„Ik heb de lengte van 1.70 meter en ben in het bezit van een certificaat van myn geneesheer, hou dende verklaring dat ik een gezond en sterk gestel heb en vry ben van lichaamsgebreken. Van het zingen heb ik een liefhebberij vak gemaakt en ben nootvast in de Psalmen en Gezangen. Ik ben lid van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van de Vereeniging tot Dierenbescherming, van den Anti- dienstvervangingsbond, van Floralia en van het Afschaffingsgenootschap. Tot heden ben ik onge huwd, maar mocht my het geluk van eene benoe ming ten deel vallen, dan ben ik voornemens mij eene gade te kiezen uit de dochters binnen de land palen der gemeente en aldaar gewonnen en geboren. „Ik heb de eer te zijn, My nh. de burgemeester, enz." En nu het slot der geschiedenis. Bij het verge lijkend examen voldeed de sollicitant zoo voortref felijk, dat hy op de voordracht kwam en met alge- meene stemmen door den Raad werd benoemd. Wat aan den burgemeester geschreven had, was volkomen waar. Daarbij had hy een gunstig uiteriyk. Men zal zich kunnen voorstellen in welk eene spanning de jongedochters der gemeente E. op het oogenblik verkeeren. Een luchtreiziger, Saks genaamd, die laatstleden Zondag te Helsingfors opsteeg met een ballon, waaronder hy aan een trapéze hing, is waarschynlyk verongelukt. De ballon en de trapéze zyn, niet ver van Svenborg, door een stoomschip in zee gevonden. De bemanning van dat schip had negen minuten te voren den ballon in zee zien dalen, maar men twyfelt of de luchtreiziger zich toen nog op de trapéze bevond. Te Rannatonffann by Geevagh in - het Iersche graafschap Sligo is eene petroleumbron ontdekt. De olie spoot plotseling in een huis, waar de vloer wegens reparatie werd opgebroken. Naar men zegt, bevat de bron eene aanzienlyke hoeveel heid olie. De behandeling van het proces tegen den vrouwenmoorder Van der Smissen, voor de tweede maal, is gisterochtend te Bergen voor het Hof van gezworenen van Henegouwen begonnen. Eene ontzaglyke menigte woonde de zitting by. De beschuldigde, wiens uiteriyk in geen enkel op zicht ook maar de sporen draagt van het gevangenis leven, noch eenige zenuwachtigheid verraadt, heeft by zyn verhoor eene ongeloofelyke kalmte aan den dag gelegd. Met groote heftigheid beschuldigde hy zyne vrouw, die hij voor het Hof te Brussel ge spaard had; dit, zoo zeide hy cynisch, had hem echter niets gebaat, en daarom was hy besloten nu ook zonder eenige verschooning te spreken. In plaats van de advocaten Lejeune en De Roo, die hem te Brussel verdedigd hebben, staan hem thans de advocaten De Burlet en d'Englebienne ter zyde. De zaak zal waarschynlyk Vrydag afloopen. In het „Hotel de Suède" te Brussel heeft zich een vermogend Hollander, de heer Gerard J., die daar sedert eene maand zyn intrek had ge nomen met een neef, Vrydag-avond voor een spiegel •op zyne kamer doodgeschoten. Men vond eene met nog vyf kogels geladen revolver naast hem liggen. Dadelyk na 't schot door het hoofd was hy een lyk. Na van zyne eerste vrouw gescheiden te zyn, was de heer J. hertrouwd. Hij liet by zyne komst te Brussel zyne tweede vrouw te Nizza achter. Het lyk van een commandeur van het Zweedsche leger is Dinsdag te Gotha, in den bekenden lykoven, verbrand. De asch werd in een ium naar Zweden verzonden. BUITENLAND. Frunkrijlt. De minister van financiën zal morgen voor de budget-commissie verklaren, dat de invoering der inkomsten-belasting voor 1887 onmogeiyk is; de ■egeering is overigens niet ongezind deze quaestie te onderzoeken en deze zal deel uitmaken van de belasting-hervormingen, welke de regeering by het budget voor 1888 onderzoeken zal. De heer Grévy, die gisteren weder te Parys aankwam, zal Donderdag den ministerraad presi- deeren. De kabinetsraad heeft besloten het budget van den minister Sadi Cavnot te handhaven. De politie te Parys scheurde een plakkaat af, waarin de uitgave werd aangekondigd van een nieuw chauvinistisch blad: „La Revanche". Op dit biljet werd generaal Boulanger afgebeeld als een krygsman, die een hydra aan zyne bajonet rygt. Deze hydra heeft tot kop het gehelmde hoofd van Bismarck, terwyl een Russisch soldaat den