Bit nummer bestaat eit Twee Bladen. li\ 8183. October §eze Qourant wordt dagelijks, mei uitzondering van for.j- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 October. o>o» LEIDSO PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regeis f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door de heeren A. W. A. Van Seters, D. Anspach, J. L. C. G. A. Le Rütte en L. A. C. Van Wely; het propaed. examen in de geneeskunde door de heeren P. Van Andel en W. Van Krimpen; het candidaats examen in de theologie (1ste ged.) door de heeren H. R. Offer- haus en J. H. Westrik; dat in de rechtsweten schap door de heeren Ph. Kleintjes, G. L. Mens Fiers Smeding, L. N. Roodenburg en J. J. E. Boschloo. Naar aanleiding van het door onzen stadgenoot, den heer J. Van Gelder, geleverde en geplaatste nieuwe orgel in de kerk der Doopsgezinde gemeente te 's-Gruvenhage, ontvingen wij een schrijven van den heer K. Stoffels, architect aldaar. Deze heer schrijft ons dat hij niet dan met lof kan gewagen over dit werk, terwijl ook den fabrikant by de inwijding van dit schoone stuk, door den predikant en den kerkeraad de dank der gemeente werd overgebracht. Hoewel volstrekt niet overkostbaar is het een instrument dat aan alle billijke eischen voldoet, zoo wat toon als volheid van klank betreftde stevig heid van constructie wordt ook zeer geroemd. De hoer W. F. G. Nicolaï, directeur der Konink lijke Muziekschool, heeft bovendien het orgel onder zocht van boven tot beneden en daaromtrent officieel eene zeer gunstige, schriftelijke getuigenis aan den kerkeraad gegeven. "Wij wenschen den heer J. Van Gelder geluk met het behaalde succes op het gebied van zjjn vak en vertrouwen dat dit bewijs dat de landgenoot even goed, zoo niet nog beter, werk kan leveren als de buitenlander, ook in het vervolg het zijne zal doen om de aandacht meer op deze vaderland- sche industrie te doen vestigen. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Vrijdag avond, om 10.23 bezorgd zjjn. Men schrijft onsTe Rijpwetering is Dinsdag 11. in den volsten zin des woords feest gevierd. De zeereerw. heer H. Klauwers, pastoor aldaar, her dacht zijn 50-jarig priesterschap en tevens zijne 40-jarige bediening als pastoor op deze plaats. Reeds een zeer geruimen tijd te voren vormden de ingezetenen het plan, dit dubbele feest recht luisterrijk te vieren. Door zeer nulde bijdragen wer den zij daartoe en ook tot het aanbieden van een rjjk geschenk aan den jubilaris in staat gesteld. De eigenlijke herinneringsdag voor het gouden feest was Zaterdag; doch daar deze dag voor dergelijk feest niet geschikt is, werd de viering uitgesteld tot Dinsdag. Reeds Maandag-namiddag begon men daarmede door het uitsteken, der vaderlandsche driekleur en 's avonds met het brengen van eene serenade bjj fakkellicht aan den jubilaris. .Jammer, dat het weder toen zoo ongunstig was; want toen de stoet zich in beweging stelde, regende het, dat het goot. Dit scheen echter de vroolijke stemming eerder aan te wakkeren dan te doen verflauwen. Het weer beloofde echter niet veel goeds voor den volgenden dag en dreigde in den letterlijken zin van het woord het feest in het water te doen vallen. Tegen aller verwachting was het -weer dien dag zoo schoon, als men kon verlangen. Het was een heerlijke Octoberdag. Geheel Rijpwetering had opnieuw een feestelijk aanzien. De kerk was in- en uitwendig eenvoudig, doch smaakvol versierd. Deze was reeds een geruimen tijd vóór het begin der godsdienstoefening eivol. De bezoekers werden dan ook niet teleurgesteld; want èn de plechtigheden èn de zang èn de feest rede waren hartverheffend. Vooral de laatste stemde tot feestvreugde. Deze rede werd gehouden door den talentvollen kanselredenaar, den weleerw. heer P. L. Dessens, pas bonoemd tot kapelaan te Gouda, doch die ruim twee jaren als zoodanig te R\jp- wetering de bediening had waargenomen. Des avonds hebben de ingezetenen en vele van de toegestroomde omwoners volop genoten van de nette verlichting met glaasjes en lampions, welke aan vele woningen, alsmede aan kerk en pastorie was aangebracht en een schoon effect in het water van de vaart maakte; voorts van een eenvoudig, doch wegens het stille weder en de heldere lucht goed geslaagd vuurwerk en van de schoone muziek uitvoeringen van het harmoniegezelschap te War mond. De beperktheid van het aantal leden in aan merking genomen, verdient dit gezelschap daarvoor allen lof. Vooral de zuiverheid van het spel was opmerkelijk. Alles te zamen genomen, kan het feest dus goed geslaagd heeten en zal het een onuitwischbaren indruk achterlaten. De gemeenteraad van Alfen aan den Rjjn be sloot gisteren in beginsel tot het converteeren dor gevestigde 4'/2 pet. gemeenteschuld, terwijl aan burgemeester en wethouders werd opgedragen, de uitvoering van dat beginsel voor te bereiden. Tevens bewilligde de Raad in eene jaarwedde ad 450, met vrije bovenkleeding, voor een tweeden veld wachter, en benoemde vooy, do eerste maal eene vaste commissie voor de strafverordeningen. De Raad der gemeente Gouda heeft besloten, de bestaande Gasfabriek over te nemen voor ƒ39,880, benevens ƒ14,600 voor vergoeding van staking der exploitatie op 1 October 1887. Naar men weet, werd in eene der vroegere zittingen van den gemeenteraad van 