkelijk geweest. Een drie-vingers dikke ijzeren roerstang werd door het inslaande water omgebogen, alsof het een stukje lood was. Het stoomroer kon toen niet meer worden gebruikt. Gelukkig, dat wy nog een tweede roer achter op het schip hadden, anders waren wy reddeloos verloren geweest. Naar men weet, heeft de „Noord-Holland", na ondergane reparatie, de reis naar Indtë weer vervolgd. L ui d e n s een telegram uit Mainz zijn te Gonsenhoim ziektegevallen voorgekomen, welke men voor cholera houdt en waarvan eenige met doodelyken afloop. Door de overheid zyn, in overleg met de betrokken beambten, de noodige voorzorgsmaatregelen genomen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1