staart afsnydt. De biljetten en plakkaten der „Revanche" werden in de bureelen van dit blad door de politie in be slag genomen. BpsuvJe. De koningin heeft ridderkruisen en medailles uitgedeeld aan de onderofficieren en soldaten, die zich by het vervolgen der opstandelingen onder scheiden hebben. De plechtigheid had plaats voor de regimenten van Albuera en Garellano en tien andere regimenten van het garnizoen van Madrid, onder bevel van generaal Pavia. Het volk juichte de koningin over den geheelen weg van het paleis naar de kazerne toe. De hertog van Tetuan, die het met de regee ring niet eens is aangaande de gratie, geschonken aan de ter dood veroordeelde officieren, heeft zyn ontslag genomen als vice-president van den Senaat. Generaal Villacampa en zyne lotgenooten zyn den lOden October naar Cadix vervoerd; van daar zullen zy op een oorlogsschip naar Femando-Po gebracht worden, om hunne straf te ondergaan. Drie oproerige sergeanten van het regiment Albuera, wien het gelukt was naar Portugal te ontkomen, zjjn te Lissabon gevat. Oroot-BrltannlSi Door de Britsche vereeniging voor Chronologie en Astronomie te Londen is een brief gezonden aan den prins van Wales, waarin het denkbeeld geopperd wordt om het jubilé van koningin Yictoria o. a. te vieren door een wetenschappelyk vaststellen van den juisten tyd, naar de beweging der planeten berekend. De koloniale en Britsch-Indische tentoonstelling te Londen werd in de eerste week van October nog door 275,858 personen bezocht. Sedert de opening was het aantal der bezoekers 4,674,499. Verleden week werd door Iersche „moon lighters" op een plaatsje by Newmarket, in Cork, een aanval gedaan op de woning van zekeren Fitzgerald, een steenhouwer, die een geweer en eene goede hoeveelheid ontplofbare stof in zijn bezit heette te hebben en bovendien aan een „geboycot" man diensten bewezen had. Een twin tigtal personen drongen in zyn huis, sleepten hem naar buiten en gaven hem, op zyne weigering om hun geweer of ontplofbare stof te overhandigen, een geducht pak slaag, ofschoon hy, een zeer sterk man zynde, zich wakker verdedigde. Vier personen zyn naar aanleiding daarvan in hechtenis genomen de bewoners der plaats weigerden eenparig, voer tuigen te geven om de gevangenen te transpor teeren. In weerwil van dergelyke, nog altyd gedurig voorkomende feiten gelooft de „Times" toch, dat de agitatie der nationalistische leiders steeds minder vruchten draagt en dat het hun niet zal gelukken, door terrorisme de pachters over het algemeen tot het weigeren van' pacbtbetaling te dwingen. Fitzgerald, de president van de Iersche Liga in Amerika, heeft 3000 dollars gezonden tot onder steuning van verdreven Iersche pachters. De nieuwe onlusten ln Bulgarije. De afloop der verkiezingen voor de groote So- branje in Bulgarye is eene schitterende overwinning voor de regeering en een bewys, dat de sympathie voor Rusland, waar die vroeger bestaan heeft, door de onbeschaamde aanmatiging der Russische agen ten geheel verdwenen is. De plompe aanslag, Zon dag onder bescherming en toezicht van denRussi- schen consul Nekliudoff op de vrybeid der verkiezin gen beproefd, is op jammerlyke wyze mislukt. De rondreizende oproerprediker Kaulbars stoot overal het hoofd. Wat te Sofia, waar de kogels, die langs het hoofd van den Duitschen consul Thielmann floten, uit het Russische consulaat kwamen, wat te Sofia op groote schaal werd beproefd, kon men ook elders op kleinere schaal waarnemen. Te Roestsjoek en te Varna waren de Russische consulaten de vergader plaatsen van de vyanden der regeeringte Widdin riep de Russische consul Karzoff de menigte toe, dat zy aan de bevelen der politie niet behoefde te gehoorzamen, omdat er geen regeering in het land was. Erger kan het wel niet. Door een en ander is de positie van generaal Kaulbars volkomen onhoudbaar geworden. Er is dan ook niets onwaarschynlyks in het bericht, dat hy den czaar zou hebben verzocht, öf hem terug te roepen, öf troepen naar Bulgarye te zenden. De „Standard" verneemt van zyn Peterburgschen correspondent, dat de Russische regeering weldra aan de verschillende mogendheden eene sensatie- makonde nota zal zendende correspondent meent, dat men staat aan den vooravond van belangryke gebeurtenissen. Niettemin ziet het „Journal de St.