De heer H. Pander, eigenaar van de bekende groote tapijt- en meubelmagazijnen in de "Wagenstraat te 's-Hage, heeft, naar men meldt, het hotel „de Keizerskroon" in de Kalverstraat te Amsterdam aangekocht, om ook daarin een tapijt- magazijn te vestigen. Door de Haagsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren J. W., die zijne drie kleine kinderen in onverzorgden toestand in zjjne woning hoeft achtergelaten. De kinderen wor den nu verpleegd door het Burgerlijk Armbestuur. De vader schijnt de gemeente verlaten te hebben. De hoer Desuiten, die te s-H age b e- slag liet leggen op de recette bij de opvoering van „Fiacre 117", heeft bot gevangen. Het aan plaats gelden ontvangen bedrag was reeds uitgekeerd aan den heer Ullman, van wien de voorstellingen uit gingen. De gevorderde vergoeding bedroeg 15,000 fr. Bij de laatstgehouden verkiezing voor leden van het kerkelijk kiescollege te Leimuiden, kwam slechts één van de ruim honderd stemge rechtigde leden zijn biljet bijhetstembureelinleveren. Men sc hr ij ft uit Aalsmeer: Het is niet te verwonderen dat hier veel visschers zijn. Amsterdam en Leiden vragen groote hoeveelheden visch en de vele en diepe wateren zijn daaraan rijk. De tijd van het palingvisschen is nu voorbij; thans wordt or veel baars gevangen. Was vroeger de Haarlemmermeer-baars het fijnst, nu schijnt de Aalsmeersche of poolbaars het meest gewild te zijn. Herhaaldelijk vangt men in den Westpias ook bot, die zeker niet dikwijls in zoet water voorkomt. Deze visch schijnt hier ook voort to telen, althans dit wordt door onze visschers beweerd. (N. R. C.) Dezer dagen werden zekere D. en M., twee vogelhandelaars uit Nijmegen, door het Land gericht te-Kleef ieder tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens het vangen van zangvogels op Pruisisch grondgebied. Aan de Pruisische vogelen- wet wordt dus blijkbaar krachtig de hand gehouden. Ten einde zeker te zijn, dat genoemde personen zich niet aan de hun opgelegde straf zouden ont trekken, waren zij in preventieve hechtenis gesteld. Onze wetgeving laat zoo iets niet toe, maar belet den vreemdeling alleen over de grenzen te komen, wil hij de uitvoering eener veroordeeling ontgaan. In het Liesbosch bij Bredaiseene vrouw in bewusteloozen toestand gevonden. Na in het gasthuis te Breda te zijn opgenomen, bleek het ee.ie dienstbode te zijn, die drie weken geleden haren dienst had verlaten en sinds dien tyd rond zwierf. Bij den landbouwer De B., onder Vrouwbuurt (Friesland), is de kokende inhoud van een koffietrekpot op een zuigeling van tweo maan den terecht gekomen, met het noodlottig gevolg dat de kleine na hevige pijnen 's nachts bezweken is. Vrijdag is te Schoonebeek de woning en daarbij staande schuur, bewoond door den win kelier A. C. Berens, totaal afgebrand. Van den inboe del is bijna niets gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. D o n d e r d a g - a vo n d had teLoosdrecht nabij de halte „De Gooische boer", op den Gooi- schen stoomtramweg, een treurig ongeval plaats. Een persoon uit Blarikum geraakte onder den in beweging zijnden trein, ten gevolge waarvan het bovengedeelte van zijn hoofd werd verbrijzeld en hy aanstonds een lyk was. Door de politie te Arnhem is tegen 5 vrouwen uit "Westervoort proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van kunstboter op de markt, anders dan op de daartoe aangewezen plaats. Reuter seint uit Nieuw-York dat ter gelegenheid der onthulling van Bartholdi's vrij heidsbeeld op den 28sten dezer de goederenbeurs gesloten zal zijn. De katoenmarkt zal na de eerste beurs eveneens worden gesloten. De gezagvoerder van het schip „Chrisj tina Edela", thans te Stettin van Nieuw-York aan gekomen, rapporteert in den nacht van 24 op 25 Sept., op 48° 57' NB., en 20° 16' "VVL. een bran dend schip aangetroffen te hebben. Hy hield er op aan om desnoods hulp te verleenen, doch hy kon van de bemanning niets ontdekken. Tot des mid- dernachts kon liy het schip nog zien, toen het plotseling in de diepte verdween. Behalve in de plaatsen, in een tele- gram van uit Nieuw-York gemeld, werden ook te "Washington en op verschillende