's-Gravenhage het voorstel van B. en Ws. tot benoeming van een commandant van de brandweer naast den opper- brandmeester, op voorstel van den heer Polak Daniels, naar de afdeelingen van den Raad verzonden, om daarin tegelijkertijd met de gemeente-begrooting voor het aanstaand dienstjaar te worden onder zocht. Men verneemt thans dat dit voorstel in de meeste afdeelingen geen bijval heeft gevonden, doch d it B. en Ws. in hun antwoord, hoewel niets terug nemende van den lof den opperbrandmeester toege zwaaid, volharden bij hun gevoelen, dat de aanstel ling van een commandant hun noodzakelijk voorkomt. Het gerucht loopt dat eene belangrijke wijzi ging in het hooge regeeringspersoneel op handen is. De minister Bloem zou de portefeuille van finan ciën neerleggen, welke door den heer Sprengor Van Eyk zou worden overgenomen. Als opvolger van laatstgenoemde aan het depar tement van koloniën wordt de heer Levyssohn Norman, oud-lid van don Raad van Ned.-Indië, aan§ gewezen. Bovendien zou de heer Van Rees aftreden als gouverneur-generaal, om te worden vervangen door luit.-gen. Verspijck. Volgens informatiën van het „IJbl." heeft dit ge rucht echter geen ernstigen grondslag. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de kermis niet af te schaffen, maar aan Burg. en Weths. ep te dragen een onderzoek naar hetgeen van overheidswege kan gedaan worden, ten einde uitspattingen en ongebondenheden, welke met de kermis gepaard gaan, te beperken en tegen te gaan. Er waren adressen ingekomen tot behoud en ook tot afschaffing en een tot verplaatsing. Dit laatste komt later in behandeling. Do Kamer van Koop handel had geadviseerd tot behoud der kermis. Het „Hbl." is in staat gesteld mede te deelen dat het ter inschrijving aangeboden bedrag van de Nederlandsche Landbouwbank niet ten volle is ge- teekend. Er worden echter pogingen aangewend het ontbrekende aan te vullen en aldus het tot stand komen der zaak te verzekeren. Naar de „Amst. Crt." meldt, is het Kamerlid de heer Heldt ernstig ongesteld; zware koortsen paren zich aan eene ontsteking in de keel. Volgens zijn geneesheer is een en ander het gevolg van het lezen eener oude courant, waarin zich ver moedelijk bacteriën bevonden. Men meldt dat prof. dr. Pekelharing en dr. Winkler, die morgen, Vrijdag, uit Utrecht vertrek ken om zich naar Marseille te begeven voor het aanvaarden van de reis naar Indië tot het in stellen van een onderzoek naar de berri-berri met muziek en door eene eerewacht van studenten naar het station zullen worden gebracht. Naar men verneemt, bestaan er ook bjj de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij plannen van conversie harer 4-pcts.-schuld. Blijkens eene opgaaf in de Engelsche bladen van 20 dezer, hebben de ontvangsten der Nederl. Rijn-Spoorwegmaatschappij in de met 15 Oct. ge- eindigde week 8159 pd. st. bedragen tegen 7760 pd. st. in hetzelfde tijdperk van 1885; eene vermeer dering dus van 399 pd. st. (of 4788). Zy, die aan de rijks universiteit te Groningen in aanmerking wenschen te komen om te worden aangesteld als adsistent bij de pathologische ana tomie, anatomie, chirurgie, geneeskunde, verlos kunde, physiologie, hygiëne, pharmacie, botanie, natuurkunde, worden uitgenoodigd, voor 15 Nov. a. s., een daartoe strekkend, op klein zegel geschreven, aan den minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken gericht, adres in te zenden bij het college van curatoren der rijks universiteit te Groningen. De staatscommissie voor den landbouw heeft besloten hare zittingen niet in het openbaar te houden. Tot leeraar bjj het middelbaar onderwijs te Dordrecht is benoemd de heer N. Quint te Am sterdam. Naar men uit Parijs bericht, heeft de koning van Griekenland, tijdens zjjn verblijf in de Fransche hoofdstad, onzen landgenoot, den bekenden impre sario J. J. Schürmann, benoemd tot ridder in de orde van den Heiland. Te Kassei is in den ouderdom van ruim 78 jaren overleden de Nederlandsche landschapschilder C. Immerzeel. Opnieuw is het bewijs geleverd hoe bijzonder humaan men vanwege het departement van kolo niën te werk gaat tegenover nagelaten betrekkin gen van in Indië overleden militairen. Willem Boer ve trok in Juni 1882 als vrijwilliger naar Oost- Indië. Zijne ouders hoorden niets meer van hem zij wendden zich tot den minister van koloniën, en vóór eenige dagen ontvingen zij nu het bericht dat hun zoon op 25 Juli 1883, te Salatiga was overleden. Men had in ruim drie jaren geene ge legenheid gehad hen daarvan bericht te zenden. Nu, het was dan ook maar een „gemeen" soldaat geweest! (Vad.) Het stoomschip „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, passeerde Carboeiro 20 Oct.; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 21 dezer. Z. M. heeft aan jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, gewezen president der arrondissements-rechtbank te Zieriksee, een pensioen verleend van ƒ2334 'sjaars; aan mr. W. J. B. Besier, op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend als rechter in do arrondissements-rechtbank te Haarlempensioen verleend aanP. J. Yan Santen, gewezen directeur van het postkantoor te Breskens, 305; C. Starre- vela, gewezen besteller bij de Rijkstelegraaf te Am-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1