-Pétersbourg" in de berichten betreffende de ongeregeldheden te Sofia, de bevestiging van Ruslands meening, dat verdaging der verkiezingen noodig was, totdat de hartstochten tot bedaren waren gekomen. Des te eer zal men, meent het blad, Ruslands verklaring begrypen, dat het de nieuwe Sobranje en hare be sluiten niet erkent. Een officieuze brief uit St.-Petersburg aan de „Polit. Corr." zegt dat het optreden van Kaulbars verschillend wordt beoordeeld, doch men geloofde algemeen dat hy geen onberaden handelingen zou doen; hy zal het rapport van zyne waarnemingen over de gezindheid van het Bulgaarsche volk aan het Russische Kabinet inzenden. Over de politiek, die in de toekomst gevolgd zal worden, bestaat nog onzekerheid, maar in toongevende kringen wordt eene bezetting afgekeurd. Volgens hetzelfde blad, staat te Roestsjoek eene groote manifestatie ten gunste van de onafhankelykheid van Bulgarye te wachten. Daarentegen verneemt de Londensche „Standard" uit Sofia dat de Bulgaarsche regeering een groot komplot heeft ontdekt, hetwelk door Russische agenten is gesmeed, om een oproer te bewerken door middel van gewapende benden, die het land zouden afloopen, en te Saint-George byeen zouden komen. De overheid ontving volledige byzonderheden aan gaande dit komplot, uit welke bly'kt dat de Rus sische consuls te Sofia, te Philippopel en te Roest sjoek aan de oproerlingen wapenen, paarden en geld hebben uitgedeeld. De operatiën zouden den vyftienden October zyn aangevangen, terwyl de ge noemde Russische consuls de verzekering hadden gegeven dat Bulgarye uiteriyk den negenden Novem ber door Russische troepen zou worden bezet. Velen der hoofden van deze beweging zyn reeds gepakt. Het komplot lekte uit door de arrestatie van den Russischen agent Ivanoff naby Eskizagra. In particuliere berichten uit Sofia wordt beweerd, dat het Bulgaarsche regentschap voorloopig niet de groote Nationale Vergadering heeft byeengeroepen, doch vooraf door middel van een rondschryven aan al de groote mogendheden verzoeken zal een ge- schikten candidaat voor den Bulgaarschen troon voor te stellen. Telegramwea. DUBLIN, 12 October. De politie heeft hedenmor gen eene gewichtige inhechtenisneming gedaan te Boherbee, naby Kanturk. Zy heeft namelyk een individu gevat, dat men gelooft het hoofd te zyn der „moonlighters" in de graafschappen Cork, Clare en Limerick. PARIJS, 12 October. De heer De Freycinet kon in den ministerraad van heden gunstige mededee- lingen doen over Madagascar. De ministerraad be sloot het buitengewone budget te handhaven en de belasting op spiritus van 156 tot 200 franken te verhoogen. Eene depeche van den heer Paul Bert meldt dat de grenzen van Tongkin door ongeregelde troepen verontrust worden. SOFIA, 12 October. Alhier heeft eene groote manifestatie plaats gehad ter eere van de gekoze nen voor de groote Sobranje. Voor het Russische consulaat werden de kreten: „leve de Czaar!" en „leve het vrije Bulgarije!" aangeheven. De Regeering zal waarschynlyk nog heden ant woorden op de laatste drie nota's van Rusland. AKEN, 12 October. Hedenmiddag hebben de zet ters van alle drukkeryen, op eene na, den arbeid gestaakt, omdat de patroons weigerden het Leipzi- ger tarief voor de loonen aan te nemen. BUCHAREST, 12 October. De correspondent van de „Indépendance Roumaine", die den Russischen generaal Kaulbars in Bulgarije volgde, is te Schoemla gearresteerd, op het oogenblik dat hy naar Bucha rest wilde terugkeeren, en op bevel van de Bul gaarsche autoriteiten, over Varna naar Konstantino- pel gezonden. WEENEN, 12 October. Volgens de „Polit. Corr." is generaal Kaulbars gisteravond te Varna aange komen en door eene afdeeling Zankoffisten ont vangen. Voor het Russische consulaat was eene volksmenigte verzameld, welke by aankomst van Kaulbars riep: „Leve het onaf hankelyke Bulgarye! Leve de held van Slivnitza!" Eene deputatie uit de bevolking legde den gene raal de wenschen des volks voor, waarop Kaulbars

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2