punten in de staten Virginia, Tenessee, Ohio en Florida schokken van aardbeving waargenomen. Te Parys is een politie-agent, Sauteur genaamd, in zijno woning door zijne vrouw dood geschoten, naar 't schynt uit jaloezie, doch met zeker heid is niets bekend, daar de vrouw na hare daad in de grootste ontsteltenis do straat op vluchtte en zich by de politie aangaf, maar sedert in een staat van zinsverbystering verkeert. Het lyk van den verslagene had vier kogels in do borst. Volgens telegraph isch bericht uit Nieuw-York kan er tusschon 25 en 27 October storm weder verwacht worden op de kusten van Noord- Engeland. In den loop van het onderzoek be treffende de onlusten te Belfast is gebleken, dat de directe schade, aan de stad toegebracht, 30,000 pond sterling en de indirecte meer dan 60,000 pond, d. i. 720,000, bedraagt. Geveiltlü i»orooclon. Gehouden verkooping aan den Burg alhier cp Zaterdag 23 Oct. ten overstaan van den notaris mr. J. M. GordonHet huis en erf aan de Hoog- landsche Kerkgracht, hoek Moriaansteeg No. 48, Sectie I, No. 178, kooper de Vereeniging Patrimo nium, voor 4225het pakhuis met zolder en open plaats in de Burgpoort, Sectie I, No. 77, kooper G. F. Boogers q.q., voor ƒ510; het winkel huis en erf met afzonderlijke bovenwoning aan de Haarlemmerstraat No. 265, kooper P. G. Timp q.q., voor ƒ3895. El 17 X rr 10 NLAN X>. F'rimkrük. De beraadslaging over het' wetsontwerp op het lager onderwijs is Zaterdag in do Kamer van Afge vaardigden voortgezet. Verschillende artikelen wer den aangenomen, o. a. artikel 18, strekkende om te bepalen dat in allo scholen van lager onderwys voor jongens binnen den tyd van vyf jaren het leeken-onderwys zal moeten ingevoerd zyn. Een dagblad van Tanger meldt dat verschil lende stammen in de provincie Chasonia in opstand zyn gekomen, en by schermutselingen in het dis trict Zaïda 7 personen gedood en 10 gewond zytfr Duitschlnnd. 1 Bij zyn vertrek van Baden, heeft de keizer zich tegen den burgemeester, die gekomen was om Z. M. te begroeten, ongeveer in de volgende bewoordin gen uitgedrukt: „Ik weet niet of ik hier zal terugkomen, want dat hangt van Gods wil af. Op mijn ouderdom worden de teekens van het naderen van den dood talryker. Do stad Baden heeft my en de keizerin gelukkig gemaakt door hare attenties, uitgedrukt door de verschillende feesten, gegeven ter onzer eere. Ik verzoek u mijne dankbetuiging aan de burgery over te brengen. Ik zal met groot genoegen hier weer komen en daarom zeg ik: „Tot weer ziens. misschien Busland. Naar reeds gemeld is, was te "Weenen het ge rucht verspreid, dat er opnieuw een aanslag was gepleegd tegen het leven van den czaar en dat zyn adjudant zou gedood zyn geworden. Het bericht schynt volgens de telegrammen uit St,-Petersburg louter op een misverstand te berusten, De „Daily Chronicle" zegt in staat te zyn den oor sprong van dit bericht te kunnen opgeven. „Eenige dagen geleden," zoo luidt het verhaal van het blad, „bevond zich de adjudant des keizers, graaf Von Reutem, in eene aan het keizerlijk kabinet grenzende anti-chambre. Nogal verhit zynde, maakte de graaf zyne overjas los. Plotseling trad de keizer in de anti-chambre. De graaf werd verlegen met zyn losgeknoopt toilethy stond ylings op en begon zyn jas vast te knoopen. De keizer, die altyd zeer neerslachtig en wantrouwend is, zag de haastige bewegingen van zijn adjudant en meende dat deze voornemens was een wapen uit den zak te halen om daarmede op hem te schieten. IJlings haalde daarom de keizer zelf eene revolver uit zyne jas te voorschijn en loste die op graaf Yon Reutem,- die doodelijk gewond neerviel." Bulgarije. De Bulgaarsche regeering heeft, ondanks gene raal Kaulbars en Gadban-Effendi, haar voornemen ten uitvoer gebracht. Zoowel de regenten als do ministers zyn op den bepaalden dag naar Tirnova vertrokken, ten einde de opening der Nationale Vergadering voor te bereiden. De bladen te Sofia verlangen de herkiozing van den prins van Batten- berg. Volgens een der Duitsche bladen heeft Alexan der echter zynen vrienden in Bulgarije uitdrukke- lyk verzocht, mot alleen geen moeite te doen voor