ren. Zonder die medewerking toch, vervolgde spreker, was de taak voor het bestuur verre van gemak kelijk, ofschoon de leden zich tot nu toe, op enkele uitzonderingen na, steeds bereidwillig hadden ge toond, hunne medewerking ten beste te geven. Hierna schetste een ander bestuurslid, in dicht- maat(!), den finantieelen toestand enz. der vereeniging en bovendien was het den feestgenooten aan te zien dat zjj als het ware met dit feest waren verrast. Toen eindelijk de heer Soesman, van Rotterdam, optrad, scheen er aan den luiden bijval geen einde te zullen komen. Nu, het moet gezegd worden men heeft van den heer Soesman „waar voor zijn geld." Niet minder dient een woord van lof aan mejuffrouw Rozaline, die door hare voordracht ieders aandacht weet te boeien. Ook de werkzaamheden van de jeugdige gebrs. Schneider lokten herhaaldelijk daverende toejuichingen uit. In één woord, het ge zelschap van den heer Soesman verdient, vooral voor dergelijke gelegenheden, alle aanbeveling. Die aanbeveling komt ook toe den heer P. Heyn, waar het feest plaats had, voor diens niet alleen nette, maar ook solide bediening. Ongetwijfeld zal dit feest, dat in de volmaakste orde afliep, bij allen een aangenamen indruk ach terlaten. Een dertigtal koetsiers der R y t u i g- maatschappij te Amsterdam heeft het werk gestaakt, daar zij op hun verzoek, de wekelijksche pacht van f 5 a f 6 per dag met fl te verminderen, van den directeur dier maatschappij een weigerend ant woord hadden ontvangen. Naar de „N. R. C." verneemt, is er eindelijk eene beslissing genomen in de zaak van het station te Schiedam. Het nieuwe gebouw zal verrijzen op dezelfde plaats, waar het oude nu staat. De voortvluchtige kantoorbediende D. Van der Steen, uit Nijmegen, die zich onlangs mot een bedrag van f 15,800 ten nadeele van dé firma A. Noorduyn en Zoon aldaar uit de voeten maakte en te Parijs werd gevat, is thans door de Fransche regeering uitgeleverd, en heden naar de gevangenis te Arnhem overgebracht» Nabij Venloo stuitte men dezer dagen, onder het graven op een meter diepte, op eene kist, -die de overblijfselen van een menscheiyk lichaam bevatte. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijk van een buitengewoon groot mensch. Uit de aan wezigheid van een aarden potje in de kist leidt men af, dat hier een Romeinsch graf ontdekt is. Bij gelegenheid der kermis te Leeuwen had eene vechtpartij plaats, waarbij H. Emste vrij ernstige messteken ontving, terwijl een ander deerlijk mishandeld werd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Naast het wrak der „Lutine" gelooft men het wrak van een ander, zwaar gekoperd schip gevonden te hebben, en wel het wrak van een schip met ballast. Gistermorgen, ongeveer 3 uren, brak te Beemster, in den paardenstal van het on langs gerestaureerde uitspanningsoord „De Tuin bouw" een hevige brand uit. Door de krachtige wer king der op een korten afstand gestationneerde brand spuit, mocht het gelukken den brand tot dit gedeelte te beperken en het hoofdgebouw te sparen. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. De bekende hofstede Vossendaal, te Groessen, met drie schuren, korenberg enz. is eene prooi der vlammen gewofden. Bijna niets is gered. De oorzaak is bnbe- kend. Alles was verzekerd in de Zutfensche Brand- assurantie-maatschappij. Zaterdag-ochtend te halftwaalf daal den te Maastricht Godard en vier reizigers in een luchtballon neer. Een hunner verliet het luchtschip en vertrok naar Luik. De ballon steeg vervolgens weder op. Vij f Veenendaalss he schoonen wa ren blijkbaar ontevreden over „de jongens van het dorp." Althans om eens een genoeglijken dag door te brengen lieten ze vijf jongens uit Eist over komen. Maar het liep treurig af. De Veenendaalsche jongelingschap was beleedigd en zwoer wraak te nemen op de indringers uit Eist. Het kwam dan ook tot een in de herberg aangevangen, later op de openbare straat voortgezet gevecht, waarbij niet alleon woorden en vuisten, maar ook messen wer den gebezigd. Een der strijdenden kreeg eene ge vaarlijke wond aan den hals, één eene diepe kwetsuur in den pols en één van de meisjes