Pit nummer bestast Bit Twee Bladen. Beriolit. Scheurkalender, N°. 8188. Donderdag 2& October. A0. 1886. Leiden, 27 October. ftze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH J§|S DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S m.anden1-10. Frcnoo per poet1A0. Afitondertjjke Nommera0.05. Het is den Uitgever aangenaam te kunnen mededeelen dat hjj in de volgende maand voor de Abonné's op het Leidsch Dagblad, zal verkrijgbaar stellen een keurig netten tegen den uiterst lagen prijs van 15 Cents. DE UITGEVER. Thans ontvingen wy ook het rapport van de commissie van financiën op de morgen door den Raad te behandelen ontwerp-begrooting dezer ge meente, dient 1887. De commissie meent in het algemeen hare inge nomenheid te mogen uitspreken met dat ontwerp. "Wel is het bedrag van de uitgaven hooger dan men het zou wenschen, en is daardoor het cijfer van den hoofdelijken omslag tot het maximum ge stegen, maar men moet erkennen dat de gemeente voor het grootste deel dier uitgaven door de wet verplicht of door de omstandigheden gedwongen is. Bovendien mag men zich verheugen dat de post: uitkeerig van het Ryk van het aandeel in de kwade posten van het personeel, ad ƒ9000, op volgende begrootingen voor een groot deel kan vervallen. Onder deze omstandigheid kan het niet worden afgekeurd, dat, waar het mogelijk is, op de uitgaven bezuinigd wordt. Dat de bezuiniging voornamelijk de fabricagewerken treft, bepaaldelijk de buitengè- wone vernieuwing van straten, kan men betreuren, maar bezwaarlijk veranderen. Men vergete ook niet dat het eindcijfer van het hoofdstuk der fabricage werken toch nog circa ƒ6000 hooger is dan by de begrooting van 1886. Dat elke gemeente bare rekening hoeft te maken met het oog op hare eigen toestanden, is terecht opgemerkt. De vergelijking met de begrooting van Amsterdam geeft weinig licht bij de beslissing om trent hetgeen ons te doen staat; trouwens even min de vergelijking met de begrooting van Leeu warden of van eenige andere gemeente. De commissie verheugt zich, dat, niettegenstaande het minder gunstige cijfer der plaatselijke directe belasting, niet met volkomen consequentie wordt vastgehouden aan het stelsel dat voor buitengewone uitgaven leening het aangewezen middel tot dek king is. Alleen de post van 4455 uit *e keoren aan de provincie by de overdracht van het Delft - sche trekpad, wordt uit buitengewone ontvangsten gevondenniet om slechts voorbeelden te noemen de nieuw aangeschafte slangenwagens, de 60 nieuwe tweepersoonsbanken voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, noch de buitengewone vernieuwingen van bruggen tot bedragen van ƒ4000 en 6000, die zeker als uitgaven kunnen gelden, waarvan ook het nageslacht zal voordeel hebben. Toe te juichen is ongetwijfeld het voornemen omtrent de invoering van schoolgeld op de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen. Even eens zal zeker de Raad met belangstelling den uit slag vernemen van het onderzoek, door B. en Ws. ingesteld omtrent de conversie-quaestie. De commissie van financiën meent verder dat de ontwerp-begrooting getuigt van een ernstig streven naar gepaste spaarzaamheid, zoodat aan de inge zetenen alleen de lasten worden opgelegd, welke door hooger gezag of door het welbegrepen belang der. gemeente gevorderd worden. Ofschoon de finan- tieets toestand van Leiden niet onginstig genoemd mag worden, toch eischt hij zeker omzichtigheid en beleid, opdat het flnantieele evenwicht worde be houden. De commissie beaamt volkomen de opmer king in het