De Familie Fourchambault Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Aug., bedroeg hot aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 26.2Arnhem 27.2Dordrecht 23.6; 's-Gravenhage 29.2; Rotterdam 21; Am sterdam 24.9 Utrecht 26.3 Leeuwarden 16.6 Groningen 27.3 Maastricht 24.4 Haarlem 23.8 Leiden 23. Door den Commissaris des Konings in dit gewest zyn tot zetters van 's Ryks directe belas tingen te Woubrugge benoemd de aan de beurt van aftreden zynde zetters, de heeren D. P. Ramp en C. Van Dam. In het officieele gedeelte der „Kerk. Crt." leest men o. a.De Synode heeft een treffend verlies geleden door het overlijden van den heer G. Bruna, predikant te Hasselt, die gedurende verscheidene jaren een harer werkzaamste leden was en meer malen ook deel uitmaakte van de Algemeene Synodale Commissie. Mejuffrouw B. H. De Ruyter heeft met goed gevolg te Amsterdam het akte-examen voor onder wijzeres afgelegd. Het wetsontwerp betreffende de Indische sui kercrisis is thans vanwege den Koning naar het departement van koloniën teruggezonden. Naar ons verzekerd wordt, zou het advies van den Raad van State de indiening der voordracht aan de Staten- Generaal ontraden hebben. NR.) Voor reis- en verblijfkosten enz. ten behoeve der onlangs ingestelde Landbouw commissie heeft de Regeering alsnog 10,000 op de Staatsbegroo- .ting gebracht. Naar de „Amst. Crt." verneemt, is de heer Bardy, directeur der indirecte belastingen te Parijs, benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Uit Vlissingen wordt aan het „Rotterd. Nieuwsbl." geschreven, dat mr. Tak Van Poort vliet, lid der Eerste Kamer, zich naar Berlijn heeft begeven om aldaar pogingen aan te wenden om de aansluiting te verkrijgen van de Duitsche treinen aan den dagdienst der lijn Vlissingen Queensbro'. Natuurlijk zal de uitslag van die pogingen der lijn van Vlissingen Queensbro'aanstaanden winter nog niet ten goede kunnen komen, wijl de winter- dienst reeds is vastgesteld, doch voor den volgenden zomerdienst is het te hopen dat die aansluiting zal zijn tot stand gekomen. Z. M. heeft aan mr. B. Van Royen, op zijn verzoek, met ingang van 13 October 1886, eervol ■ontslag verleend als notaris te Groningen; be noemd A. Vlaskamp tot burgemeester der gemeente 't Bildtverleend de volgende pensioenenP. N. E, •Odekerken, commies 1ste kl. bij 's Rjjks belastin gen, 497; C. Kunen, idem, ƒ339; J. F. Ryckers, idem 2de kl., ƒ370; A. H. Van Stekelenburg, idem lste kl., ƒ352; J. T. Vogel, idem, ƒ426; H. W. Huber, controleur van den waarborg en de belas ting op gouden en zilveren werken, 1334; J. S Laatsman, idem, 860; L. Mastenbroek, bode by de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 509N. Gront houd, zich ook schrijvende Grondhout, kamerbe waarder en concierge bij de directie van de Groot boeken der Nationale Schuld en van het agent schap van het ministerie van financiën, ƒ676; W. L. Hengeveld, commies-ontvanger van 's Rjjks belastingen, 367; H. C. Buys, landmeter lste kl bij het kadaster, f 935. opdracht kan nakomen." De officieren antwoordden dat zij het eerste antwoord slechts konden her halen, en kwamen niet. Of het misbruik, dat Kaul- bars van den naam des keizers maakt, en de wei geringen die hij ontvangt, de waardigheid en het belang van Rusland bevorderen, mag men te St.- Petersburg uitmaken. Lord Iddesleigh, Eng. min. van buitenlandsche zaken, zond vóór een tiental dagen eene circulaire aan de mogendheden, waarin hy den wensch uit, dat de mogendheden aan Bulgarije haren zedelyken steun mogen verleenen, opdat ernstige wanorde vermeden worde. PARIJS, 8 October. Een buitenlander, in wien men een Duitsch officier meent te" zien en die een kompas, schetsen en kaarten by zich had, is te Lannilis by Brest gearresteerd en te Bouquen (Plouguin?) in de gevangenis gebracht. Luidens hier ontvangen berichten uit Madrid stuit Sagasta by de vorming van een Spaansch minisierie op groote moeilijkheden. De door deopstan dolingen gewonde luitenant Peralta is overleden. De heer Sadi Carnot zal tot de opening