werd een vinger bjjna geheel afgesneden. Natuurlijk is de justitie in de zaak gemengd. Men vreest voor het Engelsche stoomschip Anchoria", van de „Anchor"-lijn, dat met meer dan 400 passagiers den 16den September uit Glasgow vertrok en van welks aankomst te Nieuw- York nog geen bericht ontvangen is. De bezorgd heid neemt van dag tot dag toe, daar de aankomst der boot te Nieuw-York reeds sedert 12 dagen ver wacht kon worden. De „Devonia" van dezelfde lijn, die eene week later vertrok, is reeds aangekomen. Te Simbursk (aan de Wolga) ver richtte een acrobaat in eene circus eiken avond een toer, van over 30 soldaten met opgeheven bajonetten heen te springen. Vrijdag zou hij den toer wederom doen; hjj nam den sprong te kort en kwam op de bajonetten terecht, die hem door hoofd en hals drongen. De dood volgde onmiddellijk. BUI X jö NLAND. Spanje. De koningin-regentes heeft een besluit geteekend, waarbij ©en einde wordt gemaakt aan het laatste overblijfsel der slavernij op Cuba, dat er nog bestaan had onder de verbloemende benaming van „patro naat." Het gerechtshof te Madrid heeft reeds, naar men zegt, Galeote, den moordenaar van den bis schop van Madrid, ter dood veroordeeld. Het arrest zou echter eerst later openbaar gemaakt worden. Het nieuwe Kabinet is aldus samengesteld: Sagasta, minister-president; Moret, buitenlandsche zakenCastillo, binnenlandsche zaken Alonzo Mar tinez, justitie; generaal Custillo, oorlog; Arias, marine; Navarro Rodrigo, openbare werken ;Puyg- cerver, financiën; Balaguer, koloniën. Heden zullen de nieuwe ministers den eed afleggen. Oosten r .-II ou;r.-Mon archie. Te Weenen is op 3 dezer door de politie eene bende anarchisten ontdekt en gearresteerd, bestaande uit een twintigtal werklieden, die zich met het ver vaardigen van ontplofbare stoffen bezig hielden. Hun doel was om in den nacht van 3 op 4 dezer de hout-pakhuizen en eenige openbare gebouwen in brand te steken, en bommen te werpen op de alsdan toeschietende menigte. De politie heeft een voorraad dynamiet, dolken en bommen in beslag genomen. Vijf kilogram dynamiet werden onder de spoorwegbrug te Penzing gevonden. Eenige gearres teerden zouden reeds bekentenis hebben afgelegd. Aldus meldden de eerste berichten omtrent deze zaak. Luidens nadere particuliere berichten echter, zou het gebleken zyn dat de door de gevatte anarchisten beraamde aanslag met bommen en dynamiet, juist op des keizers verjaardag had moeten worden ten uitvoer gelegd, en, behalve tegen het parlements gebouw, vooral ook tegen de omgeving van het keizer lijke lustslot Schönbrunn had moeten zyn gericht. Door bijzondere commission werd derhalve een nauwkeurig onderzoek ingesteld, of aldaar geene onderaardsche mijnen zijn gelegd. Het eerste bericht over dezen aanslag was afkom stig van een Paryschen correspondent der „Daily Chronilce," die het weer overnam van een bericht gever uit "Weenen. Volgens dezen berichtgever zou op een bepaald uur "Weenen op verschillende punten in brand woe den gestoken, zoodat, gelijk de instructies luidden, „de hoofdstad in eene zee van vuur moest worden herschapen." De groote houtpakhuizen in en om de stad zouden, om zoo te zeggen, het middelpunt van den brand moeten vormen. Gedurende de algomeene ontsteltenis en verwarring, welke natuurlijk tijdens den brand te verwachten waren, moest men de open bare gebouwen door dynamiet in de lucht laten vliegen. Eene groote hoeveelheid bommen en andere ont plofbare stoffen zijn door de politie ook in beslag genomen in de nabijheid van Schönbrunn, en on der de brug welke naar dit paleis leidt en waar de keizer eiken dag passeert. Bovendien was het plan te midden der algemeene verwarring een aanslag te wagen op het leven van keizer Frans Jozef. Ofschoon vele personen zijn in hechtenis geno men, zijn toch de hoofdaanleggers naar Duitschland ontsnapt. Zoowel vreemdelingen als Oostenrijkers waren er bij betrokken. Het is gebleken, dat de anarchisten zeiven hun dynamiet maakten, daar het te lastig en te gevaarlijk is het van elders te la ten komen. Hetgeen nu in beslag is genomen, werd vervaardigd volgens een voorschrift, door Most