sectie-verslag, dat „men niet kan vol staan met eerst de uitgaven vast te stellen en daarna de inkomsten te rogoien, maar dat wel degelijk behoort gelet te worden op de draagkracht van de belastingschuldigen"; men kan daarbij voe gen, ook op die van de latere belastingschuldigen. Tot nadere toelichting deelt de commissie eenige cijfers mede, die aanwijzen aan den éénen kant, dat na 1874 de renten van de gemeenteschuld hoewel in de laatste jaren dalende, en gedekt door renten die de gemeente ontvangt een aanmer kelijk cijfer hebben bereikt, nl. van ƒ1900 tot 22,351.25; aan den andoren kant dat van dat jaar af wel het evenwicht is bewaard, maar het bedrag der opgebrachte belastingen is geklommen van 295,893 tot ƒ377,829. Op de hierachter aangekondigde vergadering van de vereeniging „Uit Liefde'' wenschen wij de aandacht van alle weidenkenden en deelnemenden in het lot der armen te vestigen, ten einde hen tot toetreding te bewegen. Deze Vereeniging toch, welke do sympathie heeft verworven van zooveel honderden onzer stadgonooten, en die door hare milde en echt vaderlandsche handeling op 3 Oct. 1885 wellicht mede een stoot heeft gegeven om dien gedenkdag aan do vergetelheid te onttrekken, ver dient algemeene ondersteuning en aller medewer king, en wordt daarom dan ook met den meesten aandrang aanbevolen. Do koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de Maatschappij ter exploitatie van het Badhuis te Leiden, met een kapitaal van 12,000, dat geheel genomen is door de hoeron C. J. Leem bruggen, dr. D. E. Siegenbeek Van Heukelom, "W. F. Van der Heyden en mr. H. L. A. Obreen, ieder voor een vierde. Het bestuur is opgedragen aan de heeren C. J. Leembruggen en dr. D. E. Siegenbeek Van Heukelom. Gedurende de eerste helft der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: L. Kikkert, Alfen; H. Vermooten, mej. A. Sib- beles, mej. wed. H. M. Beekmann, mej. IJ. P. Van Malde, Karthaus, Amsterdam; wed. Jozephus Mar kus, Balhoek; dr. I. F. Selhorst, Deventer; wed. "Wymans, Gorkum; I. E. Groove, mej. K. Lans, Philippens, W. Vlieland, mej. M. M. Van Putter, 's-Gravenhagemej. D. Olmann, Heemstede; mevr. C. A. C. Lammers Van Toorenburg-Van der Does, Leiden; mej. G. Postma, v. d. Sluis, Rotterdam; J. Wesseling, "Wageningen. BriefkaartenMej. M. Van Heek, 's-Gravenhage; C. Leemans, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar Duitschland: Lamy, Bielefeld. - FrankrijkD. Hendriksz, Parys. Door het College van Regenten over de Gevan genissen te Leiden zijn de navolgende benoodigd- heden ten behoeve van de gevangenen alhier go- durende het jaar 1887, aanbesteed als volgtgebuild brood 12.45 c., ongebuild brood 12.50 c., roggebrood 7 e., alles per kilogram; aardappelen 1.95 per 50 kilogram; rundvleesch 55 c., rundvet 43 c., kalfsvleesch ƒ1.09, boter ƒ1.30, gort 12.90 c., ryst 11.70 c., groene erwten 12.45 c., groenten 4.47 c., zout 13.45 c., peper 99 c., alles per kilogram; azijn 6.50 c. per liter; kaarsen 68 c., groene zeep 30.40 c., witte zeep 42 c., scheerzeep 90 c., soda 05.46 c., koffie 86.50 c., cichorei 22 c., bruine suiker 52 c. en siroop 14 c., alles per kilogram; eieren per stuk 5.50 c., zoetemelk per liter 6.50 c., tarwebloem per kilogr. 