ADVERTENTIE N. door de vrede zal worden verstoord. Alle mogend heden 'erkennen Ruslands onmiskenbare rechten. De Bulgaarsche crisis schijnt tot het vorstendom beperkt te zijn. Men heeft recht aan te nemen dat de verschil lende quaesties, welke daarmede in verband staan, op vredelievende wijze zullen worden opgelost. Daarbij wijst het blad op Ruslands gematigdheid. LEIDEN, 21 October. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 11° Celcius 51.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.; 'smidd. 12 uren 15° C. 59° F.; 's na,middags 4 uren 12° C. 53.6° F. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Banana (Congo) door middel van het stoomschip „Afrikaan", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Dinsdag den 26sten October a. s., des avonds te 9 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Dinsdag-avond om 5.19 bezorgd zijn. Hedenmiddag, tegen halfzes, geraakte, door onvoorzichtigheid van een paar broertjes, aan de Vlietbrug een kinderwagen met een kind te water. Gelukkig mochten P. v. d. Sluys en J. Van Eyk er in slagen, door zich te water te begeven, het kind te redden. Ze moesten daartoe zelfs het wagentje onder water onderste boven keeren. De Haagsche rechtbank heeft heden de zaak van den aan de Leidsche piano-juffrouw ten laste gelegden diefstal van een ring met diamanten, be ëindigd met de vrijspraak van de beklaagde. De officier van justitie zal vermoedelijk tegen deze uitspraak in appèl komen. De afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde vergaderde gisteravond, onder voorzitting van den heer J. W. D. Roëll, in Maison-Bordelaise, in de Passage, op welke vergadering o. m. aan de orde kwam de benoeming van juryleden voor de in December door de afdeeling te houden tentoonstel ling. De vergadering besloot als zoodanig uit te noodigen de heeren H. Witte te Leiden, J. H. Koth- man te 's-Hage, O. J. Van der Haer te Arnhem, J. Mater te Leiden, H. J. Van Van HeystteWjjk- bjj-Duurstode, J. C. Van Groenewegen te Amster dam, H. W. Dros te Bennekom, C. J. Van der Oudermoulen te Wassenaar, F. Wilke te Rotter dam, O. J. Quintus te Helpman (Groningen), G. Van Zalm te 's-Hage, D. G. Vervoren te Rotterdam, H. L. A. Obreen te Leiden, D. Visser Van Hazers- woude te Amsterdam, Van Lunteren te Utrecht en G. Ruy3 Van Beerenbroek te Maastricht. Bjj de van gemeentewege te Arnhem gehouden verpachting van „Musis Sacrum," voor den tijd van één jaar, waren de hoogste inschrijvers voor 6150, de heeren H. Van Goethem en J. Neuteboom, pachters van de stationsbuffetten te 's-Hage A.-P.- straat, Leiden, Zaandam en Uitgeest. Gemeenteraad, In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Juta, Du Rieu, Alma, Land, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Knappert, Zaalberg, Vos, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren: Zaayer en Bredius. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat bericht is ingekomen dat als Rijkssubsidie in de kosten alhier van het lager onderwijs voor 1886 als voorloopig voorschot 39,138 is toegezegd; dat de Gedepu teerde Staten de gemeente-rekening over 1885 hebben goedgekeurd en dat van mej. J. M. W. Van Schalk een verzoek is ingekomen om ontslag als onder wijzeres aan de Leerschool. Zonder hoofdelijke stemming werd aan den heer Th. Plummer eervol ontslag verleend als leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium, met 1 Jan. De benoeming van een leeraar in de Engelsche taal aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen wenschte de heer Vos aangehouden te zien totdat ook de benoeming van een docent in de Eng. taal aan 't Gymn. zal aan de orde komen, want de dan benoemde zou aan beide inrichtingen onder, wijs kunnen gevenwaartegen de Voorzitter echter bezwaar maakte, met