N°. 8174. Diiisclas: October. A0. 1886. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering 7an fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 October. LEIDSO PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenUO. Franco per post Afzonderlijke Nommera0.05, p^lIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letter.1 naar PIaateruimte" Voor het inCtta- eeeren buiten de 8tad wordt f 0"10 berekend" Officiëele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 October 1886, des namiddags te tweeuren. Punten ter behandeling: 11°. Voorstel betrekkelijk de regeling der jaarwedde van/ den leeraar in het Bataksch enz., aan de O.-I. Instel ling en de aanstelling van een onbezoldigd lector. (246) I 2°. Verzoek van H. C. Humme, om ontslag als leeraar aan l die instelling. (252) 1 3°. Benoeming van een onbezoldigd lector aan meerge I melde instelling. (246) 4°. Benoemin; van een leeraar in de Javaansche en andere I inlandsche talen aan voormelde instelling. (252) 5°. Benoeming an eene tweede onderwijzeres aan de Meis jesschool lste klasse. (241) 6°. Idem als voren aan de Meisjesschool 2de klasse. (243) 7". Idem van een derden onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. (247). 8°. Amendement van mr. F. Was op het voorstel tot wijzi ging van de Verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het Gymnasium en de Hoogere Burgerscholen en genoemd voorstel (223 en 238) 9°. Voorstel betrekkelijk de overneming door de gemeente van de Haverzaklaan. (236 en 251.) 10°. Idem tot uitbreiding van het onderwijs in de Hand werken aan de Herhalingsschool. (240.) 11°. Verzoek van J. A. Bientjes, om terugbetaling van schoolgeld. (242.) 12°. Idem van D. Smit, om een buis te leggen naar de Oostdwarsgraeht. (244.) 13°. Idem van Regenten van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, om een stoep te leggen aan de Langestraat. (248.) 14°. Idem als voren van J. Kret aan de Oude Heeren gracht. (248.) 15". Idem van de leden der vereeniging tot beoefening van het Lawn Tennisspel, om het Gymnastieklokaal te mogen gebruiken. (250.) De heer J. A. Hueber, hoofdonderwyzer aan de school van het R.-K. weeshuis op de St.-Jakobs- gracht alhier, gedenkt den 21 sten dezer den dag, waarop hy vóór 25 jaren die betrekking aanvaardde. Vóór 21 Oct. 1861 was hy gedurende vier jaren hoofdonderwijzer aan de R.-K. armenschool op de Hooglandsche Kerkgracht alhier en vóór dien tyd gedurende tien jaren in dezelfde betrekking, waarin hy weldra een vierde eener eeuw tot zegen van vele weezen werkzaam is. Aan de universiteit alhier is met gunstig ge volg het examen van candidaat-arts afgelegd door den heer L. Van Luik, te Monster. Tot leden van het gewestelijk bestuur van het Ned. Onderwijzers-genootschap, dat met 1 Janu ari 1887 voor de eerstvolgende vyf jaren in de afdeeling Leiden wordt gevestigd, zyn verkozen de heeren J. A. Van Dijk, voorzitter, M. Struick, on dervoorzitter, J. "Wuyster, secretaris, H. C. Van der Heyde, penningmeester, en N. Brouwer. Tot onderwijzer aan eene bijzondere school alhier is benoemd de heer T. Van der Meer te Rotterdam. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste pryzen ƒ38, 20, ƒ4.20 en ƒ2.10; de laagste 38, 19)50, f 3.90 en ƒ2.05. Het vroolyke Fransche stukje „Le Fiacre 117," waarvan te Amsterdam trouwens reeds eene ver taling is opgevoerd, zal in Nederland door een Fransch gezelschap worden vertoond, en wel het eerst te 's-Gravenhage den 20sten October. Rot terdam, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Leiden, Gro ningen en Leeuwarden volgen. De rekening der gemeente Oegstgeest over 1885 is door Gedep. Staten van Zuid-Holland goed gekeurd in ontvangst op ƒ17,267.48 en in uitgaaf op ƒ16,423.85, alzoo met een batig saldo van 843.621/2; terwyl de begrooting voor het dienst jaar 1887 door den Raad is vastgesteld in ontvangst op 16,888.37Yj en in uitgaaf op 16,885.50, slui tende alzoo met een batig saldo van 2.87'/,. Te Alfen en Aarlanderveen werd in de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad be sloten tot schoolgeldheffiDg op de openbare scholen voor lager onderwys. In laatstgenoemde gemeente echter is aan Burgemeester en "Wethouders over gelaten te beoordeelen, wie daarvan zullen worden vrygesteld. Bij de Ned.-Herv. gemeente is beroepen naar Diemen, ds. J. Ozinga, te Aarlanderveen. De oud-gouverneur-generaal van Nederlandseh- Indië, de heer Loudon, zal weldra Den Haag ver laten om wederom, het najaar en den aanstaanden winter in het zyiden van Engeland door te brengen. Het onderzoek van de Staatsbegrooting is nog niet in alle afdeelingen van de Tweede Kamer afge- loopen en zal heden, zoo noodig morgen, worden voortgezet. Na behandeling der voor de openbare zitting aan de orde gestelde aangelegenheden, zijn er geen wetsvoordrachten in staat van wyzen en zal de Kamer alzoo eenigen tyd reces moeten nemen, tenzij het antwoord op het verslag over het enquête-voorstel omtrent den arbeid noch deze week mocht uitkomen, in welk geval de Kamer zich met deze zaak zou kunnen bezighouden. De Indische begrooting voor 1887, waaromtrent het* sectie-onderzoek vry spoedig ten einde liep, heeft in den boezem der commissie van rapporteurs, waarvan voorzitter is de heer W. K. Yan Dedem, tot zulk eene uitvoerige nadere gedachtenwisseling aanleiding gegeven, dat verslag en regeeringsant- - woord wel niet na afdoening van het aan de orde gestelde zullen zyn ingekomen. Het denkbeeld van sommige Kamerleden om den tyd niet te doen verloren gaan en dien onmiddel- lyk te besteden aan de algemeene beschouwingen over de Grondwetsherziening, stuit af op het voort durend gemis der nader van regeeringswege aan gekondigde voorstellen omtrent het voorloopig kies reglement. In eene vergadering van Hoofd-ingelanden van Delfland is naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 28 Sept. na de wyziging van het reglement opgemaakt eene nieuwe voordracht voor Dijkgraaf van Delfland, waarop geplaatst zynlste candidaat mr. B. L. Rasch, en 2de cand. de heer J. J. Duynstee, beiden te 's-Hage; 3de cand. jhr. P. M. G. Von Fisenne te Ryswyk. Bij het 3de regiment huzaren te 's-Hage wordt eerlang overgeplaatst de luitenant Rothe van het lste reg. te Deventer. Naar gemeld wordt, zou de Engelsche regee ring bereid zyn, de Engelsche markten weder te openen voor het Nederlandsche vee, mits door onze Regeering geen vrystellingen meer worden gegeven van het koninklyk besluit, waarby invoer van vee uit besmette landen verboden wordt. Het politiefonds en het brandweerfonds te Amsterdam hebben elk ƒ1000 ten geschenke ont vangen uit de nalatenschap van nu wylen den heer Aug. Baar. De Vereeniging tot verbetering der kleinkinder bewaarplaatsen aldaar heeft een legaat van 2000 ontvangen uit dezelfde nalatenschap. Binnenkort kan te Alkmaar de oprichting wor den tegemoet gezien van eene landbouw-crediet- instelling. Invloedryke personen zullen hunne media- werking verleenen. De heer David T. Bamberg, hof-mechanicus van Z. M. den Koning, die onlangs op het lustslot te Soestdyk de byzondere tevredenheid van de koninklyke familie mocht verwerven en weldra op het Loo in eenigszins talryker gezelschap wederom eene voorstelling zal geven, is voor de som van 7500 door een Hollandschen impressario geënga geerd voor eene reeks van voorstellingen in ver schillende plaatsen van ons land. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 9 Oct.de „Leer dam" vertrok 9 Oct. van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, pas/seerd0 Gibraltar 10 Oct.; de ..Edam", van AmsterdaJ1 naal" Nieuw-York pass. 10 Oct. Dover; de „ZeeW van Java naar Rotter dam, arriveerde 9 Oct. te Mai. sedle de UI land", van Java naar Rotterdam, Passeer c Perim; de „Madura", van Amsterdu m "aar a aJia' passeerde Kaap Rocca 10 Oct.; de Zaandam 1S 10 Oct. van Amsterdam te Nieuw-York aau^6 "omen- LAT* Vfl Tl De gewone audiëntie van den minis t oorlog zal op Donderdag 14 Oct. a. s. niet puaats hebben. Z. M. heeft aan H. W. Greven, burgemeester van Doomspyk, ontheffing verleend van de verplich ting tot inwoning binnen die gemeente, ten einde tot 1 Mei 1887 te Elburg te kunnen wonen; goedgekeurd dat do burgemeester van Aduard, C. Tuymelaar, is benoemd tot secretaris dier ge meente; den heer J. De Jong benoemd en aan gesteld tot apotheker 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Ned.-Indië. ERNST POSSART. Geen der thans levende beroemde tooneelspelers kan zich, wat veelzydigheid van talent aangaat, meten met den man, wiens naam boven deze regelen prykt. De dramatische kracht van een Rossi paart hy aan den humor en geest van een Coquelinvanavond bewondert ge hem als Shylock of Nathan, morgen als Chrysale of David Sichel. Het woord „emplooi" is in zyn woordenboek niet te vinden. Alles werkt by hem harmonisch samen tot een volmaakt geheel. En juist deze harmonie zyner talenten is het, welke hem boven allen plaatst. Zyne voortreffelyke grime, de juiste en keurige keuze zijner kostumes, zyne onberispelyke dictie, zyn gebaar en zyne stem, zyne meesterlijke opvat ting, zyn tot in de fijnste puntjes bestudeerd spel, doen u by de voorstelling een genot smaken, dat u jaren byblyft. In hoeveel rollen men hem ook ziet, nooit is er iets van Possart in hem te ontdekken het schynen verschillende tooneelspelers, die toe vallig den naam Possart gemeen hebben. Zyne stem is tot alles in staat. Zy is het volmaakste muziek instrument, dat men zich denken kan. In die mate buigzaam, dat overgangen onnoodig schynenzóó duidelyk, dat geen letter u ontgaat. Hamlet's les aan de tooneelspelers „Regelt uw gebaar naar het woord, uw woord naar het gebaar" is nooit op volmaakter wijze opgevolgd dan door dezen Munchener tooneelspeler. Hebt go Mephistopheles van hem gezien, werp dan gerust uwe commentaren op Faust, indien gy ze bezit, in het vuur. Zyn gesprek met den Schuier, zyn eerste onderhoud met Martha, zyn verhaal aan Faust over het verdwynen van het aan Gretchen geschonkene, behooren tot het voortreffelykste, dat ooit op eenig tooneel is vertoond. Zyn Shylock vergeet ge nooit. Lees hem, jaren later, en ieder woord, ieder gebaar van Possart's Shylock staat u weder helder voor den geest, alsof ge hem gisteren hadt gezien. Deze geniale man komt den 18den October in Leiden. Mogen burgery en studenten hem ontvangen pp eene wyze hem en hun waardig! Zoo iemand, dart jjehoort Ernst Possart met een eerewacht te worden ing6üfta^- -Addis geschiede het mm—mmv- t'- Gemengd Nieuws. De alhier bestaande Leidsche Fa- briekarbeiders-Vereeniging onder de zinspreuk „Een dracht maakt macht," viörde Zaterdag-avond haar twaalfjarig bestaan. By het openen der feestelyke bijeenkomst heette da voorzitter alle aanwezigen hartelyk welkom, en wees hy vervolgens op de ondervonden medewer king van de zyde der leden, ten einde dit feest recht genoeglyk ynet elkander te vie-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1