zijne herkiezing, maar zelfs elke demonstratie te zijnen gunste in de Scbranje te voorkomen. De prins wenscht niet, dat zyn persoon weer op den voorgrond trede en do verdeeldheid tu m Rus sen en Bulgaren doe toenemen. Dit bericht strookt niet met de geruchten, welke te "Weenen in omloop zijn. Daar toch is hot praatje verspreid dat Alexander weer op weg is naarBul- garye. Aanleiding tot dit gerucht gaf de ontvangst van eenige telegrammen te Lemberg aan het adres van den prins van Battenberg. Van de komst des prinsen in die stad was niets bekend en zoo. ver moedde men, dat Alexander, op weg naar Bulgarye, eerstdaags weer te Lemberg zou komen. Te Wee nen echter vond men een dergelijk besluit van den vorst te onwaarschynlyk om eenige waarde aan deze geruchten te hechten. Talegrammen. BLANKENBURG (Brunswijk), 24 October. Keizer Wilhelm is hier in den besten welstand aangekomen. Hij werd door den regent en de voorna amste auto riteiten ontvangen en betuigde, op eeno rede van den burgemeester, zyn dank voor de foestelyke ontvangst, alsmede voor de tegenover den regent betoonde gevoelens, welke zich zoowel op het slag veld als in de regoering van het hertogdom hebben geopenbaard. ST.-PETERSBURG, 24 October. De onthulling van het gedenkteeken alhier voor de gevallen stryders in den laatsten oorlog met Turkije, heeft heden plaats gehad in tegenwoordigheid van den czaar en zyne gemalin, de leden der keizerlijke familie, de bevelhebbers in den oorlog met Turkije, en ver tegenwoordigers van al de troepen. Daarna werden de troepen vanwege de gemeente onthaald, waarbij de czaar en zijne gemalin evenzeer tegenwoordig waren. [Men was bij deze gelegenheid bevreesd voor een Nihilistischen aanslag. Groote voorzorgs maatregelen waren genomen, om den czaar te be schermen. Een buitengewoon eskorte geheime po- litio.-agenten was voor dezen dag aan hel ministerie van binnenlandsche zaken toegevoegd.] PARIJS, 24 October. Volgens berichten uit de Krim zou het Russische eskader van 'do Zwarte Zee bevel hebben ontvangen, zich van ocngrooten voorraad levensmiddelen en munitie te voorzien en gereed te zijn om zee te kiezen voor eene nog on bekende bestemming. BRUSSEL, 24 October. De regeering heeft het ontwerp voor de conversie der openbare schuld van Brussel bekrachtigd, zoodat die maatregel thans voorgoed is vastgesteld. PARIJS, 24 October. KZ.) De jonge Beiersche geleerde, dr. Sandler, die zoo onrechtmatig den 4den October te Lannilis, in het departement Finistèrre, als verdacht van spionage, gevangen genomen is, is nu eindelyk, op dringende vertoogen van de Duitsche regeering, vrij gelaten. Hoe zeer de Fransche regoering zich tegen dien maatregel verzet heeft, blykt uit liet feit, dat de Beiersche zaakgelastigde, de heer Von Reither, tot wien dr. Sandler zich gewend had, zoowel den 6den als den 12den October zich zonder gevolg dringend tot het Fransche ministerie gericht heeft. Eerst toen de heer Von Reither de ondersteuning van graaf Münster had ingeroepen en deze dadelijk zyne pogingen ondersteunde, volgde den 22sten October de vrylating. Dit een voudig bericht logenstraft de door eenige bladen verbreide tyding van den grooten ijver van het Fransche Kabinet om zich, in een gewichtig politiek vraagstuk, van de ondersteuning van Duitschland te verzekeren. De bladen bevatten het bericht dat het gerucht, als zou de minister van oorlog achtereenvolgens aan vier generaals, zonder succes, het opperbevel in Tongkingaangeboden hebben, onwaar istot nu toe zou geene aanbieding van dien aard gedaan zijn. De heer Wilson, de rapportour der budget commissie, heeft, naar men verneemt, zich met den heer Sadi Carnot, over de strijdpunten in het budget verklaard; naar men zegt, zal by de be raadslaging over het budget, een nederlaag voor het ministerio vermeden worden. De heer Volland, republikein, is te Nancy tot senator gekozen. DUBLIN, 24 October. Het dezer dagen aan de muren te Dublin aangeplakt biljet, waarin de be volking werd aangespoord de Israëlieten uit Ierland te verjagen, heeft eeno ernstige beweging tegen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2