voor eenigen tijd in zyn orgaan „Die Freiheit" mede gedeeld. De reden, waarom de Weener bladen, ofschoon zii er wel iets van zullen hebben geweten, niets over dezen aanslag hebben medegedeeld, la volgens den correspondent der „Daily Chronicle" te zoeken in de buitengewone wetten, welke ten opzichte van de anarchisten en hunne aanslagen te Weenen van kracht zijn. Buljjarijo. Eene depeche uit Sofia bevat de bevestiging van het bericht dat Nekliudoff, de Russische ge zant te Konstantinopel, geprotesteerd heeft tegen de circulaire der Bulgaarsche regeering aan de mogendheden, betreffende de inmenging eener vreemde mogendheid in de verkiezingen, en ver klaarde dat het wisselen van geschreven stukken tusschen generaal Kaulbars en de Bulgaarsche regeering geschorst blijft totdat de genoemde Rus sische agent nadere instructiën van zijne regeering zal ontvangen hebben. De Bulgaarsche regeering heeft van NekliudofFs verklaring mededeeling ge daan aan de vertegenwoordigers der mogendheden te Sofia. By den doortocht van generaal Kaulbars te Sistowa had eene vyandige demonstratie plaats. Ongeveer 500 personen kozen vijftien gemachtigden, om hem den volkswil kenbaar te maken, doch Kaulbars weigerde hen te ontvangen. Kaulbars zal heden van Roestsjoek naar Varna vertrekken. Hy had den prefect ontboden, doch deze weigerde hem te bezoeken. Amerika. Het crimineele gerechtshof heeft 7 anarchisten, overtuigd van moord gepleegd te hebben, gedurende de onlusten in het begin des jaars, ter dood ver oordeeld. 8000 werklieden van 7 der voornaamste expeditie-huizen hebben den arbeid gestaakt, ten gevolge van de weigering der patroons om het besluit in te trekken waarbij de werktijd op 10 uren per dag werd bepaald. Weinig beteekenende ongeregeldheden zijn voor gevallen, voornameiyk omdat de werkstakers ook anderen trachtten aan de „strike" te doen deelnemen. T«lef rammen. KONSTANTINOPEL, 10 October. De vice-admiraal De Marquessac is gisteravond van hier vertrokken. De sultan zond zyn grootkamerheer, om den ver trekkende de verzekering te geven van de hartelyke- gevoelens, welke hy voor Frankryk koestert. De grootkamerheer overhandigde tevens den admiraal een snuifdoos met diamanten omzet. De sultan liet ook zyne welkomstgroeten brengen aan me vrouw Montebello en den heer Léon Say. WASHINGTON, 10 October. In het rapport van het landbouw-bureel over October wordt gemeld dat de gemiddelde verhouding van katoen in tien Staten is 79s/,, pCt. Het weder is te ongestadig voor de voldoende ontwikkeling van den oogst. DEHLI, 10 October. De toestand is hier voort durend zeer gevaariyk. Versterkingen van dragon ders en infanterie zyn afgezonden. De Mahomedsnen hebben een tempel der Hindoes verwoest en de godenbeelden verbroken. Twintig inlanders zyn naar het hospitaal gebracht, allen zwaar gekwetst. DUBLIN, 10 October. Gisteren heeft weder eene uitzetting van pachters plaats gehad te Tromoroë, waarby, in de daardoor ontstane onlusten, 2 agen ten van politie werden gekwetst. In het graafschap Mayo hebben eveneens vele uitzettingen plaats gehad, waarby maar in één enkel geval tegenstand geboden werd. WEENEN, 10 October. Cholera-berichtte Triëst 11 ziekte- en 4 sterfgevallen; te Pest 7 ziekte- en 6 sterfgevallen. BRUSSEL, 10 October. Het kapitaal, benoodigd voor de Maatschappy, die een onderzoek zal instellen naar de mogelykheid en de doelmatigheid van een spoorweg aan den Congo, is byeengebracht. PARIJS, 10 October. Generaal Ulrich, bekend door zijne heldhaftige verdediging van Straatsburg in den oorlog van 1870/71, is gisteren te Passy overleden. SOFIA, 11 October. Gisterochtend begaven 150 boeren zich naar het Russische consulaat, ten einde te vragen, wat zij by de verkiezingen moesten doen. De waarnemende Russische consul, Nekliu doff, verscheen aan het venster en werd met het geroep „leve Rusland!" ontvangen. De consul wees toen op de zending van generaal Kaulbars en voegde er by, dat Rusland reeds had verklaard, dat het de verkiezingen als ongeldig zou beschouwen. De boeren gingen daarna naar het yerkiezings-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2