der nieuwe Kamer zitting minister van financiën blyven. In den gisteren gehouden ministerraad is geen besluit genomen. De minister-president De Freycinet zal a. s. Maandag met Carnot voor de begrootings commissie, die eene voorstandster is van eene inkom stenbelasting, van welke Carnot niets wil weten, verschynen. De graaf van Parys laat in de koningsgezinde bladen bekend maken dat hy in het Grand Hotel te Bevey, in Zwitserland, Fransche afgevaardigden en particuliere bezoeken zal ontvangen. De „Siècle" maakt een schrijven openbaar van mevrouw Fanny Touzin, waarin de Fransche comité's van Elzas-Lotharingen inschrijvingen tot het verzamelen van geld voor de Fransche delvers of aardwerker3 aankondigen. Aan het hoofd der onderteekeningen staan de echtgenooten van Jules Ferry, Floquet, Riesler, Andrieux en andere uit Elzas-LeJtharingen geboortige dames. WEENEN, 8 October. Cholera-berichtte Triëst 5 ziekte- en 2 sterfgevallen; in Istrië 8 ziekte-,te Pest 10 ziekte- en 3 sterfgevallen. De „Pol. Corresp.'r verklaart op grond van een haar door het Servische gezantschap verstrekte mededeeling, dat van eene ontdekte samenzwering tegen den koning van Servië niets bekend is. BATAVIA, 8 October. Het invidend over het boekjaar 1885/86 der Ned.-Ind. Zee- en Brand Assurantie-Maatschappij is bepaald op 19 pCt., dat der 2de Ned.-Ind. Zee- en Brand-Assurantie-Maat- schappy op 16 pCt. en van de Semarangsche Zee- en Brand-Assurantle-Maatschappy te Semarang op 20 pCt. BELGRADO, 8 October. Volgens de „Polit. Corr." is de vroegere minister van binnenlandsche zaken, de heer Nawakowitsch, in de plaats van den heer Gruitsch, die als gezant naar Londen vertrekt, tot gezant te Konstantinopel benoemd. SZEGEDIN, 8 October. Cholerabericht38 ziekte en 13 sterfgevallen. MADRID, 9 October. Volgens de „Union" zal Groizarte tot minister van justitie worden benoemd. Generaal Lopez Dominguez weigert deel uit te maken van het kabinet. Admiraal Rodriguez Arias zal vermoedelijk tot minister van marine worden benoemd. TeUfraMaeii {Zie de Buitenlandsche berichten in het 2de Blad.) SOFIA, 8 October. Uit Sistowa wordt nader van gisteren gemeldGeneraal Kaulbars werd hier door eene deputatie, ongeveer 500 man sterk, ont vangen, welke verklaarde dat het volk in de regee ring vol vertrouwen stelde en verlangde dat de verkiezingen dadelijk plaats zouden hebben, opdat de crisis door de keuze van een vorst beëindigd zou kunnen worden. De ontvangst was overigens dezelfde als in andere plaatsen. Kaulbars liet de officieren van het garnizoen mondeling tot een onderhoud uitnoodigen, maar kreeg ten antwoord dat zy, zonder verlof van de regeering, daar niet in konden toestemmen. Hierop richtte Kaulbars den volgenden brief aan de hoofd-officieren„Ik heb de eer u mede te deelen dat ik op bevel van den keizer van Rusland eene rondreis door Bul garije doe, om het volk over de inzichten en plan nen des keizers in te lichtenik verzoek u derhalve u met alle officieren die niet door den dienst ver hinderd worden, tot mij te begeven, opdat ik mijn LEIDEW, 9 October. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 14° Celcius 57.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 14° C. 57.2° F.; 'smidd. 12 uren 18° C. 64.4° F.; 's namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. Naar wy vernemen, is ook onze stadgenoot de heer H. Witte, hortulanus van 's Rijks Academie- tuin, benoemd tot correspondeerend lid van de „Royal Horticultural Society" te Londen. Toen hedenmorgen de sneltrein van Amster dam, welke om 9 u. 10 m. te Leiden aankomt, dicht by het station Warmond passeerde, bevond zich daar op den weg een persoon, die door den in volle vaart aijnden trein werd aangereden en in eene sloot geslingerd. Bij onderzoek bleek dat het hoofd des ongeluk- kigen was gespleten, waarom deze, in bewusteloozen toestand, op een lorrie naar het station Leidon vêc- voerd werd en vervolgens per brancard naar het academisch ziekenhuis, waar hij omstreeks twaalf uren aankwam, doch onder de behandeling overleed. Het