het oog op het zooeven aan den heer Plummer gegeven eervol ontslag, terwijl bovendien dan eene onbillijkheid zou worden be gaan tegen den heer Plummer, wien beide betrek kingen niet waren opgedragen, en die nu, in plaats van verwisseling, alles zou verliezen. Aangezien de heer Vos niet inzag dat de heer Plummer daarom nog niet zou worden benoemd, handhaafde hij zijne motie, welke na nog eenige bestrijding van den Voorzitter, met mededeeling dat reeds enkele sollicitanten voor de bezoldiging van ƒ1000 zich hadden aangemeld, terwijl de heer De Goeje niet inzag dat met de aanneming der motie zoo veel was bedorven, de heer Kaiser eenige inlich tingen vroeg omtrent de finantiëele zijde der zaak, nl. of vermeerdering van uitgaven het gevolg zou zijn, wat ontkennend beantwoord werd door den heer Bool, die zich tevens tegen uitstel verklaarde omdat de heor Plummer recht heeft op de voorgestelde benoeming aan de Kweekschool ten slotte werd verworpen mot 20 stemmen tegen twee, die der heeren Kaiser en Vos, waarna de heer Th. Plummer tot genoemde betrekking werd benoemd met 16 stemmen (5 biljetten waren in blanco en 1 met den naam C. A. Fischer ingevuld). Tot derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 3 werd mot 21 stemmen benoemd mej. C. A. Fischer alhier (1 bilj. in blanco) en tot derden onderwijzer aan de jongensschool der 1ste klasse C. W. Deenik te IJselstein, mede met. 21 stemmen (1 biljet in blanco). Zonder hoofdelijke stemming werden vervolgens goedgekeurd de begrootingen voor 1887 van de volgende niet gesubsidieerde gemeente-instellingen van weldadigheid: a. het Heilige Geest- of Arme- Wees- en Kinderhuis, in ontvangst en in uitgaaf ad ƒ28,288.20; b. het Roomsch-Katholiek Armbe stuur, in ontvangst en in uitgaaf ad 8260,25'/,; c. het Gereformeerd Minne- of Arme-Oude-Mannen- en Vrouwenhuis, in ontvangst en in uitgaaf ad ƒ10,163, allen dus sluitende quitte; en daarna de begrootingen voor 1887 van de volgende gesub sidieerde instellingen van weldadigheid, waarbjj de toegestane subsidiën in overeenstemming zjjn met het Raadsbesluit van 19 November 1868 en met 5 pet. verminderd: a. het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis (subsidie ƒ1400) de ont vangsten en de uitgaven op 17,350.32, sluitende quitte; b. het Evangelisch-Luthersch Wees- en Oudenliedenhuis (subsidie ƒ280) de ontvangsten op 5702.50 en de uitgaven op 5701.05, sluitende dus met een saldo van ƒ1.45; c. het Nederlandsch- Israëlietisch Armbestuur (subsidie ƒ51) de ont vangsten op ƒ1381.38 en de uitgaven op 1381.38, sluitende alzoo quitte. Op dezelfde wijze werd goedgekeurd de begroo ting van de Stedelijke Werkinrichting voor 1887, in ontvangst ad ƒ17,082.50 en in uitgaaf ad ƒ17.082.50, sluitende quitte, en het door deze administratie verlangde subsidie voor 1887 ad ƒ4500, tw. 3340 uit de gemeentekas en 1160 als rente van het legaat door wijlen H. V. J. Buzzi te Frank fort a/d. Main, aan de gemeente Leiden ten be hoeve der Stedeljjke Werkinrichting vermaakt, toe gestaan; terwijl de begrooting van de Bank van Leening werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad ƒ15,405. Bij monde van den heer Juta stelde de commissie van financiën voor om de voorgestelde verhooging der jaarwedde van den gemeente-apotheker aan te houden tot de behandeling der gemeente-begrooting, in de volgende week, waartoe werd besloten. Het voorstel tot plaatsing van een steen ter herdenking van het springen van het kruitschip kon de heer Du Rieu geen gelukkig denkbeeld noe* men, nu bovendien die ramp reeds zoo lang geleden is. Het vroegere, betere plan: tot oprichting van een gedenknaald had ten doel eene herinnering aan de slachtoffers levendig te houden. Daarom acht hjj ook nu de plaatsing van een steen in den