18 c., roode wijn per liter 71 e., scneekolen 68 c., steenkolen 66 c., encokefc 98 c., alle3 per 100 kilogram; baggerturf ƒ5, en PRIJ8 DER ADVERTENTIEN: Van 1S regels ƒ1.05. Ieders regel meer ƒ0.171. Grootere letters Daar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. lange turf ƒ5 per 100 stuks; ligstroo per 500 kilogr. ƒ12.95; zand per stère 0.95; stalbezems 9.50 c., heibezems 8 c. en heiboenders 3.50 c., alles per stuk; stalen pennen Perry 52 c., gelijnde cahiers van 4 vel 3 c., Hollandsche schrijfinkt 25 c., pijpjes wit cham. kryt 1.15 c., ronde griffels per 100 stuk 20 c., leien no. 6 per stuks 12 c., schakellijm per flesch 23 c., pennenhouders per dozijn 14 c. en Hollandsche schoolboeken 14% beneden den vastgestelden prijs. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 20 en 21 September. Men schrijft uit Leiderdorp, d.d. 25 Oct. Hedenmiddag vergaderde alhier het classikaal be stuur van Leiden, doende wat des kerkeraads te Leiderdorp is. Van het kiescollege, ook opgeroepen, was maar één persoon verschenen. Zeven personen, die hunne kinderen hebben laten doopen bij den afgezetten predikant Vlug, waren evenzoo opge roepen om zich daarover te verantwoorden, maar niemand is verschenen, zoodat er niet veel te be handelen viel. Vrijdag a.s. zal opnieuw door ge noemd bestuur vergaderd worden. De heeren Frederik Muller Co. te Amster dam hebben eene veiling aangekondigd van schil derijen en aquarellen van velen onzer beste heden- daagsehe meesters. Voor een deel zyn deze af kom- stig uit de verzameling van den heer J. H. Sala te Leiden, voor een deel zyn zy door de artisten zeiven bijeengebracht voor een zeer goed doel. "Wie kent nl. het oude kerkje op het duin te Katwyk-buiten niet? Zag men het zelf daar niet staan, allicht zag men het op aquarel of schilderij i want menig Hollandsch schilder maakte er by zyne studiën te Katwijk gebruik van. Het was niet geschikt meer voor den eeredienst, en men bouwde eene nieuwe kerk. Toen hebben eenige heeren te Katwijk zich vereenigd tot eene com missie voor het behoud van het oude gebouw, en vele schilders, die dikwijls te Katwijk hadden ge werkt, schonken der commissie een stuk werk schilderij of aquarel van hunne hand om haar finantieel te steunen. Deze werden in de beide laatste badseizoenen tentoongesteld en worden nu, den 2den November, openlijk geveild. Met de opbrengst moet de koopsom der kerk, 6000, worden betaald. Uit den catalogus der hoeren Muller is niet op te maken wat de Kat- wyksche en wat de Sala-stukken zijn. "Ware dit wel het geval, zegt het „D. v. N.", men zou zich geneigd gevoelen voor het goede doel wat hooger te bieden. De begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente Zoetermeer voor 1887 is door den Raad vastgesteld in ontvang op 19,673.37% en in uit gaaf op ƒ19,669, dus met een batig saldo van 4.37%. Het vergunningsrecht is geraamd op ƒ125. Tot zetters van 's rjjks directe belastingen in ge noemde gemeente zyn benoemd de heeren A. Ade- geost en N. Boonekarop aldaar. De opgedane ondervinding, dat, ondanks de zorg, welke daaraan wordt besteed, het gedeelte van den Voorweg, genaamd de Vlamingstraat, binnen die gemeente, hetwelk thans is begrint, niet in een voor de vele behoeften voldoenden staat is te houden, hoeft by den Raad het plan doen rijpen, om door het leggen van eene keienstraat, met zijpad van klinkers, afdoende verbetering aan te brengen. Door den Raad der gemeente Zegwaard is met den heer J. De Vaal, aannemer te Gouda, eene overeenkomst gesloten, betreffende het verder af werken en voltooien van den Zegwaardschen weg binnen die gemeente. Het vooruitzicht bestaat dat het werk thans krachtig zal worden voortgezet en nog vóór den aanstaanden winter de eerste grint- spreiding, over de gehoete lengte, zal kunnen plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1