bleek ook dat de ovérledene de bejaarde met selaar Kerkhoven, onder Warmond woonachtig en| aan doofheid lydende was. Uit goede bron verneemt men, dat dooc tus schenkomst van de Duitsche legatie het hoofd der residentie een allervleiendst schrijven heeft ontvan gen namens den keizer van Duitschland, waarin| met de meeste erkentelijkheid en waardeering ge liuldigd worden de hulpvaardigheid en krachtig€| tussclienkomst aan de Duitsche onderdanen ver leend by den brand, welke op 1 September jl. het Scheveningsche Kurbaus in de asch heeft gelegd. Hedenmorgen om zeven uren is in de nabij heid van den vuurtoren te Scheveningen in een geul nabij een zandbank het lyk gevonden van een manspersoon van krachtige gestalte, naar gissing 35 jaren oud, met rossigen baard en knevel. Hy was vrygoed gekleed, maar had nagenoeg geen waarde bjj zich. Naar de voorwerpen op hem gevonden wordt vermoed dat hy kleermaker van beroep was. De korporaal der jagers, tegen wien dezei dagen een huishoudelijk onderzoek was ingesteld, daar hij verdacht werd van diefstal, is, toen uit het onderzoek was gebleken dat hy geld van zyne minderen had geleend, gedegradeerd. Nadat de order daartoe was gegeven, heeft even wel de jager, van wien het geld moest geleend zyn geweest, verklaard onwaarheid te hebben gesproken en zulks op verzoek van den gedegradeerde. Er zal dus waarschijnlijk een nader onderzoek moeten plaats hebben, waaruit dan blijken zal of de straf van degradatie van kracht kan blyven, dan wel of zij moet worden ingetrokken en de beschuldigde voor den krijgsraad zal moeten terecht staan wegens diefstal. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in zijne correctioneele zitting van heden vernietigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij W. L. te Waddings veen veroordeeld is tot geldboete tei zake van beleediging van den veldwachter van ge noemde gemeente. Op grond dat het den bekl. ten laste gelegde niet was bewezen, werd hy alsnog vry gesproken. Het vonnis dep Haagsche rechtbank, waarbij de melkverkooper G.-L. te 'e-Hage, veroordeeld is tot 3 dagen celstraf wegens het toebrengen van een zweepslag aan een politie agent, werd bevestigd. Het vonnis derzelfde rechtbank in zake J. F. T. te dier stede, veroordeeld tot 183 dagen celstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal van twee revolvers uit den winkel van de wed. B. in de Heerenstraat, werd, wegens een gebrek in den vorm vernietigd, terwijl den bekl. dezelfde straf als door de rechtbank was uitgesproken, werd opgelegd - Tot directeur van de Instelling voor Onderwijs in de Taal-, Land- en Volkenkunde van Neder landsch-Indië, te Delft, is benoemd de hoogleeraai J. Spanjaard, die ook in zyne betrekking van secretaris van den Raad van Bestuur, sedert jaren krachtig heeft medegewerkt om deze gemeente lijke instelling in bloei te doen toenemen. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Batjan-maatschappy, gehouden 9 October onder voorzitterschap van den heer J. H. Van Soest, is met algemeene stemmen goedgekeurd de door het bestuur voorgestelde wijziging van de Statuten en is verder tot commissaris benoemd jhr. H. A. Clifford, ter vervanging van den heer H. Hope Loudon, die om gezondheidsredenen zyn ontslag heeft genomen. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. Th. C. L. Wijnmalen, te 's-Gravenhage. Tooneelspel in 5 Bedry ven (van het Théatre Francais door Emile Augier. Vertaling van Pierre L. Cocheret Personen Fourchambault .deHr. Rosier Faassen. Leopold, zijn zoon Poolman. BernardD. Haspels. Baron Rastiboulois, pre fect van 't departem. Le Gras. Mevr. Fourchambault Mevr. Burlage-Verwoert. Mevr. Bernard. Cath. Beersmans. BlancheCoelingh-Vordermau' Marie Letellier Mej. Marie Vink. Twee Bedienden .deHrn.A. Do Vries en Van der Lugt. Delft, 9 Oct. Kaas. Aanvoer 83 stapels, wegeml' 25,837 KG. Prijs f 16.a f22.50 per 100 KG. Schiedam, 9 October. Moutwijn per vat f C.75Jfj never f 12.25 a Amsterdamsche proef f 13.50 a

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2