walmuur, waar het slecht bewaakte kruitschip lag, misplaatst en daarenboven ook ondoelmatig, want de afstand om het opschrift aan de overzijde te kunnen lezen, is veel te groot. Meer zou hjj er de voor keur aan geven om op de thans in een park her schapen Ruïne zelve, waar de slachtoffers gevallen zijn, een gedenksteen of pyramide te plaatsen, met een behoorlijke vermelding van de slachtoflers, niet voor het feit zelf, indien het er althans geen wanstand zal veroorzaken. De Voorzitter merkte hiertegen op dat de kosten voor zulk een plan zeker meer dan de geraamde f 100 zullen bedragen. De heer Van der Hoeven, releveerende dat onze eeuw meer eene eeuw is van herinneringen en ge- aenkteekenen dan van daden, ziet de noodzakelijk heid niet in om voor een feit als het onderhavige, zonder herhaling waarvan Leiden toch al die jaren gelukkig geweest is, een bedrag van misschien meer dan ƒ100 uit te geven, want men zou dan b. v. ook voor andere gewichtige gebeurtenissen, als o. a. het heerschen van epidemieën, monumenten als anderszins moeten gaan oprichten. De Voorzitter kon met deze meening niet meegaan en achtte het gebeurde in 1807 wel geschikt om het op de eene of andere wjjze levendig te houden. Met 16 tegen 6 stemmen werd besloten om de zaak aan te houden en nader te onderzoeken wat de voorkeur verdient: een gedenksteen of eene pyramide, ook in verband met de kosten. Tegen stemden de heeren Cock, Van Hoeken, Verster, Van dor Hoeven, Knappert en Zaalberg. Gunstig beschikt werd op het verzoek van J. M. Scheffer om het gymnastieklokaal der school aan de Mare te mogen gebruiken voor het geven van ondorwjjs in de gymnastiek, op dat van H. L. Feun, tolpachter van den Rijnsburgervliet, om eene schade vergoeding van ƒ44 wegens het herstellen van de Kwaakbrug, en op dat van J. C. Spaargaren ter bekoming van een gedeelte sloot en berm aan de Haarlemmertrekvaartterwijl afwijzend werd be schikt op het verzoek van M. Palm ter bekoming van grond buiten de Haagbrug, op dat van H. Feun, tolgaarder aan het Warmonderhek, om schadever goeding wegens herstelling van de Kwaakbrug, en op dat van P. Gestman ter bekoming van grond aan het Plantsoen. Op hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan do dames: mevrouw deweduweDesertine, geb. Van Wessem, mevrouw de weduwe Dubois, geb. Hoogenstraaten, en aan mevrouw Ter Meer, geb. Stiege, als regentessen van het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis, tegen 1 Januari a. s. Amsterdam, 21 October. Beursbericht: Wissel- Weenen 3/m 94'/j. Oost. Bank pi. 3/m 94. Duitsche b. pl. 59.15. Ook heden leverde de markt weinig bijzonders op. De stemming was over het algemeen iets beter. De verhooging van het Bankdisconto te Londen oefende geen invloed uit. Amerikaansche Spoor weg-Waarden meerendeels iets lager. Columbia l1/, pet. hooger. 1 14)-JARIGE EtlITVEREKAIGIAG van j! JOZEF VAN GELDEREN 1 EN ij HENRIËTHA PURK. 1 Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en S Kleinkinderen. §j Leiden, 21 October 1886. g Ondertrouwd J. F. L. SCHNEIDER, Luit.-Kwartm. O.-I. L., en M. RIENKS. Leiden, 21 October 1886. Ondertrouwd KAREL VILDERS en ELIZABETH DUMANS. Leiden, 21 October 1886. (Morschstraat 25.) Getrouwd Mr. C. F. VREEDE en E. VAN TONDEREN. Amsterdam, 21 0ctober 1886 Leiden, De Heer en Mevrouw VREEDE Van Tonde- ren betuigen, ook namens wederzjjdsche Familie, hun harteljjken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Bevallen van eene Dochter WILHELMINA FREDERIKA SPLINTER, geb. Visser. 20 October 1886. Bevallen van eene Dochter E. M. VERHOE VEN, geb. Rietbergen. Leiden, 20 October 1886. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. M. VAN SCHAIK - Kramers. Leiden, 21 October 1886.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3